Co musíte ráno vědět (15. října)
|

Co musíte ráno vědět (15. října)

Jak investoři vnímají blížící se dosažení dluhového stropu ve Spojených státech, co poslalo akcie Telefóniky C.R. o téměř 7 % výše a jak ušetřit nákupem umění stovky tisíc dolarů? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zvrátily pokles a posílily. Investory uklidnil mírný pokrok v jednáních politiků

Americké burzy v pondělním obchodování nakonec ovládl optimismus díky prolomení ledů v komunikaci amerických politiků, která až doposud vázla, zatímco se termín vyčerpání mimořádných prostředků blížil. Dow v pondělí posílil o 0,42 %, S&P 500 o 0,41 % a technologický Nasdaq o 0,62 %. V indexu Dow si nejlépe vedly společnosti Pfizer a Boeing, dolů ho naopak tlačily Merck a AT&T. Tahouny indexu S&P 500 byly v pondělí Netflix, Vertex Pharmaceuticals a Western Digital, nedařilo se naopak společnostem Whirpool a Expedia. I přes přerušení činnosti vlády a nejistoty kolem dluhového stropu je říjen pro akcie prozatím ziskovým měsícem.

8 akcií, s nimiž podle Jima Cramera přežijete americký dluhový průšvih

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci vítězí, medvědi bojují o přežití

2. Evropské akcie kolísaly mezi ztrátami a zisky, investoři se obávají konce týdne

Evropské burzy v pondělí kolísaly mezi ztrátami a zisky kvůli nejistotě z vývoje kolem dluhového stropu ve Spojených státech. O víkendu politici situaci nevyřešili a klíčové datum 17. října se blíží. Britský FTSE 100 připsal 0,32 %, francouzský CAC 40 uzavřel s mírným ziskem 0,07 % a německý DAX sklouzl těsně pod nulu o 0,01 %. Nejvíce se dařilo telekomunikacím a realitnímu sektoru, ztrácely naopak automobilky a technologický sektor.

Hans Kundnani (ECFR): Merkelové schází vize, takže žádné noty rozdávat nebude

3. Pražská burza zahájila týden růstem. Nahoru ji vytáhly akcie Telefóniky C.R.

Pražská burza v průběhu pondělního obchodování smazala počáteční ztráty a zakončila v plusu. Index PX připsal 0,35 % na 966,50 bodu. Nejvíce se dařilo akciím Telefóniky C.R., které vyletěly prudce vzhůru v reakci na zprávu, že španělská Telefónica připravuje prodej svého 69% podílu v českém operátorovi. Odpoledne navíc Český telekomunikační úřad oznámil, že schválil všech pět přihlášek do aukce kmitočtů. Akcie Telefóniky C.R. zpevnily o 6,60 % na 323 Kč. Přes procento posílily i cenné papíry pojišťovny VIG (+1,54 %). Akcie ČEZ naopak zlevnily o 2,26 %. Titulu neprospívají klesající ceny elektřiny. Přes 2 % odevzdaly i cenné papíry developera Orco. Akcie mediální CME zareagovaly na zprávu o odchodu ředitele televize Nova Andruška z funkce - odepsaly 1,68 % na 105,30 Kč.

ČS: Říjnová akciová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Spojené království a Francie zveřejní zprávu o inflaci a institut ZEW vydá index ekonomické důvěry v Německu a eurozóně. Český statistický úřad odhalí indexy výrobních cen a cen dovozu a vývozu a akcie znojemské společnosti Pegas Nonwovens se budou naposledy obchodovat s nárokem na dividendu 1,05 eura na akcii. V Ženevě mají začít rozhovory s Íránem o jeho jaderném programu. Půjde o první takovou schůzku od letošního zvolení umírněného duchovního Hasana Rúháního íránským prezidentem. Výsledková sezóna ve Spojených státech se začíná rozjíždět, v úterý očekáváme čísla od Coca-Coly, Intelu, Citigroup, Yahoo! nebo Johnson & Johnson. Přehled zveřejňovaných výsledků a očekávání najdete ZDE. Co dalšího trhy v týdnu čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Telefónica prodá podíl v hodnotě 3,6 miliardy dolarů v českém operátorovi

Telefónica se chystá prodat podíl v největším českém operátorovi, aby získala finance na další konsolidaci. Tvrdí to tři zdroje obeznámené se situací. Akcie Telefóniky C.R. reagovaly na pražské burze okamžitým propadem o 1 %, později však vyskočily do zisku a objem zobchodovaných akcií se během pár minut zdvojnásobil.

Český telekomunikační úřad schválil všech 5 přihlášek do aukce kmitočtů

6. Česko hodlá nadále spoléhat na jadernou energii

Návrh české energetické koncepce označuje jadernou energii za rozhodující pro zachování energetické bezpečnosti, řekl Pavel Šols z ministerstva průmyslu v interview pro Bloomberg. Návrh by měl být schvalován vládou na začátku roku 2014. ČR bude muset do roku 2030 nahradit 3,5 GW dosluhujících kapacit.

7. Týden: Generální ředitel Novy Andruško byl odvolán z funkce

Generální ředitel televize Nova Jan Andruško byl odvolán z funkce. Nova zprávu nekomentovala. Andruško vedl Novu od ledna 2011. Odchod šéfa Novy je pokračováním personálních změn, které se v CME odehrály v posledních měsících. Zatím nejvýznamnější byl oznámený odchod prezidenta a generálního ředitele CME Adriana Sarbua, kterého ve vedení vystřídali Christoph Mainusch a Michael Del Nin, pocházející z prostředí největšího akcionáře Time Warner.

8. Průmyslová výroba v eurozóně v srpnu meziměsíčně vzrostla více, než se čekalo

Průmyslová výroba v eurozóně meziročně klesla o 2,1 %, meziměsíčně se však vrátila k růstu. Analytici očekávali meziroční pokles o 2,5 % z červencových -1,9 % (revidováno z -2,1 %). Meziměsíčně predikovali návrat k růstu na +0,8 % po červencovém propadu o 1,0 % (revidováno z -1,5 %), výroba však příjemně překvapila silnějším růstem o 1,0 %.

9. Řecká ekonomika má podle analytiků blízko k bodu stabilizace

Řecká ekonomika by v letošním roce mohla klesnout až o 4,2 %, po šesti letech prudkých propadů má ale blízko ke stabilizaci. Ve své čtvrtletní zprávě to v pondělí uvedl vlivný řecký ekonomický institut IOBE. Atény podle něj nyní musejí zajistit, aby mzdy nerostly rychleji než produktivita, pod kontrolou pak budou muset udržet i veřejné výdaje. Řecko má podle ministra financí Jannise Sturnarase v plánu, že příští rok prodlouží splatnost svých dluhopisů v hodnotě asi 4,5 miliardy eur, aby tak částečně pokrylo výpadek ve státních financích. Vysoce postavený činitel ECB Jörg Asmussen ale tuto možnost za ECB a centrální banky zemí eurozóny vyloučil.

10. NWR oznámila ceny uhlí na čtvrtý kvartál

Společnost NWR oznámila, že se dohodla se svými zákazníky na cenách koksovatelného a energetického uhlí a koksu na čtvrté čtvrtletí 2013. Společnost dále oznámila výši produkce a prodejů za třetí čtvrtletí roku 2013. Společnost předpokládá dosažení objemu výroby uhlí za celý rok 2013 ve výši 9,0 až 10 milionů tun, prodeje ve výši 9,5 až 10,5 milionu tun (včetně prodeje koksovatelného uhlí společnosti OKK v objemu přibližně 500 tisíc tun a prodeje přibližně 500 tisíc tun ze zásob energetického uhlí - dosud nebylo zahrnuto v celoročním výhledu, nejde tedy o reálné zvýšení odhadu). NWR dále očekává v roce 2013 výrobu koksu v objemu 700 tisíc tun a prodej koksu v objemu 600 tisíc tun.

Bonus

Banksy prodával svá díla na newyorské ulici za 60 dolarů. Ve skutečnosti mají mnohonásobně vyšší hodnotu

Kontroverzní umělec Banksy, který po celém New Yorku odhaluje denně nová graffiti, si z obyvatel města vystřelil. Své práce vystavil v pouličním stánku a nechal je prodávat za 60 dolarů. Běžný kolemjdoucí nemohl mít tušení, že se jedná o originály, přesto ti, kteří si obrazy koupili, už vědí, že rozhodně neprodělali. Banksy totiž svá plátna prodává za stovky tisíc dolarů. Na svých webových stránkách umělec oznámil, že plátna, která byla ve stánku vystavena, jsou autentická a že stánek už znovu k nalezení nebude.

před 11 minutami

Asociace: Intervence přinesly exportérům přímo 687 miliard korun

Devizové intervence České národní banky přinesly od listopadu 2013 exportérům přímo 687 miliard korun a nepřímo 590...
ČNB Česká republika Česká koruna
před hodinou

Pojišťovací trh Lloyd's of London si zřídí základnu v Bruselu

Britský pojišťovací trh Lloyd's of London si pro sídlo své dceřiné společnosti pro Evropskou unii vybral Brusel....
Spojené království Pojišťovny Pojištění
před hodinou

Průzkum PwC: Dvě třetiny firem jsou zajištěny kurzovým rizikům

Zhruba dvě třetiny firem v Česku jsou zajištěny proti výkyvům kurzu koruny. Přibližně třetina se domnívá, že je...
Česká republika Byznys a podnikání ČNB
Spotřebitelská důvěra v eurozóně v březnu vzrostla na -5 bodů
11:02

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v březnu vzrostla na -5 bodů

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku společenství zemí platících eurem v březnu stoupla na -5 bodů z -6,2 bodu v únoru....
Eurozóna Spotřebitelská důvěra Evropská ekonomika
10:44

Britské vystřízlivění? Většina Britů po brexitu očekává zhoršení stavu ekonomiky

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu podepsala žádost o aktivaci článku 50, čímž byl oficiálně zahájen proces,...
Spojené království Evropská unie
Ranní analytická poznámka (30. března): Trump se nevzdává, Obamacare chce zrušit stůj co stůj
10:30

Ranní analytická poznámka (30. března): Trump se nevzdává, Obamacare chce zrušit stůj co stůj

Faktické zahájení rozvodového řízení mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií ve středu na trhy výraznější dopad...
Spojené státy americké (USA) Zdravotnictví Donald Trump
10:16

Salvador je první zemí, která zakázala těžbu kovů

Salvador se stal první zemí světa, která na celém svém území zakázala těžbu kovů. Středeční rozhodnutí salvadorského...
Průmyslové kovy Vzácné kovy Těžba
Asijské akcie ve čtvrtek převážně klesly, akcie Toshiby však zdražily o 4 %
10:00

Asijské akcie ve čtvrtek převážně klesly, akcie Toshiby však zdražily o 4 %

Asijské akciové trhy po smíšeném úvodu seance zakončily čtvrteční obchodování převážně v mínusu. Seance se nesla v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
09:32

ConocoPhillips prodá většinu majetku v Kanadě firmě Cenovus

Americká ropná společnost ConocoPhillips prodá za 17,7 miliardy kanadských dolarů (333,4 miliardy Kč) většinu svého...
Americké akcie Kanada Ropa
ČEZ prodává svůj podíl ve společnosti MOL, příspěvek do zisku před zdaněním za rok 2017 odhaduje na 3,4 miliardy Kč. Současně firma zahájila nabídku na zpětný odkup dluhopisů
09:06

ČEZ prodává svůj podíl ve společnosti MOL, příspěvek do zisku před zdaněním za rok 2017 odhaduje na 3,4 miliardy Kč. Současně firma zahájila nabídku na zpětný odkup dluhopisů

Energetická skupina ČEZ ve středu zahájila nabídku na zpětný odkup emise garantovaných vyměnitelných dluhopisů v...
ČEZ Akcie ČR MOL
V Dukovanech po týdnu skončila neplánovaná odstávka 2. bloku
08:41

V Dukovanech po týdnu skončila neplánovaná odstávka 2. bloku

V Jaderné elektrárně Dukovany ve čtvrtek skončila neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku. Stál od minulého...
ČEZ Jaderná energetika Energetika
08:14

Toyota kvůli airbagům svolává ke kontrole dalších 2,9 milionu vozů

Japonská automobilka Toyota Motor svolává v Japonsku, Číně, Evropě a dalších zemích ke kontrole zhruba 2,9 milionu...
Japonsko Asijské akcie Auta
Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil
včera v 22:30

Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil

Americký akciový index Dow Jones Industrial Average ve středu kvůli ztrátám finančních společností oslabil. Zbývající...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 20:09

Samsung představil nový smartphone Galaxy S8

Jihokorejská společnost Samsung Electronics ve středu představila nový smartphone Galaxy S8. Slibuje si, že jí pomůže...
Samsung Asijské akcie Mobilní telefony
včera v 19:26

Zisk sázkové firmy OPAP kvůli vyšší dani klesl o 19 procent

Největší řecké sázkové společnosti OPAP ve čtvrtém čtvrtletí klesl hrubý provozní zisk (EBITDA) o 19,2 % na 83,7...
Hazard Řecko Evropské akcie
včera v 18:22

Soud v Londýně odmítl argumenty Kyjeva pro nesplacení dluhu Rusku

Ukrajina nedokázala uspokojivě vysvětlit, proč nesplatila Rusku dluh tři miliardy dolarů z roku 2013. V přípravném...
Ukrajina Rusko Střední a východní Evropa