Co musíte ráno vědět (21. října)
|

Co musíte ráno vědět (21. října)

Jak se minulý týden dařilo americkým a evropským burzám, jakou náladu mají nejvyšší světoví manažeři a co dělá před spaním Barack Obama? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie opět na rekordech

Americkým politikům se podařilo odložit rozpočtovou krizi a poslat burzu na rekordy. Indexy po dočasném vyřešení problémů s dluhovým stropem a financováním vlády zažily nejlepší týden za poslední tři měsíce a S&P 500 se vyšplhal na nejvyšší hodnoty v historii. Za týden vzrostl index Dow o 1,07 % na 15 398,36 bodu, S&P 500 o 2,41 % na 1 744,42 bodu a Nasdaq o 3,23 % na 3 914,28 bodu.

Dobrou náladu na trzích rozpoutala v pátek data z Číny. Čínská ekonomika v minulém čtvrtletí poprvé po třech kvartálech zrychlila tempo růstu na 7,8 %. Cena akcií společnosti Google po čtvrtečním zveřejnění výsledků vyletěla vzhůru o 13 % a poprvé v historii prolomila hranici 1 000 USD. Akcie Googlu nakonec vzrostly o téměř 14 %.

Výsledková sezóna hýbala i s dalšími akciemi. Cenné papíry Morgan Stanley v pátek posílily o 2,63 % poté, co banka reportovala výsledky za minulé čtvrtletí, které investory příjemně překvapily.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Korekce by byla přirozená, ale býci se nechtějí vzdát

Jak americký shutdown prospěl jednotlivým investicím?

2. Evropské akcie jsou nejvýše za pět let

Evropské akcie si páteční seancí připsaly sedmý růstový den v řadě, což je nejdelší letošní série. Za celý týden britský FTSE 100 vzrostl o 2,09 %, francouzský CAC 40 o 1,57 % a německý DAX o 1,61 %. Stoxx Europe 600 se odpoledne vyšplhal na nejvyšší hodnotu od června 2008. Za týden si index připsal přes 2 % díky tomu, že se zákonodárci v americkém Kongresu domluvili na dočasném suspendování dluhového stropu a odvrátili tak hrozbu platební neschopnosti země.

ETF, které mají překonat trh

Střední a východní Evropa do konce roku: Maďarsko příjemně překvapí a koruna zůstane stabilní

3. Pražská burza zakončila týden růstem

V uplynulém týdnu burza opět posílila, když index PX proti minulému pátku stoupl o 2,7 % na 989,08 bodu. Nejvíce rostly akcie CME, naopak největší pokles zaznamenaly akcie Orka.

V pátek akcie TMR, které se poprvé obchodovaly bez nároku na mimořádnou dividendu 26 EUR, zažily prudký propad o téměř 50 % (-48,92 %) na 613 Kč. Oslabily také cenné papíry Telefóniky C.R., které zlevnily o 0,93 % na 309,10 Kč. Jejich propad však vyvážily další tituly. Nejobchodovanějším byl opět ČEZ, jeho akcie zpevnily o 2,89 % na 499 Kč. ČEZ ve čtvrtek oznámil, že investuje 250 milionů korun do snížení emisí v elektrárně Počerady.

CME: Akcie mediální společnosti mají šanci na růst

Jiří Hrabal (ING IM): Akcie ČEZ jsou stále výhodnou investicí, prodej koksovny ze strany NWR byl naopak chyba

4. Očekávané události

Pondělí bude na data slabší. Americké úřady však už znovu fungují, a tak již tento týden začnou vycházet zpožděné statistiky. V pondělí čekají USA údaje o prodejích existujících domů. Kdy USA zveřejní odložená data, zjistíte ZDE. Německo zveřejní index výrobních cen a Itálie průmyslové objednávky. Pokračuje také výsledková sezóna. Čísla o hospodaření za 3Q2013 odhalí ve Spojených státech McDonald's nebo Netflix, v Evropě třeba SAP nebo Koninklijke Philips. Odhady výsledků si můžete prohlédnout ZDE. Co dalšího trhy v týdnu čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Evropští dodavatelé elektřiny bojují o přežití

Evropští dodavatelé elektřiny stojí kvůli prudkému rozmachu obnovitelných zdrojů před existenční hrozbou. Tržní hodnota společností jako E.ON, Enel, RWE a dalších se za posledních pět let propadla celkově o půl bilionu eur na méně než polovinu a podniky musejí výrazně omezovat investice. Ohrožuje to budoucí stabilitu dodávek elektřiny a evropské vlády by na to měly reagovat reformou celého energetického systému, včetně změny v podpoře "zelené" energie. Napsal to britský týdeník The Economist.

6. Nálada nejvyšších manažerů se ve světě zlepšuje

V celosvětovém měřítku se nálada nejvyšších manažerů zlepšuje. Téměř tři čtvrtiny z nich očekávají, že letos jejich společnost dosáhne stejného (38 %) nebo lepšího výsledku (36 %) než loni. Pouze 24 % předpokládá horší výsledek. Vyplývá to z průzkumu společnosti Stanton Chase mezi 450 nejvyššími manažery firem působících po celém světě. Podobně optimističtí jsou špičkoví manažeři i ve výhledu na rok 2014.

7. JPMorgan dohodla s vládou urovnání vyšetřování za 13 miliard USD

Americká banka JPMorgan Chase & Co. se předběžně dohodla s americkým ministerstvem spravedlnosti na urovnání vyšetřování kvůli prodeji hypotéčních cenných papírů. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na dobře informované zdroje. Celkem by banka v rámci urovnání měla zaplatit 13 miliard USD. Wall Street Journal na svých internetových stránkách předtím napsal, že JPMorgan se dohodla na urovnání stejného vyšetřování s Federální agenturou pro financování bydlení (FHFA), které zaplatí pokutu čtyři miliardy USD. List však rovněž dodal, že banka chce přičlenit dohodu s FHFA k širší dohodě s americkým ministerstvem spravedlnosti.

Že by se banky přestávaly nudit?

8. Státní dluh USA překročil poprvé hranici 17 bilionů USD

Státní dluh Spojených států krátce po ukončení sporu o dluhový strop překročil poprvé v historii hranici 17 bilionů dolarů. Uvedla to agentura DPA s odvoláním na údaje amerického ministerstva financí. List The Washington Times na svých internetových stránkách napsal, že vláda si podle zprávy ministerstva ve čtvrtek, tedy první den po souhlasu Kongresu s odložením stropu zadlužení, půjčila rekordních 328 miliard USD. Celkový dluh tak dosáhl 17,07559 bilionu USD. Dosud nejvíce si během jednoho dne půjčila vláda před dvěma lety, a to 238 miliard USD.

Katastrofa v USA odvrácena. Ale co čeká trhy dál?

9. Další žena v čele centrální banky: Izraelskou měnovou politiku bude oficiálně řídit Karnit Flugová

V čele izraelské centrální banky stane poprvé žena. Premiér Benjamin Netanjahu a ministr financí Jair Lapid ve společném prohlášení oznámili, že se rozhodli jmenovat guvernérkou centrální banky Karnit Flugovou (58), která byla náměstkyní předchozího guvernéra Stanleyho Fischera a po jeho rezignaci v červnu byla pověřena prozatímním řízením banky.

Bonus: Co dělá před spaním Barack Obama?

Možná je to pro někoho překvapivé, ale americký prezident Barack Obama před spaním pracuje. Na rozdíl od svého předchůdce George W. Bushe, který byl ranní ptáče, je Obama typická "sova". Běžně svolává telekonference se svými poradci na 11 hodin večer. V interview pro časopis Newsweek popsal svůj večer takto: "Po večeři uložím kolem půl deváté děti, potom čtu vládní dokumenty, nebo píši asi do půl dvanácté. Po půl jedné jdu do postele."

09:52

Škoda Praha, dceřinka skupiny ČEZ, se ocitla v hledáčku japonsko-indonéské Nikko Securities Indonesia

O firmu Škoda Praha, dceřinou společnost energetické skupiny ČEZ, se údajně zajímá japonsko-indonéská společnost...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice