Burzovní kalendář 18. 11. - 22. 11. 2013
|

Burzovní kalendář 18. 11. - 22. 11. 2013

Investoři budou v novém týdnu vyhlížet především projevy členů Fedu a ve středu zápis ze zasedání FOMC, který by mohl napovědět, kdy americká centrální banka začne ukončovat QE. Týden není příliš bohatý na makrodata, zaujmou hlavně maloobchodní tržby a inflace v USA nebo předběžné indexy nákupních manažerů v Evropě. Na pražské burze zveřejní výsledky hospodaření Pegas Nonwovens.

Investiční a ekonomický výhled

USA

18/11 Index trhu nemovitostí

18/11 Projev šéfa filadelfského Fedu Charlese Plossera

18/11 Projev šéfa Fedu v Minneapolis Narayany Kocherlakoty

19/11 Projev šéfa chicagského Fedu Charlese Evanse

19/11 Projev šéfa Fedu Bena Bernankeho

20/11 Index spotřebitelských cen

20/11 Maloobchodní tržby

20/11 Podnikové zásoby

20/11 Prodeje existujících domů

20/11 Projev šéfa Fedu v St. Louis Jamese Bullarda

20/11 Zápis z jednání FOMC

21/11 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

21/11 Index cen výrobců

21/11 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH)

21/11 Index aktivity filadelfského Fedu

Americké akcie posílily v uplynulém týdnu na nové rekordy. Hlavní index amerických akcií S&P 500 dokázal na týdenní bázi posílit pošesté za sebou, což je nejdelší série za devět měsíců. Za celý týden posílil o 1,6 %, Dow získal 1,3 % a Nasdaq Composite přidal dokonce 1,7 %.

Trhům pomáhají hlavně náznaky, že Fed nebude zřejmě nijak rychle ukončovat QE. "Uplynulý týden lze nejlépe charakterizovat heslem 's QE na věčné časy'. S QE1 začal Fed v roce 2008. Nyní probíhá QE3 a zřejmě bude delší, než kdokoli předpokládal. Začátek postupného omezování programu se z letoška odsune na později. Trhem tak může pořádně zatřást asi jen Washington, kde se v lednu (nebo až v únoru) začne řešit odsunutý problém s dluhovým stropem. To je za osm týdnů. Čas na zamyšlení, jak včas zajistit své pozice," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Odpovědi na otázku, co udělá Fed, tak budou z trhem hýbat nejvíce i v příštím týdnu. Projevy má hned několik členů Fedu včetně dosluhujícího šéfa Bena Bernankeho. Kandidátka na novou šéfku Fedu Janet Yellenová ve čtvrtek ve slyšení před senátním výborem bránila krajně uvolněnou měnovou politiku v zájmu podpory ekonomiky. Dala najevo, že Fed bude v podpůrných nákupech dluhopisů pokračovat, dokud ekonomika a trh práce plně neoživí.

Ve středu bude zveřejněn velice očekávaný zápis z jednání FOMC na konci října. "Budu čekat na náznak, že Fed uvažuje o přiblížení termínu pro zvyšování úroků. To by byl důkaz, že se s omezováním QE ještě vážně počítá v brzké době," říká Barry Knapp z Barclays Capital.

Po říjnovém zasedání FOMC akcie propadly, protože Fed zahrnul do prohlášení větu o obavách z úvěrových podmínek. Trhy to interpretovaly jako náznak, že ukončování QE může začít dříve. Podle Knappa i většiny dalších analytiků to však letos již nebude. "Dočkáme se toho až příští rok. Směřujeme ale k nevyhnutelnému," uvedl Knapp.

To, jak bude trh číst vyjádření přicházející z Fedu, každopádně rozhodne o dalším vývoji cen akcií.

5 nesmyslů o Fedu
Všichni upírají zrak na Fed. Americká centrální banka má obrovskou moc a její…

Dosavadní vývoj však vzbuzuje zatím spíše pozitivní reakce. Thomas Lee z JPMorgan, jeden z tradičních optimistů mezi akciovými stratégy, ve čtvrtek zvýšil svůj cíl pro index S&P 500 na konec letošního roku na 1 825 bodů z původních 1 775 bodů. Považuje momentum trhu za velice dobré a očekává revize výhledů ziskovosti amerických firem směrem vzhůru. "Rizikem je právě negativní překvapení v oblasti měnové politiky, a to spíše v USA než v Evropě," napsal klientům Lee.

Pokud bude růst cen akcií pokračovat, přiblíží se indexy již brzy významným psychologickým úrovním. Dow má blízko k 16 tisícům bodů, S&P se pohybuje těsně pod hladinou 1 800 a Nadaq se blíží 4 tisícům bodů. Podle analytiků mohou indexy v nastoleném trendu pokračovat a tyto úrovně prorazit. "Někteří investoři stále čekají, až bude vhodná doba nastoupit do trhu. Naopak ti, kteří drží krátké pozice, teď trpí. Budou své krátké pozice uzavírat," myslí si Todd Salamone z Schaeffer's Investment Research.

Zveřejněna budou i důležitá data. O síle ekonomického oživení napoví ve středu maloobchodní tržby (očekávaný růst o 0,1 %), naopak inflace by měla zpomalit na 4leté minimum 1 %.

Doznívá také výsledková sezóna. I v rámci ní bude pozornost zaměřena na maloobchod. Výsledky zveřejní třeba Home Depot, Best Buy nebo J.C. Penney. "Minulý týden svými výsledky trhy rozjařila Macy's. Lidé měli strach ze špatných vánočních tržeb, nyní ale říkají, že by to nemuselo být tak špatné," říká Eric Kuby z North Star Investment Management Corp. Očekávané výsledky firem v příštím týdnu si prohlédněte ZDE.

Z 463 firem z indexu S&P 500, které už zveřejnily výsledky, jich 75 % překonalo odhady analytiků. Zisky se zvýšily o 4,9 % a podle odhadů sebraných agenturou Bloomberg porostou v posledním kvartálu o 5,8 %.

5 dividendových akcií, do kterých se vyplatí investovat
Koho dnes zajímají dividendy, když na S&P 500 pokračuje nekončící rally?! Po…
Zisky amerických firem v rámci cyklu na vrcholu? Shillerovo P/E jako…
Takzvané Shillerovo P/E je často používané jako argument, že jsou akcie výrazně…
Amerika je lapena v pasti QE. Na oživení si ještě počkáme
Šéf Fedu Ben Bernanke vyvolal poprask na dluhopisových trzích, když v červnu…
Vladimír Pikora (Next Finance): Rekordní ceny akcií jsou jen…
Současný hospodářský růst je do značné míry iluzí. Po odečtení dopingu od…

Evropa

18/11 Eurozóna - obchodní bilance

19/11 Německo, eurozóna - index ekonomické důvěry ZEW

20/11 Německo - index cen výrobců

20/11 Spojené království - záznam z jednání centrální banky

21/11 Eurozóna, Francie, Německo - index nákupních manažerů ve výrobě a ve službách (FLASH Markit)

22/11 Německo - HDP za 3Q2013

22/11 Německo - index podnikatelského klimatu Ifo

22/11 Itálie - maloobchodní tržby

Druhý kompletní listopadový týden byl pro evropské akcie příznivý, regionální index posílil už pátý týden v řadě. Zpevňuje od chvíle, kdy se Fed v září rozhodl ponechat svou politiku beze změny, a podpořilo ho i nečekané rozhodnutí Evropské centrální banky o snížení hlavní úrokové sazby na 0,25 % z 0,5 %.

Britský FTSE 100 za uplynulý týden odepsal 0,22 %, francouzský CAC 40 však zpevnil o 0,75 % a německý DAX si polepšil o rovné procento.

Evropské oživení však zpomaluje. Minulý týden byla zveřejněna čísla o HDP v řadě evropských zemí i v eurozóně a velkou radost investorům neudělala. HDP eurozóny ve třetím kvartálu v souladu s odhady vzrostl o 0,1 % oproti předchozím třem měsícům. Meziročně však HDP klesl mírně více, než se čekalo - snížil se o 0,4 %, analytici vyhlíželi mírnější pokles o 0,3 %. Ve druhém kvartálu se eurozóna vymanila z vleklé recese, když HDP vykázal 0,3% mezičtvrtletní růst.

Hrubý domácí produkt Německa ve třetím čtvrtletí stoupl proti předchozím třem měsícům o 0,3 %. Tempo jeho růstu tak zpomalilo z 0,7 % v předchozím čtvrtletí. Za růstem ekonomiky stála zejména domácí poptávka, zahraniční obchod naopak hospodářský růst zbrzdil.

Francouzská ekonomika v letošním třetím čtvrtletí překvapivě klesla o 0,1 %, zatímco v předchozích třech měsících vykázala 0,5% růst. Analytici v anketě agentury Reuters počítali s nárůstem o 0,1 %. Meziročně ekonomika i tak podle předběžného odhadu povyrostla o 0,2 %. Francouzská vláda v září zhoršila odhad celoročního hospodářského růstu na 0,9 % z dříve předpokládaných 1,2 %.

V září se vrátila k meziměsíčnímu poklesu průmyslová výroba v eurozóně i celé Evropské unii. Statistický úřad Eurostat ve středu oznámil, že produkce v EU se oproti srpnu snížila o 0,2 %. V samotné eurozóně se propadla dokonce o 0,5 %.

O dalším vývoji evropského oživení více napoví důležitá data z příštího týdne. V Evropě budou zveřejněny předstihové ukazatele. V úterý to bude index důvěry ZEW v Německu, ve středu předběžné odhady indexů nákupních manažerů a v pátek index sentimentu německých firem Ifo. Data z Německa by měla potvrdit zlepšování nálady, jinde v Evropě se však výrazné zlepšení nečeká.

Objevuje se také riziko deflace, kvůli kterému také ECB na posledním zasedání snížila úrokové sazby. Ewald Nowotny, guvernér rakouské centrální banky, se domnívá, že je v Evropě větší riziko stagnace než inflace, a proto si ECB musí deflační rizika hlídat. Inflace totiž podle posledních údajů zpomalila na 0,7 %, což je výrazně pod 2% cílem ECB.

Zápis z jednání bankovní rady zveřejní Bank of England. Guvernér Bank of England Mark Carney přitom naznačil, že rada uvažuje o zvýšení úrokových sazeb dříve, než původně očekávala.

Co radí sledovat v novém obchodním týdnu Patrik Komárek, makléř z brokerjetu ČS?

Pokračuje také výsledková sezóna. Čísla o hospodaření zveřejní třeba ThyssenKrupp nebo SABMiller. Očekávané výsledky najdete ZDE.

Asie

19/11 Japonsko - obchodní bilance

20/11 Čína - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH)

21/11 Japonsko - rozhodnutí centrální banky o měnové politice

Investoři očekávali především rozhodnutí pléna čínských komunistů ohledně ekonomických reforem. Čína nakonec uvolní podmínky politiky jednoho dítěte. Partnerům bude dovoleno pořídit si dvě děti, pokud jeden z nich je jedináčkem. Dále by měly skončit praktiky "převýchovy prací" a vláda nově umožní investovat do státních projektů soukromým investorům. Dojít by mělo také k pozemkové reformě (vláda bude více hájit práva farmářů) a urychlení procesu dosažení plné směnitelnosti jüanu. Všechny úkoly, které si čínská komunistická strana vytyčila, by měly být splněny do roku 2020.

Z Číny příští týden přijdou informace o aktivitě ve zpracovatelském sektoru. Japonská centrální banka jedná o sazbách.

Zabijáci portfolií: Mýty a skutečnost časování trhu a srovnání se…
Časování trhu ("market timing") je obsáhlé téma, které je složité v krátkosti…
Investiční tip: Sázka na pokles akcií Deutsche Telekom
Akcie německé telekomunikační jedničky za poslední tři měsíce vydělaly svým…
Čína uvolní politiku jednoho dítěte, v plánu jsou ještě další reformy

Česká republika

21/11 Pegas Nonwovens - výsledky za 3Q2013

Pražská burza v uplynulém týdnu mírně ztratila, index PX proti minulému pátku klesl o procento na 1 009,2 bodu. Nejvíce propadly akcie ČEZ. Naopak největší růst zaznamenaly akcie Tatry Mountain Resort.

Pokračovala výsledková sezona. Společnost ČEZ reportovala výsledky za třetí čtvrtletí pod odhady analytiků. Zakončila týden se ztrátou 3,2 % na 549 Kč, což byl největší propad v rámci pražské burzy. "Zásadní pozitivní informací bylo to, že dividenda za tento rok, která bude vyplacena příští léto, by podle slov generálního ředitele měla být na stejné úrovni jako letošní výplata 40 Kč na akcii. Beneš každopádně nečeká podstatný pokles," říká analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Mírně lepší než očekávané průběžné údaje za třetí kvartál oznámila také společnost Philip Morris ČR (více ZDE). "Překvapivé je, že vzrostl celkový tabákový trh v ČR i na Slovensku a navzdory očekávání poklesly exporty do ostatních dceřiných společností Philip Morris International. Zprávu vnímáme mírně pozitivně, když celkové tržby a prodeje na klíčových trzích byly nad našimi očekáváními. Negativně vnímáme pokles exportů," komentoval zprávu Josef Novotný, analytik z České spořitelny.

Největší růst zaznamenala bez výraznějších zpráv společnost TMR, která posílila o 6,9 % na 572 Kč. Dařilo se také Fortuně s růstem o 3,3 % na 120,5 Kč, která při relativně vysokých objemech pokračuje v nepřerušované cestě vzhůru.

NWR (zas týden +0,4 % na 27,3 Kč) pozitivně reagovala na dohodu OKD se zástupci odborů ohledně nové kolektivní smlouvy na roky 2014 až 2018. Příští rok by podle NWR měly personální náklady klesnout o 8 %. Dalším pozitivem je, že podepsáním smlouvy zaniká hrozba stávky, která byla vyhlášena již na příští týden. Podle Petra Bártka, analytika z České spořitelny, pomohlo firmě i oslabení koruny.

Pojišťovací skupina VIG v úterý překvapila trh zprávou, v které bez bližší specifikace varovala před dopadem negativního vývoje v Rumunsku a Itálii do výsledků za třetí čtvrtletí, které by měla zveřejnit 28. listopadu. Dále společnost oznámila menší akvizici v Polsku, jde o pojišťovnu Skandia Źycie. Cena transakce nebude zveřejněna. "Jedná se o relativně malou pojišťovnu s hrubým předepsaným pojistným za první polovinu roku 45 milionů eur (celá VIG za stejné období má 5 miliard eur)," říká Lávička. Reakce investorů na výše zmíněný profit warning byla relativně mírná a titul zakončil týden o 2,1 % níže na 998 Kč.

V novém týdnu výsledková sezóna pokračuje ve čtvrtek čísly společnosti Pegas Nonwovens. "Tržby budou pozitivně ovlivněny novou produkční linkou v Egyptě, která byla spuštěna před rokem. Efekt této linky bude snížen jejím částečným zastavením v srpnu kvůli nepokojům v Egyptě. Investoři by měli sledovat jakýkoli komentář k Egyptu. Očekáváme, že firma potvrdí výhled na celoroční růst EBITDA v rozmezí 5 až 15 % meziročně," říká analytik z České spořitelny Josef Novotný.

Pegas - odhady výsledků 3Q 2013

Podle Lávičky bude rozhodující informací, zda společnost potvrdí celoroční růst zisku EBITDA o 5 až 15 % na spodní hraně.

V ČR nebudou zveřejněna žádná významná makrodata. Trhy budou dále sledovat vyjádření ČNB k intervencím. Dodavatelé bílé elektroniky již zvyšují ceny o 5 %, spotřebitelé tedy podle všeho pocítí dopady slabší koruny ještě před Vánocemi v plné síle.

Intervence proti koruně a pokles HDP: Česko je nyní zemí velkých…
Čerstvé údaje o vývoji HDP ve třetím kvartálu (nečekaný mezikvartální pokles o…
Tibor Bokor (Wood & Company): PPF asi nabídne odkup podílů v…
Cenová revoluce mobilních operátorů na jaře 2013 byla předzvěstí prodeje české…
Vydělá Kellner na intervencích ČNB?
Extrémně silný zásah naší centrální banky vůči měnovému kurzu vyvolává…
Americké akcie zakončily středeční volatilní obchodování převážně v plusu, Nike ale zažil nejhlubší jednodenní propad v historii
včera v 21:30

Americké akcie zakončily středeční volatilní obchodování převážně v plusu, Nike ale zažil nejhlubší jednodenní propad v historii

Americké akcie ve středu převážně zpevnily. Index Dow sice skončil již popáté v řadě v červených číslech, jeho...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 21:29

EU prý formálně vetuje fúzi LSE a Deutsche Börse

Evropská komise již brzy zamítne navrhované spojení burzovních společností Deutsche Börse a London Stock Exchange ...
Evropské akcie Fúze a akvizice Regulace
včera v 20:20

Kanadská Enbridge propustí šest procent zaměstnanců

Největší kanadský provozovatel ropovodů a plynovodů Enbridge propustí asi tisíc zaměstnanců, což představuje šest...
Kanada Ropa Zemní plyn
včera v 20:17

Reuters: Amazon koupí předního arabského e-prodejce Souq.com

Americký internetový prodejce Amazon se dohodl na koupi sta procent akcií dubajského on-line prodejce Souq.com....
Americké akcie Fúze a akvizice Internet
včera v 19:52

