Co musíte ráno vědět (30. října)
|

Co musíte ráno vědět (30. října)

Jak si vedou trhy během zasedání FOMC, co čeká japonské banky podporující jakuzu a jak vypadá den LeBrona Jamese ve dvou minutách? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý znovu přepisovaly historii. Burza Nasdaq opět s technickými problémy

Americké akcie v úterý posilovaly navzdory nečekanému poklesu spotřebitelské důvěry i maloobchodních tržeb a index S&P 500 opět posunul svá maxima. Investoři aktuálně pozorně sledují dvoudenní zasedání měnového výboru americké centrální banky, které skončí ve středu. Očekává se, že Fed svůj stimulační program prozatím ponechá v platnosti a bude čekat na další statistické údaje, které by měly naznačit, jaký dopad na ekonomiku měla nedávná rozpočtová krize.

Dow posílil o 0,72 % na nové zavírací maximum 15 680,35 bodu, širší S&P 500 přidal 0,56 % a uzavřel na novém historickém maximu 1 771,95 bodu. Technologický Nasdaq zpevnil o 0,31 % na 3 952,34 bodu. Nejvíce se dařilo energetickému sektoru a technologickým titulům. V červených číslech naopak uzavřel sektor základních materiálů.

Po závěru trhů své čtvrtletní finanční výsledky zveřejnily například společnosti LinkedIn (upravený zisk na akcii: 0,39 USD, odhad: 0,32 USD), Electronic Arts (upravený zisk na akcii: 0,33 USD, odhad: 0,12 USD) nebo Yelp (ztráta: 0,04 USD na akcii, odhad: ztráta 0,01 USD na akcii).

Americký akciový trh směřuje k extrémnímu výprodeji, drobní investoři ale mají šanci se mu vyhnout

Kvantitativní uvolňování může v roce 2014 pokračovat rychlejším tempem, upozorňuje expertka

2. Evropské akcie v úterý posílily díky dobrým hospodářským výsledkům

Burzy v Evropě v úterý posilovaly díky překvapivě dobrým finančním výsledkům evropských firem. Investoři také sledují dvoudenní zasedání FOMC, ale neočekává se, že by Fed měnovou politiku změnil. Britský FTSE 100 připsal 0,73 %, francouzský CAC 40 0,62 % a německý DAX se přehoupl přes hranici 9 000 bodů na 9 022,04 bodu se ziskem 0,48 %. Nejvíce se dařilo ropným společnostem, telekomunikacím a technologickému sektoru. Ztrácely naopak finanční služby a automobilky.

Rabobank zaplatí 774 milionů eur za podíl na manipulacích sazeb LIBOR a EURIBOR, ředitel s okamžitou platností odstoupil z funkce

3. Výsledky voleb v úterý poslaly pražskou burzu vzhůru. Táhly ji akcie ČEZ i bankovní tituly

Index PX v úterý připsal 2,68 % na 1 017,29 bodu a přeskočil hranici 1 000 bodů, pod níž se nacházel několik měsíců. Nejvíce se dařilo akciím společnosti ČEZ, které podražily o 6,47 % na 545 Kč. Dobře si vedly i bankovní tituly - Erste Group Bank před středečním zveřejněním hospodářských výsledků zpevnila o 2,61 % a Komerční banka připsala 4,08 % poté, co na její akcie zvýšily cílovou cenu Deutsche Bank i Goldman Sachs, obě shodně na 5 300 Kč. Přes 2 % připsala i Telefónica C.R., která byla po ČEZ a Komerční bance třetí nejobchodovanější akcií na burze. Ztrácela naopak mediální CME (-3,81 %), která zveřejní hospodářské výsledky za minulý kvartál ve čtvrtek.

Česko se euru nepřiblíží a druhý pilíř nepadne, naznačily volby

4. Očekávané události

Erste Group Bank - odhady výsledků

Ve středu investory čeká americká inflace a ADP zveřejní zprávu o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru. Německo kromě inflace odhalí i vývoj nezaměstnanosti a eurozóna ekonomickou důvěru. Fed oznámí rozhodnutí ohledně měnové politiky a pražskou burzou budou hýbat hospodářské výsledky Erste Group Bank a CME. Harmonogram zveřejňování opožděných amerických makrodat naleznete ZDE. Až do 1. listopadu se z důvodu dřívějšího posunu našeho času na zimní na amerických burzách obchoduje od 14.30 do 21 hodin středoevropského času. Hospodářské výsledky zveřejní například Kraft Foods, Visa, Starbucks, General Motors nebo Facebook. Odhady středečních výsledků amerických i evropských firem si můžete prohlédnout ZDE. Co dalšího trhy v celém týdnu čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

"U Erste Group očekáváme 9% meziroční pokles čistého zisku na 131 milionů EUR. Důvodem je hlavně pokračující slabá poptávka po úvěrech. U CME očekáváme i za 3Q2013 záporný provozní zisk EBITDA na úrovni -13,5 milionu USD," nabízí výhled J&T Banky Milan Vaníček. Asi nejvíce sledované bude, zda bude opětovně snížen výhled na výsledky za rok 2013, což většina trhu očekává. Tento faktor by mohl negativně korigovat současnou spanilou jízdu titulu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Maďarská centrální banka opět snížila základní sazbu. Ta je nyní 3,4 %

Měnový výbor Maďarské národní banky na úterním jednání opět snížil základní úrokovou sazbu. Ta se tak dostala na 3,40 %. Snížení se čekalo, banka uvolňuje měnovou politiku již řadu měsíců.

Střední Evropa má zaděláno na úspěch, pár kostlivců se ale stále skrývá ve skříni

6. ČSSD (zatím) při jednáních o vládě bude vystupovat jednotně

Hašek, Tejc, Chovanec i Zaorálek, tedy členové vyjednávacího týmu, který si po víkendových volbách nominovalo předsednictvo ČSSD jako své vyjednavače s ostatními stranami o možné vládní spolupráci, se v úterý stalo historií. Podpora lídrů ostatních stran i občanů vyjadřovaná předsedovi ČSSD Sobotkovi tak alespoň prozatím zajistila, že předsedové stran budou moci o případné koalici jednat s předsedou nejsilnější politické strany u nás. Výkonný výbor ČSSD má ale o Sobotkově osudu jednat 10. listopadu.

7. Wall Street očekává, že kvantitativní uvolňování bude pokračovat beze změny do dubna 2014

Podle průzkumu televize CNBC investoři v posledních zhruba dvou měsících znovu upevnili svoji víru v pokračování kvantitativního uvolňování Fedu beze změny v bezprostředně následujícím období. Analytici nyní v průměru očekávají pokračování programu odkupu aktiv do dubna 2014. V předchozím průzkumu investoři změnu postoje Fedu ke QE očekávali v průměru o pět měsíců dříve, tedy v prosinci 2013.

8. Tři velké japonské banky čeká kontrola kvůli službám pro jakuzu

Japonský úřad pro finanční služby zahájí příští týden inspekci tří největších japonských bank, u nichž má podezření, že umožňovaly bankovní transakce členům zločineckých organizací známých pod označením jakuza. Mezi podezřelými institucemi je i jedna z největších bank světa Mitsubishi UFJ Financial Group. Informovaly o tom v úterý zahraniční agentury.

9. Věřitelská Troika začala druhou kontrolu na Kypru

Zástupci zahraničních věřitelů v úterý dorazili do Nikósie, aby prověřili, jak Kypr plní březnový záchranný program. Druhá hodnotící mise takzvané věřitelské "trojky", tedy zástupců Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu, by měla v zemi pobývat do 8. listopadu.

Kyperská akciová burza se chce zaměřit na Čínu a komodity

10. Evropské banky drží v rozvahách 1,2 bilionu eur nesplácených půjček

V rozvahách evropských bank je zaparkováno zhruba 1,2 bilionu eur nesplácených úvěrů, což podtrhuje pokračující nezdravé prostředí periferních evropských ekonomik. Ačkoli mezi investory panuje optimismus z oživení evropské ekonomiky, objem nesplácených půjček - dle definice ECB úvěry, které nejsou spláceny déle než 90 dní - v loňském roce podle společnosti PwC narostl o téměř 100 miliard eur. Na konci roku 2012 banky držely 1,19 bilionu eur špatných půjček oproti 1,09 bilionu eur na konci roku 2009. Nárůst táhnou především země jižní Evropy - Itálie, Španělsko a Řecko -, ale také například Irsko.

11. ČNB a intervence proti koruně: Tomšík by s dalším uvolněním měnové politiky neváhal, Janáček je opatrný

Viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík uvedl, že jsou měnové intervence stále velice pravděpodobné. Situace se prý od srpna změnila a Tomšík by s dalším uvolňováním politiky neváhal. Ačkoliv ekonomika vykazuje známky oživení, je dle Tomšíka velmi vzdálená tomu, aby vyvíjela inflační tlaky. Není tedy možné očekávat, že inflace bude sama, bez uvolnění politiky, směřovat ke stanovenému cíli.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Nová reklama od Nike ukazuje běžný trénink LeBrona Jamese

LeBron James zahajuje jedenáctou sezonu v NBA a k této příležitosti společnost Nike zveřejnila téměř dvouminutovou reklamu nazvanou Training Day, v níž se snaží zdůraznit fakt, že James bere svůj trénink tak vážně, že mnohdy opravdu jezdí na zápasy na kole, i to, že se postupně stal miláčkem celého města.

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
před hodinou

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
18:00

Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, když index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka
13:04

V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka

Neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku Dukovan podle předpokladu firmy ČEZ potrvá do čtvrtka 30. března, kdy...
ČEZ Akcie ČR Elektřina
12:29

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
12:15

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
11:57

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika
Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %
11:38

Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %

Ruská centrální banka na svém pátečním zasedání nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 9...
Rusko Centrální banky Úrokové sazby
11:21

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou, kterou označilo za strategicky perspektivního obchodního partnera....
Slovensko Čína Mezinárodní obchod