Kde bude cena zlata na konci roku?
|

Kde bude cena zlata na konci roku?

Investoři na trhu se zlatem zůstávají v poslední době na vážkách. Jejich pohled na cenu drahého kovu nejvíce ovlivňuje nastavení monetární a fiskální politiky USA. Zlatu nehraje do karet ani slábnoucí poptávka z rozvíjejících se trhů a do konce září ani zdánlivý klid na finančních trzích. Jak se cena zlata může vyvíjet do konce roku?

Komodity Zlato Investiční alternativy Investiční a ekonomický výhled

Zlato se obchoduje za zhruba 1 320 USD za unci a pravděpodobně směřuje k prvnímu ročnímu propadu za posledních 13 let. Na první pohled jako by investoři ztratili v blyštivý kov důvěru. Zlatu nepomáhají ani spekulace o tom, že Fed zpomalí tempo nákupů dluhopisů.

Dluhový strop a shutdown americké vlády

"Trhy s drahými kovy jsou v posledních dnech nepředvídatelně volatilní, což nemile překvapilo investory, kteří je nakupovali v domnění, že by mohly posílit v důsledku zastavení činnosti úřadů americké vlády," upozorňuje Vít Jedlička, analytik ze společnosti Colosseum. Zlato jen během dne, kdy americká vláda zastavila svou činnost, oslabilo o téměř 4 %.

Vývoj na trhu se zlatem v posledním měsíci

Vše začalo spory vedoucími k neschválení amerického státního rozpočtu. Další palčivou otázkou, kterou musí vláda neprodleně vyřešit, je nutné navýšení dluhového stropu. Jak pohrozil předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner, pokud k dohodě o navýšení limitu nedojde, čeká USA do 17. října technický default.

"Vláda USA se poprvé za 17 let octla v situaci, kdy nemá peníze na běžný provoz. Řešením v podobě navýšení dluhového stropu se ale jen oddálí hrozba technického bankrotu země," je přesvědčen Kamil Kresta, manažer ČM Aurum, podle něhož nemají tyto problémy vliv pouze na ekonomiku USA, ale i na finanční trhy po celém světě. Měly by proto zvýšit poptávku po alternativních investicích.

"Američtí politici dokazují, že optimisté nemají na růžích ustláno. Neustálé odsouvání koncepčních řešení vytváří prostor pro další krize, na něž je potřeba se připravit. Z nejistoty a nervozity na finančních trzích by mělo těžit fyzické zlato, které je stále považováno za bezpečný přístav, a to i přes aktuální 'výprodejové' ceny," dodává Kresta.

Naproti tomu Petr Báča, analytik z ČSOB, věří, že se v USA podaří neshody politiků ohledně veřejných financí vyřešit a zlato zlevní. "Tyto problémy sice mohou zlatu krátkodobě prospívat a tlačit jeho cenu vzhůru, avšak s jejich odezněním by měla cena opět klesat. Pokud vůbec výrazněji vzroste," říká Báča.

Kvantitativní uvolňování

Podle Patrika Hudce, portfoliomanažera ve společnosti Generali PPF Asset Management, bude hrát hlavní roli na trhu se zlatem politika americké centrální banky. Začátek snižování objemu programu nákupů dluhopisů byl ale na zářijovém zasedání odložen na neurčito.

"Nouzový provoz" vlády vedl k odložení zveřejnění důležitých makroekonomických statistik včetně dat z trhu práce. Ta jsou přitom klíčovým indikátorem pro nastavení monetární politiky Fedu. O tom, kdy začne Fed s utlumováním nákupů dluhopisů, tak nezbývá investorům než dále spekulovat. A to bez dalšího vodítka.

"Vzhledem ke stále trvající nejistotě na finančních trzích, pokračujícímu uvolňování měnové politiky, a tudíž reálné hrozbě nárůstu inflačních tlaků, osobně věřím spíše v posilování zlata. Pro pokles prozatím nejsou důvody," míní Jaroslav Tupý z FX2business.

Vít Jedlička z Colossea dokonce očekává, že by množství nově natištěných peněz v rámci tří kvantitativních uvolňování mohlo vést k ústupu od používání amerického dolaru jako rezervní měny. Podle něho dojde i k postupnému vytlačení dolaru z oblasti obchodu s ropou.

Jiný názor na kvantitativní uvolňování zastává Michal Valentík, hlavní investiční stratég ČP INVEST. "I když Fed nesnížil objem nákupu vládních dluhopisů, tak se ze své exitové strategie neodklonil," domnívá se. "Reálné úrokové míry se tak dostávají do kladného teritoria, což je pro zlato fundamentálně negativní."

Stabilizace a mírný růst na trhu se zlatem, ke kterému v posledních měsících došlo, jsou podle něho způsobeny zavíráním krátkých pozic, které se dostaly na desetiletá maxima. "V dlouhém období neočekávám výrazné oživení," říká Valentík. "Inflační očekávání z předchozích let nejsou naplňována, protože Fed navyšováním peněžní nabídky jen doplňuje vzniklou mezeru na úvěrovém trhu."

Spíše pesimistou zůstává v krátkodobém horizontu také Jiří Tyleček, analytik z X-Trade Brokers. Prodloužení kvantitativního uvolňování bylo podle něj pro kov jen dočasnou vzpruhou, více přálo rizikovým aktivům. Hádky o rozpočet a dluhový strop v USA mu mohou pomáhat, ale v minulosti byly tyto situace vždy vyřešeny s minimálním dopadem. "Čas na nákup zlata nastane, jakmile se ukáže, že je situace ve světové ekonomice horší, než čeká většina trhu. Úvahy o utlumení QE ustanou a opět se bude uvažovat o dalších monetárních stimulech," předpokládá Tyleček. "Do konce roku s tím však nepočítám, cena zlata by se tak příliš měnit nemusela."

Poptávka z emerging markets

Cena drahého kovu si sáhla na 34měsíční minimum ke konci června. Od té doby nízké ceny opětovně povzbudily poptávku po zlatých špercích a cihlách na mladých trzích (zejména v Asii). Vít Jedlička z Colossea zdůrazňuje, že bude důležité sledovat, zda se udrží silná poptávka po fyzickém zlatě ze strany čínských spotřebitelů.

Zlato

Přesto zůstává globální poptávka po fyzickém zlatě ve srovnání s minulými roky poměrně slabá. "Silnou pomocnou ruku zlatu letos na podzim jen těžko podá poptávka z Indie, kde bývá na podzim v souvislosti se svatební sezónou zájem vysoký. Hlavně kvůli slabé rupii a tlaku autorit na omezení dovozu drahého kovu," říká Petr Báča z ČSOB.

Roman Pilíšek, spoluzakladatel a hlavní ekonom společnosti ZLATÉ REZERVY, nicméně věří, že poslední čtvrtletí bude jako obvykle díky zvýšené poptávce zlatnického průmyslu nejpříznivějším obdobím pro růst ceny zlata. "Pokud k tomuto sezónnímu vlivu přičteme případnou eskalaci současné politické krize v USA, může zlato mnohé investory překvapit vzestupem až k metě 1 500 USD za trojskou unci," přidává svůj výhled Pilíšek.

Potenciál rozhýbat trh se zlatem má kromě situace v USA také opětovný růst napětí na Středním východě, případné další kroky vedoucí k omezení dovozu zlata do Indie, nebo naopak uvolnění stávajících restrikcí, jak připomíná Patrik Hudec, portfoliomanažer z Generali PPF Asset Management.

Pozice v ETF

Jak upozorňuje Vít Jedlička z Colossea, cenu bude do konce roku ovlivňovat vývoj množství zlata drženého prostřednictvím ETF. Ty tento rok výrazně zredukovaly objem držených pozic, jak naznačuje graf níže, a byly tak jedním z hlavních faktorů 12% propadu ceny kovu od začátku roku.

Pozice ve zlatě burzovně obchodovaných fondů (ETF)

Pozice v burzovně obchodovaných produktech zaměřených na zlato celkově klesly začátkem října na 1 922 tun, což je nejméně od května 2010.

Příležitosti a rizika pro trh se zlatem

Faktory, které mohou s cenou zlata zahýbat buď na jednu, nebo druhou stranu, shrnuje Radim Dohnal, konzultant ze Saxo Bank:

Pro vyšší ceny:

 • pokračující monetární uvolňování stávajícím tempem (neboli zpomalení amerického růstu);
 • silná poptávka po zlatě jako fyzické komoditě (zejména v Asii);
 • tajné, ale značné nákupy centrálních bank;
 • opětovná eskalace dluhové krize v eurozóně;
 • nákladové tlaky na těžaře vyžadující vyšší ceny;
 • rostoucí inflační očekávání.

Pro nižší ceny:

 • rostoucí výnosy dluhopisů;
 • utlumený inflační výhled;
 • zlepšující se očekávání růstu;
 • pokračující uzavírání dlouhých pozic u ETF;
 • silnější dolar.

Kde bude zlato na konci roku?

Oslovené analytiky a odborníky na zlato jsme na závěr požádali o výhled na cenu zlata do konce roku.

Michal Valentík (hlavní investiční stratég, ČP INVEST): "V dlouhém období neočekávám výrazné oživení na trhu se zlatem."

Josef Novotný (analytik, Česká spořitelna): "V následujících týdnech bude cena zlata ovlivněna především situací ohledně dluhového limitu v USA, do konce roku by mohla ještě mírně vzrůst. Kvůli nejistotě v USA může stoupnout až nad 1 450 USD za unci."

Jaroslav Tupý (FX2business): "Cílovou cenu ke konci roku vidím přibližně na hladině 1 430 USD za unci."

Patrik Hudec (portfoliomanažer, Generali PPF Asset Management): "Předpokládám ve zbytku roku nižší volatilitu a cenu zlata ještě nějaký čas uzamčenou v intervalu 1 210 až 1 390 USD za unci."

Kamil Kresta (manažer, ČM Aurum): "Cena zlata na konci roku může vzrůst o 100 až 150 USD za unci."

Radim Dohnal (konzultant, Saxo Bank): "Do konce roku čekáme pohyb v pásmu 1 200 až 1 550 USD za unci."

Jiří Tyleček (analytik, X-Trade Brokers): "Do konce roku nepočítám s tím, že by se cena zlata měla příliš měnit."

Roman Pilíšek (spoluzakladatel a hlavní ekonom, ZLATÉ REZERVY): "Cena zlata může překvapit mnohé investory svým vzestupem až k 1 500 USD za unci."

Petr Báča (analytik, ČSOB): "Očekávám pohyb ceny zlata v rozmezí 1 200 až 1 400 USD za unci, přičemž v závěru roku by mohla cena klesnout pod 1 300 USD za unci v souvislosti s omezováním kvantitativního uvolňování v USA, ke kterému by mohlo dojít po prosincovém zasedání FOMC."

Vít Jedlička (analytik, Colosseum): "Rozhodně bych nedoporučoval nakupovat drahé kovy, dokud například zlato nepřekoná úroveň 1 325 USD za unci. Náš dlouhodobý výhled pro zlato zůstává na úrovni historických maxim v důsledku extrémně uvolněné politiky centrálních bank, cílová cena pro konec roku okolo 1 300 USD za unci."

Pro úplnost přikládáme tabulku, kde cenu zlata krátkodobě i dlouhodobě očekávají zahraniční analytici:

Zlato - přehled investičních doporučení
včera v 22:52

Dozorčí rada Volkswagenu vyjádřila podporu členům představenstva

Dozorčí rada německé automobilové skupiny Volkswagen na úterním zasedání podpořila devět nejvyšších manažerů...
Volkswagen Auta Německo
Americké akcie v úterý přerušily několikadenní pokles, zisky si připsaly také dolar a ropa
včera v 22:30

Americké akcie v úterý přerušily několikadenní pokles, zisky si připsaly také dolar a ropa

Americké akcie v úterý výrazně vzrostly a index Dow Jones Industrial Average přerušil osmidenní sérii ztrát....
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Trump podepsal dekret, kterým končí Obamovy ekologické regulace
včera v 21:22

Trump podepsal dekret, kterým končí Obamovy ekologické regulace

Americký prezident Donald Trump v úterý podepsal exekutivní nařízení, které ruší či omezuje regulaci zavedenou jeho...
Donald Trump Životní prostředí Ekologie
Elon Musk založil firmu pro propojení lidských mozků s počítači
včera v 20:48

Elon Musk založil firmu pro propojení lidských mozků s počítači

Americký miliardář a technologický vizionář Elon Musk založil firmu Neuralink, která bude vyvíjet technologie pro...
Technologie Počítače Inovace
včera v 19:43

Uber se kvůli zpřísnění zákona o taxislužbě stahuje z Dánska

Americký provozovatel internetové aplikace pro alternativní taxislužbu Uber Technologies přestane od dubna nabízet...
Uber Doprava Dánsko
včera v 19:36

V Itálii rozehnali protest proti výstavbě plynovodu TAP

Italská policie v úterý rozehnala protest ochránců přírody, kteří chtěli zabránit přemístění starých olivovníků kvůli...
Itálie Zemní plyn
včera v 18:50

Dánsko a Švédsko nechtějí po brexitu platit víc do rozpočtu EU

Odchod Británie z Evropské unie nesmí znamenat zvýšení členských příspěvků pro Dánsko, řekl dánský ministr financí...
Dánsko Švédsko Spojené království
Skotsko chce znovu hlasovat o své nezávislosti, Londýn ale odmítá jít separatistům vstříc
včera v 18:28

Skotsko chce znovu hlasovat o své nezávislosti, Londýn ale odmítá jít separatistům vstříc

Skotský parlament v úterý schválil vypsání nového referenda o nezávislosti země. Stalo se tak den před oficiálním...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 18:03

V japonské Takahamě budou znovu zprovozněny dva jaderné reaktory

Japonský vrchní soud v Ósace v úterý zrušil soudní příkaz zamezují z bezpečnostních důvodů provoz dvou jaderných...
Japonsko Jaderná energetika Energetika
Evropské trhy v úterý zpevnily, nahoru je táhly akcie těžařů a automobilek
včera v 18:00

Evropské trhy v úterý zpevnily, nahoru je táhly akcie těžařů a automobilek

Evropské akciové trhy v úterý navázaly na úspěšnou pondělní seanci. Investoři se sice znovu soustředili na kroky...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Ford investuje do závodů v USA 1,2 miliardy USD
včera v 17:34

Ford investuje do závodů v USA 1,2 miliardy USD

Americká automobilka Ford Motor investuje do svých podniků v Michiganu 1,2 miliardy USD. Jedním ze závodů je i...
Ford Americké akcie Auta
včera v 17:18

Madrid vyčlenil miliardy eur na infrastrukturu v Katalánsku

Španělský premiér Mariano Rajoy v úterý slíbil, že vláda do roku 2020 poskytne severošpanělskému Katalánsku 4,2...
Španělsko Infrastruktura Investice
Čínský Tencent koupil 5 % akcií americké automobilky Tesla
včera v 17:07

Čínský Tencent koupil 5 % akcií americké automobilky Tesla

Čínský technologický gigant Tencent Holdings se stal jedním z pěti největších akcionářů amerického výrobce...
Čína Americké akcie Tesla
Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se energetické skupině ČEZ
včera v 16:45

Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se energetické skupině ČEZ

Pražská burza se v úterý odrazila od pondělní ztráty, když index PX zpevnil o 0,38 % na 983,22 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:18

Internetový prodejce Otto zvýšil tržby, pomohl nábytek a oblečení

Německý internetový prodejce Otto v loňském fiskálním roce zvýšil příjmy o 3,4 procenta na 12,5 miliardy eur. Firmě...
Německo Evropské akcie Internet
včera v 16:06

USA: Index aktivity richmondského Fedu v únoru vzrostl na 22 bodů (odhad: 15 bodů, leden: 17 bodů)

Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Fed
USA: Index spotřebitelské důvěry v březnu stoupl na maximum za více než 16 let
včera v 16:01

USA: Index spotřebitelské důvěry v březnu stoupl na maximum za více než 16 let

Americký index spotřebitelské důvěry od společnosti Conference Board v březnu vzrostl na 125,6 bodu z únorových 116,1...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Saudi Aramco chystá vstup na burzu za podpory vlády
včera v 15:22

Saudi Aramco chystá vstup na burzu za podpory vlády

Saúdskoarabská vláda výrazně snížila sazbu daně z příjmu státní ropné společnosti Saudi Aramco s cílem usnadnit jí...
Saúdská Arábie Ropa Primární úpis akcií (IPO)
včera v 15:11

Obchodní výměna mezi Německem a Británií vinou brexitu slábne

Odchod Británie z Evropské unie (EU) má negativní dopad na německé firmy. Německý vývoz do ostrovní země se loni...
Mezinárodní obchod Spojené království Německo