Až 32 % lidí v subsaharské Africe nemá přístup k pitné vodě

Až 32 %obyvatel subsaharské Afriky nemá přístup ke zdravotně nezávadné pitné vodě. U příležitosti středečního...
Voda Afrika
Evropské trhy ve středu převážně klesly, britská libra po útoku před britským parlamentem oslabila
včera v 18:00

Evropské trhy ve středu převážně klesly, britská libra po útoku před britským parlamentem oslabila

Evropské akcie v polovině pracovního týdne prohloubily ztrátu z úterní seance. Trhy dolů táhnou obavy z dalších kroků...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:34

Výrobce luxusního zboží Hermès zaznamenal v loňském roce rekordní zisk 1,1 miliardy eur

Francouzský výrobce luxusního zboží Hermès zaznamenal loni rekordní zisk 1,1 miliardy eur (29,7 miliardy Kč)....
Francie Luxus Výsledková sezóna
včera v 17:18

Google umožní sdílení polohy přes aplikaci Google Maps

Uživatelé populární mapové aplikace Google Maps budou moci od příštího týdne sdílet s ostatními svou přesnou aktuální...
Alphabet (Google) Americké akcie Technologie
včera v 17:02

Sinopec získá rafinerii v Africe, podíl koupí od Chevronu

Čínská společnost Sinopec získá první velkou rafinerii v Africe. Za většinový podíl zaplatí americké ropné firmě...
Čína Chevron Americké akcie
Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, akcie Komerční banky zlevnily téměř o 2 %
včera v 16:45

Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, akcie Komerční banky zlevnily téměř o 2 %

Pražská burza ve středu nenavázala na zisk z úterní seance, když index PX klesl o 0,39 % na 978,91 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Moravcová (BOSSA): Zlato je aktuálně poměrně drahé, na trhu s průmyslovými kovy mohou být zajímavé tyto dvě sázky
včera v 16:30

Moravcová (BOSSA): Zlato je aktuálně poměrně drahé, na trhu s průmyslovými kovy mohou být zajímavé tyto dvě sázky

Cena zlata je aktuálně poměrně vysoko, s nákupy tohoto drahého kovu by proto investoři měli vyčkat na zajímavější...
Komodity Průmyslové kovy Vzácné kovy
včera v 16:13

Nizozemská ING je vyšetřována kvůli transakcím v Uzbekistánu

Nizozemskou bankovní společnost ING začali vyšetřovat státní zástupci kvůli podezření na možné praní špinavých peněz...
Nizozemsko Banky Evropské banky
Goldman Sachs a Morgan Stanley přesunou část aktivit z Londýna
včera v 15:56

Goldman Sachs a Morgan Stanley přesunou část aktivit z Londýna

Americké banky Goldman Sachs a Morgan Stanley přesunou stovky pracovních míst a část aktivit z Londýna jinam do...
Banky Americké banky Spojené království
Bookmakeři čekají ukončení devizových intervencí na konci června
včera v 15:37

Bookmakeři čekají ukončení devizových intervencí na konci června

Bookmakeři sázkové společnosti Fortuna očekávají, že Česká národní banka (ČNB) ukončí devizové intervence na svém...
Česká republika Česká koruna Měny
Koděra (CREDITAS): Komodity jsou zprostředkovaně ovlivňovány i vývojem sazeb, zajímavé mohou být sázky na zlato přes akcie některých těžařů
včera v 15:20

Koděra (CREDITAS): Komodity jsou zprostředkovaně ovlivňovány i vývojem sazeb, zajímavé mohou být sázky na zlato přes akcie některých těžařů

Ceny komodit ovlivňuje kromě jiného i vývoj úrokových sazeb velkých centrálních bank. Kromě zpřísňování měnové...
Úrokové sazby Centrální banky Fed
včera v 15:03

USA: Prodeje starších domů v únoru klesly o 3,7 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v únoru meziměsíčně klesly o 3,7 % na celoročně přepočítané tempo 5,48...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Americký realitní trh
včera v 14:35

Jih EU kritizoval šéfa euroskupiny kvůli výroku o pití a ženách

Portugalský premiér António Costa ve středu vyzval předsedu euroskupiny Jeroena Dijsselbloema k rezignaci. Reaguje...
Evropská unie Politika
včera v 14:19

Rusko zmírní daňovou povinnost lidem zasaženým sankcemi

Ruští poslanci ve středu schválili zákon, který umožní ruským podnikatelům neplatit v Rusku daně z majetku v...
Rusko Daně