Co musíte ráno vědět (1. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (1. listopadu)

Jak si vedly trhy po rozhodnutí Fedu zachovat měnovou politiku beze změny, jak se vyvíjí nezaměstnanost v eurozóně a jak se stal klíčový projekt amerického prezidenta Obamy předmětem výsměchu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie po závěrečném výprodeji oslabily

Americké akcie ve čtvrtek zahajovaly mírně v mínusu, krátce poté se však z červených čísel vymanily a zamířily na sever. V poslední hodině obchodování ale investoři spustili sérii prodejních příkazů a indexy spadly zpět pod nulu. Trh nadále uvažuje nad nejednoznačným středečním vyjádřením americké centrální banky, která rozhodla, že masivní podpůrné nákupy dluhopisů prozatím ponechá beze změny, avšak naznačila, že by byla ochotna s omezováním stimulace začít i dříve než v březnu, na nějž jsou nastavena očekávání většiny investorů.

Čtvrtletní výsledky svého hospodaření zveřejnily například společnosti Exxon Mobil, MasterCard nebo Teva Pharmaceutical.

Dow nakonec oslabil o 0,47 % na 15 545,75 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,38 % na 1 756,54 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,28 % na 3 919,71 bodu. Nejvíce odepisovaly finanční a technologické tituly, mírně v plusu naopak navzdory závěrečnému výprodeji uzavřel telekomunikační sektor.

Za celý říjen nicméně všechny tři nejvýznamnější americké akciové indexy posílily. Dow si připsal 2,33 %, S&P 500 posílil o 3,62 % a Nasdaq zpevnil o 2,66 %.

Po závěru trhů své čtvrtletní finanční výsledky reportovaly pojišťovna AIG (čistý zisk 1,46 USD na akcii, tržby 8,43 miliardy USD) a výrobce solárních panelů First Solar (zisk 1,94 USD na akcii, tržby 1,27 miliardy USD).

Pět důvodů, proč může prasknout akciová bublina

2. Evropské akcie ve čtvrtek posílily, ty britské ale zaostaly

Evropské akcie ve čtvrtek posílily díky solidním výsledkům firem, které v očích investorů převážily spekulace o možném ukončování podpory ekonomiky ze strany amerického Fedu. Index DJ EuroStoxx 600 posílil druhý měsíc po sobě. DAX přidal 0,26 % a CAC 40 0,60 %. Ztratil pouze britský FTSE 100, a to 0,68 %. Index největších firem DJ EuroStoxx 50 přidal 0,90 %. Nejvíce se dařilo akciím automobilek a bank, mírně naopak zaostaly tituly ze sektorů chemie a základních materiálů.

3. Pražská burza ve čtvrtek opět oslabovala. Dolů ji tentokrát táhly především akcie ČEZ a Erste Group Bank

Index PX ve čtvrtek odepsal 0,19 % na 1 015,12 bodu. Mediální CME prohloubila ztráty o dalších 2,56 % na 55,30 Kč a po předchozích ziscích obrátily do mínusu akcie Erste Group Bank a ČEZ. Cenné papíry Erste Group Bank ve čtvrtek ztratily 1,06 %, a nepomohlo jim tak ani zvýšení cílové ceny od Société Générale na 41,64 eura a od Credit Suisse na 28,36 CHF. Cenné papíry ČEZ odepsaly 1,44 % na 547 Kč. Analytici z Raiffeisenbank snížili cílovou cenu titulu z 670 Kč na 640 Kč, doporučení na stupni "koupit" ponechali. Zisky naopak zvýšila Komerční banka, jejíž akcie zpevnily o 2,12 % na 4 718 Kč a byly druhým nejobchodovanějším titulem na burze.

ČS: Listopadová akciová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Pátek bude dnem indexů nákupních manažerů jak v Evropě, tak v zámoří. Spojené státy navíc zveřejní prodeje automobilů. Přestože je první pátek v měsíci, údaje z amerického trhu práce nečekejte, dozvíme se je až za týden. Harmonogram zveřejňování opožděných amerických makrodat naleznete ZDE. S projevy vystoupí i dva členové Fedu - James Bullard (šéf pobočky Fedu v St. Louis) a Narayana Kocherlakota (šéf Fedu v Minneapolis). Až do 1. listopadu se z důvodu dřívějšího posunu našeho času na zimní na amerických burzách obchoduje od 14.30 do 21 hodin středoevropského času. Hospodářské výsledky zveřejní například Chevron, Berkshire Hathaway, Royal Bank of Scotland nebo Gazprom. Odhady pátečních výsledků amerických i evropských firem si můžete prohlédnout ZDE. Co dalšího trhy ve zbytku týdne čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Sobotka vede povolební vyjednávací tým, ANO a lidovci do vlády půjdou buď spolu, nebo vůbec

Krize v nitru ČSSD pokračuje. Předseda strany Bohuslav Sobotka, kterého grémium ve čtvrtek pověřilo vedením povolebních jednání, prohlásil, že by "pučisté" měli opustit vedoucí funkce ve straně. Povolební jednání povede Sobotka sám až do 10. listopadu, kdy by měl ÚVV strany určit celý tým. Michal Hašek se už za lhaní o schůzce v Lánech omluvil a oznámil, že na své funkci nelpí. O tom, zda ji opustí, se rozhodne do 10. listopadu. Ve čtvrtek se také sešli zástupci ANO 2011 a KDU-ČSL. Strany se shodly na tom, že mají podobné programové priority, a do vlády proto půjdou buď společně, nebo vůbec.

Moody's: Politická nejistota neohrožuje úvěrovou spolehlivost ČR

Česko se euru nepřiblíží a druhý pilíř nepadne, naznačily volby

6. Ministerstvo financí upravilo predikci poklesu HDP v roce 2013 na -1 % z původně očekávaných -1,5 %

Ministerstvo financí zlepšilo odhad vývoje ekonomiky v letošním i příštím roce. Letos by měl HDP klesnout o procento a příští rok stoupnout o 1,3 %. Ministerstvo financí to ve čtvrtek uvedlo v nové makroekonomické prognóze. Ještě v červenci úřad odhadoval pro letošek pokles o 1,5 % a v roce 2014 růst o 0,8 %.

Fischer: Ministerstvo financí snižuje výpůjční potřebu pro rok 2013 na 120,7 miliardy Kč, dosud hrubá výpůjční potřeba dosáhla 107,6 miliardy Kč

7. Přebytek běžného účtu Španělska v srpnu druhý nejvyšší za 15 let

Přebytek bilance běžného účtu Španělska stoupl v srpnu meziročně téměř trojnásobně a byl druhý nejvyšší za 15 let. K nárůstu přispěl růst vývozu, propad dovozu a příjmy z turistiky. Španělská centrální banka ve čtvrtek uvedla, že celkový přebytek vzrostl na 2,53 miliardy eur z loňských srpnových 850 milionů eur.

8. Eurozóna: Míra nezaměstnanosti v září dosáhla rekordních 12,2 %, inflace zpomaluje

Míra nezaměstnanosti v eurozóně se v září vyšplhala na rekordních 12,2 %, srpen byl revidován výše, také na 12,2 % z původně hlášených 12 %. V celé evropské osmadvacítce se nezaměstnanost dostala na 11 %, v meziměsíčním srovnání rovněž beze změny. Meziročně v obou oblastech míra nezaměstnanosti vzrostla, v září 2012 byla v eurozóně 11,6 % a v celé EU 10,6 %.

Italská nezaměstnanost v září stoupla na nový rekord 12,5 %

9. Proč už se zlato tolik neleskne?

Investorská zlatá horečka, která způsobovala posledních dvanáct let každoroční růst ceny drahého kovu, je nejspíše u konce. Podle zprávy Mezinárodního měnového fondu ruská centrální banka v září poprvé za poslední rok prodala zlato. Od začátku roku 2010 přitom ruská poptávka představovala 30 % všech nákupů centrálních bank.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Magazín Bloomberg Businessweek se vysmívá stránkám Obamacare

Přesně mířenou listopadovou obálkou zasáhl magazín Businessweek citlivou otázku kolem kolabujících webových stránek HealthCare.gov, které mají poskytovat pojištění v rámci zákona Affordable Care Act, známého pod přezdívkou Obamacare. Stránky byly spuštěny v říjnu a od začátku se potýkají s problémy. Dokonce i ministryně zdravotnictví Sebeliusová během vyjádření před Sněmovnou reprezentantů označila web za debakl a vzala na sebe plnou zodpovědnost.

Listopadová obálka magazínu Businessweek
Asijské trhy se v úvodu týdne na směru neshodly
Asijské trhy se v úvodu týdne na směru neshodly
před 20 minutami

Asijské trhy se v úvodu týdne na směru neshodly

Asijské akciové trhy začaly nový týden smíšeně. Investoři se v průběhu seance soustředili na kolísající dolar a do...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Philips zvýšil čtvrtletní zisk o 15 procent, překonal odhady
Philips zvýšil čtvrtletní zisk o 15 procent, překonal odhady
před 34 minutami

Philips zvýšil čtvrtletní zisk o 15 procent, překonal odhady

Nizozemský výrobce elektroniky Philips ve druhém čtvrtletí zvýšil zisk před zdaněním o 15 procent na 439 milionů eur....
Philips Evropské akcie Výsledková sezóna
Ranní analytická poznámka (24. července 2017): (Ne)čestné automobilky
Ranní analytická poznámka (24. července 2017): (Ne)čestné automobilky
před hodinou

Ranní analytická poznámka (24. července 2017): (Ne)čestné automobilky

Německé automobilky mají opět problém. V uplynulém týdnu zahájil Daimler stahování tří milionů dieselových vozidel za...
Auta Daimler Evropské akcie
Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v…
před hodinou

Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci podle předběžných dat klesl na 56,8 bodu, sektor služeb stagnoval

Podnikatelská aktivita v eurozóně v červenci podle předběžných dat klesla. Index nákupních manažerů ve...
Eurozóna Evropská ekonomika Indexy nákupních manažerů
Důvěra v českou ekonomiku v červenci vzrostla na 97,7 bodu
Důvěra v českou ekonomiku v červenci vzrostla na 97,7 bodu
před hodinou

Důvěra v českou ekonomiku v červenci vzrostla na 97,7 bodu

Důvěra v českou ekonomiku v červenci vzrostla. Souhrnný indikátor důvěry se meziměsíčně zvýšil o 0,6 bodu na 97,7...
Česká republika Česká ekonomika Spotřebitelská důvěra
MMF zhoršil výhled růstu pro USA, zlepšil prognózu pro eurozónu
MMF zhoršil výhled růstu pro USA, zlepšil prognózu pro eurozónu
08:42

MMF zhoršil výhled růstu pro USA, zlepšil prognózu pro eurozónu

Světová ekonomika letos zrychlí tempo růstu na 3,5 procenta a příští rok poroste ještě mírně rychleji. Uvedl to...
Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika Evropská ekonomika
Osamostatnění Katalánska podle tří čtvrtin šéfů firem poškodí…
včera v 19:48

Osamostatnění Katalánska podle tří čtvrtin šéfů firem poškodí španělskou ekonomiku

Hnutí za odtržení Katalánska může podle téměř tří čtvrtin šéfů španělských firem ohrozit domácí ekonomiku. Ukázal to...
Španělsko Politika
Pilný s Babišem jednali v Lánech s prezidentem o rozpočtu
včera v 17:36

Pilný s Babišem jednali v Lánech s prezidentem o rozpočtu

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) mluvil v neděli v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem o přípravě rozpočtu na příští...
Rozpočet Politika Česká republika
Tisk: Britský řetězec Asda zvažuje koupi diskontní sítě B&M
včera v 15:47

Tisk: Britský řetězec Asda zvažuje koupi diskontní sítě B&M

Britský řetězec supermarketů Asda zvažuje koupi rychle expandující sítě diskontních prodejen B&M European Value...
Spojené království Fúze a akvizice Maloobchod
Průzkum: Roboty využívá téměř čtvrtina českých menších firem
včera v 13:50

Průzkum: Roboty využívá téměř čtvrtina českých menších firem

Roboty při výrobě využívá téměř čtvrtina českých menších firem. A téměř polovina z nich chce robotizaci rozšiřovat....
Česká republika Byznys a podnikání Technologie
Studie: Nabídka kanceláří v Praze letos vzroste dvakrát více než…
včera v 12:41

Studie: Nabídka kanceláří v Praze letos vzroste dvakrát více než poptávka

Nabídka nových kanceláří v Praze letos vzroste zhruba dvakrát více než poptávka. Zatímco nabídka se meziročně zvýší o...
Komerční reality Realitní trh Nemovitosti
Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu
včera v 11:05

Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu

Italské úřady kvůli dlouhému období sucha nařídily zastavit čerpání vody z jezera nedaleko Říma. Hlavní město Itálie...
Itálie Voda
Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně
včera v 08:00

Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně

Japonská automobilka Toyota Motor pravděpodobně již v roce 2019 zahájí masovou výrobu elektromobilů v Číně....
Japonské akcie Auta Čína
Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky
22. 7. 2017 20:10

Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky

Arbitrážní tribunál Světové banky nařídil Argentině odškodnit španělskou cestovní společnost Marsans za zestátnění...
Argentina Latinská Amerika Doprava
Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR
22. 7. 2017 18:04

Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR

Lotyšské úřady potrestaly pokutou téměř tří milionů eur dvě místní banky za to, že umožnily klientům porušovat...
Lotyšsko Evropské banky KLDR
Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy
22. 7. 2017 10:40

Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy

Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně po odchodu Spojeného...
Česká republika Spojené království Evropská unie
Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé
22. 7. 2017 09:36

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé

Italský výrobce cukrovinek Ferrero hodlá koupit americkou divizi švýcarské firmy Nestlé. Chce tak posílit svou pozici...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
21. 7. 2017 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie