Akciový výhled pro střední a východní Evropu na čtvrtý kvartál 2013
|

Akciový výhled pro střední a východní Evropu na čtvrtý kvartál 2013

Nálada a ekonomická očekávání zůstávají silné, což zatím nereflektují konsensuální odhady zisků. Nadále zůstává relativně napjaté ocenění vzhledem k růstu.

Střední a východní Evropa Investiční a ekonomický výhled Evropské akcie

Fed prozatím odložil začátek omezování kvantitativního uvolňování a zdá se, že situace kolem možného vojenského zásahu v Sýrii se uklidnila. Díky tomu se trhy mohly opět začít více soustředit na čistě fundamentální a spíše lokální záležitosti. Avšak nejistota ohledně stropu zadlužení v USA a obnovené politické problémy v Itálii připomínají, že krize není za námi. Trhy nyní tato témata nepovažují za tak negativní a spekulují, že se situace v USA nakonec vyřeší. Tomu napomáhá i názor, že by Fed mohl aktuální potíže kolem amerických veřejných financí zohlednit a odložit začátek omezování kvantitativního uvolňování. Další naděje vychází z komentářů guvernéra ECB Draghiho, že je banka připravena poskytnout více likvidity, aby zamezila možnému růstu výnosů.

Poslední makrodata z regionu střední a východní Evropy (SVE) potvrzují, že je pozitivní nálada trhu ohledně regionu opodstatněná. Oživení tažené exportem je viditelné. Analytici z Erste očekávají, že se přelije do zlepšení domácí důvěry spotřebitelů. Podnikatelský výhled dle indexu Ifo naznačuje vymezení regionu SVE vůči rozvíjejícím se trhům, a to především díky jeho blízkosti k oživující eurozóně. Index ZEW/Erste, který měří ekonomická očekávání, potvrzuje, že investoři na regionálních trzích s názorem o probíhajícím oživení souhlasí.

ZEW: Eurozóna a CEE

Další graf ukazuje vývoj indexu ZEW v jednotlivých zemích regionu. Index New Europe Blue Chip (reprezentující země regionu v souhrnné podobě) se dokonce dostal na 81 bodů, což je nejvyšší úroveň od vzniku indexu v roce 2007.

Tržní akciová očekávání (ZEW)

Navzdory náznakům oživení nenastala výraznější změna toků peněz do akcií na rozvíjejících se trzích. Globálním akciovým fondům se daří relativně dobře, ale fondy zaměřené na akcie z rozvíjejících se trhů zaznamenaly od začátku roku odliv ve výši 17,3 miliardy USD.

Emerging markets: Měsíční toky (%) a likviditní momentum

Konsensuální odhady zisků ukazují jen velmi opatrné zlepšení a nadále žádné výraznější momentum ve vývoji. Ocenění ve vztahu k růstu nadále kreslí spíše křehký obrázek. Ukazatel P/E regionu na 11,4 je zhruba 5 % pod historickým průměrem, a proto neznamená výraznější argument pro ani proti trhu.

Klouzavý průměr P/E v regionu

S největší prémií (19 %) se aktuálně obchodují polské akcie, naopak s největším diskontem (28 %) rumunské.

Regionální valuace

Ukazatel PEG ukazuje, že i když nálada táhne trhy výše, konsensuální odhady zisků ještě nezohledňují oživení, pro které hovoří makrodata. Proto jsou trhy aktuálně v předstihu. Nejnovější hodnota ukazuje na pokles ukazatele PEG, ale dle grafu máme před sebou ještě dlouhou cestu k historicky obvyklým úrovním.

PEG: Regiony a země

Konkrétní trhy a tituly

Rakousko: mírně nadvážit

Rakouské tituly vzhledem k tomu, že Rakousko má možnost zachytit jak oživení eurozóny, tak oživení ve střední a východní Evropě, doporučuje Erste mírně nadvážit. Index rakouské burzy se poslední dobou vyvíjel dobře, takže je vidět určité zpomalení růstu, což dokládá i očekávání trhu na základě posledního průzkumu ZEW. "Na žádný titul nemáme vysloveně doporučení KUPOVAT, ale je zde několik zajímavých titulů s doporučením AKUMULOVAT, které by měly táhnout celý trh výše. Ani nedávné volby by neměly trh poškodit vzhledem k tomu, že je pokračování velké koalice nejpravděpodobnějším vyústěním," píší analytici z Erste Group Bank.

Jihovýchodní Evropa: mírně podvážit

Naopak mírně podvážit doporučujeme celý region jihovýchodní Evropy. Ocenění srbského trhu je stále akceptovatelné, ačkoli kvalita tržního konsensu může být poměrně slabá, ale chorvatský CROBEX není úplně levně oceněn s ročním P/E na úrovni 9,4 (jen 6 % pod historickým průměrem). Pro chorvatský trh tak platí spíše opatrný pohled, zejména při porovnání očekávaného růstu a ocenění (PEG na úrovni 1,7). Oba trhy měly podporu vstupem do EU nebo kandidaturou, což ale v současném prostředí opět poněkud vyšší averze k riziku by mohlo přestat platit.

Návrh alokace

Preferované tituly

  • V seznamu preferovaných titulů provedla Erste jednu změnu. Nahradila polskou banku BZ WBK, která předvedla velmi dobrou výkonnost v posledních týdnech, jinou polskou společností Kety.

  • V seznamu nepreferovaných titulů ponechala Erste společnost Wienerberger, ale nahradila JSW a LPP společnostmi Magyar Telekom a Tauron.

Seznam preferovaných a nepreferovaných titulů (říjen 2013)

Preferované a nepreferované tituly
Zdroj: Erste Group Bank
09:52

Škoda Praha, dceřinka skupiny ČEZ, se ocitla v hledáčku japonsko-indonéské Nikko Securities Indonesia

O firmu Škoda Praha, dceřinou společnost energetické skupiny ČEZ, se údajně zajímá japonsko-indonéská společnost...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice