Co musíte ráno vědět (15. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (15. listopadu)

Jak reagovaly burzy na vystoupení Janet Yellenové před senátním výborem, jak to vypadá s ekonomikou eurozóny i jednotlivých evropských zemí a co uvede v pátek na trh společnost Sony? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie pokračovaly v přepisování historie

Index S&P 500 během vystoupení Janet Yellenové před senátním výborem posunul své historické intradenní maximum na 1 790,73 bodu. Posiloval i index Dow, technologický Nasdaq se však pohyboval mírně v mínusu. Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ukázal, že o podporu žádalo více lidí, než se čekalo, a zpráva o obchodní bilanci byla pro investory také studenou sprchou. Schodek obchodní bilance v září byl totiž nejhorší za posledních několik měsíců.

Dow nakonec posílil o 0,35 % na nové zavírací maximum 15 876,22 bodu, širší S&P 500 přidal 0,48 % na zavírací rekord 1 790,62 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 0,18 % na 3 972,74 bodu. Nejvíce se dařilo sektoru služeb a titulům ze sektoru základních materiálů. Mírně naopak oslabil technologický sektor v čele s cennými papíry Cisco Systems (-10,96 %), které oslabily po finančních výsledcích. Po závěru trhu zveřejnily čtvrtletní výsledky svého hospodaření řetězec obchodních domů Nordstrom nebo výrobce čipů Applied Materials.

Propad akcií o 50 %? Počítejte raději se vším

2. Evropské akcie ve čtvrtek zpevňovaly. Investoři sázejí na to, že Yellenová bude pokračovat ve stimulativní politice Fedu

Evropské akcie poprvé za poslední tři seance posilovaly díky vystoupení Janet Yellenové před americkým senátním výborem. Investoři z jejích poznámek odhadují, že Fed bude pokračovat ve stimulativní politice. Britský FTSE 100 připsal 0,54 % na magické číslo 6 666,13 bodu, francouzský CAC 40 posílil o 1,04 % na 4 283,91 bodu a německý DAX také zpevnil o více než procento (+1,05 %) na 9 149,66 bodu. Dařilo se stavebnímu a chemickému sektoru, stejně tak médiím, jediný sektor indexu Stoxx Europe 600, který ztrácel, bylo síťové odvětví.

Šéf BlackRock: Euro může do 10 let zmizet

3. Pražská burza se ve čtvrtek vrátila k růstu. Index PX je znovu nad 1 000 body

Index PX ve čtvrtek zpevnil o 0,28 % na 1 001,65 bodu. Akcie společnosti ČEZ odepsaly 1,63 % na 548,90 Kč, bankovním titulům se však dařilo. Cenné papíry Komerční banky podražily o 1,10 % na rovných 4 500 Kč a Erste Group Bank si polepšila o 0,62 % na 680,20 Kč. O více než 9 % posílily akcie TMR, obchodovaly se však při relativně nízkém objemu. Akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR ztratily 0,71 % a Telefónica C.R. odepsala 0,17 %.

ČEZ a další: 3 investiční tipy na listopad

Tibor Bokor (Wood & Company): PPF asi nabídne odkup podílů v Telefónice v březnu nebo dubnu, nebude se ale chtít zbavit všech akcionářů. Čtvrtý operátor na trh nejspíše nepřijde

4. Očekávané události

Spojené státy odhalí průmyslovou výrobu, velkoobchodní tržby a zásoby, index dovozních a vývozních cen a index aktivity newyorského Fedu. Eurozóna přinese přesnější zprávu o inflaci, která podle předběžných odhadů zpomalila na 0,7 %. Indexy dovozních a vývozních cen, stejně jako index cen výrobců, odhalí i Český statistický úřad.

Kromě toho bude pražská burza sledovat částečná konsolidovaná data tabákové společnosti Philip Morris ČR. "Za samotný třetí kvartál očekáváme lehké vylepšení propadů domácího a slovenského trhu z 1H2014. Neočekáváme však výraznější dopad na titul," míní analytik Milan Vaníček z J&T Banky. "Celkově ve 3Q2013 čekáme pokles tržeb a dodávek v ČR. Tržby by měly klesnout o 4,3 % na 3,16 miliardy Kč. Dodávky do ČR by měly klesnout o 5,6 % kvůli vyšším cenám a slabšímu tabákovému trhu," odhaduje Josef Novotný z České spořitelny.

Odhady zveřejňovaných výsledků evropských i amerických firem si můžete prohlédnout ZDE. Co všechno trhy v závěru týdne čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ekonomika eurozóny podle předběžných dat ve třetím čtvrtletí mírně expandovala. Meziročně klesla více, než se čekalo

HDP eurozóny ve třetím kvartále v souladu s odhady vzrostl o 0,1 % oproti předchozím třem měsícům. Meziročně však HDP klesl mírně více, než se čekalo - snížil se o 0,4 %, analytici vyhlíželi mírnější pokles o 0,3 %. Ve druhém kvartále se eurozóna vymanila z vleklé recese, když HDP vykázal 0,3% mezičtvrtletní růst.

Portugalská ekonomika ve třetím čtvrtletí prudce zpomalila růst

Polská ekonomika ve třetím kvartále expandovala tempem 0,6 % oproti druhému čtvrtletí. Meziročně HDP roste o 1,9 %

Slovenská ekonomika ve 3. čtvrtletí mírně zrychlila tempo růstu

Podle prvního odhadu se česká ekonomika ve třetím čtvrtletí nečekaně propadla tempem 0,5 %

Propad řecké ekonomiky se ve čtvrtletí nečekaně zmírnil

Propad kyperské ekonomiky se ve 3. čtvrtletí zpomalil na 0,8 %

Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí udržela růst, mezikvartálně přidala 0,3 %

Francouzská ekonomika ve třetím čtvrtletí překvapivě klesla o 0,1 %, čekal se stejně mírný růst. Na rating tlačí neschopnost politiků

6. Bundesbank: Nízké úroky jsou hrozbou pro německý finanční sektor

Německá centrální banka ve čtvrtek varovala před rostoucím nebezpečím negativních dopadů nízkých úrokových sazeb v eurozóně na německý finanční sektor. Připustila však, že uvolněná měnová politika Evropské centrální banky přispěla k uklidnění situace na finančních trzích. Informovala o tom agentura DPA.

7. Irsko podle premiéra Kennyho opustí záchranný program bez záložního úvěru

Irsko může opustit mezinárodní záchranný program Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu, aniž by své evropské partnery muselo žádat o záložní úvěr. Prohlásil to irský premiér Enda Kenny.

8. ČEZ: Bulharský regulátor nevidí důvod k odebrání licence

Bulharský energetický regulační úřad (DKEVR) vydal rozhodnutí o zastavení řízení o odebrání licence tamní prodejní i distribuční společnosti CEZ. Po zevrubné kontrole nenašel pochybení, které by ho k odebrání licence opravňovalo. "Jsme rádi, že regulátor potvrdil, že k odebrání licence neexistuje důvod. Vždy jsme jednali v souladu se všemi nařízeními a zákony Bulharska i Evropské unie," komentuje rozhodnutí Tomáš Pleskač, ředitel divize distribuce a zahraničí. ČEZ se nyní bude soustředit na zapracování připomínek regulátora a na další zefektivnění fungování společnosti rozsáhlejší revizí nákladů. Podle analytika Petra Bártka z České spořitelny je zpráva pro akcie ČEZ lehce pozitivní.

9. Zeman ujistil Sobotku, že ho pověří jednáním o sestavení vlády

Prezident Miloš Zeman ujistil předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, že mu na příští schůzce dá pověření, aby jednal o sestavení vlády. Po středečním rozhovoru se Zemanem to novinářům v Lánech řekl Sobotka. ČSSD chce sestavit koalici s hnutím ANO a KDU-ČSL.

10. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Janet Yellenová předstoupila před senátní výbor

Janet Yellenová, potenciální nástupkyně Bena Bernankeho v pozici šéfa Fedu, by se mohla stát nejmocnější ženou světa. Od funkce ji dělí schválení její nominace americkým Kongresem. Ve čtvrtek se proto dostavila ke slyšení před senátní výbor a poprvé od dubna letošního roku promluvila veřejně o monetární politice. Její vystoupení jsme sledovali živě.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Sony v pátek uvede na trh novou konzolu PlayStation 4

Japonská společnost Sony zahájí v pátek ve Spojených státech prodej nové generace své herní konzoly PlayStation. Konzola PlayStation 4 bude kromě jiného podporovat takzvané streamování her, které umožní hrát hru přímo z internetového serveru bez nutnosti instalace. Na evropský trh vstoupí 29. listopadu.

Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, AstraZeneca ztratila 15 procent
18:06

Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, AstraZeneca ztratila 15 procent

Ceny akcií na velkých trzích západní Evropy směřovaly během čtvrtečního obchodování shodně dolů. Na náladu investorů...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
O2: Analytici očekávají stagnaci, nebo mírný růst tržeb
17:16

O2: Analytici očekávají stagnaci, nebo mírný růst tržeb

Analytici očekávají stagnaci nebo mírný růst tržeb v pololetním výsledcích hospodaření operátora 02. U zisku před...
Akcie ČR O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a…
Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a…
16:30

Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a Komerční banky

Index pražské burzy PX ve čtvrtek zakončil obchodování se ziskem 0,3 procenta, když při uzavření seance měl hodnotu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen hodlá nabídnout úpravu čtyř milionů naftových aut
15:58

Volkswagen hodlá nabídnout úpravu čtyř milionů naftových aut

Automobilka Volkswagen hodlá příští týden na setkání se zástupci německé vlády nabídnout, že provede úpravu čtyř...
Auta Německo Volkswagen
Starbucks koupí zbývající podíl ve společném podniku v Číně
15:55

Starbucks koupí zbývající podíl ve společném podniku v Číně

Americký kavárenský řetězec Starbucks koupí za 1,3 miliardy USD zbývající 50procentní podíl v čínském společném...
Káva Fúze a akvizice Americké akcie
Jeff Bezos je nejbohatším člověkem planety
Jeff Bezos je nejbohatším člověkem planety
15:45

Jeff Bezos je nejbohatším člověkem planety

Zakladatel (a majitel 79 milionů akcií) firmy internetového obchodníka Amazon.com Jeff Bezos se ve čtvrtek stal...
Wall Street Amazon Microsoft
Přední evropští těžaři ropy a plynu ve čtvrtletí zvýšili zisk
15:25

Přední evropští těžaři ropy a plynu ve čtvrtletí zvýšili zisk

Předním evropským ropným a plynárenským společnostem se ve druhém čtvrtletí podařilo zvrátit tři roky trvající pokles...
Ropa Evropské akcie
USA: Ekonomická aktivita zůstala v červnu pod odhady, velkoobchodní…
15:10

USA: Ekonomická aktivita zůstala v červnu pod odhady, velkoobchodní skladové zásoby rostly

Index celostátní ekonomické aktivity, jejž sestavuje chicagský Fed, dosáhl v červnu hodnoty 0,13 bodu. Po květnové...
Americká ekonomika
USA: Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby v červnu výrazně…
15:04

USA: Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby v červnu výrazně vzrostl

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v červnu stoupl ve srovnání s květnem o 6,5 procenta....
Americká ekonomika Průmyslová výroba