5 rad, jak udržet finance pod kontrolou a nesejít z cesty
|

5 rad, jak udržet finance pod kontrolou a nesejít z cesty

Kanceláří atlantského finančního poradce Russella Holcomba již prošly tisíce lidí, kteří se stali oběťmi nesmyslných investičních doporučení. "Klienti, se kterými jsem se ve své kariéře setkal, byli většinou přespříliš důvěřiví. Jednoduše uvěřili všemu, co jim o penězích říkalo jejich okolí," vysvětluje. K tomu, aby se člověk neocitl ve finanční pasti, přitom stačí znalost několika málo pravidel, jak s penězi zacházet. Co konkrétně by mělo patřit mezi základní znalosti finančně gramotného člověka?

Investiční a finanční poradenství Ponaučení pro investory Chyby v investování Finanční gramotnost

1. Věčné téma diverzifikace

Naprostá většina lidí má slovo investice spojené pouze s akciemi a burzou. "Takový přístup k investicím je podle mě špatný," píše Holcombe ve své knize You Should Only Have to Get Rich Once. "Je potřeba si uvědomit, že investovat lze i jinak než pouze obchodováním na burze." Investoři by neměli zapomínat na širokou diverzifikaci investičního portfolia, tedy rovnoměrné rozložení investované částky mezi různá aktiva. Nákup pouze jednoho či dvou akciových titulů se ve světě investic rovná sebevraždě, a to i tehdy, když fundamentální a technická analýza říkají, že se investor nemůže spálit.

I když díky podrobné analýze vybraného aktiva získáte dojem, že jste narazili na investiční příležitost svého života, nehrajte vabank. Investování je sice ve velké míře založené na intuici, vždy byste však měli mít pojistku, a to nejen ve formě "bezpečnostních" příkazů typu stop-loss, ale především v podobě široké diverzifikace investičního portfolia. Opomenuty by neměly zůstat dluhopisy, komodity, nemovitosti nebo třeba umělecké předměty.

2. Není nemovitost jako nemovitost

V době vrcholící realitní bubliny lidé po celém světě ve velkém skupovali luxusní nemovitosti na samé hranici svých finančních možností. Na nákup honosných vil si bez přemýšlení půjčovali horentní sumy s dojmem, že se jedná o nejlepší investici jejich života. "Nakupovat bezmyšlenkovitě nejdražší nemovitosti, které na trhu jsou, je naprostý nesmysl," varuje Holcombe.

Při nákupu bytu či domu by neměla rozhodovat pouze cena, ale i lokalita, stáří, technický stav či zeměpisná orientace objektu. Prošel dům v poslední době revitalizací? Pozvěte si odborníka s termokamerou, který vás předem upozorní na případné nedostatky zateplení. Je většina oken domu či bytu orientována na sever, nebo na jih? Přesvědčili jste se, zda platný územní plán neumožňuje výstavbu průmyslových objektů v těsné blízkosti nemovitosti? Nenachází se dům v záplavové oblasti? Jaká je občanská vybavenost dané lokality a je v blízkosti městská hromadná doprava? To vše rozhoduje nejen o ceně nemovitosti, ale i o její likviditě, tedy možnosti jednoduchého a rychlého, nebo naopak zdlouhavého a obtížného prodeje.

3. Spořte na důchod se státem i bez něj

Je to jednoduché – každý měsíc ze svého platu či příjmu odvádíme patřičná procenta, která nám stát v budoucnosti vrátí ve formě důchodu. Ale pozor! Spoléhat se na to, že se o nás stát "na stará kolena" postará, se nemusí vyplatit. Pokud se zásadním způsobem nezmění vývoj demografických křivek, bude počet pracujících na jednoho důchodce neustále klesat, a tím pádem dojde k dalšímu zvyšování schodku důchodového účtu, který se v Česku aktuálně pohybuje kolem 40 miliard korun ročně.

Důchodová reforma Nečasovy vlády zůstala kdesi na půli cesty, když ani zavedení druhého důchodového pilíře k vyšší spoluúčasti občanů na úsporách na vlastní penzi nevedlo. Ano, stále existuje možnost vstupu do dalšího, třetího důchodového pilíře, který je mezi Čechy i díky poměrně vysokému příspěvku státu velice oblíbený, ale jak již to tak bývá, vše má své plusy i mínusy. Lidé například stále zapomínají, že příjmy z penzijního připojištění je potřeba po jeho ukončení zdanit, a to hned 15 %. Mnohdy je proto výhodnější odolat lákadlu ve formě státního příspěvku a peníze pravidelně investovat do některého z podílových fondů. Pokud totiž vlastník podílového listu projde časovým testem (od 1. 1. 2014 bude časový test prodloužen ze současných 6 měsíců na 3 roky – pozn. red.), nemusí zisky z této investice jakkoli zdaňovat.

4. Žijte s ohledem na své možnosti

Mít dokonalý přehled o rodinných příjmech není tak těžké. Dostat však pod kontrolu výdaje je mnohem obtížnější, než by se na první pohled mohlo zdát. Bydlení, vybavení domácnosti, jídlo, oblečení, zábava, doprava, kapesné dětem, jejich kroužky nebo školní potřeby - to je jen několik položek na seznamu výdajů, které se jednotlivě jeví jako zanedbatelné částky, avšak v součtu tvoří obrovské sumy.

"Ano, s těmito výdaji je potřeba pracovat, mnohem důležitější jsou ale dlouhodobé výdaje se značně omezenou flexibilitou," vysvětluje Holcombe. - Lidé by měli více než cokoli jiného zvážit to, zda si vhledem ke svým finančním možnostem mohou vzít hypotéku nebo koupit auto na leasing. "Přestat chodit do kina je otázkou rozhodnutí, přestat splácet hypotéku nikoli."

Například mladá rodina s dvěma dětmi by si měla dobře rozmyslet, zda se z třípokojového bytu nutně potřebuje stěhovat do rodinného domu jen proto, aby měly obě děti vlastní pokoj. "Podlehnout lákadlu ve formě hypotéky s nízkým úrokem je jednoduché. Co ale budete dělat, když přijdete o práci a banka si bude nadále každý měsíc říkat o pravidelnou splátku?"

5. Najděte svatý grál své finanční nezávislosti

Podle Holcomba lze za skutečnou investici označit pouze takovou, která je schopná generovat dlouhodobý zisk při minimální námaze investora. "Lékař může koupit zdravotnické zařízení a vydělávat na příjmech z pronájmu jednotlivých ordinací. Důchodce si může za část peněz určených k investování koupit akcie firmy vyplácející pravidelně atraktivní dividendu," radí. "Investice generující nepřetržitý zisk lze bez nadsázky označit za svatý grál a toho, kdo jej dokáže objevit, za skutečného krále finančního světa."

Zdroj: Yahoo!
Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil
před 29 minutami

Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil

Americký akciový index Dow Jones Industrial Average ve středu kvůli ztrátám finančních společností oslabil. Zbývající...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
20:09

Samsung představil nový smartphone Galaxy S8

Jihokorejská společnost Samsung Electronics ve středu představila nový smartphone Galaxy S8. Slibuje si, že jí pomůže...
Samsung Asijské akcie Mobilní telefony
19:26

Zisk sázkové firmy OPAP kvůli vyšší dani klesl o 19 procent

Největší řecké sázkové společnosti OPAP ve čtvrtém čtvrtletí klesl hrubý provozní zisk (EBITDA) o 19,2 % na 83,7...
Hazard Řecko Evropské akcie
18:22

Soud v Londýně odmítl argumenty Kyjeva pro nesplacení dluhu Rusku

Ukrajina nedokázala uspokojivě vysvětlit, proč nesplatila Rusku dluh tři miliardy dolarů z roku 2013. V přípravném...
Ukrajina Rusko Střední a východní Evropa
Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými
17:55

Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo ve středu v zelených číslech. Nic na tom nezměnilo ani...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
17:34

Firmy v Británii žádají Londýn o garanci přístupu na jednotný trh EU

Automobilky, letecké společnosti a další firmy v Británii po oficiálním zahájení takzvaného brexitu žádají Londýn,...
Spojené království Evropská unie Politika
17:11

Británie a EU vstupují do jednání o rozvodu s různými prioritami

Británie a zbylých 27 zemí Evropské unie vstupují do dvouletých vyjednávání o britském odchodu (brexitu) z evropského...
Spojené království Evropská unie Politika
Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu
16:45

Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu

Index PX ve středu klesl o 0,05 % na 982,71 bodu. Do mínusu parket v Rybné stáhly akcie Komerční banky, elektrárenské...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:35

Audi a Mercedes svolají v Číně do opravy asi milion milion aut

Německé automobilky Audi a Mercedes v Číně svolají do opravy téměř milion vozů. Důvodem jsou hrozící problémy s...
Auta Čína Evropské akcie
15:43

Svaz: Volný obchod s Británií je pro české firmy prioritou

Zachování volného obchodu s Británií je pro české firmy prioritou, uvedl na dotaz ČTK Svaz průmyslu a dopravy....
Spojené království Evropská unie Česká republika
15:30

CzechInvest jedná s firmami o přesunu sídla z Británie do ČR

Státní agentura CzechInvest nyní jedná s řadou firem z USA a Asie o přesunu jejich sídla z Británie do Česka. Podle...
Spojené království Evropská unie Česká republika
14:31

Sobotka: ČR bude v jednáních o brexitu hájit práva svých občanů

Česká republika bude při vyjednáváních o odchodu Velké Británie z Evropské unie hájit práva svých občanů žijících v...
Spojené království Evropská unie Politika
14:30

Reuters: ECB po stížnostech přikročila k personálním změnám

Evropská centrální banka (ECB) vyměnila šéfa bruselské kanceláře a anulovala čtyři další jmenování do funkcí poté, co...
ECB Centrální banky
Předseda Evropské rady Tusk obdržel dopis od britské premiérky Mayové aktivující článek 50 Lisabonské smlouvy
13:35

Předseda Evropské rady Tusk obdržel dopis od britské premiérky Mayové aktivující článek 50 Lisabonské smlouvy

Předseda Evropské rady Donald Tusk ve středu odpoledne obdržel dopis od britské premiérky Theresy Mayové, který...
Spojené království Evropská unie Politika
13:26

Gazprom Germania bude hromadně propouštět

Gazprom Germania, německá pobočka ruského Gazpromu se sídlem v Berlíně, propustí část ze svých 230 zaměstnanců z...
Německo Rusko Zemní plyn
12:52

Řekové se údajně dohodli s věřiteli, Brusel to nepotvrdil

Řecko se dohodlo se svými věřiteli na reformách, škrtech a odprodeji elektráren, uvádějí zdroje blízké vyjednávání....
Řecko Dluhová krize Evropská unie
12:45

OKD ukončí těžbu v Dole Paskov, z firmy odejde přes 800 lidí

Společnost OKD v pátek ukončí těžbu v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku. Skončí tím i dobývání černého uhlí v...
NWR Akcie ČR Uhlí a koks
11:48

Německo má mít registr firem, jež nemohou dostat veřejné zakázky

Německo vytvoří "černou listinu" firem, které se nebudou moci ucházet o veřejné zakázky, protože v minulosti porušily...
Německo Byznys a podnikání
11:41

Evropská komise zablokovala fúzi burzovních společností Deutsche Börse a LSE

Evropská komise ve středu zablokovala plánované spojení německé burzovní společnosti Deutsche Börse s londýnskou...
Frankfurtská burza Fúze a akvizice Evropská unie