Budoucnost světa očima pěti vizionářů
|

Budoucnost světa očima pěti vizionářů

Stane se Země v následujících desetiletích a staletích zhmotněním těch nejčernějších antiutopických vizí, nebo se lidstvo ocitne v ráji plném technologických objevů? Bude člověk přežívat v postapokalyptické měsíční krajině, nebo vytvoří prosperující mezigalaktické společenství? Podle známých vizionářů je budoucnost lidstva otevřená a záleží pouze na nás, kterou cestou se vydáme.

Technologie Přírodní katastrofy

Ken Caldeira, Seth Shostak, Stanley Robinson, Ray Kurzweil a Steven Dick upozorňují, že lidstvo není ani zdaleka na konci svého vývoje. Jaké zásadní změny nás v blízké budoucnosti čekají a co bude život v "novém" světě obnášet?

1. Přírodní katastrofy

Teorie globálního oteplování je i navzdory nespočtu odborných studií, které jasně prokazují, že koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře dlouhodobě roste, stále kontroverzním tématem. Ke globálnímu oteplování nepochybně dochází a jedinou otázkou, o níž má smysl polemizovat, je to, zda je tento vývoj přímým důsledkem lidské činnosti, nebo se jedná o přirozený jev. Většina světových vědců se sice shoduje, že kolísání množství oxidu uhličitého v atmosféře je přirozené, jedním dechem ale dodává, že extrémní růst v posledních dvou stoletích úzce souvisí s průmyslovou revolucí a následnou industrializací světa.

"Pokud lidé v blízké době neobjeví možnost, jak růst koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře zastavit, bude globální oteplování pokračovat a lidé se budou muset připravit na mnohem častější projevy extrémního počasí," varuje Ken Caldeira z Carnegie Institution for Science. "Odpověď na otázku, zda jsou lidé schopni žít v symbióze se zemskou biosférou, zní jednoduše – nejsou."

2. Bionický svět

Medicína je jedním z nejprogresivnějších vědních oborů. Zdravotnická zařízení začínají stále častěji připomínat spíše chemické a fyzikální laboratoře, za jejichž dveřmi se denně odehrávají desítky "zázraků". Lékaři dokáží bez trvalých následků zachránit děti narozené na hranici životaschopnosti, transplantovat životně důležité orgány nebo nahradit nefunkční srdeční sval mechanickou pumpou. Zdravotnictví sice není schopné kompletně zrekonstruovat lidský organismus, již nyní však dokáže lidský život výrazně prodloužit a zkvalitnit.

Podle Setha Shostaka z institutu Search for Extraterrestrial Intelligence (SETI) ale i v tomto případě existují rizika. "Největší nebezpečí v sobě podlé mého názoru skrývá takzvaný biohacking," vysvětluje. Biohacking lze jednoduše popsat jako schopnost ovládat a modifikovat biologický materiál a ten využívat pro neetické a nelegální potřeby. "Biohacking může v budoucnosti zahrnovat nejen modifikaci virů, ale i neoprávněnou manipulaci s lidským vědomím a podvědomím pomocí mozkových či jiných implantátů," upozorňuje.

3. Umělá inteligence

Čeká nás v blízké budoucnosti okamžik, kdy si budeme připadat jako součást románu R.U.R. Karla Čapka? Naplní se vize Isaaca Asimova o třech zákonech robotiky? Americký sci-fi spisovatel Kim Stanley Robinson je poměrně skeptický. "Jedna z mála věcí, jejichž princip člověk zřejmě nikdy nepochopí, je lidský mozek," vysvětluje. "Již nyní jsme sice schopni detailně popsat, co se v lidském mozku děje, nejsme ale schopni vysvětlit, proč se to děje," upřesňuje.

Odlišný názor má Seth Shostak. "Konstruktéři prvních letadel také neměli hluboké poznatky o tom, jak létají ptáci, a přece stvořili stroje, které vzlétly," říká. Ještě radikálnější je ve svých úvahách americký spisovatel, vynálezce, podnikatel a expert na umělou inteligenci Ray Kurzweil. Ten předpokládá, že nejpozději v roce 2045 dosáhne umělá inteligence takového stupně autonomie, že překoná schopnosti lidského mozku a stane se novou formou plnohodnotné existence.

4. Vesmírná kolonizace

Ve středověku si lidé mysleli, že je naše planeta placatá. V 16. století však výprava Fernãa de Magalhãese jako první obeplula Zemi a církevní teorie o "zemské placce" utrpěla smrtící zásah. O tři století později, v roce 1969, pronesl Neil Armstrong na povrchu našeho nejbližšího vesmírného souseda památnou větu o malém kroku pro člověka, ale obrovském skoku pro lidstvo. Ani s cestou na Měsíc se ale svět nespokojil a ve svých plánech na vesmírnou expanzi pokračuje. Další zastávkou se má stát Mars, jenž má později fungovat pouze jako mezistanice na dalších výpravách člověka do hloubek temného neznáma.

"Vrcholným úspěchem by bylo, pokud by člověk úspěšně expandoval na jinou planetu a založil tam autonomní kolonii. Jedině tak si můžeme být jisti, že lidstvo přežije bez ohledu na to, co se stane s naší mateřskou planetou," zamýšlí se astronom Steven Dick. "Pokud by Zemi zasáhl obří asteroid a my jsme na tuto situaci nebyli připraveni, byl by to náš konec," pokračuje. "Technologiemi na kolonizaci vesmíru již dávno disponujeme, tak proč jimi plýtvat na nesmyslné cestování po oběžné dráze Země, které nás před případnou fatální katastrofou nezachrání," dodává.

5. Hledání mimozemského života

Lidstvo je doslova posedlé touhou objevit ve vesmíru jinou formu života a navázat s ní kontakt. Sonda Kepler, která ke stejnojmenné misi odstartovala v roce 2009, měla za úkol vyhledávat exoplanety podobné Zemi. Výsledkem mise bylo odhalení několika set hvězd, v jejichž gravitačním poli vědci skutečně předpokládají výskyt blíže nespecifikovaného množství exoplanet. Do vesmírného bádání se navíc může aktivně zapojit takřka každý. Projekt Seti@home umožňuje každému vlastníkovi počítače s přístupem k internetu analyzovat přidělená radioteleskopická data, tedy zvukový otisk nejpravděpodobnějšího způsobu meziplanetární komunikace.

Skeptici argumentují, že mimozemský život neexistuje, protože v opačném případě bychom o něm již dávno věděli. Jak ale dobře víme, vesmír je nekonečný, a lze tak jen těžko tvrdit, že víme o všem, co se v něm děje. "Již samo zjištění, že život mimo Zemi existuje, by lidstvu nabídlo unikátní příležitost k sebereflexi a filozofickému zamyšlení se nad existencí jako takovou," zamýšlí se Shostak.

Zdroj: LiveScience
Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé
09:36

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé

Italský výrobce cukrovinek Ferrero hodlá koupit americkou divizi švýcarské firmy Nestlé. Chce tak posílit svou pozici...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
včera v 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
včera v 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
včera v 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
včera v 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
včera v 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
včera v 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
včera v 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
včera v 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe
včera v 16:20

Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe

Globální společnosti soukromého kapitálu Blackstone a CVC Capital Partners nabídly britskému zprostředkovateli...
Fúze a akvizice Spojené království Internet
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
včera v 16:02

Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů

Německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a...
Volkswagen BMW Německo
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
včera v 15:19

Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC

Americká společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy, se dohodla na...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Rusko
Ze světa investičních doporučení (21. července)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
včera v 14:45

Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč

Český státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za růstem je prodej...
Česká republika Zadlužení Česká ekonomika
Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %
včera v 14:35

Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %

Kanadské maloobchodní tržby se v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po růstu o 0,7 % v dubnu (revidováno z +0,8 %)....
Kanada Maloobchod Tržby
Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně…
včera v 14:30

Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně vzrostl o 1 % (květen: +1,3 %)

Inflace v Kanadě v červnu klesla na 1 % z 1,3 % v květnu. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny snížily o 0,1 % po růstu...
Kanada Inflace
ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký
včera v 14:14

ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký

V prvním pololetí bylo staženo z oběhu 331 000 padělaných eurobankovek. To je o šest procent méně než v předchozích...
Euro ECB
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
včera v 13:58

Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD

Zájem o investici do čínského státního mobilního operátora China Unicom projevilo několik velkých technologických...
Čína Technologie Investice