Pět důvodů, proč může prasknout akciová bublina
|

Pět důvodů, proč může prasknout akciová bublina

Akcie jsou na rekordních maximech a na Wall Street panuje všudypřítomný optimismus. Analytici zatím nevidí žádná větší rizika, která by mohla rozjetý akciový vlak do konce roku vykolejit. V čem je tedy háček?

Rizika Investiční bubliny Americké akcie

Varovné signály, které nelze přehlížet

Právě potenciální klid a bezstarostnost analytiků mohou být jedním z hlavních varovných znamení. Drama ohledně dluhového stropu a uzavření americké vlády nakonec nahrály býkům, protože pravděpodobně oddálily plánované omezení kvantitativního uvolňování Fedu na příští rok. To znamená nižší výnosy z amerických státních dluhopisů a světlé zítřky pro akcie. Spolu se sezónním pravidlem silného akciového trhu je to vše živnou půdou pro optimismus ohledně amerických akcií.

Art Cashin, šéf burzovních operací v UBS, jisté varovné signály na americkém akciovém trhu vidí, ale připouští, že ceny akcií mohou ještě nějakou dobu růst. "Trh řídí autopilot. Přitom je zajímavé, že i tak lze letět ještě výše," říká Cashin a naznačuje, že ani jeden z varovných signálů není sám o sobě dost přesvědčivý na to, aby bylo možné výprodeje v blízké době s jistotou očekávat. "Investoři mají anténu vytaženou, ale žádný jasný signál zatím nelze zachytit. Myslím si, že až po výsledkové sezóně uvidíme, co se bude dít dále," uzavírá Cashin.

1. Býků je už moc

Optimismus mezi investory je již trochu přehnaný a medvědů je na trhu pomálu. To je jasný kontrariánský signál. Průzkum American Association of Individual Investors' (AAII) ukázal na nejnižší úroveň pesimismu za 21 měsíců a největší optimismus za 10 měsíců:

  • Medvědí sentiment (očekávání poklesu cen akcií v následujícím půlroce) klesl o 7,3 procentního bodu na 17,6 %, je nejníže od ledna 2012 a pod svým historickým průměrem 30,5 % (popáté v sedmi týdnech).
  • Býčí sentiment vzrostl o 2,9 procentního bodu na 49,2 %, čímž dosáhl maxima od 24. ledna. Nad svůj historický průměr 39 % se v sedmi týdnech dostal rovněž pětkrát.

AAII poukazuje na to, že se poslední čísla velmi podobají lednu 2012. Býčí sentiment byl do konce března 2012 nadprůměrný v 15 z 16 týdnů od 15. prosince 2011 a akcie stouply za tu dobu o 16 %.

2. Přemrštěné valuace

S&P 500 je letos zatím zhruba o 24 % výše, obchoduje se za více než 16,5násobek zisků (lehce nad průměrem 15,8). "Krátkodobě je trh dramaticky překoupený. K zvratu může dojít kdykoli, nikdo ale neví přesně kdy a na jaké úrovni," říká Peter Boockvar, hlavní analytik Lindsay Group. "Loď je přeplněná. Nikdo přitom nevidí žádná tržní rizika. Na vrcholu překoupeného trhu je růst zisků 2 až 5 %."

P/E indexu S&P 500 je 16,75, tedy nad dlouhodobým průměrem

Podle Paula Hickeyho, spoluzakladatele Bespoke Investment Management, je argumentem v prospěch rostoucích valuací prostředí nízkých úrokových sazeb, které vyšší valuace opodstatňuje. "Trh není na extrému. S&P 500 je nyní kolem průměru," upozorňuje Hickey.

P/E u indexu Russell 2000 je na 31,8násobku zisků a S&P midcaps na 22násobku. "Je to prostě býčí trh. Ty obvykle nekončí, když se dostanete k průměrným valuacím. Průměr P/E je 15, protože průměrné býčí trhy končí s mnohem vyššími hodnotami, medvědí naopak daleko níže," dodává Hickey.

3. Momentum

Sázky momentum traderů utrpěly tvrdý zásah. Začalo to na začátku minulého týdne dramatickými výprodeji Netflixu, které se rozšířily i na další mezi momentum tradery oblíbené akcie. Spustily se stop-lossy a následoval short squeeze. Některým traderům to dokonce připomnělo flash crash. Následně legendární investor Carl Icahn tweetuje ohledně svého prodeje poloviny pozice v Netflixu.

Akcie Netflixu zažily v minulém týdnu dramatický výprodej

Peter Boockvar poukazuje na Nasdaq 100 a indikátor relativní síly, který signalizuje překoupené podmínky na základě porovnání výše zisků ke ztrátám. "Bohužel takovýto druh trhu může zůstat nadhodnocený déle, než je obvyklé. Říká to jen, že jste na rizikovém trhu," dodává Boockvar.

Ukazatel relativní síly (RSI) ukazuje u Nasdaqu 100 na překoupené podmínky (je u hodnoty 70)

4. Reakce na výsledky jako v bublině a kroky managementů

Některá velká jména reagují přehnaně na dobré výsledky (například cena akcií Googlu se pohybuje nad 1 000 USD). To je podle Boockvara další varovný signál. Podobně kladnou reakci po výsledcích zaznamenaly také Amazon, Microsoft nebo Zynga.

Akcie Googlu po výsledcích vyskočily nad 1 000 USD

V tu samou dobu ale jiné technologické tituly po reportu výsledků výrazně ztrácely (Symantec, F-5 Networks a Akamai), velkým překvapením výsledkové sezóny byla společnost IBM.

"Krátkodobě jsem ohledně akcií spíše pesimistou. Myslím si, že se trh blíží k vrcholu. Do poloviny listopadu, než bude moci jít trh výše, očekávám pull-back," říká Mark Newton, hlavní technický analytik Greywolf Execution Partners. Mezi další problémy podle něj patří slabší výkon finančních titulů, které nevykazují takovou sílu, jakou by měly.

Investoři naopak prahnou po defenzivních titulech, především po telekomunikacích a síťových službách. Investoři, kteří se honí za zisky, je nacházejí u dividendových akcií kvůli poklesu výnosů dluhopisů. Negativní je podle Newtona také to, že Dow zaostává a nového maxima dosáhl o několik dnů později než S&P 500.

V aktuálním reportu upozorňuje na 10 akcií z S&P 500, které nabídly letos zhodnocení přes 90 %. Best Buy a Netflix byly výše dokonce o 250 %. Velké výnosy zaznamenaly mimo jiné Micron Technology, Delta Air Lines, Boston Scientific, Celgene a Safeway. S&P 500 od začátku roku zhodnotil o více než 20 %. Sektorům, které výkonem zaostávají, by se mělo do konce roku začít dařit (například akcie těžařů zlata).

"Akcie jako J.C. Penney, Newmont Mining, Cliffs Natural, Teradata, Peabody Energy a Abercrombie a Fitch letos všechny klesly o 25 a více procent," upozorňuje Newton. "Od poloviny listopadu ale mívají akcie tendenci navracet se k průměru. Největší opozdilci předešlého období začínají podávat lepší výkon a naopak."

5. Nákupy na dluh

Investoři nakupují rekordně na dluh. Z dat o maržích členských firem newyorské burzy vyplývá, že se margin debt v září vyšplhal na nový rekord 401 miliard USD. Je to o 4,8 % více než v srpnu.

Boockvar upozorňuje, že před současným cyklem dosáhl margin debt maxima v červenci 2007, předtím v březnu 2000. Všichni si zajisté dobře pamatujeme, co následovalo.

Margin debt na NYSE je na novém rekordu
Zdroj: CNBC
15:26

Írán uvalil sankce na 15 amerických firem

Írán zavedl sankce proti 15 americkým společnostem za jejich údajnou podporu Izraele a "teroristických akcí tohoto...
Írán Spojené státy americké (USA) Politika
14:46

Finanční správa vybrala do konce března na DPH meziročně o 15 % více

Finanční správa během prvních třech měsíců letošního roku vybrala na dani z přidané hodnoty o 8,25 miliardy korun...
Daně Česká republika Byznys a podnikání
14:44

Uber po nehodě v USA stáhl všechny vozy s autonomním řízením

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber stáhl z provozu všechna svá samořízená auta. Učinil tak poté, co...
Uber Technologie Doprava
14:18

Transformované fondy loni vydělaly klientům v průměru 0,8 %

Transformované penzijní fondy v roce 2016 vydělaly klientům v ročním vyjádření v průměru 0,8 %, jen tři z osmi...
Penzijní fondy Spoření Česká republika
Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy
13:07

Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci doporučil prodloužit omezení těžby ropy o šest...
Ropa Těžba Komodity
včera v 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
včera v 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
včera v 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
včera v 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
včera v 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
včera v 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
24. 3. 2017 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
24. 3. 2017 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
24. 3. 2017 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
24. 3. 2017 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů