Co musíte ráno vědět (1. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (1. listopadu)

Jak si vedly trhy po rozhodnutí Fedu zachovat měnovou politiku beze změny, jak se vyvíjí nezaměstnanost v eurozóně a jak se stal klíčový projekt amerického prezidenta Obamy předmětem výsměchu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie po závěrečném výprodeji oslabily

Americké akcie ve čtvrtek zahajovaly mírně v mínusu, krátce poté se však z červených čísel vymanily a zamířily na sever. V poslední hodině obchodování ale investoři spustili sérii prodejních příkazů a indexy spadly zpět pod nulu. Trh nadále uvažuje nad nejednoznačným středečním vyjádřením americké centrální banky, která rozhodla, že masivní podpůrné nákupy dluhopisů prozatím ponechá beze změny, avšak naznačila, že by byla ochotna s omezováním stimulace začít i dříve než v březnu, na nějž jsou nastavena očekávání většiny investorů.

Čtvrtletní výsledky svého hospodaření zveřejnily například společnosti Exxon Mobil, MasterCard nebo Teva Pharmaceutical.

Dow nakonec oslabil o 0,47 % na 15 545,75 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,38 % na 1 756,54 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,28 % na 3 919,71 bodu. Nejvíce odepisovaly finanční a technologické tituly, mírně v plusu naopak navzdory závěrečnému výprodeji uzavřel telekomunikační sektor.

Za celý říjen nicméně všechny tři nejvýznamnější americké akciové indexy posílily. Dow si připsal 2,33 %, S&P 500 posílil o 3,62 % a Nasdaq zpevnil o 2,66 %.

Po závěru trhů své čtvrtletní finanční výsledky reportovaly pojišťovna AIG (čistý zisk 1,46 USD na akcii, tržby 8,43 miliardy USD) a výrobce solárních panelů First Solar (zisk 1,94 USD na akcii, tržby 1,27 miliardy USD).

Pět důvodů, proč může prasknout akciová bublina

2. Evropské akcie ve čtvrtek posílily, ty britské ale zaostaly

Evropské akcie ve čtvrtek posílily díky solidním výsledkům firem, které v očích investorů převážily spekulace o možném ukončování podpory ekonomiky ze strany amerického Fedu. Index DJ EuroStoxx 600 posílil druhý měsíc po sobě. DAX přidal 0,26 % a CAC 40 0,60 %. Ztratil pouze britský FTSE 100, a to 0,68 %. Index největších firem DJ EuroStoxx 50 přidal 0,90 %. Nejvíce se dařilo akciím automobilek a bank, mírně naopak zaostaly tituly ze sektorů chemie a základních materiálů.

3. Pražská burza ve čtvrtek opět oslabovala. Dolů ji tentokrát táhly především akcie ČEZ a Erste Group Bank

Index PX ve čtvrtek odepsal 0,19 % na 1 015,12 bodu. Mediální CME prohloubila ztráty o dalších 2,56 % na 55,30 Kč a po předchozích ziscích obrátily do mínusu akcie Erste Group Bank a ČEZ. Cenné papíry Erste Group Bank ve čtvrtek ztratily 1,06 %, a nepomohlo jim tak ani zvýšení cílové ceny od Société Générale na 41,64 eura a od Credit Suisse na 28,36 CHF. Cenné papíry ČEZ odepsaly 1,44 % na 547 Kč. Analytici z Raiffeisenbank snížili cílovou cenu titulu z 670 Kč na 640 Kč, doporučení na stupni "koupit" ponechali. Zisky naopak zvýšila Komerční banka, jejíž akcie zpevnily o 2,12 % na 4 718 Kč a byly druhým nejobchodovanějším titulem na burze.

ČS: Listopadová akciová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Pátek bude dnem indexů nákupních manažerů jak v Evropě, tak v zámoří. Spojené státy navíc zveřejní prodeje automobilů. Přestože je první pátek v měsíci, údaje z amerického trhu práce nečekejte, dozvíme se je až za týden. Harmonogram zveřejňování opožděných amerických makrodat naleznete ZDE. S projevy vystoupí i dva členové Fedu - James Bullard (šéf pobočky Fedu v St. Louis) a Narayana Kocherlakota (šéf Fedu v Minneapolis). Až do 1. listopadu se z důvodu dřívějšího posunu našeho času na zimní na amerických burzách obchoduje od 14.30 do 21 hodin středoevropského času. Hospodářské výsledky zveřejní například Chevron, Berkshire Hathaway, Royal Bank of Scotland nebo Gazprom. Odhady pátečních výsledků amerických i evropských firem si můžete prohlédnout ZDE. Co dalšího trhy ve zbytku týdne čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Sobotka vede povolební vyjednávací tým, ANO a lidovci do vlády půjdou buď spolu, nebo vůbec

Krize v nitru ČSSD pokračuje. Předseda strany Bohuslav Sobotka, kterého grémium ve čtvrtek pověřilo vedením povolebních jednání, prohlásil, že by "pučisté" měli opustit vedoucí funkce ve straně. Povolební jednání povede Sobotka sám až do 10. listopadu, kdy by měl ÚVV strany určit celý tým. Michal Hašek se už za lhaní o schůzce v Lánech omluvil a oznámil, že na své funkci nelpí. O tom, zda ji opustí, se rozhodne do 10. listopadu. Ve čtvrtek se také sešli zástupci ANO 2011 a KDU-ČSL. Strany se shodly na tom, že mají podobné programové priority, a do vlády proto půjdou buď společně, nebo vůbec.

Moody's: Politická nejistota neohrožuje úvěrovou spolehlivost ČR

Česko se euru nepřiblíží a druhý pilíř nepadne, naznačily volby

6. Ministerstvo financí upravilo predikci poklesu HDP v roce 2013 na -1 % z původně očekávaných -1,5 %

Ministerstvo financí zlepšilo odhad vývoje ekonomiky v letošním i příštím roce. Letos by měl HDP klesnout o procento a příští rok stoupnout o 1,3 %. Ministerstvo financí to ve čtvrtek uvedlo v nové makroekonomické prognóze. Ještě v červenci úřad odhadoval pro letošek pokles o 1,5 % a v roce 2014 růst o 0,8 %.

Fischer: Ministerstvo financí snižuje výpůjční potřebu pro rok 2013 na 120,7 miliardy Kč, dosud hrubá výpůjční potřeba dosáhla 107,6 miliardy Kč

7. Přebytek běžného účtu Španělska v srpnu druhý nejvyšší za 15 let

Přebytek bilance běžného účtu Španělska stoupl v srpnu meziročně téměř trojnásobně a byl druhý nejvyšší za 15 let. K nárůstu přispěl růst vývozu, propad dovozu a příjmy z turistiky. Španělská centrální banka ve čtvrtek uvedla, že celkový přebytek vzrostl na 2,53 miliardy eur z loňských srpnových 850 milionů eur.

8. Eurozóna: Míra nezaměstnanosti v září dosáhla rekordních 12,2 %, inflace zpomaluje

Míra nezaměstnanosti v eurozóně se v září vyšplhala na rekordních 12,2 %, srpen byl revidován výše, také na 12,2 % z původně hlášených 12 %. V celé evropské osmadvacítce se nezaměstnanost dostala na 11 %, v meziměsíčním srovnání rovněž beze změny. Meziročně v obou oblastech míra nezaměstnanosti vzrostla, v září 2012 byla v eurozóně 11,6 % a v celé EU 10,6 %.

Italská nezaměstnanost v září stoupla na nový rekord 12,5 %

9. Proč už se zlato tolik neleskne?

Investorská zlatá horečka, která způsobovala posledních dvanáct let každoroční růst ceny drahého kovu, je nejspíše u konce. Podle zprávy Mezinárodního měnového fondu ruská centrální banka v září poprvé za poslední rok prodala zlato. Od začátku roku 2010 přitom ruská poptávka představovala 30 % všech nákupů centrálních bank.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Magazín Bloomberg Businessweek se vysmívá stránkám Obamacare

Přesně mířenou listopadovou obálkou zasáhl magazín Businessweek citlivou otázku kolem kolabujících webových stránek HealthCare.gov, které mají poskytovat pojištění v rámci zákona Affordable Care Act, známého pod přezdívkou Obamacare. Stránky byly spuštěny v říjnu a od začátku se potýkají s problémy. Dokonce i ministryně zdravotnictví Sebeliusová během vyjádření před Sněmovnou reprezentantů označila web za debakl a vzala na sebe plnou zodpovědnost.

Listopadová obálka magazínu Businessweek
20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
včera v 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
včera v 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
včera v 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
včera v 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
včera v 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
včera v 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
včera v 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
včera v 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
včera v 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika