Ilona Švihlíková: Přijde historický zlom. Připraví vás na něj třeba investice do půdy nebo do decentralizovaných energetických zdrojů. Zlato je fetiš
|

Ilona Švihlíková: Přijde historický zlom. Připraví vás na něj třeba investice do půdy nebo do decentralizovaných energetických zdrojů. Zlato je fetiš

Současná krize vytouženou kreativní destrukci nenastartovala. Všude po světě je nadále mnoho zásadních problémů, které by samy o sobě mohly způsobit velký třesk. Jejich smrtící potenciál násobí moderní technologie, které by teoreticky mohly vést až k 80% nezaměstnanosti, varuje vedoucí katedry politických, společenských věd a ekonomie na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů Ilona Švihlíková. Lidé by proto podle ní měly raději zapomenout na akcie nebo zlato a sázet na reálné věci.

Investiční a ekonomický výhled Světová ekonomika Rozhovor

Často se mluví o tom, že krize přináší schumpeterovskou kreativní destrukci a jako taková je ozdravná. Platí to o té současné? Vyléčila některé fundamentální nerovnováhy a problémy?

Ilona Švihlíková (z vysílání ČT24)

Ono se o tom hodně mluvilo a stále to je populární pojem. Já se ale obávám, že se spíše objevily nové jevy, které to mají překrýt. Ve Spojených státech jde o politiku kvantitativního uvolňování, která s přestávkami trvá pět let. Pak je tu otázka plynu z břidlic, který Spojené státy často a rády vydávají za zásadní a strukturální změnu, která jim umožní se opět dostat do růstové fáze. Je otázka, zda to je, či není bublina. Podle mě spíše ano, protože náklady spojené s těžbou jsou značné a výnosy z těžby jsou krajně nejisté. Ostatně i Mezinárodní energetická agentura o takzvané břidlicové revoluci mluví s velkou opatrností.

V Americe tedy podle vás krize vzduch příliš nepročistila. Co jinde na Západě?

Eurozóna se snaží věci narovnat, ale nemění strukturu ekonomiky. Není to o tom, že najednou řecká ekonomika bude vypadat úplně jinak; spíše jde o to, že se tlačí na dno, někam do roku 1980. Co se Japonska týče, to je už nějakých dvacet let v deflační pasti. Takže v těchto případech nevidím také nevidím zásadní strukturální obrat. Spíše vidím tendenci k recesně-deflační politice, případně – hlavně v Americe – velká rizika finančních poruch, ať jde o bubliny na akciovém trhu, nebo u břidličného plynu, které jsou mimo jiné silně podporované zmíněným kvantitativním uvolňováním.

Na globálním Východě a Jihu, například v Číně, se naopak zdá, že systémové změny probíhají. Je možné, že v tomto smyslu z krize budou profitovat právě tyto ekonomiky?

Strukturální změny jsou skutečně mnohem pravděpodobnější v zemích BRICS. Ve vyspělých zemích se už dlouhou dobu táhne problém pracovně-úsporných technologií, ke kterému se tyto ekonomiky nedokázaly postavit čelem. Jsou tu přitom vynálezy, jako je 3D tisk, které bezesporu změní to, jak se organizuje výroba. Očekávala bych, že i tento vynález – v případě většího rozšíření – povede spíše k trendu lokalizace zakázek na míru, tedy k opačnému trendu výroby a dělby práce, než probíhá nyní.

Je tedy zaděláno na velký třesk, nebo se dočkáme skokového posunu bez krve v ulicích?

Podle mě se dočkáme obojího, půjde o kombinaci evoluce a revoluce. Co se týče propuknutí další vlny krize, zásadní problémy vyřešeny nebyly a současnou cestou ani být vyřešeny nemohou. Není možné změnit strukturu ekonomiky tak, že dojde ke stlačení mezd na úrovně, kde byly před třiceti lety. Stejně tak nelze nastartovat ekonomiku tím, že ji budu zavalovat likviditou. Máme tu prostě fundamentální problém. Jde o otázku mezd, o otázku velice nerovné distribuce bohatství a s tím související poptávky po veřejných službách a veřejných investicích, které nemají dostatečné finanční krytí. Mimo jiné proto, že i velké země mají značné problémy s tím být fiskálně suverénní, tedy být schopné shromáždit tolik zdrojů, aby mohly fungovat jako stát ve 21. století. Toto se prostě nevyřešilo.

Jak velkou šanci dáváte tomu, že se v tomto smyslu v dohledné době něco změní k lepšímu?

Určitě byly učiněny nějaké první kroky, to je potřeba říct, ale ne dostatečné. Obávám se proto, že si jen kupujeme čas některými zvláštními opatřeními. Zároveň se objevují nové technologie a ty staré – třeba internet – ještě nejsou dokonale využity. Když se podíváme na jejich potenciál, vidíme, že už nyní je reálná továrna bez jediného člověka. O tom například uvažuje Apple, o plně automatizované továrně. Už dnes je také možné mít namísto klasické pomocné síly automaty, místo recepční v hotelu může stát hologram. To vše už je možné a je otázka, co to udělá s nezaměstnaností, pokud to bude masivně nasazeno.

Co odhadujete?

Ono se o tom už hodně diskutovalo v první polovině 90. let. Existuje množství odborné literatury, která se už tehdy snažila propočítat, jaká by byla nezaměstnanost, kdyby se nasadily veškeré dostupné technologie. Došlo se k 80 %. To by samozřejmě znamenalo naprosté zhroucení systému a hledání nového, s jinou strukturou.

Co by si z toho, o čem mluvíte, měl vzít investor, člověk, který se stará o své peníze, který přemýšlí o tom, jak se zajistit? Kam mu radíte se obrátit, a od čeho naopak utéct?

Jsme v tom přelomovém období, kdy mě občas napadá rčení "blaze tomu, kdo nic nemá, nestará se, kam to schová". Ale vážně, myslím si, že se řada klasických investičních titulů značně nadhodnocuje, typicky zlato. Pokud nás čeká zásadní zlom – a podle mě ano –, zlato nemá žádnou hodnotu. Nenajím se ho. Pokud se hroutí vše, tak se hroutí i finanční trhy, a tím pádem ho mohu těžko s nějakým úžasným ziskem prodat. Držela bych se proto při zemi. Možná jsem příliš pesimistická, ale spíše jen uvažuji realisticky.

A na co byste sázela vy?

Preferovala bych investice do půdy, případně do nemovitostí, do decentralizovaných energetických zdrojů včetně přístupu k vodě, případně do zemědělských plodin. Ty se mi zdají být podstatně reálnější a lepší než nějaké mohutné investice například do akcií –připomínám, co jsem řekla o situaci ve Spojených státech – nebo do zlata, které slouží jako určitý fetiš. Jeho "reálná" hodnota, jak se nakonec vždy v krizi ukáže, je sporná.

O2: Analytici očekávají stagnaci, nebo mírný růst tržeb
před hodinou

O2: Analytici očekávají stagnaci, nebo mírný růst tržeb

Analytici očekávají stagnaci nebo mírný růst tržeb v pololetním výsledcích hospodaření operátora 02. U zisku před...
Akcie ČR O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a…
Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a…
16:30

Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a Komerční banky

Index pražské burzy PX ve čtvrtek zakončil obchodování se ziskem 0,3 procenta, když při uzavření seance měl hodnotu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen hodlá nabídnout úpravu čtyř milionů naftových aut
15:58

Volkswagen hodlá nabídnout úpravu čtyř milionů naftových aut

Automobilka Volkswagen hodlá příští týden na setkání se zástupci německé vlády nabídnout, že provede úpravu čtyř...
Auta Německo Volkswagen
Starbucks koupí zbývající podíl ve společném podniku v Číně
15:55

Starbucks koupí zbývající podíl ve společném podniku v Číně

Americký kavárenský řetězec Starbucks koupí za 1,3 miliardy USD zbývající 50procentní podíl v čínském společném...
Káva Fúze a akvizice Americké akcie
Jeff Bezos je nejbohatším člověkem planety
Jeff Bezos je nejbohatším člověkem planety
15:45

Jeff Bezos je nejbohatším člověkem planety

Zakladatel (a majitel 79 milionů akcií) firmy internetového obchodníka Amazon.com Jeff Bezos se ve čtvrtek stal...
Wall Street Amazon Microsoft
Přední evropští těžaři ropy a plynu ve čtvrtletí zvýšili zisk
15:25

Přední evropští těžaři ropy a plynu ve čtvrtletí zvýšili zisk

Předním evropským ropným a plynárenským společnostem se ve druhém čtvrtletí podařilo zvrátit tři roky trvající pokles...
Ropa Evropské akcie
USA: Ekonomická aktivita zůstala v červnu pod odhady, velkoobchodní…
15:10

USA: Ekonomická aktivita zůstala v červnu pod odhady, velkoobchodní skladové zásoby rostly

Index celostátní ekonomické aktivity, jejž sestavuje chicagský Fed, dosáhl v červnu hodnoty 0,13 bodu. Po květnové...
Americká ekonomika
USA: Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby v červnu výrazně…
15:04

USA: Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby v červnu výrazně vzrostl

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v červnu stoupl ve srovnání s květnem o 6,5 procenta....
Americká ekonomika Průmyslová výroba
Čtvrtletní zisk automobilky FCA na rekordu
14:51

Čtvrtletní zisk automobilky FCA na rekordu

Automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) zvýšila ve druhém čtvrtletí provozní zisk před zdaněním (EBIT) o 15...
Auta Evropské akcie Výsledková sezóna