Investiční fórum: Makroekonomický výhled na rok 2013
|

Investiční fórum: Makroekonomický výhled na rok 2013

Nezaměstnanost, inflace, realitní trh. Makroekonomické výhledy na rok 2013 dali na 3. Investičním fóru k dobru Jaromír Šindel (hlavní ekonom Citibank), Martin Kupka (hlavní analytik ČSOB), Petr Budinský (prorektor VŠFS) a David Navrátil (hlavní ekonom České spořitelny).

Světová ekonomika 2013

Pozitivní zprávy přicházejí z Evropské unie, Spojených států i rozvíjejících se ekonomik. Přestože krize ještě není překonána, zdá se, že riziko rozpadu eurozóny je zažehnané. Makroekonomický výhled na rok 2013 je tak optimističtější než před rokem. I to zaznělo z úst renomovaných ekonomů na 3. Investičním fóru.

Loňský rok byl důležitý a těžký zejména proto, že se hledala cesta z krize. Po mnoha summitech a řešeních se v Evropě i v USA definoval směr, jakým se ekonomiky budou ubírat. Jestli je dobrý, nebo špatný, ukáže až čas.

"Vsadil bych na dolar," prohlásil na fóru Jaromír Šindel, hlavní ekonom Citibank. Jeho kolega z České spořitelny David Navrátil s ním nesouhlasí. "Spojené státy se nadále budou potýkat s rozpočtovými problémy," předpovídá.

Pro dolar by se spíše než pro euro rozhodl i prorektor VŠFS Petr Budinský, nicméně lepší investicí jsou podle něj kanadský nebo australský dolar, případně zlato jako "bezpečná kotva".

Rozvíjející se trhy

Zajímavou investiční situaci očekávají analytici v rozvíjejících se ekonomikách. "Porozhlédl bych se po podílových fondech v zemích BRIC," doporučuje hlavní analytik ČSOB Martin Kupka. Jaromír Šindel předpovídá tempo růstu v Brazílii 4 % oproti loňskému 1 %. "I v Číně přijde akcelerace růstu, ale koncem roku bude zeslabovat," pokračuje v předpovědi.

V souvislosti s masivní podporou ze strany vlády na začátku roku se dá očekávat i růst japonské ekonomiky. Naproti tomu investice na čínské trhy vyžaduje věnovat pozornost nejen ekonomickým, ale i politickým souvislostem. "Čína má velký potenciál, ale musíte být schopni sledovat, co se tam děje," upozorňuje Martin Kupka. Podobný přístup vyžadují také investice do zemí, jako je Indonésie.

Petr Budinský vidí jako zajímavá investiční teritoria také Mexiko, Austrálii, Turecko nebo Jižní Koreu. "Člověka láká, co nezná. Mně se líbí Latinská Amerika," podporuje alternativní směr i Jaromír Šindel.

Eurozóna krizi nepřekonala, nezaměstnanost je obrovským rizikem, ale…
Rok 2012 byl z hlediska ekonomiky eurozóny těžký zejména v tom, že Evropa…

Investiční fórum: Výhled na trh s komoditami v letošním roce
Michala Moravcová, analytička ze společnosti Bossa, Martin Kujal,…

Jak v roce 2013 investovat do akcií? Nechte se inspirovat českými…
Akciový výhled čtyř uznávaných odborníků na akciové trhy. Hosty 3. Investičního…