Česko se euru nepřiblíží a druhý pilíř nepadne, naznačily volby
|

Česko se euru nepřiblíží a druhý pilíř nepadne, naznačily volby

Stranicky pestrý povolební parlament a rozkol ve vítězné politické straně dává tušit, že ani v novém volebním období nebude mít Česká republika stabilní vládu. Je přitom otázkou, zda a kdy vlastně bude mít vůbec nějakou vládu. Z výsledků zkrátka nelze vyčíst, jak povolební vyjednávání dopadnou. Na druhou stranu však víme, co se dít nebude, což se celkem může hodit.

Česká ekonomika Česká republika Politika

Z volebního výsledku plyne, že jakékoli změny budou v pozitivním i negativním smyslu blokovány faktickým vítězem voleb, hnutím ANO. Dalo se totiž očekávat, že předčasné volby přinesou některé podstatné změny v hospodářské politice. Ty ale s dost vysokou pravděpodobností nenastanou. O co tedy zřejmě budeme ochuzeni?

1. Zřejmě nedojde k zásadnímu uvolnění rozpočtové politiky, které by hrozilo v případě jasného vítězství levice. Babišovo hnutí ANO počítá naopak s tím, že rozpočtový deficit zůstane pod 3 % HDP a postupně jej chce snižovat.

2. Nedojde na zrušení či zásadní redukci druhého pilíře penzijní reformy. V pozitivním smyslu slova hrozí, že by mohla pragmatická spolupráce ANO a pravicových stran prosadit jeho rozšíření.

3. Možná dojde na úpravy výpočtů vyměřovacích základů pro daně z příjmů, ale zřejmě neprojde žádné navýšení sazeb daní z příjmů, a to jak právnických, tak fyzických osob.

4. Ani v tomto volebním období nedojde na otázku eura. Jednak zde nebude silná vláda, která by se odvážila euroskeptické veřejnosti toto téma prodat, a jednak to nemají kandidáti na sestavení vládní koalice v programech.

Sečteno a podtrženo, o budoucí vládě toho pár dnů po volbách sice mnoho netušíme, ale z výše uvedeného plyne, že volební výsledek fakticky zakonzervuje současné nastavení hospodářské politiky v některých klíčových bodech. A toto poznání samo o sobě může řadě investorů a firem podnikajících v ČR stačit.

Zdroj: ČSOB
09:52

Škoda Praha, dceřinka skupiny ČEZ, se ocitla v hledáčku japonsko-indonéské Nikko Securities Indonesia

O firmu Škoda Praha, dceřinou společnost energetické skupiny ČEZ, se údajně zajímá japonsko-indonéská společnost...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice