Co musíte ráno vědět (25. října)
|

Co musíte ráno vědět (25. října)

Jak burzy ovlivňuje probíhající výsledková sezóna, jakým měnám fandí Goldman Sachs a která část ženského těla stárne rychleji než zbytek? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie posílily díky pokračující výsledkové sezóně

Americké akcie po středečním oddechovém čase ve čtvrtek opět posilovaly, a to i díky příznivým hospodářským výsledkům některých významných podniků, například automobilky Ford Motor, Dow Chemical nebo Altria. Růstu cen akcií nezabránil ani předběžný index nákupních manažerů, podle kterého v říjnu americký výrobní sektor rostl nejpomaleji za poslední rok.

Dow posílil o 0,62 % na 15 509,21 bodu, širší S&P 500 přidal 0,33 % na 1 752,07 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,56 % na 3 928,96 bodu. Nejvíce se dařilo sektoru cyklického spotřebního zboží a titulům ze sektoru průmyslu. V červených číslech naopak uzavřely sektor necyklického spotřebního zboží a tituly ze sektoru služeb.

Po závěru trhů své finanční výsledky za třetí čtvrtletí zveřejnily společnosti Amazon (ztráta na akcii: 0,09 USD, tržby: 17,09 miliardy USD), softwarový gigant Microsoft (zisk na akcii: 0,62 USD, tržby: 18,53 miliardy USD) nebo dvorní vývojář her pro Facebook, společnost Zynga (ztráta na akcii: 0,02 USD, tržby: 202,6 milionu USD).

Krátce po uzavření amerických burz na trh dorazila také zpráva, že Twitter oznámil další podrobnosti o blížícím se primárním úpisu akcií. Upisovací cenu za jednu akcii společnost v rámci IPO stanovila na 17 až 20 USD. Twitter se chystá upsat celkem 70 milionů akcií, a získat tak až 1,4 miliardy USD. Pokud by akcie Twitteru, které se budou obchodovat pod tickerem TWTR na NYSE, byly upsány za maximální cenu 20 USD, ocenili by investoři celou firmu na 10,9 miliardy USD.

2. Evropské akcie ve čtvrtek zpevnily díky nečekaně dobrým hospodářským výsledkům firem

Burzám v Evropě se dařilo díky tomu, že akcie společností od ABB po Daimler, které zveřejňovaly hospodářské výsledky, letěly nahoru. Britský FTSE 100 připsal 0,58 %, francouzský CAC 40 posílil o 0,35 % a německý DAX si polepšil o 0,68 %. Nejvíce se dařilo automobilkám, průmyslovému zboží a sektoru základních materiálů, ztrácely naopak maloobchod a chemický a technologický sektor.

Evropa zralá na pokles: Vsaďte proti davu

3. Pražská burza rostla, pomohl jí silný závěr

Index PX si ve čtvrtek připsal jen 0,12 % na 990,8 bodu. Hlavním důvodem byla ztráta akcií Komerční banky, většina ostatních hlavních emisí alespoň mírně posilovala - ze 14 hlavních emisí jich posílilo osm. Nejvýraznějšího růstu dosáhly akcie NWR, jejichž cena stoupla o 1,24 % na 28,55 koruny. V zelených číslech ovšem burzu podržely hlavně cenné papíry Erste Group Bank a energetické firmy ČEZ. Akcie Erste Group Bank si připsaly 1,15 % na 631,2 koruny a ČEZ 0,61 % na 514 korun. Akcie ČEZ částečně ovlivnila zpráva o podpoře prolomení těžebních limitů prezidentem Milošem Zemanem. Dolů naopak burzovní index táhly cenné papíry Komerční banky, které dosáhly nejen největšího objemu obchodování z hlavních emisí, ale i jednoho z největších propadů. Obchody s cennými papíry Komerční banky tvořily ve čtvrtek více než třetinu celkového objemu transakcí a cena akcií banky klesla o 0,78 % na 4 425 korun.

Výsledková sezóna na pražské burze: Odhady a realita

4. Očekávané události

Spojené státy v pátek odhalí objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a Michiganská univerzita zveřejní index spotřebitelské důvěry. Nový harmonogram zveřejňování opožděných amerických makrodat naleznete ZDE. Španělsko zveřejní index výrobních cen, Itálie maloobchodní tržby a institut Ifo index podnikatelského klimatu v Německu. Kromě toho se investoři dozví, jak se vyvíjí ekonomika Spojeného království a jak to vypadá s inflací v Japonsku. Hospodářské výsledky zveřejní například společnosti Procter & Gamble, Moody's, Volvo nebo Samsung. Odhady pátečních výsledků si můžete prohlédnout ZDE. Co dalšího trhy ve zbytku týdne čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Německé elektrárny chtějí zavřít výrobní kapacity v objemu 7 gigawattů

Německé elektrárenské firmy chtějí v dohledné době uzavřít 28 elektráren s výkonem asi sedm gigawattů, tedy sedmi jaderných bloků. Oznámil to německý regulátor přenosového systému Bundesnetzagentur.

6. Goldman Sachs: Proč fandíme evropským měnám?

Do konce roku nabízejí na Forexu největší příležitosti evropské měny včetně eura a libry. Tvrdí analytici z Goldman Sachs. Jejich doporučení vychází z předpokladů o růstu HDP evropských zemí. "Zlepšení růstu se týká širšího spektra zemí. Čekáme, že se ve Francii, Itálii a Španělsku HDP stabilizuje do konce roku 2013. Oživuje domácí poptávka a díky světovému růstu i export z Evropy," tvrdí analytici Goldman Sachs.

7. Převzetí BlackBerry prý zvažuje bývalý ředitel Applu Sculley

Bývalý generální ředitel Applu John Sculley zvažuje nabídku na převzetí kanadského výrobce chytrých telefonů BlackBerry společně s kanadským partnerem. Informoval o tom list Globe and Mail s odvoláním na nejmenované zdroje. Sculley odmítl věc komentovat. Podle agentury Reuters listu pouze řekl, že je již dlouhou dobu fanouškem a uživatelem BlackBerry.

8. Míra nezaměstnanosti ve Španělsku ve 3. čtvrtletí klesla na 26 %

Míra nezaměstnanosti ve Španělsku ve třetím čtvrtletí klesla na 25,98 % z 26,3 % ve druhém kvartálu. Země očekává, že míra nezaměstnanosti zůstane nad hladinou 25 % minimálně do roku 2018.

9. Investor Carl Icahn tlačí na Apple, aby použil volnou hotovost na výkup akcií. Založil si kvůli tomu web

Carl Icahn vyzval v dopise šéfa Applu Tima Cooka, aby okamžitě zahájil odkup akcií Applu za volnou hotovost 150 miliard USD. Investor také zvýšil svůj podíl ve firmě ze 4 milionů na 4,7 milionu akcií. Dopis zveřejnil na svém novém webu s názvem Shareholder's Square Table, který založil právě za tímto účelem.

Bonus

Prsa jsou nejrychleji stárnoucí částí ženského těla

Nová technologie, která identifikuje přesné biologické stáří jednotlivých tkání lidského těla, dokazuje, že člověk nestárne rovnoměrně. Tvrdí to výzkum Steva Horvatha z UCLA. Horvath stanovuje stáří jednotlivých tkání pomocí DNA metylace, chemické změny genů, kterou za možného původce stárnutí buněk označily již některé předcházející studie. Horvath zkoumal 8 tisíc zdravých vzorků 51 typů buněk a tkání a 6 tisíc buněk nakažených rakovinou a zjistil, že ve většině případů se biologický věk buněk víceméně shodoval s věkem dárce. Až na to, že některé tkáně stárnou rychleji. "Zdravá prsní tkáň je o dva až tři roky starší než zbytek ženského těla," tvrdí Horvath. Buňky nakažené rakovinou pak stárnou ještě rychleji.

Osamostatnění Katalánska podle tří čtvrtin šéfů firem poškodí…
včera v 19:48

Osamostatnění Katalánska podle tří čtvrtin šéfů firem poškodí španělskou ekonomiku

Hnutí za odtržení Katalánska může podle téměř tří čtvrtin šéfů španělských firem ohrozit domácí ekonomiku. Ukázal to...
Španělsko Politika
Pilný s Babišem jednali v Lánech s prezidentem o rozpočtu
včera v 17:36

Pilný s Babišem jednali v Lánech s prezidentem o rozpočtu

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) mluvil v neděli v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem o přípravě rozpočtu na příští...
Rozpočet Politika Česká republika
Tisk: Britský řetězec Asda zvažuje koupi diskontní sítě B&M
včera v 15:47

Tisk: Britský řetězec Asda zvažuje koupi diskontní sítě B&M

Britský řetězec supermarketů Asda zvažuje koupi rychle expandující sítě diskontních prodejen B&M European Value...
Spojené království Fúze a akvizice Maloobchod
Průzkum: Roboty využívá téměř čtvrtina českých menších firem
včera v 13:50

Průzkum: Roboty využívá téměř čtvrtina českých menších firem

Roboty při výrobě využívá téměř čtvrtina českých menších firem. A téměř polovina z nich chce robotizaci rozšiřovat....
Česká republika Byznys a podnikání Technologie
Studie: Nabídka kanceláří v Praze letos vzroste dvakrát více než…
včera v 12:41

Studie: Nabídka kanceláří v Praze letos vzroste dvakrát více než poptávka

Nabídka nových kanceláří v Praze letos vzroste zhruba dvakrát více než poptávka. Zatímco nabídka se meziročně zvýší o...
Komerční reality Realitní trh Nemovitosti
Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu
včera v 11:05

Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu

Italské úřady kvůli dlouhému období sucha nařídily zastavit čerpání vody z jezera nedaleko Říma. Hlavní město Itálie...
Itálie Voda
Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně
včera v 08:00

Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně

Japonská automobilka Toyota Motor pravděpodobně již v roce 2019 zahájí masovou výrobu elektromobilů v Číně....
Japonské akcie Auta Čína
Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky
22. 7. 2017 20:10

Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky

Arbitrážní tribunál Světové banky nařídil Argentině odškodnit španělskou cestovní společnost Marsans za zestátnění...
Argentina Latinská Amerika Doprava
Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR
22. 7. 2017 18:04

Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR

Lotyšské úřady potrestaly pokutou téměř tří milionů eur dvě místní banky za to, že umožnily klientům porušovat...
Lotyšsko Evropské banky KLDR
Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy
22. 7. 2017 10:40

Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy

Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně po odchodu Spojeného...
Česká republika Spojené království Evropská unie
Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé
22. 7. 2017 09:36

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé

Italský výrobce cukrovinek Ferrero hodlá koupit americkou divizi švýcarské firmy Nestlé. Chce tak posílit svou pozici...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
21. 7. 2017 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
21. 7. 2017 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
21. 7. 2017 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
21. 7. 2017 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
21. 7. 2017 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
21. 7. 2017 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
21. 7. 2017 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
21. 7. 2017 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
21. 7. 2017 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR