Jak uspět ve světě investic?
|

Jak uspět ve světě investic?

Na začátku všeho je nespokojenost, strach, sen nebo slib. Něco, co je pro vás důvodem pro to, abyste si začali odkládat nějaké peníze stranou. Jde to ale pomaličku, ať již pracujete za minimální, průměrnou, či nadprůměrnou mzdu, žádné velké sumy (v poměru k výši výplaty) vám nejspíše zbývat nebudou. Po pár měsících ale zjišťujete, že to jde a na bankovním či spořicím účtu se vám opravdu začínají hromadit peníze.

Investice Spoření
Investování - ilustrační obrázek

V tuto chvíli máte na výběr. Vzdát to, za naspořené peníze si dopřát nějakou tu radost a vrátit se na začátek s hrozivou představou toho, že byste snad někdy museli toto utrpení (šetření) prožívat znovu.

Ve svém úsilí máte možnost pokračovat, ovšem jinak. Pokud chcete začít zažívat výraznější změny ve svém životě dříve než za několik let, a zároveň vám finanční situace nedovolí odkládat si stranou více peněz, nabízí se varianta své volné peníze zhodnocovat vyšším úrokem.

Čím větší zhodnocení (úrok) hledáte, tím více pochybných příležitostí vám přijde do cesty. Ano, při pátrání po vysokém zhodnocení již musíte být opatrní.

Existuje ale nějaký seriózní způsob zhodnocení volných prostředků? Ano, nabízí se vám investice do podílových fondů. V hlavě se vám teď zřejmě vybaví obrázek rulety, ke které je investování do podílových fondů někdy přirovnáváno. Ve skutečnosti se však jedná spíše o šachy. Pokud totiž budete dodržovat pár zásadních pravidel, brzy začnete sklízet sladké plody svého rozhodnutí.

O jaká zásadní pravidla se jedná?

1. Požádejte o pomoc odborníka

Alespoň na začátku. Stejně jako šachy, i investování se naučíte nejlépe od toho, kdo s ním již má zkušenosti.

Opravdový odborník se od "podvodníka" liší v několika věcech:

  • K investování vám doporučí podílové fondy, investiční certifikáty nebo jednotlivé cenné papíry. Nikdy však nějaký druh životního pojištění (životní pojištění už dle svého názvu není určeno k investování).

  • Skutečný odborník vám před samotným investováním vypočítá výši poplatků spojených s vaší investicí. Tyto poplatky jsou v případě podílových fondů v řádech jednotek procent (0 až 6 %), u investičních certifikátů v řádech desetin procenta, maximálně jednotek procent, u jednotlivých cenných papírů v řádu desetin procenta (0 až 0,9 %).

Cílem odborníka na investice je vybrat vám investici s vysokým zhodnocením, v porovnání s nímž budou tyto poplatky opravdu malé. Skutečný odborník na investice vám tyto poplatky vypočítá, protože ve skutečnosti tvoří pouze malou část toho, co vám investice vydělá.

Investujte pouze tolik peněz, aby vám vždy zbývalo na obyčejný život:

  • Správnou investici lze určit jedině poté, co máte vy i odborník naprosto přesnou představu o tom, o jaké zhodnocení usilujete, na jak dlouhou dobu investujete a jakou část svých peněz investujete.

  • Odborník by měl být někdo, kdo vám najde tu pro vás opravdu nejvhodnější investici. O čím většího odborníka se jedná, tím menší problém má tento poradce s tím, že jeho návrh rozvržení investic prodiskutujete s někým jiným. Pokud si naopak poradce nebude svým návrhem jistý, bude se setkání s poradcem od konkurence či vaší konzultaci jeho návrhu s někým jiným vyhýbat jako čert kříži.

Pokračování článku najdete na serveru Penízenavíc.cz

12 investičních pravidel pro každého
Od koho by se člověk měl učit investičním dovednostem než od lidí s dlouholetou praxí. Daniel Bunting se o peníze svých klientů stará již téměř 40 let. Za tu dobu dal dohromady celou řadu pravidel a investičních strategií. Nabízíme dvanáct těch nejdůležitějších.

Zdroj: Penízenavíc.cz