TOP 10: V těchto zemích se začíná s byznysem nejlépe
|

TOP 10: V těchto zemích se začíná s byznysem nejlépe

Každé velké město potřebuje fungující dopravu, nikdo nechce stát hodinu na křižovatce a čekat až padne zelená. Stejné to je i s podnikáním, které potřebuje fungující systém a co nejméně křižovatek, kde se na zelenou čeká příliš dlouho. Právě pomyslný semafor v byznysu hodnotí mezi 185 státy studie Doing Business Report, kterou pravidelně vydává Světová banka spolu s Mezinárodní finanční korporací (IFC). Již posedmé v řadě se na nejvyšší příčce umístil Singapur.

Česká ekonomika Světová ekonomika Byznys a podnikání

Malý asijský tygr je zemí, kde je na světě nejsnazší začít podnikat. Neznamená to ale, že je nejlepší ve všech deseti hodnotících kritériích. Bezkonkurenčně vede v podmínkách pro mezinárodní obchod, na horních příčkách se drží i v ochraně investorů nebo v zajišťování dodržování smluv, ale třeba v registrování majetku mu patří až na 36. místo.

Mezi elitu patří tradičně i Spojené státy, Hongkong, Jižní Korea a skandinávské země, a to navzdory vysoké daňové zátěži.

Pořadí zemí v kategorii "Nejsnadnější začátek podnikání pro malé a střední podniky"

Pořadí zemí podle Doing Business Report 2013

Firma na Novém Zélandu? Za jeden den

Založit společnost za jediný den, absolvováním pouze jedné procedury, navíc bez nutnosti vložit kapitál? To je možné na celém světě pouze na Novém Zélandu. Podobně na tom jsou i podnikatelé v Austrálii, v Kanadě, ale třeba i v Makedonii, Bělorusku, Irsku nebo Rwandě. Naopak nejkomplikovanější je začít podnikat v Pobřeží slonoviny, Iráku nebo v Kongu. Celosvětový průměr v zakládání společnosti za hranicemi se od roku 2005 snížil z 50 dnů na 30.

Založit firmu v Česku je těžší než v Kazachstánu nebo Rwandě

Začít podnikat v Česku se drží lehce pod celosvětovým průměrem, pokud se lidé trefí do úředních hodin všech potřebných úřadů, trvá založení firmy 19 pracovních dní. Ministerstvo průmyslu a obchodu si přitom loni v lednu určilo snižování administrativní zátěže pro podnikatele za prioritu a do roku 2014 ji chce snížit o třetinu.

"Ten proces zůstává stále stejný, je tam zhruba 6 úřadů, které podnikatel musí navštívit, pokud se chce dobrat k zápisu firmy do obchodního rejstříku. Pravdou je, že v posledních letech je snaha státu některé úřady z toho vyloučit. V praxi ale pak dochází k tomu, že zbývající úřady nejsou schopny převzít agendu vyloučených úřadů, takže vlastně podnikatel musí vykonat stále to samé," vysvětluje Petr Čížek, zakladatel společnosti Založfirmu.cz.

Ze strany Světové banky ale na adresu ČR zazněla i chvála, a to zejména díky elektronizaci státní správy. Snazší procedury jsou u přístupu do katastru nemovitostí, některé daně je možné platit online a podnikání má usnadnit i možnost řetězení pracovních smluv na dobu určitou. Daňový systém a zákony jsou ale podle hodnotících kritérií v tuzemsku stále složité. Celkově se tak Česká republika obsadila ze všech 185 zemí na 65. místo, oproti loňsku si o jednu příčku pohoršila.