Kde bude cena zlata na konci roku?
|

Kde bude cena zlata na konci roku?

Investoři na trhu se zlatem zůstávají v poslední době na vážkách. Jejich pohled na cenu drahého kovu nejvíce ovlivňuje nastavení monetární a fiskální politiky USA. Zlatu nehraje do karet ani slábnoucí poptávka z rozvíjejících se trhů a do konce září ani zdánlivý klid na finančních trzích. Jak se cena zlata může vyvíjet do konce roku?

Komodity Zlato Investiční alternativy Investiční a ekonomický výhled

Zlato se obchoduje za zhruba 1 320 USD za unci a pravděpodobně směřuje k prvnímu ročnímu propadu za posledních 13 let. Na první pohled jako by investoři ztratili v blyštivý kov důvěru. Zlatu nepomáhají ani spekulace o tom, že Fed zpomalí tempo nákupů dluhopisů.

Dluhový strop a shutdown americké vlády

"Trhy s drahými kovy jsou v posledních dnech nepředvídatelně volatilní, což nemile překvapilo investory, kteří je nakupovali v domnění, že by mohly posílit v důsledku zastavení činnosti úřadů americké vlády," upozorňuje Vít Jedlička, analytik ze společnosti Colosseum. Zlato jen během dne, kdy americká vláda zastavila svou činnost, oslabilo o téměř 4 %.

Vývoj na trhu se zlatem v posledním měsíci

Vše začalo spory vedoucími k neschválení amerického státního rozpočtu. Další palčivou otázkou, kterou musí vláda neprodleně vyřešit, je nutné navýšení dluhového stropu. Jak pohrozil předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner, pokud k dohodě o navýšení limitu nedojde, čeká USA do 17. října technický default.

"Vláda USA se poprvé za 17 let octla v situaci, kdy nemá peníze na běžný provoz. Řešením v podobě navýšení dluhového stropu se ale jen oddálí hrozba technického bankrotu země," je přesvědčen Kamil Kresta, manažer ČM Aurum, podle něhož nemají tyto problémy vliv pouze na ekonomiku USA, ale i na finanční trhy po celém světě. Měly by proto zvýšit poptávku po alternativních investicích.

"Američtí politici dokazují, že optimisté nemají na růžích ustláno. Neustálé odsouvání koncepčních řešení vytváří prostor pro další krize, na něž je potřeba se připravit. Z nejistoty a nervozity na finančních trzích by mělo těžit fyzické zlato, které je stále považováno za bezpečný přístav, a to i přes aktuální 'výprodejové' ceny," dodává Kresta.

Naproti tomu Petr Báča, analytik z ČSOB, věří, že se v USA podaří neshody politiků ohledně veřejných financí vyřešit a zlato zlevní. "Tyto problémy sice mohou zlatu krátkodobě prospívat a tlačit jeho cenu vzhůru, avšak s jejich odezněním by měla cena opět klesat. Pokud vůbec výrazněji vzroste," říká Báča.

Kvantitativní uvolňování

Podle Patrika Hudce, portfoliomanažera ve společnosti Generali PPF Asset Management, bude hrát hlavní roli na trhu se zlatem politika americké centrální banky. Začátek snižování objemu programu nákupů dluhopisů byl ale na zářijovém zasedání odložen na neurčito.

"Nouzový provoz" vlády vedl k odložení zveřejnění důležitých makroekonomických statistik včetně dat z trhu práce. Ta jsou přitom klíčovým indikátorem pro nastavení monetární politiky Fedu. O tom, kdy začne Fed s utlumováním nákupů dluhopisů, tak nezbývá investorům než dále spekulovat. A to bez dalšího vodítka.

"Vzhledem ke stále trvající nejistotě na finančních trzích, pokračujícímu uvolňování měnové politiky, a tudíž reálné hrozbě nárůstu inflačních tlaků, osobně věřím spíše v posilování zlata. Pro pokles prozatím nejsou důvody," míní Jaroslav Tupý z FX2business.

Vít Jedlička z Colossea dokonce očekává, že by množství nově natištěných peněz v rámci tří kvantitativních uvolňování mohlo vést k ústupu od používání amerického dolaru jako rezervní měny. Podle něho dojde i k postupnému vytlačení dolaru z oblasti obchodu s ropou.

Jiný názor na kvantitativní uvolňování zastává Michal Valentík, hlavní investiční stratég ČP INVEST. "I když Fed nesnížil objem nákupu vládních dluhopisů, tak se ze své exitové strategie neodklonil," domnívá se. "Reálné úrokové míry se tak dostávají do kladného teritoria, což je pro zlato fundamentálně negativní."

Stabilizace a mírný růst na trhu se zlatem, ke kterému v posledních měsících došlo, jsou podle něho způsobeny zavíráním krátkých pozic, které se dostaly na desetiletá maxima. "V dlouhém období neočekávám výrazné oživení," říká Valentík. "Inflační očekávání z předchozích let nejsou naplňována, protože Fed navyšováním peněžní nabídky jen doplňuje vzniklou mezeru na úvěrovém trhu."

Spíše pesimistou zůstává v krátkodobém horizontu také Jiří Tyleček, analytik z X-Trade Brokers. Prodloužení kvantitativního uvolňování bylo podle něj pro kov jen dočasnou vzpruhou, více přálo rizikovým aktivům. Hádky o rozpočet a dluhový strop v USA mu mohou pomáhat, ale v minulosti byly tyto situace vždy vyřešeny s minimálním dopadem. "Čas na nákup zlata nastane, jakmile se ukáže, že je situace ve světové ekonomice horší, než čeká většina trhu. Úvahy o utlumení QE ustanou a opět se bude uvažovat o dalších monetárních stimulech," předpokládá Tyleček. "Do konce roku s tím však nepočítám, cena zlata by se tak příliš měnit nemusela."

Poptávka z emerging markets

Cena drahého kovu si sáhla na 34měsíční minimum ke konci června. Od té doby nízké ceny opětovně povzbudily poptávku po zlatých špercích a cihlách na mladých trzích (zejména v Asii). Vít Jedlička z Colossea zdůrazňuje, že bude důležité sledovat, zda se udrží silná poptávka po fyzickém zlatě ze strany čínských spotřebitelů.

Zlato

Přesto zůstává globální poptávka po fyzickém zlatě ve srovnání s minulými roky poměrně slabá. "Silnou pomocnou ruku zlatu letos na podzim jen těžko podá poptávka z Indie, kde bývá na podzim v souvislosti se svatební sezónou zájem vysoký. Hlavně kvůli slabé rupii a tlaku autorit na omezení dovozu drahého kovu," říká Petr Báča z ČSOB.

Roman Pilíšek, spoluzakladatel a hlavní ekonom společnosti ZLATÉ REZERVY, nicméně věří, že poslední čtvrtletí bude jako obvykle díky zvýšené poptávce zlatnického průmyslu nejpříznivějším obdobím pro růst ceny zlata. "Pokud k tomuto sezónnímu vlivu přičteme případnou eskalaci současné politické krize v USA, může zlato mnohé investory překvapit vzestupem až k metě 1 500 USD za trojskou unci," přidává svůj výhled Pilíšek.

Potenciál rozhýbat trh se zlatem má kromě situace v USA také opětovný růst napětí na Středním východě, případné další kroky vedoucí k omezení dovozu zlata do Indie, nebo naopak uvolnění stávajících restrikcí, jak připomíná Patrik Hudec, portfoliomanažer z Generali PPF Asset Management.

Pozice v ETF

Jak upozorňuje Vít Jedlička z Colossea, cenu bude do konce roku ovlivňovat vývoj množství zlata drženého prostřednictvím ETF. Ty tento rok výrazně zredukovaly objem držených pozic, jak naznačuje graf níže, a byly tak jedním z hlavních faktorů 12% propadu ceny kovu od začátku roku.

Pozice ve zlatě burzovně obchodovaných fondů (ETF)

Pozice v burzovně obchodovaných produktech zaměřených na zlato celkově klesly začátkem října na 1 922 tun, což je nejméně od května 2010.

Příležitosti a rizika pro trh se zlatem

Faktory, které mohou s cenou zlata zahýbat buď na jednu, nebo druhou stranu, shrnuje Radim Dohnal, konzultant ze Saxo Bank:

Pro vyšší ceny:

 • pokračující monetární uvolňování stávajícím tempem (neboli zpomalení amerického růstu);
 • silná poptávka po zlatě jako fyzické komoditě (zejména v Asii);
 • tajné, ale značné nákupy centrálních bank;
 • opětovná eskalace dluhové krize v eurozóně;
 • nákladové tlaky na těžaře vyžadující vyšší ceny;
 • rostoucí inflační očekávání.

Pro nižší ceny:

 • rostoucí výnosy dluhopisů;
 • utlumený inflační výhled;
 • zlepšující se očekávání růstu;
 • pokračující uzavírání dlouhých pozic u ETF;
 • silnější dolar.

Kde bude zlato na konci roku?

Oslovené analytiky a odborníky na zlato jsme na závěr požádali o výhled na cenu zlata do konce roku.

Michal Valentík (hlavní investiční stratég, ČP INVEST): "V dlouhém období neočekávám výrazné oživení na trhu se zlatem."

Josef Novotný (analytik, Česká spořitelna): "V následujících týdnech bude cena zlata ovlivněna především situací ohledně dluhového limitu v USA, do konce roku by mohla ještě mírně vzrůst. Kvůli nejistotě v USA může stoupnout až nad 1 450 USD za unci."

Jaroslav Tupý (FX2business): "Cílovou cenu ke konci roku vidím přibližně na hladině 1 430 USD za unci."

Patrik Hudec (portfoliomanažer, Generali PPF Asset Management): "Předpokládám ve zbytku roku nižší volatilitu a cenu zlata ještě nějaký čas uzamčenou v intervalu 1 210 až 1 390 USD za unci."

Kamil Kresta (manažer, ČM Aurum): "Cena zlata na konci roku může vzrůst o 100 až 150 USD za unci."

Radim Dohnal (konzultant, Saxo Bank): "Do konce roku čekáme pohyb v pásmu 1 200 až 1 550 USD za unci."

Jiří Tyleček (analytik, X-Trade Brokers): "Do konce roku nepočítám s tím, že by se cena zlata měla příliš měnit."

Roman Pilíšek (spoluzakladatel a hlavní ekonom, ZLATÉ REZERVY): "Cena zlata může překvapit mnohé investory svým vzestupem až k 1 500 USD za unci."

Petr Báča (analytik, ČSOB): "Očekávám pohyb ceny zlata v rozmezí 1 200 až 1 400 USD za unci, přičemž v závěru roku by mohla cena klesnout pod 1 300 USD za unci v souvislosti s omezováním kvantitativního uvolňování v USA, ke kterému by mohlo dojít po prosincovém zasedání FOMC."

Vít Jedlička (analytik, Colosseum): "Rozhodně bych nedoporučoval nakupovat drahé kovy, dokud například zlato nepřekoná úroveň 1 325 USD za unci. Náš dlouhodobý výhled pro zlato zůstává na úrovni historických maxim v důsledku extrémně uvolněné politiky centrálních bank, cílová cena pro konec roku okolo 1 300 USD za unci."

Pro úplnost přikládáme tabulku, kde cenu zlata krátkodobě i dlouhodobě očekávají zahraniční analytici:

Zlato - přehled investičních doporučení
Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe
před 30 minutami

Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe

Globální společnosti soukromého kapitálu Blackstone a CVC Capital Partners nabídly britskému zprostředkovateli...
Fúze a akvizice Spojené království Internet
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
před hodinou

Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů

Německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a...
Volkswagen BMW Německo
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
15:19

Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC

Americká společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy, se dohodla na...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Rusko
Ze světa investičních doporučení (21. července)
15:00

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
14:45

Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč

Český státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za růstem je prodej...
Česká republika Zadlužení Česká ekonomika
Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %
14:35

Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %

Kanadské maloobchodní tržby se v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po růstu o 0,7 % v dubnu (revidováno z +0,8 %)....
Kanada Maloobchod Tržby
Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně…
14:30

Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně vzrostl o 1 % (květen: +1,3 %)

Inflace v Kanadě v červnu klesla na 1 % z 1,3 % v květnu. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny snížily o 0,1 % po růstu...
Kanada Inflace
ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký
14:14

ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký

V prvním pololetí bylo staženo z oběhu 331 000 padělaných eurobankovek. To je o šest procent méně než v předchozích...
Euro ECB
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
13:58

Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD

Zájem o investici do čínského státního mobilního operátora China Unicom projevilo několik velkých technologických...
Čína Technologie Investice
Ekonomika KLDR loni podle Soulu rostla nejrychleji za 17 let
Ekonomika KLDR loni podle Soulu rostla nejrychleji za 17 let
12:49

Ekonomika KLDR loni podle Soulu rostla nejrychleji za 17 let

Hrubý domácí produkt Severní Koreje se loni zvýšil o 3,9 procenta. Dosáhl tak nejrychlejšího tempa růstu za 17 let, a...
KLDR HDP Hospodářský růst
Tržby a zisk General Electric ve 2. čtvrtletí výrazně klesly
Tržby a zisk General Electric ve 2. čtvrtletí výrazně klesly
12:30

Tržby a zisk General Electric ve 2. čtvrtletí výrazně klesly

Tržby a zisk největšího amerického průmyslového konglomerátu General Electric ve druhém čtvrtletí výrazně klesly....
General Electric Americké akcie Výsledková sezóna
Audi svolává do servisů 850 000 vozidel
12:06

Audi svolává do servisů 850 000 vozidel

Německá automobilka Audi v pátek oznámila, že do servisů svolá 850 000 vozidel s naftovým motorem, aby aktualizovala...
Německo Auta Životní prostředí
MMF půjčku Řecku podmiňuje úlevami od evropských věřitelů
MMF půjčku Řecku podmiňuje úlevami od evropských věřitelů
11:46

MMF půjčku Řecku podmiňuje úlevami od evropských věřitelů

Mezinárodní měnový fond své zapojení do finanční pomoci Řecku podmiňuje tím, že evropští věřitelé podniknou kroky ke...
Řecko Zadlužení Mezinárodní měnový fond
Výrobce hodinek Swatch zvýšil zisk, pomohla mu Čína
Výrobce hodinek Swatch zvýšil zisk, pomohla mu Čína
11:23

Výrobce hodinek Swatch zvýšil zisk, pomohla mu Čína

Švýcarský výrobce hodinek Swatch Group v prvním pololetí zvýšil čistý zisk o 7,2 % na 269 milionů švýcarských franků ...
Švýcarsko Evropské akcie Výsledková sezóna
Goldman Sachs: Bitcoin by mohl stoupnout až na 3 700 USD
11:05

Goldman Sachs: Bitcoin by mohl stoupnout až na 3 700 USD

Šéfka technické strategie americké investiční banky Goldman Sachs Sheba Jafariová v analytické poznámce z tohoto...
Bitcoin Měny
Jaguar Land Rover otevřel v Číně první zahraniční motorárnu
10:40

Jaguar Land Rover otevřel v Číně první zahraniční motorárnu

Britský výrobce luxusních aut Jaguar Land Rover otevřel v Číně svůj první zahraniční závod na výrobu motorů....
Spojené království Auta Čína