Doušek optimismu: Co může trh do konce roku potěšit a jak na víru v lepší zítřky sázet?
|

Doušek optimismu: Co může trh do konce roku potěšit a jak na víru v lepší zítřky sázet?

Špatných zpráv bylo dost. Namísto katastrofických scénářů a titulů poslední záchrany jsem se proto rozhodl ostřílených expertů zeptat na opak: Které zprávy z domova i ze světa by mohly investory potěšit? A které investiční strategie a investice se jim i proto nyní líbí? Z odpovědí ekonoma ERA Poštovní spořitelny Jana Bureše a akciového analytika z BH Securities Petra Hlinomaze vyplývá, že existují důvody k optimismu. Jejich sázky jsou pak mixem tradičně bezpečných přístavů, jako je například dolar, a adrenalinových zážitků tipu IPO Twitteru.

Česká ekonomika ČEZ Česká koruna Investiční a ekonomický výhled Světová ekonomika

Svět: A přece se točí. A točit nepřestanou (největší světové tiskárny peněz)

Hlinomaz: Snad se ukáže, že oživení není krátkodobé, že je tu potenciál alespoň střednědobého růstu. To by se mělo projevit v cenách komodit a na celkové stabilizaci. Určitě to bude do značné míry ovlivněno tištěním peněz. ECB asi bude muset přikročit k nějakému uvolňování, což znamená, že se tiskárny nezastaví. Poté, co pomyslná stavidla otevřeli Američané, Japonci a další se přidají i Evropané. Otázkou je, do jaké míry to pomůže.

Bureš: Díky očekávanému vývoji má podle mě poměrně slušné šance na posílení americký dolar vůči euru. V ročním horizontu bude ECB nucena reagovat na to, že bude potřeba splácet LTRO; bude nucena opět vymyslet, jak uvolnit měnové podmínky. Fed se podle mě naopak – i s novým vedením – odhodlá ke kroku opačným směrem. Nejen proto, že je to podle mě nyní správné, ale i proto, že nazraje čas podle kritérií, která si nastavili samotní američtí centrální bankéři. Čekám, že k obratu dojde na konci tohoto, případně začátku příštího roku, tedy až se ve Spojených státech uklidní debaty kolem rozpočtu a dluhového stropu. To všechno jsou věci, které by měly nahrávat dolaru.

Spojené státy: Shutdown, dluhový strop a další (politické) kotrmelce

Hlinomaz: Na straně republikánů jsem v posledních dnech cítil hodně velkou chuť "to zkusit". Nevylučoval jsem tudíž možnost, že nějaký ten den ve zvláštním režimu ekonomika pojede. Související komentáře byly katastrofické, mám ale pocit, že by to Americe prošlo. Trhy by mohly dramaticky zareagovat, ale nečekal bych zásadní změnu onoho přesvědčení, že když se něco děje, jsou Spojené státy bezpečný přístav. To by možná mohly změnit až dlouhodobější věci, například prudká změna makroekonomické situace.

Evropa: Španělsko může překvapit příjemně, v případě německé vlády to může být opačně

Hlinomaz: V Evropě kromě makra může zradit politika. V Německu stále není vládní koalice, a je proto otázka, jaké podoby nakonec nabude, jaký bude mít vláda prostor a co bude schopna dělat nebo nedělat. Nedělání je nyní asi tou horší variantou. Často se v této souvislosti zmiňuje regulace ve finančním a bankovním sektoru. Upozornil bych i na energetický sektor, kde také vyvstala řada témat, která by měla být řešena. Jde o sektor, který potřebuje pracovat s dlouhodobou vizí, a všechna opatření, která byla v poslední době udělána – ústup od jádra, někdy neúčelná podpora obnovitelných zdrojů, tanečky kolem emisních povolenek a tak dále –, tříští snahy a výhledy energetického sektoru. Myslím si přitom, že v samotném Německu to vadí podnikům, domácnostem, a nakonec i Zeleným – každému svým způsobem. Teď po volbách by se to mělo dořešit, měl by se objevit nějaký dlouhodobý rámec. Pokud k tomu nedojde, pojede se dále podle špatného scénáře.

Bureš: V eurozóně jsou periferie, které procházejí strukturálními změnami. Zmínil bych Irsko a Španělsko. Zejména Španělsko zažívá skutečně rychlý růst exportu, vlastně podobný, jaký hlásí Německo. I přes všechny problémy, které země má, je vidět pozitivní strukturální změnu, která by časem mohla překvapit. Nemusí tedy nadále platit to, že jsou Mezinárodní měnový fond a další instituce překvapovány nepříjemně, že korigují své prognózy směrem dolů. Země jako Španělsko by mohly vyslat pozitivní signál, což by konkrétně v jeho případě – vzhledem k velikosti tamní ekonomiky – bylo dobré pro celou Evropu.

Investiční strategie: Hra na jistotu i sázky na neznámé jako Twitter

Hlinomaz: V tomto prostředí je asi dobré se držet fundamentu, přirozených a základních sektorů. Na akciových trzích jde o nápoje, tabák, mezi komoditami o potraviny. Technologický sektor má asi lepší šance v zámoří. Zároveň si myslím, že když se nedostává odpovědi na otázku, kam investovat, ve standardním, známém spektru, je dobré sledovat nové emise. Ty teď nejvíce přicházejí ze zámoří. Tamní trh tradičně každou emisi hodně vysaje, takže je otázka, jak člověk z Evropy uspěje s potenciální investicí. Ale možná by se nějaká příležitost objevila. Hodně se mluví o Twitteru; zatím se zdá, že nepůjde o fiasko jako v případě Facebooku. Je otázka, jak vypjaté budou emoce, ale podle mě je to příklad příležitosti, jež má potenciál příjemně překvapit.

Česko: Na makro úrovni se blýská na lepší časy, i díky evropské periferii

Bureš: Nyní je to hodně o regionech. V Evropě – tedy i v Česku – by bylo pozitivní, kdybychom se na začátku roku 2014 dočkali toho, že exportně úspěšné firmy, kterým se už tři až šest měsíců daří navyšovat objednávky a produkci, začnou ve větší míře investovat a nabírat lidi. Neopakoval by se tak scénář z roku 2011, kdy to na začátku vypadalo nadějně, ale skončilo špatně. Proexportně orientované firmy se tehdy totiž bály. Vysoká nezaměstnanost pokračovala a ve chvíli, kdy se zhoršily podmínky v zahraničí, ekonomika spadla do recese, na její druhé dno. Tentokrát to může být jiné, na evropských periferiích je totiž větší klid. Svědčí o tom rizikové marže, které jsou výrazně nižší než v roce 2011 a na začátku roku 2012, kdy se v Evropě hrálo o to, zda euro vůbec přežije. To byl černý scénář, který mohl nejen evropskou ekonomiku rozhodit nebývalým způsobem.

Česko: ČEZká ekonomika pojede, i koruně by to mělo prospět

Hlinomaz: Mezi možné příležitosti bych zařadil ČEZ. V okamžiku, kdy by se nějakým způsobem situace stabilizovala – i kdyby se objevila jen jiskřička naděje, že podmínky v sektoru budou transparentnější a dlouhodobě čitelné –, bude mít najednou výhled pro tento titul jaksi jistější podloží, což by firmě mělo pomoci. Nehledě na to, jakým způsobem bude probíhat dostavba Temelína.

Bureš: Česká ekonomika projde sílícím oživením. Věřím tomu, že v roce 2014 naskočí domácí poptávka, i když ne v tempu, z jakého by se nám zatočila hlava. Samo o sobě to, že naskočí, bude nicméně argumentem pro ČNB, aby zastavila své verbální intervence proti koruně. To by mohlo koruně otevřít prostor k posílení, ne ale nějak závratný – v ročním horizontu očekávám korunu okolo 25,20 EUR/CZK.

Trumpova administrativa vydá souhlas s ropovodem Keystone XL
před 26 minutami

Trumpova administrativa vydá souhlas s ropovodem Keystone XL

Administrativa prezidenta Spojených států Donalda Trumpa v pátek vydá souhlas s výstavbou sporného ropovodu Keystone...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Ropa
Asijské akcie v závěru týdne uzavřely převážně v plusu
před hodinou

Asijské akcie v závěru týdne uzavřely převážně v plusu

Asijským akciovým trhům se v pátek dařilo. Investoři sledovali dění na trhu s ropou a čekali na hlasování o zrušení...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
před hodinou

ČNB nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu na 0,5 procenta

Česká národní banka ponechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro...
ČNB Česká republika Centrální banky
Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat vzrostl na 56,2 bodu, sektor služeb stoupl na 56,5 bodu
před hodinou

Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat vzrostl na 56,2 bodu, sektor služeb stoupl na 56,5 bodu

Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu podle předběžných dat stoupla nejvíce od dubna 2011. Index nákupních...
Eurozóna Evropská ekonomika Indexy nákupních manažerů
Důvěra v českou ekonomiku v březnu klesla o 1,4 bodu na 96,6 bodu
před hodinou

Důvěra v českou ekonomiku v březnu klesla o 1,4 bodu na 96,6 bodu

Důvěra v českou ekonomiku v březnu opět klesla. Meziměsíčně se souhrnný indikátor důvěry snížil o 1,4 bodu na 96,6...
Česká republika Česká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Rozpočet Nizozemska byl loni poprvé od finanční krize v přebytku
09:35

Rozpočet Nizozemska byl loni poprvé od finanční krize v přebytku

Rozpočet nizozemské vlády se loni poprvé od finanční krize v roce 2008 dostal do přebytku. Nizozemský statistický...
Nizozemsko Rozpočet
09:30

Německo: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat vzrostl na 58,3 bodu, zrychlil i růst v sektoru služeb

Německému zpracovatelskému sektoru se v březnu opět dařilo. Index nákupních manažerů podle předběžných vzrostl na 58...
Německo Indexy nákupních manažerů
Twitter poprvé zvažuje předplatné pro některé uživatele
08:52

Twitter poprvé zvažuje předplatné pro některé uživatele

Provozovatel sociální sítě Twitter zvažuje, že nabídne profesionálům prémiovou verzi svého rozhraní TweetDeck....
Twitter Americké akcie Sociální sítě
Poptávka evropských bank po penězích v poslední aukci programu TLTRO II výrazně překonala očekávání
08:40

Poptávka evropských bank po penězích v poslední aukci programu TLTRO II výrazně překonala očekávání

Ve čtvrtek se konala poslední aukce v rámci programu TLTRO II, který ECB zavedla, aby podpořila likviditu evropského...
Evropské banky Banky ECB
Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, index Dow skončil v červených číslech již pošesté v řadě
včera v 21:30

Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, index Dow skončil v červených číslech již pošesté v řadě

Americké akcie ve čtvrtek mírně oslabily kvůli obavám z průtahů při schvalování reformy zdravotní péče. Ta je...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
včera v 21:01

Zeman řekl, že téměř jistě jmenuje Havlíčka ministrem průmyslu

Prezident Miloš Zeman jmenuje Jiřího Havlíčka ministrem průmyslu a obchodu s téměř stoprocentní pravděpodobností....
Politika Česká republika Průmysl
včera v 20:46

Zaměstnanci největšího chilského dolu na měď ukončili stávku

Zaměstnanci chilského dolu Escondida, který je největším měděným dolem na světě, ve čtvrtek ukončili 43 dnů trvající...
Chile Těžba Měď
včera v 19:14

Automobilka Seat se loni vrátila do provozního zisku

Španělská automobilka Seat, která je součástí německého koncernu Volkswagen, loni poprvé od roku 2007 vykázala...
Auta Výsledková sezóna Volkswagen
Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makrodatům
včera v 18:05

Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makrodatům

Velké akciové trhy západní Evropy zakončily čtvrteční obchodování v plusu. Investoři čerpali optimismus především z...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:58

YouTube dál ztrácí inzerenty kvůli obavám z kontroverzních videí

Internetový portál pro sdílení videí YouTube dál ztrácí inzerenty kvůli obavám, že jejich reklamy budou spojovány s...
Alphabet (Google) Reklama
včera v 17:25

Novým ministrem průmyslu a obchodu bude náměstek Jiří Havlíček

Premiér Bohuslav Sobotka navrhl prezidentu Miloši Zemanovi, aby se novým ministrem průmyslu stal dosavadní náměstek...
Politika Česká republika Průmysl