Co musíte ráno vědět (21. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (21. listopadu)

Jak jsou na tom burzy v polovině týdne, jak by podle šéfa Bundesbank eurozóna neměla řešit krizi a jak způsobit revoluci ve výchově dětí? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se ve středu propadly kvůli Fedu, ten vidí jako možné ukončení QE v nejbližších měsících

Index Dow se propadl o 0,41 % na 15 900,82 bodu, S&P 500 nakonec klesl o 0,36 % na 1 781,37 bodu a Nasdaq ztratil 0,26 % na 3 921,27 bodu. Americké akcie v reakci na makrodata nejprve mírně posilovaly. Maloobchodní tržby ve Spojených státech podle zveřejněných údajů v říjnu vzrostly více, než se čekalo. Prodeje starších domů však naopak klesly prudčeji, než analytici predikovali, a tempo inflace zpomalilo na nejnižší hladinu od roku 2009. Zveřejněný zápis z posledního jednání FOMC je ale poslal do mírného záporu - program podpory ekonomiky může začít být ukončován v horizontu několika měsíců, pokud budou data z ekonomiky dostatečně silná.

Propad akcií o 50 %? Počítejte raději se vším

2. Evropské akcie se ve středu pohybovaly kolem nuly. Investoři čekali na zveřejnění zápisu z jednání FOMC

Navíc zvažovali americká makrodata. Britský FTSE 100 odepsal 0,25 %, francouzský CAC 40 0,09 % a německý DAX o 0,10 % posílil.* Dařilo se sektoru základních materiálů a finančních služeb, ztrácely naopak realitní sektor a telekomunikace.

3. Pražská burza ve středu ztrácela. Zlevnily bankovní tituly, NWR i Philip Morris ČR

Index PX ve středu ztratil 0,29 % na 1 014,48 bodu. Akcie Erste Group Bank odepsaly 1,5 % na 676 Kč, ztrácela i Komerční banka, jejíž cenné papíry zlevnily o 0,33 % na 4 585 Kč. O 2,37 % oslabily akcie těžařské společnosti NWR. Společnost ČEZ byla těsně před ukončením obchodování mírně v mínusu, v závěrečné aukci se však přehoupla do plusu a zpevnila o 0,09 % na 559 Kč. Fio banka snížila doporučení na akcie ČZ z "akumulovat" na "držet" z důvodu dosažení cílové ceny, kterou ponechala na 558 Kč. Cenné papíry Fortuny se dočkaly zvýšení doporučení od Wood a Company, která navýšila cílovou cenu na 138 Kč ze 110 Kč a ponechala doporučení "kupovat". Ve středu akcie Fortuny podražily o 0,45 % na 123 Kč. O více než 2 % posílily i cenní papíry mediální CME (+2,83 %).

4. Očekávané události

Jako každý čtvrtek se dozvíme počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech, zároveň také zjistíme, jak je na tom průmysl v okolí Filadelfie a jak rostly ceny výrobců. Čtvrtek bude také dnem předběžných indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru jak v Evropě, tak v USA. Co dalšího čeká investory během celého týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři. Výsledková sezóna se pomalu chýlí ke konci, ve čtvrtek nás čekají například hospodářské výsledky Target, Gap nebo SABMiller. Odhady zveřejňovaných výsledků evropských i amerických firem si můžete prohlédnout ZDE.

Pražská burza bude ve čtvrtek sledovat hospodářské výsledky znojemské společnosti Pegas Nonwovens. "Tržby budou pozitivně ovlivněny novou produkční linkou v Egyptě, která byla spuštěna před rokem. Efekt této linky bude snížen jejím částečným zavřením v srpnu kvůli nepokojům v Egyptě. Investoři by měli sledovat jakýkoli komentář k Egyptu. Očekáváme, že firma potvrdí výhled na celoroční růst EBITDA v rozmezí 5 až 15 % meziročně," říká Josef Novotný, analytik z České spořitelny.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Šéf Bundesbank nechce řešit krizi eurozóny tištěním nových peněz

Tištění nových peněz není řešením krize v eurozóně. Uvedl to člen rady Evropské centrální banky a šéf německé centrální banky Jens Weidmann. Potvrdil tak svůj negativní postoj k možnosti, že by ECB v rámci podpory hospodářského růstu začala podobně jako centrální banky v USA a Japonsku nakupovat dluhopisy. Možnost zahájení takovýchto nákupů minulý týden nastínil hlavní ekonom ECB Peter Praet. V úterý banku k nákupům dluhopisů vyzvala Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

6. Yellenová má schválení své nominace v Senátu prakticky jisté

Republikánští senátoři Tom Coburn z Oklahomy, Susan Collinsová z Maine, Lindsey Graham z Jižní Karolíny a Orrin Hatch z Utahu v rozhovorech v úterý prohlásili, že pravděpodobně podpoří nominaci Janet Yellenové na post šéfky Fedu. Hlasování by mělo proběhnut 9. prosince, pokud nominaci postoupí Senátu jeho bankovní výbor, před nímž Yellenová minulý týden vystoupila. Ve výboru mají demokraté mírnou převahu, podpora za strany republikánů tak zapotřebí není, v Senátu však Yellenová potřebuje alespoň pět republikánských hlasů, aby její nominace byla schválena. Má plnou podporu 55 demokratických senátorů a podle všeho nyní získala na svou stranu i čtyři republikány. Zbýval tedy jediný hlas, který Yellenová musela získat, aby byla její nominace Senátem potvrzena. Později odpoledne senátor Bob Corker prohlásil, že je jejímu zvolení také nakloněn, Yellenová by tedy mohla být začátkem prosince oficiálně potvrzena ve funkci budoucí šéfky Fedu.

7. Kocherlakota: Fed by měl zvážit rozšíření stimulativní politiky

Šéf pobočky Fedu v Minneapolis Narayana Kocherlakota v rozhovoru pro Market News International prohlásil, že by Fed neměl v nejbližší době omezovat tempo nakupování dluhopisů, naopak by měl zvážit možnost rozšíření své stimulativní politiky. Ta by však nemusela nezbytně spočívat v navýšení objemu nakupovaných dluhopisů, ale spíše v zavádění jiných opatření.

Bernanke: Omezovat QE začneme, až si budeme jistí, že se trh práce zlepšuje

8. Fitch: Důvěra investorů v Evropě roste, dluhové problémy už strach nenahánějí

Výsledky průzkumu ratingové agentury Fitch naznačují, že investoři jsou ohledně Evropy mnohem optimističtější než v předchozích měsících. Podle průzkumu European fixed income investor survey vidí pokračující recesi jako velké riziko pro Evropu jen 40 % dotázaných. Ještě v červenci to bylo 71 %, v dubnu dokonce 86 %.

9. Singer: ČNB zatím neplánuje další intervence, kurz 27 Kč za euro stačí

Česká národní banka podle guvernéra Miroslava Singera zatím neplánuje další devizové intervence, aby oslabila měnu na 28 korun za euro. Kurz kolem 27 korun za euro podle Singera nyní stačí a situace zatím nevyžaduje další zásah centrální banky. Období intervencí ale může trvat do roku 2015.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Inženýrka ze Stanfordu chce prolomit stereotypy. Chce více žen v průmyslu

Stereotypy jsou všudypřítomné. Malé dívky vyrůstají v záplavě růžových a třpytivých věcí, což uvozuje, že mají být vždy krásné, nalíčené princezny, zatímco chlapci se perou a hrají si v blátě. Hračkářské společnosti tyto stereotypy přiživují reklamami na poníky a panenky pro dívky a vojáky a Transformery pro chlapce. Když děti vyrostou, tyto stereotypy si mnohdy převezmou i do svých kariérních rozhodnutí.

Inženýrka Debbie Sterlingová, která je výkonnou ředitelkou společnosti GoldieBlox, tvrdí, že pouze 11 % inženýrů jsou ženy. Zatímco se mnoho vzdělávacích programů zaměřuje na středoškoláky, Sterlingová tvrdí, že je potřeba jít mnohem více do hloubky a do dětství. Rozšiřování obzorů dětem neznamená, že dívky přestanou být vedeny k tomu, aby byly dívčími. GoldieBlox, která vyrábí interaktivní hry, má koneckonců v logu také hezkou blondýnku - ne však Barbie blondýnku, která posedává a čeká na Kena, ale blondýnku, která staví zajímavé věci. Video Debbie Sterlingové, které nahrála na YouTube před dvěma dny, očividně uhodilo na správnou strunu - má už přes 3 miliony zhlédnutí.

Hospodářské výsledky významných firem poslaly americké akcie v úterý…
Hospodářské výsledky významných firem poslaly americké akcie v úterý…
včera v 22:00

Hospodářské výsledky významných firem poslaly americké akcie v úterý do plusu, index S&P 500 uzavřel na novém rekordu

Silné firemní výsledky, oslabování dolaru a růst cen ropy pomohly americkým akciím k úternímu růstu. Indexy S&P 500 a...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
SoftBank údajně usiluje o získání podílu v Uberu
SoftBank údajně usiluje o získání podílu v Uberu
včera v 18:31

SoftBank údajně usiluje o získání podílu v Uberu

Japonská technologická společnost SoftBank Group usiluje o získání podílu v americkém provozovateli alternativní...
Uber Japonsko Fúze a akvizice
Soud: Manažer VW zadržený v USA kvůli emisní aféře přizná vinu
včera v 18:15

Soud: Manažer VW zadržený v USA kvůli emisní aféře přizná vinu

Manažer německé automobilky Volkswagen Oliver Schmidt zadržený ve Spojených státech v souvislosti s emisním skandálem...
Spojené státy americké (USA) Volkswagen Evropské akcie
Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru
Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru
včera v 18:00

Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru

Evropské akciové trhy uzavřely úterní obchodování v plusových číslech. Investoři se soustředili na výsledkovou sezónu...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Tatněfť plánuje nový chemicko-plynárenský podnik
včera v 17:23

Tatněfť plánuje nový chemicko-plynárenský podnik

Ruský producent ropy Tatněfť investuje 250 miliard rublů do nového chemicko-plynárenského podniku na produkci...
Rusko Ropa Zemní plyn
Řecko se po třech letech vrátilo na dluhopisové trhy
Řecko se po třech letech vrátilo na dluhopisové trhy
včera v 17:05

Řecko se po třech letech vrátilo na dluhopisové trhy

Řecká vláda v úterý vydala pětileté dluhopisy v hodnotě tří miliard eur s úrokem 4,625 procenta. Země se tak po...
Řecko Dluhopisový trh Státní dluhopisy
Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální…
Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální…
včera v 16:45

Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální společnosti CME zdražily o více než 2 %

Pražská burza v úterý navázala na zisk z pondělní seance, když index PX zpevnil o 0,74 % na 1 015,13 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii
BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii
včera v 16:21

BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii

Německá automobilka BMW bude vyrábět plně elektrickou verzi modelu Mini ve své britské továrně nedaleko Oxfordu, a to...
BMW Evropské akcie Auta
USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v červenci…
včera v 16:05

USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v červenci stoupl na 121,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry v USA v červenci stoupl na 121,1 bodu z červnových 117,3 bodu. Analytici naopak počítali...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Americké akcie v úvodu: DJIA +0,6 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq -0,12 %
včera v 15:40

Americké akcie v úvodu: DJIA +0,6 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq -0,12 %

Index S&P 500 po otevření vystoupal na nové historické maximum 2 479,58 bodu.
Americké akcie
AXA a Uber ve Francii nabídnou havarijní pojištění řidičům
AXA a Uber ve Francii nabídnou havarijní pojištění řidičům
včera v 15:20

AXA a Uber ve Francii nabídnou havarijní pojištění řidičům

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber a francouzská pojišťovací skupina AXA ve Francii nabídnou...
Uber AXA Pojištění
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
včera v 15:01

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v květnu dosáhl 5,7 %

Ceny domů ve Spojených státech v květnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Český stát vybral v pololetí meziročně více u většiny daní
včera v 14:45

Český stát vybral v pololetí meziročně více u většiny daní

Finanční úřady v prvním pololetí vybraly na dani z přidané hodnoty zhruba 180 miliard Kč, což je meziroční růst o 14...
Česká republika Daně
Ze světa investičních doporučení (25. července)
včera v 14:30

Ze světa investičních doporučení (25. července)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Auta z koncernu VW dotčená skandálem by mohla přijít o registraci
Auta z koncernu VW dotčená skandálem by mohla přijít o registraci
včera v 14:14

Auta z koncernu VW dotčená skandálem by mohla přijít o registraci

Naftové vozy koncernu Volkswagen vybavené softwarem pro falšování údajů při měření emisí by mohly přijít o registraci...
Volkswagen Evropské akcie Auta
McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk o 28 procent
McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk o 28 procent
včera v 14:10

McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk o 28 procent

Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 28 procent na 1...
McDonald's Americké akcie Výsledková sezóna
Zisk General Motors ve čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl o 42…
Zisk General Motors ve čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl o 42…
včera v 13:42

Zisk General Motors ve čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl o 42 procent

Největší americké automobilce General Motors klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 42 procent na 1,7 miliardy USD....
Americké akcie Výsledková sezóna