Josef Beneš (AKAT): Věřím americkým akciím. Neexistuje fundamentální důvod, proč by se jim nemělo dařit
|

Josef Beneš (AKAT): Věřím americkým akciím. Neexistuje fundamentální důvod, proč by se jim nemělo dařit

Podle šéfa Asociace pro kapitálový trh (AKAT) Josefa Beneše je pro český trh teď nejdůležitější stabilita. Přestože si AKAT v minulosti stěžoval na to, že daň z dividend nebyla zrušena, je se současným stavem zdanění a další legislativy spokojen s tím, že nejdůležitější je, aby nepřišly další změny. Zavedení tříletého daňového testu má podle něj i velké výhody. Osobně věří investicím do amerických akcií, největší růstový potenciál vidí v Asii.

Světové akcie Podílové fondy Investiční a ekonomický výhled Rozhovor

Byl zaveden tříletý časový test u zdanění výnosů z investic, schváleno naopak nebylo zrušení daně z dividend. Je to pro český kapitálový trh problém?

Chceme prosazovat stabilitu toho, co je. Sebehorší změna, která nějakou dobu vydrží, je lepší než skvělé rozhodnutí, které za půl roku nebude platit. Takže na prvním, druhém, třetím a čtvrtém místě chceme prosazovat stabilitu, a potom provázanost nového zákona o investičních společnostech a investičních fondech a občanského zákoníku.

Takže prodloužení časového testu vám už nevadí?

Co se týče retailových fondů, jde většinou o drobnější investice. Přidaná hodnota u takovýchto druhů investic spočívá v nastavení vhodného scénáře podle profilu klienta, který funguje. Z tohoto hlediska jsou správné diskuze, které vedly k tříletému daňovému testu. Úspory, které by měly jít do investic na stáří nebo auto, nejsou na půl roku. Tři roky jsou ideální, aby si člověk uvědomil, že jde o investici na delší dobu. Jsem rád, že se nám to podařilo stáhnout z 5 let – to už je na ČR moc.

Češi se ale do investování příliš nehrnou. Jak to chcete změnit?

Z fondů odplynulo hodně miliard. Česká republika má ale dlouhodobou udržitelnost retailových fondů. I po krizi se dlouhodobě pohybujeme v celkové sumě ve fondech kolem 260 miliard Kč. To, že by domácnosti v ČR nějak výrazně vytvářely poptávku, že by tady byl růst o 20, 30 %, je ale nereálné. Na druhou stranu, banky se budou, zvlášť pokud budou sazby ještě dlouho nízké, přesouvat do poradenského byznysu. Budou vytvářet zajímavé příležitosti pro domácnosti. Ale nebudeme určitě cílit na nějakých 400 miliard Kč. Bude to několik miliard každý rok.

Jaké investice lidé vyhledávají?

Lidé v Česku chtějí bezrizikový výnos. Ale to není v době nulových sazeb možné. Vždycky říkám, je to investice, ale investice je riziko. Nemůžete věřit tomu, že střednědobě vám bude v současnosti něco vynášet bez rizika. Alternativou jsou smíšené investice. Teď nemluvím o smíšených fondech, ale o advisory konceptu, kde klient dostane v rámci poradenství nabídku složenou z několika typů instrumentů.

Zajištěné kapitálové fondy mají své místo v pomyslném podstavci investiční pyramidy, ale potom je nutné jít dál do vyšší volatility a rizika. Myslím si, že člověk, který si takto portfolio postaví, je schopen při rozumné volatilitě dosáhnout čistého výnosu kolem 3 %. Problém je, že český investor je depozitní investor. Vlastně nehledá investici, ale alternativu k depozitům. To mohou pomoci změnit nezávislí poradci, kteří, pokud svou práci dělají dobře, přispívají ke kultivaci trhu minimálně stejně jako banky.

Pověst těchto poradců ale není úplně nejlepší.

To skutečně není, ale jako všude v životě je i zde potřeba rozlišovat a neházet všechny na jednu hromadu. Teď pracujeme na produktové kultivaci trhů. Slýchávám od různých klientů informace, že fondy jsou zastaralé, neprůhledné. Od těch samých slyším: "Takové investiční životní pojištění, to je paráda." Přitom transparentních životních pojištění je u nás málo. Lidé vůbec nevědí, co kupují, a tvrdí, že tomu rozumí. A právě investiční životní pojištění vzhledem k obrovským provizím prodávají hlavně nezávislí poradci. Pokud se toto změní, začnu věřit, ze mohou trh kultivovat.

Jak je k tomu přinutit?

Není na AKAT, aby někoho k něčemu nutil. Vždyť my nedisponujeme žádnými donucovacími prostředky. Chceme poukazovat na některé velké nešvary a produkty, které se k nám dostanou na stížnost. (Když je vidím, často vůbec nechápu, že něco takového někdo může nabízet.) A alespoň nějakou silou pracovat na tom, aby docházelo k regulaci těchto společností. Je to teď o tom vysvětlování klientům, co jsou vlastně investice, ale to řada poradců nebere v potaz, protože ty jejich sítě jsou hladoví vlci, které je potřeba uživit. A když je neuživíte, tak sežerou vás.

Mluvili jsme o nízkých sazbách. Jak dlouho podle vás zůstanou v ČR nízké?

Myslím si, že HDP půjde v příštím roce mírně nahoru. Neočekávám, že by mělo dojít k razantnímu zvyšování úrokových sazeb. Podle mne se v průběhu roku 2014 posunou dvakrát o 25 bazických bodů nahoru. To je taková kosmetická úprava, která se na depozitech rozhodně výrazně neprojeví.

Kde podle vás budou v následujících měsících ty nejvýhodnější investice?

Jestli je někde region, který je zajímavý a prorůstový, jsou to asijské země. Moc bych nevěřil emerging markets ve střední Evropě a Latinské Americe.

Myslím si, že velmi zajímavý může být – je to spekulativní záležitost – vývoj v USA. Americká ekonomika vykazuje fundamentálně dobrá čísla. Číhá tam sice stále dluhový strop a státní výdaje, ale to je jediný důvod, proč by neměly americké akcie dobře "performovat". Pokud se to podaří na začátku roku vyřešit, bude to důležitý impulz, přestože americké akcie jsou letos hodně vysoko. Asi se v roce 2014 nevyhneme korekcím, ale solidní fundament stále zůstává. Pro mě osobně je Amerika – a už to historicky prokázala, když sleduji všechna historická období od Thomase Jeffersona až po krizi 2008 – země, která si vždycky dokáže sama pomoci.

Co omezení QE Fedem, to by nemohlo trhy zbrzdit?

Zbrzdit ano, ale o to nejde. USA dokáže dluhovou službu ufinancovat. Ekonomika na to má, je silná. Trochu se tam plete politika. Ale co se týče fundamentů, je to v pořádku, já osobně tam investuji. Je pravda, že americké akcie už jsou poměrně drahé. Ale očekávání jsou ještě vyšší a já tomu poměrně věřím, minimálně tam vidím stabilitu.

Co Evropa?

Evropa je úplně mrtvá. Říkalo se sice, že se finance přesunují z USA do Evropy, ale já si myslím, že Amerika problém prostě nemá a peníze tam zůstanou.

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
včera v 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
včera v 18:00

Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
včera v 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
včera v 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, když index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
včera v 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
včera v 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
včera v 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
včera v 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
včera v 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
včera v 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka
včera v 13:04

V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka

Neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku Dukovan podle předpokladu firmy ČEZ potrvá do čtvrtka 30. března, kdy...
ČEZ Akcie ČR Elektřina
včera v 12:29

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
včera v 12:15

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
včera v 11:57

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika
Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %
včera v 11:38

Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %

Ruská centrální banka na svém pátečním zasedání nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 9...
Rusko Centrální banky Úrokové sazby
včera v 11:21

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou, kterou označilo za strategicky perspektivního obchodního partnera....
Slovensko Čína Mezinárodní obchod