Google: Sex a lítý boj jako kalifornská Hra o trůny
|

Google: Sex a lítý boj jako kalifornská Hra o trůny

Lidé si Google nejčastěji představují jako společnost plnou zapálených vizionářů a geniálních programátorů, kteří na prosluněných chodbách firmy posedávají v barevných sedačkách a zapáleně diskutují o technologických inovacích. Ne všechny představy o skupinkách spokojených a extrémně tolerantních přátel, jejichž jediným úkolem je být co nejkreativnější, ale odpovídají skutečnosti. Nejmenovaný zaměstnanec firmy říká: "Ústředí firmy připomíná více než cokoli jiného nefalšovanou Hru o trůny plnou sexu a politikaření."

Alphabet (Google) Mezilidské a pracovní vztahy

Hra o trůny (Game of Thrones) je populární americký fantasy seriál, jehož děj zasazený do fiktivního světa Západozemí popisuje boj několika rodů o nadvládu nad celou říší. Předlohou seriálu je fantasy sága Píseň ledu a ohně amerického autora George Raymonda Richarda Martina. Televizní zpracování Martinova díla je pak mezi diváky a recenzenty proslulé mimo jiné i velmi naturalistickým zobrazováním násilí, sexu a mocenských šarvátek.

V kancelářích kalifornského sídla Googlu se sice prozatím meče netasí, nelítostný konkurenční boj a sex jsou však podle bývalých i současných zaměstnanců s trochou nadsázky takřka na denním pořádku. "Obzvláště ve svých začátcích byl Google doslova napěchován hormony a ne všichni se ve svých kancelářích vždy zamykali," píše v knize Douglase Edwardse I'm Feeling Lucky: The Confessions of Google Employee Number 59 první šéfka personálního oddělení Googlu Heather Cairns.

Vítané zpestření programátorského stereotypu

Sám Edwards coby padesátý devátý zaměstnanec Googlu vzpomíná: "V jedné místnosti bez oken bylo malé skládací lůžko. Obvykle jej využívali ti z nás, kteří byli natolik vyčerpaní, že nebyli schopni další práce. Dobře si pamatuji, jak do místnosti jednoho dne vešel jeden z mých kolegů a na rozložené posteli přistihl uprostřed vášnivého objetí programátorský pár." Jak Edwards dále uvádí, vedení společnosti bylo k přistižené dvojici velmi tolerantní, což se posléze stalo nepsaným pravidlem. "Milostná vzplanutí v Googlu nebyla, nejsou a zřejmě ani nikdy nebudou tabu. Jediné, co se změnilo, je to, že jsou lidé obezřetnější. Nejčastější kulisou tajných schůzek zaměstnanců se v průběhu času staly kanceláře osvětlené pozdě večer září monitorů," píše Edwards.

Podle něj jsou vztahy většiny zaměstnanců Googlu "bezproblémové až nudné". "Lidé spolu nějakou dobu chodí a pak se buď rozejdou, nebo spolu začnou žít. Tak to funguje v běžném světě i v Googlu," říká. Ne všechny vztahy ale mají v jedné z největších firem světa takto hladký průběh.

Internetový portál All Things Digital (ATD) nedávno upozornil na rozchod jednoho ze zakladatelů společnosti Sergeye Brina s manželkou Anne Wojcicki. Podle informací All Things Digital je rozchod páru zajímavý hlavně tím, že za ním s největší pravděpodobností stojí Brinův vztah s mladší zaměstnankyní Googlu, 26letou Amandou Rosenberg z divize Google Glass, která dříve tvořila partnerskou dvojici s nyní již bývalým manažerem Googlu Hugo Barrou. Nejmenovaný zdroj portálu ATD říká, že nedávný odchod Barry do čínské společnosti Xiaomi podle oficiálních informací s "partnerskými škatulaty" nijak nesouvisí, avšak mezi zaměstnanci Google se podle něj najde spousta lidí s jiným názorem.

Ačkoli je Brinův románek prakticky jediný, o němž se veřejně mluví, není ani zdaleka jediný, který se za zdmi Googlu odehrává. Zaměstnanci firmy si prý pravidelně šeptají dokonce o manažerech, kteří plánovaní "tajných" schůzek se svými podřízenými přenechávají svým asistentkám. "Je přirozené, že ve společnosti velikosti Googlu, kde se na jednom místě scházejí stovky talentů, si lidé vzájemně imponují. V Googlu se na jednom místě střetává opravdu jedinečná kombinace inteligence a dovedností, a je proto takřka nemožné, aby se jeho vedení snažilo vztahům svých zaměstnanců bránit," říká další ze zaměstnanců firmy. "Facebook je v tomto ohledu taktéž velmi tolerantní," dodává.

I v Googlu však existují hranice. "Personální oddělení je na jednu stranu skutečně benevolentní, na druhou stranu se ale najdou i situace, ve kterých se nebojí zakročit," říká další anonymní zdroj. "Děje se tak v případech, kdy nejsou sympatie oboustranné a reálně hrozí, že neopětovaná pozornost některého zaměstnance či zaměstnankyně vyústí ve všem nepříjemné konflikty."

Sex na pracovišti nevadí, konkurenční boj ano

Edwards ve své knize dále popisuje, jakým způsobem Google v prvních měsících a letech své existence fungoval z pohledu firemní struktury. "Sergey Brin a Larry Page byli v počátcích svého podnikání proslulí neortodoxními metodami. O svých nápadech vzájemně hovořili jako o stupidních a naivních představách a vůbec se k sobě chovali nevybíravě až hrubě. Nezřídka si například nadávali do bastardů," vzpomíná a přibližuje, jak probíhaly důležité firemní porady. "Page a Brin vždy přišli s problémem, který bylo potřeba vyřešit, usadili se do rohu místnosti a tiše sledovali, co ostatní navrhují a jak své návrhy vzájemně napadají a zpochybňují."

V Googlu podle Edwardse v počátcích prakticky neexistoval řád. "I když byl někdo podřízen výše postavenému manažerovi, nerespektoval ho. Google byl jako zavřená sklenice, uvnitř které bez přestání běsnilo extrémně silné tornádo."

Podle zdrojů dobře obeznámených se situací ve společnosti však Google od motivace zaměstnanců k tvrdému konkurenčnímu boji postupně upouští. V únoru letošního roku se vrcholný management Googlu při příležitosti výročního setkání vydal do luxusního resortu Carneros Inn na západním pobřeží. Dvoudenního programu se zúčastnili například Susan Wojkicki zodpovědná za reklamní divizi internetového gigantu, šéf androidové divize Andy Rubin, generální ředitel YouTube Salar Kamangar, šéf divize internetového prohlížeče Chrome Sundar Pichai nebo ředitel sociální sítě Google+ Vic Gundotra.

"V počátcích fungování Googlu bylo nesmírně důležité, aby spolu nejen členové managementu, ale i jednotliví programátoři a technici neustále soutěžili," zaznělo z úst jednoho ze zakladatelů společnosti Larryho Page, který se ujal zahájení setkání. Pouze díky tvrdému konkurenčnímu boji se totiž podle něj podařilo z neznámého nováčka jménem Google vybudovat jednu z nejrespektovanějších firem světa.

Poté ale Page přišel s něčím, co většinu zúčastněných zaskočilo. "Od tohoto okamžiku se nicméně v Googlu začíná uplatňovat politika nulové tolerance konkurenčních bojů," řekl. Zatímco dříve byla podle Page tvrdá konkurence a soutěživost mezi zaměstnanci hnacím motorem inovativních a neotřelých nápadů, díky kterým si Google získal roli jasného lídra trhu prakticky ve všech odvětvích, v nichž podniká, nyní je spíše na škodu. "Google se dnes nachází ve zcela jiné situaci a je potřeba, aby začal pracovat jako jeden muž," prohlásil.

Podle velké části zaměstnanců ale slova Larryho Page v Googlu žádnou zásadní revoluci nezpůsobí. "Google již dávno není westernovým saloonem, v němž na sebe s prstem na spoušti míří desítky odhodlaných pistolníků. Dnes je to klasicky organizovaná společnost, ve které fungují firemní hierarchie, zodpovědnost a týmová práce," říká jeden z programátorů. "Na Google coby novodobý Divoký západ můžete zapomenout a když nad tím nyní uvažuji, nemá toho vlastně nakonec moc společného ani s Hrou o trůny," dodává.

Zdroj: Business Insider
Osamostatnění Katalánska podle tří čtvrtin šéfů firem poškodí…
před hodinou

Osamostatnění Katalánska podle tří čtvrtin šéfů firem poškodí španělskou ekonomiku

Hnutí za odtržení Katalánska může podle téměř tří čtvrtin šéfů španělských firem ohrozit domácí ekonomiku. Ukázal to...
Španělsko Politika
Pilný s Babišem jednali v Lánech s prezidentem o rozpočtu
17:36

Pilný s Babišem jednali v Lánech s prezidentem o rozpočtu

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) mluvil v neděli v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem o přípravě rozpočtu na příští...
Rozpočet Politika Česká republika
Tisk: Britský řetězec Asda zvažuje koupi diskontní sítě B&M
15:47

Tisk: Britský řetězec Asda zvažuje koupi diskontní sítě B&M

Britský řetězec supermarketů Asda zvažuje koupi rychle expandující sítě diskontních prodejen B&M European Value...
Spojené království Fúze a akvizice Maloobchod
Průzkum: Roboty využívá téměř čtvrtina českých menších firem
13:50

Průzkum: Roboty využívá téměř čtvrtina českých menších firem

Roboty při výrobě využívá téměř čtvrtina českých menších firem. A téměř polovina z nich chce robotizaci rozšiřovat....
Česká republika Byznys a podnikání Technologie
Studie: Nabídka kanceláří v Praze letos vzroste dvakrát více než…
12:41

Studie: Nabídka kanceláří v Praze letos vzroste dvakrát více než poptávka

Nabídka nových kanceláří v Praze letos vzroste zhruba dvakrát více než poptávka. Zatímco nabídka se meziročně zvýší o...
Komerční reality Realitní trh Nemovitosti
Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu
11:05

Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu

Italské úřady kvůli dlouhému období sucha nařídily zastavit čerpání vody z jezera nedaleko Říma. Hlavní město Itálie...
Itálie Voda
Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně
08:00

Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně

Japonská automobilka Toyota Motor pravděpodobně již v roce 2019 zahájí masovou výrobu elektromobilů v Číně....
Japonské akcie Auta Čína
Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky
včera v 20:10

Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky

Arbitrážní tribunál Světové banky nařídil Argentině odškodnit španělskou cestovní společnost Marsans za zestátnění...
Argentina Latinská Amerika Doprava
Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR
včera v 18:04

Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR

Lotyšské úřady potrestaly pokutou téměř tří milionů eur dvě místní banky za to, že umožnily klientům porušovat...
Lotyšsko Evropské banky KLDR
Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy
včera v 10:40

Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy

Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně po odchodu Spojeného...
Česká republika Spojené království Evropská unie
Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé
včera v 09:36

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé

Italský výrobce cukrovinek Ferrero hodlá koupit americkou divizi švýcarské firmy Nestlé. Chce tak posílit svou pozici...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
21. 7. 2017 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
21. 7. 2017 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
21. 7. 2017 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
21. 7. 2017 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
21. 7. 2017 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
21. 7. 2017 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
21. 7. 2017 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
21. 7. 2017 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
21. 7. 2017 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR