3 věci, které znervózňují Marca Fabera více než dluhový strop
|

3 věci, které znervózňují Marca Fabera více než dluhový strop

Američtí politici se ve středu dohodli na odložení řešení problémů s dluhovým stropem a financováním vlády. Známý investor Marc Faber však tvrdí, že pro akcie jsou důležité úplně jiné události.

Americká ekonomika Marc Faber Americké akcie S&P 500

Zisky zklamou

Faber je nervózní ze začínající výsledkové sezóny. "Zisky pravděpodobně zklamou," říká Faber. A protože zisky budou nižší, než se čeká, není dle Fabera již americký trh levný. Ukazatel P/E, který porovnává cenu akcií a zisk, pro index S&P 500 v průběhu roku 2013 vzrostl. A protože akcie jsou drahé, bude burza v příštích pěti až deseti letech nabízet jen mírné zhodnocení.

P/E poměr indexu S&P 500

Technické indikátory jsou znepokojivé

Faber pozorně sleduje technické indikátory. A když se podívá na index S&P 500, je znepokojen. Vadí mu, jak současný růst vypadá. "Jen málo akcií stanovuje nová maxima. Většina akcií se během posledních 6 měsíců pohybovala do strany nebo ztrácela. Třeba IBM není výše než v roce 2011," varuje Faber.

IBM

Spotřebitelská důvěra klesne

Přestože si Faber nemyslí, že by diskuze o dluhovém stropu dopadly na akcie přímo, věří, že sníží ochotu Američanů utrácet. "Spotřebitelská důvěra bude dále klesat. Jakýkoli rozumně uvažující člověk přestane mít při pohledu na vládu a Kongres chuť utrácet," říká Faber. Zároveň připomíná, že spotřebitelé nemají - na rozdíl od investorů - z peněz natištěných Fedem nic.

Spotřebitelská důvěra v USA
Zdroj: CNBC
09:52

Škoda Praha, dceřinka skupiny ČEZ, se ocitla v hledáčku japonsko-indonéské Nikko Securities Indonesia

O firmu Škoda Praha, dceřinou společnost energetické skupiny ČEZ, se údajně zajímá japonsko-indonéská společnost...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice