Co musíte ráno vědět (25. října)
|

Co musíte ráno vědět (25. října)

Jak burzy ovlivňuje probíhající výsledková sezóna, jakým měnám fandí Goldman Sachs a která část ženského těla stárne rychleji než zbytek? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie posílily díky pokračující výsledkové sezóně

Americké akcie po středečním oddechovém čase ve čtvrtek opět posilovaly, a to i díky příznivým hospodářským výsledkům některých významných podniků, například automobilky Ford Motor, Dow Chemical nebo Altria. Růstu cen akcií nezabránil ani předběžný index nákupních manažerů, podle kterého v říjnu americký výrobní sektor rostl nejpomaleji za poslední rok.

Dow posílil o 0,62 % na 15 509,21 bodu, širší S&P 500 přidal 0,33 % na 1 752,07 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,56 % na 3 928,96 bodu. Nejvíce se dařilo sektoru cyklického spotřebního zboží a titulům ze sektoru průmyslu. V červených číslech naopak uzavřely sektor necyklického spotřebního zboží a tituly ze sektoru služeb.

Po závěru trhů své finanční výsledky za třetí čtvrtletí zveřejnily společnosti Amazon (ztráta na akcii: 0,09 USD, tržby: 17,09 miliardy USD), softwarový gigant Microsoft (zisk na akcii: 0,62 USD, tržby: 18,53 miliardy USD) nebo dvorní vývojář her pro Facebook, společnost Zynga (ztráta na akcii: 0,02 USD, tržby: 202,6 milionu USD).

Krátce po uzavření amerických burz na trh dorazila také zpráva, že Twitter oznámil další podrobnosti o blížícím se primárním úpisu akcií. Upisovací cenu za jednu akcii společnost v rámci IPO stanovila na 17 až 20 USD. Twitter se chystá upsat celkem 70 milionů akcií, a získat tak až 1,4 miliardy USD. Pokud by akcie Twitteru, které se budou obchodovat pod tickerem TWTR na NYSE, byly upsány za maximální cenu 20 USD, ocenili by investoři celou firmu na 10,9 miliardy USD.

2. Evropské akcie ve čtvrtek zpevnily díky nečekaně dobrým hospodářským výsledkům firem

Burzám v Evropě se dařilo díky tomu, že akcie společností od ABB po Daimler, které zveřejňovaly hospodářské výsledky, letěly nahoru. Britský FTSE 100 připsal 0,58 %, francouzský CAC 40 posílil o 0,35 % a německý DAX si polepšil o 0,68 %. Nejvíce se dařilo automobilkám, průmyslovému zboží a sektoru základních materiálů, ztrácely naopak maloobchod a chemický a technologický sektor.

Evropa zralá na pokles: Vsaďte proti davu

3. Pražská burza rostla, pomohl jí silný závěr

Index PX si ve čtvrtek připsal jen 0,12 % na 990,8 bodu. Hlavním důvodem byla ztráta akcií Komerční banky, většina ostatních hlavních emisí alespoň mírně posilovala - ze 14 hlavních emisí jich posílilo osm. Nejvýraznějšího růstu dosáhly akcie NWR, jejichž cena stoupla o 1,24 % na 28,55 koruny. V zelených číslech ovšem burzu podržely hlavně cenné papíry Erste Group Bank a energetické firmy ČEZ. Akcie Erste Group Bank si připsaly 1,15 % na 631,2 koruny a ČEZ 0,61 % na 514 korun. Akcie ČEZ částečně ovlivnila zpráva o podpoře prolomení těžebních limitů prezidentem Milošem Zemanem. Dolů naopak burzovní index táhly cenné papíry Komerční banky, které dosáhly nejen největšího objemu obchodování z hlavních emisí, ale i jednoho z největších propadů. Obchody s cennými papíry Komerční banky tvořily ve čtvrtek více než třetinu celkového objemu transakcí a cena akcií banky klesla o 0,78 % na 4 425 korun.

Výsledková sezóna na pražské burze: Odhady a realita

4. Očekávané události

Spojené státy v pátek odhalí objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a Michiganská univerzita zveřejní index spotřebitelské důvěry. Nový harmonogram zveřejňování opožděných amerických makrodat naleznete ZDE. Španělsko zveřejní index výrobních cen, Itálie maloobchodní tržby a institut Ifo index podnikatelského klimatu v Německu. Kromě toho se investoři dozví, jak se vyvíjí ekonomika Spojeného království a jak to vypadá s inflací v Japonsku. Hospodářské výsledky zveřejní například společnosti Procter & Gamble, Moody's, Volvo nebo Samsung. Odhady pátečních výsledků si můžete prohlédnout ZDE. Co dalšího trhy ve zbytku týdne čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Německé elektrárny chtějí zavřít výrobní kapacity v objemu 7 gigawattů

Německé elektrárenské firmy chtějí v dohledné době uzavřít 28 elektráren s výkonem asi sedm gigawattů, tedy sedmi jaderných bloků. Oznámil to německý regulátor přenosového systému Bundesnetzagentur.

6. Goldman Sachs: Proč fandíme evropským měnám?

Do konce roku nabízejí na Forexu největší příležitosti evropské měny včetně eura a libry. Tvrdí analytici z Goldman Sachs. Jejich doporučení vychází z předpokladů o růstu HDP evropských zemí. "Zlepšení růstu se týká širšího spektra zemí. Čekáme, že se ve Francii, Itálii a Španělsku HDP stabilizuje do konce roku 2013. Oživuje domácí poptávka a díky světovému růstu i export z Evropy," tvrdí analytici Goldman Sachs.

7. Převzetí BlackBerry prý zvažuje bývalý ředitel Applu Sculley

Bývalý generální ředitel Applu John Sculley zvažuje nabídku na převzetí kanadského výrobce chytrých telefonů BlackBerry společně s kanadským partnerem. Informoval o tom list Globe and Mail s odvoláním na nejmenované zdroje. Sculley odmítl věc komentovat. Podle agentury Reuters listu pouze řekl, že je již dlouhou dobu fanouškem a uživatelem BlackBerry.

8. Míra nezaměstnanosti ve Španělsku ve 3. čtvrtletí klesla na 26 %

Míra nezaměstnanosti ve Španělsku ve třetím čtvrtletí klesla na 25,98 % z 26,3 % ve druhém kvartálu. Země očekává, že míra nezaměstnanosti zůstane nad hladinou 25 % minimálně do roku 2018.

9. Investor Carl Icahn tlačí na Apple, aby použil volnou hotovost na výkup akcií. Založil si kvůli tomu web

Carl Icahn vyzval v dopise šéfa Applu Tima Cooka, aby okamžitě zahájil odkup akcií Applu za volnou hotovost 150 miliard USD. Investor také zvýšil svůj podíl ve firmě ze 4 milionů na 4,7 milionu akcií. Dopis zveřejnil na svém novém webu s názvem Shareholder's Square Table, který založil právě za tímto účelem.

Bonus

Prsa jsou nejrychleji stárnoucí částí ženského těla

Nová technologie, která identifikuje přesné biologické stáří jednotlivých tkání lidského těla, dokazuje, že člověk nestárne rovnoměrně. Tvrdí to výzkum Steva Horvatha z UCLA. Horvath stanovuje stáří jednotlivých tkání pomocí DNA metylace, chemické změny genů, kterou za možného původce stárnutí buněk označily již některé předcházející studie. Horvath zkoumal 8 tisíc zdravých vzorků 51 typů buněk a tkání a 6 tisíc buněk nakažených rakovinou a zjistil, že ve většině případů se biologický věk buněk víceméně shodoval s věkem dárce. Až na to, že některé tkáně stárnou rychleji. "Zdravá prsní tkáň je o dva až tři roky starší než zbytek ženského těla," tvrdí Horvath. Buňky nakažené rakovinou pak stárnou ještě rychleji.

před 6 minutami

Asociace: Intervence přinesly exportérům přímo 687 miliard korun

Devizové intervence České národní banky přinesly od listopadu 2013 exportérům přímo 687 miliard korun a nepřímo 590...
ČNB Česká republika Česká koruna
před hodinou

Pojišťovací trh Lloyd's of London si zřídí základnu v Bruselu

Britský pojišťovací trh Lloyd's of London si pro sídlo své dceřiné společnosti pro Evropskou unii vybral Brusel....
Spojené království Pojišťovny Pojištění
před hodinou

Průzkum PwC: Dvě třetiny firem jsou zajištěny kurzovým rizikům

Zhruba dvě třetiny firem v Česku jsou zajištěny proti výkyvům kurzu koruny. Přibližně třetina se domnívá, že je...
Česká republika Byznys a podnikání ČNB
Spotřebitelská důvěra v eurozóně v březnu vzrostla na -5 bodů
11:02

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v březnu vzrostla na -5 bodů

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku společenství zemí platících eurem v březnu stoupla na -5 bodů z -6,2 bodu v únoru....
Eurozóna Spotřebitelská důvěra Evropská ekonomika
10:44

Britské vystřízlivění? Většina Britů po brexitu očekává zhoršení stavu ekonomiky

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu podepsala žádost o aktivaci článku 50, čímž byl oficiálně zahájen proces,...
Spojené království Evropská unie
Ranní analytická poznámka (30. března): Trump se nevzdává, Obamacare chce zrušit stůj co stůj
10:30

Ranní analytická poznámka (30. března): Trump se nevzdává, Obamacare chce zrušit stůj co stůj

Faktické zahájení rozvodového řízení mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií ve středu na trhy výraznější dopad...
Spojené státy americké (USA) Zdravotnictví Donald Trump
10:16

Salvador je první zemí, která zakázala těžbu kovů

Salvador se stal první zemí světa, která na celém svém území zakázala těžbu kovů. Středeční rozhodnutí salvadorského...
Průmyslové kovy Vzácné kovy Těžba
Asijské akcie ve čtvrtek převážně klesly, akcie Toshiby však zdražily o 4 %
10:00

Asijské akcie ve čtvrtek převážně klesly, akcie Toshiby však zdražily o 4 %

Asijské akciové trhy po smíšeném úvodu seance zakončily čtvrteční obchodování převážně v mínusu. Seance se nesla v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
09:32

ConocoPhillips prodá většinu majetku v Kanadě firmě Cenovus

Americká ropná společnost ConocoPhillips prodá za 17,7 miliardy kanadských dolarů (333,4 miliardy Kč) většinu svého...
Americké akcie Kanada Ropa
ČEZ prodává svůj podíl ve společnosti MOL, příspěvek do zisku před zdaněním za rok 2017 odhaduje na 3,4 miliardy Kč. Současně firma zahájila nabídku na zpětný odkup dluhopisů
09:06

ČEZ prodává svůj podíl ve společnosti MOL, příspěvek do zisku před zdaněním za rok 2017 odhaduje na 3,4 miliardy Kč. Současně firma zahájila nabídku na zpětný odkup dluhopisů

Energetická skupina ČEZ ve středu zahájila nabídku na zpětný odkup emise garantovaných vyměnitelných dluhopisů v...
ČEZ Akcie ČR MOL
V Dukovanech po týdnu skončila neplánovaná odstávka 2. bloku
08:41

V Dukovanech po týdnu skončila neplánovaná odstávka 2. bloku

V Jaderné elektrárně Dukovany ve čtvrtek skončila neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku. Stál od minulého...
ČEZ Jaderná energetika Energetika
08:14

Toyota kvůli airbagům svolává ke kontrole dalších 2,9 milionu vozů

Japonská automobilka Toyota Motor svolává v Japonsku, Číně, Evropě a dalších zemích ke kontrole zhruba 2,9 milionu...
Japonsko Asijské akcie Auta
Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil
včera v 22:30

Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil

Americký akciový index Dow Jones Industrial Average ve středu kvůli ztrátám finančních společností oslabil. Zbývající...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 20:09

Samsung představil nový smartphone Galaxy S8

Jihokorejská společnost Samsung Electronics ve středu představila nový smartphone Galaxy S8. Slibuje si, že jí pomůže...
Samsung Asijské akcie Mobilní telefony
včera v 19:26

Zisk sázkové firmy OPAP kvůli vyšší dani klesl o 19 procent

Největší řecké sázkové společnosti OPAP ve čtvrtém čtvrtletí klesl hrubý provozní zisk (EBITDA) o 19,2 % na 83,7...
Hazard Řecko Evropské akcie
včera v 18:22

Soud v Londýně odmítl argumenty Kyjeva pro nesplacení dluhu Rusku

Ukrajina nedokázala uspokojivě vysvětlit, proč nesplatila Rusku dluh tři miliardy dolarů z roku 2013. V přípravném...
Ukrajina Rusko Střední a východní Evropa