Burzovní kalendář 7. 1. - 11. 1. 2013
|

Burzovní kalendář 7. 1. - 11. 1. 2013

Druhý lednový týden bude ve znamení začátku výsledkové sezóny ve Spojených státech a zasedání Evropské centrální banky. Makrokalendář bude v Evropě bohatší než v zámoří, na pražské burze budou investoři navazovat na maxima indexu PX od léta 2011.

Wall Street

8-11/1 Výsledková sezóna (Alcoa, Wells Fargo, Monsanto, Apollo Group)

8/1 Spotřebitelské úvěry

10/1 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

11/1 Obchodní bilance

Americké akcie zahájily díky odsunutí akutní hrozby pádu americké ekonomiky z fiskálního útesu nový rok optimisticky a přiblížily se pětiletým maximům (Dow +1,85 %, S&P 500 +2,54 %, Nasdaq +2,67 %). Index S&P 500 v pátek dokonce uzavřel na nejvyšší zavírací hodnotě od začátku býčího trhu v březnu 2009, k intradenním maximům mu chybí jen zhruba 8 bodů.

Američtí politici dospěli po Novém roce ke kompromisu. Prodloužili na neurčito řadu daňových úlev zavedených prezidentem Bushem a zvýšili daně nejbohatším Američanům. Snížení výdajů rozpočtu i navýšení dluhového stropu ale dohodnuto nebylo, takže se bude jednat dále, americká vláda má technicky možnost financovat provoz státu do konce února.

Náladu na trzích podpořily i v USA velice dobré úrovně prosincového indexu nákupních manažerů (ISM) i stejná data z Číny. Celková míra nezaměstnanosti sice vzrostla na 7,8 % (již v listopadu po revizi, v prosinci tedy stagnovala), ale nových míst vzniká stále přes 150 tisíc měsíčně, což je solidní úroveň.

Zápis z jednání měnového výboru Fedu odhalil, že je část guvernérů ochotna uvažovat o brzkém ukončení programu odkupu aktiv (QE 3 a QE4), proto budou v novém týdnu zajímavá oficiální vyjádření některých guvernérů Fedu (Lacker, Georgeová, Bullard, Plosser). Stále ovšem platí, že Fed navázal program QE na určité míry nezaměstnanosti a inflace (6,6 % a 2 %), které jsou nyní stále vzdálené.

Makrokalendář bude v novém týdnu ve Spojených státech, jako tradičně ve druhém týdnu v měsíci, tradičně chudší, důležité budou především čtvrteční údaje o počtu nových žádostí o podporu (čeká se pokles na 365 tisíc z 372 tisíc) a páteční obchodní bilance.

Dominantním tématem investorů, kteří se pomalu vracejí na trhy po vánočních prázdninách, bude start výsledkové sezóny. V úterý ji "odpálí" po závěru obchodování výrobce hliníku Alcoa, v pátek pak z "velkých ryb" naváže banka Wells Fargo.

Obecně jsou očekávání analytiků ohledně výsledkové sezóny celkem vysoká, protože zisky firem by měly "dohnat" ceny akcií. Ty ve druhém pololetí dále posilovaly, ale zisky ve třetím kvartálu 2012 nebyly takové, aby přiměřeně rostlo také ocenění akcií podle P/E. Zároveň se dá čekat velká míra pozitivních překvapení, protože odhady zisku byly v průběhu kvartálu revidovány směrem dolů.

Výsledkovou sezónu v USA tradičně odstartuje Alcoa. Překvapí firmy z…
Přestože byli analytici před začátkem minulé výsledkové sezóny ohledně…

Američané posunuli fiskální útes, ale co dál?
Kongres na poslední chvíli schválil zákon, kterým odvrátil nejhorší dopady…

Burzovní almanach: Začíná rok, který bude podprůměrný pro akcie
Jak se bude letos dařit akciím? Křišťálovou kouli bohužel nemáme, alespoň ne…

Jak vydělat na akciích? Obchodujte jako velké investiční banky
Do skupiny indikátorů, které sleduji, přibyl nový index nazvaný BEST TRADERS…

Čína

9/1 Index spotřebitelských cen

9/1 Průmyslová produkce

9/1 Maloobchodní tržby

10/1 Nové půjčky v jüanech

10/1 Obchodní bilance

USA a Čína zakončily rok 2012 s růstovým apetitem
Zatímco evropský index nákupních manažerů ve středu ukázal, že s výjimkou Irska…

Evropa

7/1 Eurozóna - index cen výrobců

8/1 Německo, Francie - obchodní bilance

8/1 Eurozóna - maloobchodní tržby

8/1 Eurozóna - celková míra nezaměstnanosti

8/1 Německo - podnikové objednávky

8/1 Eurozóna - spotřebitelská důvěra

9/1 Spojené království - obchodní bilance

9/1 Německo - průmyslová výroba

9/1 Eurozóna - HDP

10/1 Francie - index spotřebitelských cen a průmyslová výroba

10/1 ECB a Bank of England - rozhodnutí o sazbách

11/1 Spojené království - HDP a průmyslová výroba

Evropské akciové trhy zahájily nový rok růstem, když stejně jako v zámoří dominovaly obchodování zprávy o odvrácení hrozby pádu americké ekonomiky z rozpočtového srázu (DJ EuroStoxx 50 +1,86 %).

Náladu investorům nepokazily ani indexy nákupních manažerů, které s výjimkou Německa a Irska potvrdily další oslabování evropské ekonomiky.

V novém týdnu bude nejsledovanější událostí čtvrteční zasedání rady Evropské centrální banky, respektive následný komentář Maria Draghiho k situaci v Evropě. Právě ECB svým příslibem odkupu dluhopisů problémových zemí eurozóny loni v létě zlepšila náladu na evropských trzích, analytici ale upozorňují na to, že je její arzenál kromě faktických odkupů již víceméně vyčerpán. Aktuálně ale není potřeba nějak měnit politiku nebo rétoriku.

Nečeká se, že by ECB sáhla na sazby (aktuálně 0,75 %), Draghi ale může mluvit o ekonomických výhledech zemí měnové unie a vzhledem k přelomu roku také o jejich rozpočtových deficitech.

Ve čtvrtek zasedá také Bank of England, která pravděpodobně potvrdí stávající program odkupu dluhopisů (375 miliard GBP). Britská ekonomika po oživení spojeném s olympijskými hrami v Londýně znovu nabírá "jižní směr", což ukázal v uplynulém týdnu další pokles indexu nákupních manažerů. V novém týdnu budou proto investoři sledovat vývoj HDP a průmyslu v zemi, kde se stále otevřeněji hovoří o referendu o vystoupení z Evropské unie.

Z makrokalendáře kontinentální Evropy bude důležitá úterní spotřebitelská důvěra a maloobchodní tržby v eurozóně. V prvním případě se očekává stagnace, ve druhém pokles o 2,1 % oproti -3,6 % v říjnu. Nezaměstnanost v eurozóně za listopad by měla opět vzrůst, a to o jednu desetinu procentního bodu na 11,8 %. Důležitá budou také data z německé ekonomiky.

Tohle si o světové ekonomice myslí šéfové firem
Indexy nákupních manažerů napříč světem ukazují, jaký názor na příštích 6…

Evropský paradox: Firmy hledají lidi, ale nezaměstnanost roste
Dnešní svět je paradoxní. Nezaměstnanost roste, a přitom firmám chybějí…

Evropa staví hradby, světovou měnovou reformu ale neodvrátí
Bankovní unie je jen snahou posílit obranné pozice eurozóny a sjednotit velení…

Pražská burza

7/1 Obchodní bilance

7/1 Průmyslová a stavební výroba

9/1 Index spotřebitelských cen

9/1 Nezaměstnanost

11/1 Maloobchodní tržby

Index PX za uplynulý týden posílil o 2,29 %, když v pátek odpoledne dokázal vymazat většinu denních ztrát. Je tak nejvýše za rok a půl. Jediným klesajícím titulem byl Pegas Nonwovens (-0,2 %), stagnovaly akcie ČEZ a AAA Auto.

ČEZ se podle slov svého generálního ředitele Daniela Beneše chystá na mezinárodní arbitráž s Albánií, kde zřejmě přijde o licenci.

Nejsilnějším titulem byla mediální CME (+9,96 %), jejíž akcie v Praze bez zásadních zpráv kopírovaly vývoj v zámoří. Z velkých emisí na tom byla nejlépe Erste Group Bank s růstem přes 4 %. Podobně se dařilo také uhelné NWR, jejíž akcie mohla mírně podpořit zpráva o obnovení provozu v ocelárně Evraz Vítkovice Steel.

V novém týdnu bude pražská burza tradičně svým vývojem následovat dění za hranicemi, v pátek by bankovní tituly mohly reagovat na první velkou vlaštovku americké výsledkové sezóny z bankovního sektoru, tedy Wells Fargo.

Hakan Aksoy: Líbí se mi Komerční banka, Erste ani Raiffeisenbank teď…
Turecké akcie mají navzdory 40% posílení v roce 2012 stále zajímavý růstový…

PX, S&P 500, DAX: Akcie pohledem technické analýzy
Akcie mají za sebou na začátku roku prudký růst. Jak promluvil do technických…

Petr Jakubík (Österreichische Nationalbank): Jak krize změnila…
Česko je na tom relativně dobře, určité riziko je možné najít ve fiskální…