Google: Sex a lítý boj jako kalifornská Hra o trůny
|

Google: Sex a lítý boj jako kalifornská Hra o trůny

Lidé si Google nejčastěji představují jako společnost plnou zapálených vizionářů a geniálních programátorů, kteří na prosluněných chodbách firmy posedávají v barevných sedačkách a zapáleně diskutují o technologických inovacích. Ne všechny představy o skupinkách spokojených a extrémně tolerantních přátel, jejichž jediným úkolem je být co nejkreativnější, ale odpovídají skutečnosti. Nejmenovaný zaměstnanec firmy říká: "Ústředí firmy připomíná více než cokoli jiného nefalšovanou Hru o trůny plnou sexu a politikaření."

Alphabet (Google) Mezilidské a pracovní vztahy

Hra o trůny (Game of Thrones) je populární americký fantasy seriál, jehož děj zasazený do fiktivního světa Západozemí popisuje boj několika rodů o nadvládu nad celou říší. Předlohou seriálu je fantasy sága Píseň ledu a ohně amerického autora George Raymonda Richarda Martina. Televizní zpracování Martinova díla je pak mezi diváky a recenzenty proslulé mimo jiné i velmi naturalistickým zobrazováním násilí, sexu a mocenských šarvátek.

V kancelářích kalifornského sídla Googlu se sice prozatím meče netasí, nelítostný konkurenční boj a sex jsou však podle bývalých i současných zaměstnanců s trochou nadsázky takřka na denním pořádku. "Obzvláště ve svých začátcích byl Google doslova napěchován hormony a ne všichni se ve svých kancelářích vždy zamykali," píše v knize Douglase Edwardse I'm Feeling Lucky: The Confessions of Google Employee Number 59 první šéfka personálního oddělení Googlu Heather Cairns.

Vítané zpestření programátorského stereotypu

Sám Edwards coby padesátý devátý zaměstnanec Googlu vzpomíná: "V jedné místnosti bez oken bylo malé skládací lůžko. Obvykle jej využívali ti z nás, kteří byli natolik vyčerpaní, že nebyli schopni další práce. Dobře si pamatuji, jak do místnosti jednoho dne vešel jeden z mých kolegů a na rozložené posteli přistihl uprostřed vášnivého objetí programátorský pár." Jak Edwards dále uvádí, vedení společnosti bylo k přistižené dvojici velmi tolerantní, což se posléze stalo nepsaným pravidlem. "Milostná vzplanutí v Googlu nebyla, nejsou a zřejmě ani nikdy nebudou tabu. Jediné, co se změnilo, je to, že jsou lidé obezřetnější. Nejčastější kulisou tajných schůzek zaměstnanců se v průběhu času staly kanceláře osvětlené pozdě večer září monitorů," píše Edwards.

Podle něj jsou vztahy většiny zaměstnanců Googlu "bezproblémové až nudné". "Lidé spolu nějakou dobu chodí a pak se buď rozejdou, nebo spolu začnou žít. Tak to funguje v běžném světě i v Googlu," říká. Ne všechny vztahy ale mají v jedné z největších firem světa takto hladký průběh.

Internetový portál All Things Digital (ATD) nedávno upozornil na rozchod jednoho ze zakladatelů společnosti Sergeye Brina s manželkou Anne Wojcicki. Podle informací All Things Digital je rozchod páru zajímavý hlavně tím, že za ním s největší pravděpodobností stojí Brinův vztah s mladší zaměstnankyní Googlu, 26letou Amandou Rosenberg z divize Google Glass, která dříve tvořila partnerskou dvojici s nyní již bývalým manažerem Googlu Hugo Barrou. Nejmenovaný zdroj portálu ATD říká, že nedávný odchod Barry do čínské společnosti Xiaomi podle oficiálních informací s "partnerskými škatulaty" nijak nesouvisí, avšak mezi zaměstnanci Google se podle něj najde spousta lidí s jiným názorem.

Ačkoli je Brinův románek prakticky jediný, o němž se veřejně mluví, není ani zdaleka jediný, který se za zdmi Googlu odehrává. Zaměstnanci firmy si prý pravidelně šeptají dokonce o manažerech, kteří plánovaní "tajných" schůzek se svými podřízenými přenechávají svým asistentkám. "Je přirozené, že ve společnosti velikosti Googlu, kde se na jednom místě scházejí stovky talentů, si lidé vzájemně imponují. V Googlu se na jednom místě střetává opravdu jedinečná kombinace inteligence a dovedností, a je proto takřka nemožné, aby se jeho vedení snažilo vztahům svých zaměstnanců bránit," říká další ze zaměstnanců firmy. "Facebook je v tomto ohledu taktéž velmi tolerantní," dodává.

I v Googlu však existují hranice. "Personální oddělení je na jednu stranu skutečně benevolentní, na druhou stranu se ale najdou i situace, ve kterých se nebojí zakročit," říká další anonymní zdroj. "Děje se tak v případech, kdy nejsou sympatie oboustranné a reálně hrozí, že neopětovaná pozornost některého zaměstnance či zaměstnankyně vyústí ve všem nepříjemné konflikty."

Sex na pracovišti nevadí, konkurenční boj ano

Edwards ve své knize dále popisuje, jakým způsobem Google v prvních měsících a letech své existence fungoval z pohledu firemní struktury. "Sergey Brin a Larry Page byli v počátcích svého podnikání proslulí neortodoxními metodami. O svých nápadech vzájemně hovořili jako o stupidních a naivních představách a vůbec se k sobě chovali nevybíravě až hrubě. Nezřídka si například nadávali do bastardů," vzpomíná a přibližuje, jak probíhaly důležité firemní porady. "Page a Brin vždy přišli s problémem, který bylo potřeba vyřešit, usadili se do rohu místnosti a tiše sledovali, co ostatní navrhují a jak své návrhy vzájemně napadají a zpochybňují."

V Googlu podle Edwardse v počátcích prakticky neexistoval řád. "I když byl někdo podřízen výše postavenému manažerovi, nerespektoval ho. Google byl jako zavřená sklenice, uvnitř které bez přestání běsnilo extrémně silné tornádo."

Podle zdrojů dobře obeznámených se situací ve společnosti však Google od motivace zaměstnanců k tvrdému konkurenčnímu boji postupně upouští. V únoru letošního roku se vrcholný management Googlu při příležitosti výročního setkání vydal do luxusního resortu Carneros Inn na západním pobřeží. Dvoudenního programu se zúčastnili například Susan Wojkicki zodpovědná za reklamní divizi internetového gigantu, šéf androidové divize Andy Rubin, generální ředitel YouTube Salar Kamangar, šéf divize internetového prohlížeče Chrome Sundar Pichai nebo ředitel sociální sítě Google+ Vic Gundotra.

"V počátcích fungování Googlu bylo nesmírně důležité, aby spolu nejen členové managementu, ale i jednotliví programátoři a technici neustále soutěžili," zaznělo z úst jednoho ze zakladatelů společnosti Larryho Page, který se ujal zahájení setkání. Pouze díky tvrdému konkurenčnímu boji se totiž podle něj podařilo z neznámého nováčka jménem Google vybudovat jednu z nejrespektovanějších firem světa.

Poté ale Page přišel s něčím, co většinu zúčastněných zaskočilo. "Od tohoto okamžiku se nicméně v Googlu začíná uplatňovat politika nulové tolerance konkurenčních bojů," řekl. Zatímco dříve byla podle Page tvrdá konkurence a soutěživost mezi zaměstnanci hnacím motorem inovativních a neotřelých nápadů, díky kterým si Google získal roli jasného lídra trhu prakticky ve všech odvětvích, v nichž podniká, nyní je spíše na škodu. "Google se dnes nachází ve zcela jiné situaci a je potřeba, aby začal pracovat jako jeden muž," prohlásil.

Podle velké části zaměstnanců ale slova Larryho Page v Googlu žádnou zásadní revoluci nezpůsobí. "Google již dávno není westernovým saloonem, v němž na sebe s prstem na spoušti míří desítky odhodlaných pistolníků. Dnes je to klasicky organizovaná společnost, ve které fungují firemní hierarchie, zodpovědnost a týmová práce," říká jeden z programátorů. "Na Google coby novodobý Divoký západ můžete zapomenout a když nad tím nyní uvažuji, nemá toho vlastně nakonec moc společného ani s Hrou o trůny," dodává.

Zdroj: Business Insider
včera v 22:52

Dozorčí rada Volkswagenu vyjádřila podporu členům představenstva

Dozorčí rada německé automobilové skupiny Volkswagen na úterním zasedání podpořila devět nejvyšších manažerů...
Volkswagen Auta Německo
Americké akcie v úterý přerušily několikadenní pokles, zisky si připsaly také dolar a ropa
včera v 22:30

Americké akcie v úterý přerušily několikadenní pokles, zisky si připsaly také dolar a ropa

Americké akcie v úterý výrazně vzrostly a index Dow Jones Industrial Average přerušil osmidenní sérii ztrát....
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Trump podepsal dekret, kterým končí Obamovy ekologické regulace
včera v 21:22

Trump podepsal dekret, kterým končí Obamovy ekologické regulace

Americký prezident Donald Trump v úterý podepsal exekutivní nařízení, které ruší či omezuje regulaci zavedenou jeho...
Donald Trump Životní prostředí Ekologie
Elon Musk založil firmu pro propojení lidských mozků s počítači
včera v 20:48

Elon Musk založil firmu pro propojení lidských mozků s počítači

Americký miliardář a technologický vizionář Elon Musk založil firmu Neuralink, která bude vyvíjet technologie pro...
Technologie Počítače Inovace
včera v 19:43

Uber se kvůli zpřísnění zákona o taxislužbě stahuje z Dánska

Americký provozovatel internetové aplikace pro alternativní taxislužbu Uber Technologies přestane od dubna nabízet...
Uber Doprava Dánsko
včera v 19:36

V Itálii rozehnali protest proti výstavbě plynovodu TAP

Italská policie v úterý rozehnala protest ochránců přírody, kteří chtěli zabránit přemístění starých olivovníků kvůli...
Itálie Zemní plyn
včera v 18:50

Dánsko a Švédsko nechtějí po brexitu platit víc do rozpočtu EU

Odchod Británie z Evropské unie nesmí znamenat zvýšení členských příspěvků pro Dánsko, řekl dánský ministr financí...
Dánsko Švédsko Spojené království
Skotsko chce znovu hlasovat o své nezávislosti, Londýn ale odmítá jít separatistům vstříc
včera v 18:28

Skotsko chce znovu hlasovat o své nezávislosti, Londýn ale odmítá jít separatistům vstříc

Skotský parlament v úterý schválil vypsání nového referenda o nezávislosti země. Stalo se tak den před oficiálním...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 18:03

V japonské Takahamě budou znovu zprovozněny dva jaderné reaktory

Japonský vrchní soud v Ósace v úterý zrušil soudní příkaz zamezují z bezpečnostních důvodů provoz dvou jaderných...
Japonsko Jaderná energetika Energetika
Evropské trhy v úterý zpevnily, nahoru je táhly akcie těžařů a automobilek
včera v 18:00

Evropské trhy v úterý zpevnily, nahoru je táhly akcie těžařů a automobilek

Evropské akciové trhy v úterý navázaly na úspěšnou pondělní seanci. Investoři se sice znovu soustředili na kroky...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Ford investuje do závodů v USA 1,2 miliardy USD
včera v 17:34

Ford investuje do závodů v USA 1,2 miliardy USD

Americká automobilka Ford Motor investuje do svých podniků v Michiganu 1,2 miliardy USD. Jedním ze závodů je i...
Ford Americké akcie Auta
včera v 17:18

Madrid vyčlenil miliardy eur na infrastrukturu v Katalánsku

Španělský premiér Mariano Rajoy v úterý slíbil, že vláda do roku 2020 poskytne severošpanělskému Katalánsku 4,2...
Španělsko Infrastruktura Investice
Čínský Tencent koupil 5 % akcií americké automobilky Tesla
včera v 17:07

Čínský Tencent koupil 5 % akcií americké automobilky Tesla

Čínský technologický gigant Tencent Holdings se stal jedním z pěti největších akcionářů amerického výrobce...
Čína Americké akcie Tesla
Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se energetické skupině ČEZ
včera v 16:45

Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se energetické skupině ČEZ

Pražská burza se v úterý odrazila od pondělní ztráty, když index PX zpevnil o 0,38 % na 983,22 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:18

Internetový prodejce Otto zvýšil tržby, pomohl nábytek a oblečení

Německý internetový prodejce Otto v loňském fiskálním roce zvýšil příjmy o 3,4 procenta na 12,5 miliardy eur. Firmě...
Německo Evropské akcie Internet
včera v 16:06

USA: Index aktivity richmondského Fedu v únoru vzrostl na 22 bodů (odhad: 15 bodů, leden: 17 bodů)

Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Fed
USA: Index spotřebitelské důvěry v březnu stoupl na maximum za více než 16 let
včera v 16:01

USA: Index spotřebitelské důvěry v březnu stoupl na maximum za více než 16 let

Americký index spotřebitelské důvěry od společnosti Conference Board v březnu vzrostl na 125,6 bodu z únorových 116,1...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Saudi Aramco chystá vstup na burzu za podpory vlády
včera v 15:22

Saudi Aramco chystá vstup na burzu za podpory vlády

Saúdskoarabská vláda výrazně snížila sazbu daně z příjmu státní ropné společnosti Saudi Aramco s cílem usnadnit jí...
Saúdská Arábie Ropa Primární úpis akcií (IPO)
včera v 15:11

Obchodní výměna mezi Německem a Británií vinou brexitu slábne

Odchod Británie z Evropské unie (EU) má negativní dopad na německé firmy. Německý vývoz do ostrovní země se loni...
Mezinárodní obchod Spojené království Německo