10 věcí, které jsem se naučil, když jsem obchodoval miliony dolarů
|

10 věcí, které jsem se naučil, když jsem obchodoval miliony dolarů

"Denní obchodování (daytrading) je skvělou prací ve dnech, kdy uzavíráte jeden ziskový obchod za druhým, a tou nejhorší ve dnech, kdy se potápíte stále hlouběji do červených čísel," říká známý portfoliomanažer z investiční společnosti Formula Capital James Altucher. Bez ohledu na tyto extrémní výkyvy se však jedná o práci, která vás toho nejen o financích naučí více než kterékoli běžné zaměstnání.

Trading Psychologie Ponaučení pro investory

"Dennímu obchodování jsem se věnoval léta a dnes se sám divím, že jsem touto životní kapitolou prošel takřka bez úhony," praví americký burzovní guru a známý podnikatel. "Mezi lety 2001 a 2004 jsem denně zobchodoval aktiva v hodnotě 40 až 50 milionů dolarů a ne vždy jsem byl stoprocentně úspěšný."

Altucher však na toto období nevzpomíná jen ve spojení s penězi. "Samozřejmě jsem se naučil spoustu nového o daytradingu, kromě toho jsem se ale dozvěděl také hodně o sobě. Zjistil jsem své přednosti, limity i to, jak se chovám v krizových a stresových situacích." Jaká dalším tajemství vám daytrading dokáže odhalit?

1. Budoucnost je nepředvídatelná

Nejen v obchodování, ale i v běžném životě nevěřte nikomu, kdo tvrdí, že přesně ví, co se stane za týden, měsíc nebo rok. Deset let můžete žít ve šťastném vztahu se svou partnerkou nebo partnerem, ale druhý den můžete mít na stole žádost o rozvod. Můžete pravidelně sportovat, dodržovat zdravou životosprávu, ale jednoho dne vám lékař při rutinní prohlídce sdělí, že trpíte nevyléčitelnou nemocí.

"Snažit se předpovědět budoucnost nemá smysl. I kdybyste to dokázali, nijak byste si tím neprospěli," říká Altucher. Zkuste si například představit situaci, kdy byste předem věděli, že se váš partnerský život deset let po svatbě zcela zhroutí. Myslíte si, že byste se ke svému protějšku chovali během oněch deseti let galantně? Chtěli byste s ním vůbec žít, kdybyste věděli, že se vaše životy brzy rozejdou? Většina lidí jistě ne. Přitom nikdy nevíte, co spolu můžete prožít a jak vás to pro další osobní nebo profesní život může obohatit.

2. Naděje není strategie

"Když se ocitnete v situaci, ve které jediným důvodem, proč byste neměli zažít fatální neúspěch, je vaše víra, že nakonec celá situace dopadne dobře, je něco špatně." Jako klasický příklad Altucher uvádí plány na svatbu pod širým nebem. "Rezignovat na záložní řešení v podobě krytých prostor s vírou, že počasí bude na vaší straně, se nemusí vyplatit. Zákon schválnosti se v takovém případě rád postará o to, že budete muset směnu snubních prstýnků odložit na pozdější termín."

Víra v dobrý konec je bezesporu dobrá věc, na druhou stranu ale nesmí být tím jediným, o co se můžete opřít. Člověk by měl za každé situace zůstat nohama pevně na zemi a pamatovat na to, že štěstí přeje připraveným.

3. S rizikem lze aktivně pracovat

Někteří lidé riziko milují a jsou ochotni hrát vabank, někdo naopak není ochoten riskovat vůbec. "Když jsem s daytradingem začínal, byl jsem tak vystrašený, že jsem pozice uzavíral okamžitě poté, co jsem se dostal do minimálního zisku," vzpomíná Altucher. Vrcholným uměním každého tradera je cílené využívání strategie sloužící k maximalizaci zisků a minimalizaci ztrát, což je na první pohled poměrně jednoduché, ale ve skutečnosti velmi složité.

Při tradingu se podle Altuchera v některých případech můžete inspirovat i "risk managementem" z každodenního života. "Pokud do práce jedete autem a v polovině cesty zjistíte, že jste doma nechali řidičák, dodržujte více než kdy jindy dopravní předpisy. Když na sebe nebudete zbytečně upozorňovat, riziko, že si vás všimne policejní hlídka, snížíte na minimum."

4. Život je jedno velké hledání

"V e-mailové schránce nacházím poměrně často žádosti o radu, jak získat práci svých snů," říká Altucher. "Když jsem se snažil získat peníze na daytrading, oslovil jsem kolem tisícovky lidí. Když jsem začínal podnikat na internetu, oslovil jsem s nabídkou spolupráce desítky firem, a poté, když jsem se své internetové aktivity snažil prodat, mě odmítl dokonce i Google," vzpomíná.

To samé se děje i v soukromém životě. Za životního partnera si s největší pravděpodobností také nezvolíte člověka, se kterým jste byli na svém prvním rande. A stejně jako v osobním životě budete muset i na pracovním trhu vyvíjet značnou snahu, aby vše dopadlo přesně podle vašich představ. "S prvním neúspěchem nevěšte hlavu. Pracovní trh je obrovský a nikdy nemůžete vědět, která cesta vás k vysněnému cíli dovede nejrychleji. Když o svém směřování budete mít pochybnosti, vzpomeňte si, že všechny cesty vedou do Říma."

5. Je potřeba umět říkat "ne"

Obchodování přináší nejen zisky, ale i ztráty. Daytrader, který by uzavíral pouze ziskové obchody, neexistuje, a tak základní pravidlo říká, že je důležité, aby objem ziskových obchodů převážil objem těch ztrátových. Pokud je evidentní, že energii vynakládáte zbytečně a že nakonec stejně prohrajete, řekněte bez váhání "dost". Jste-li přesvědčeni, že se váš byznys dostal do slepé uličky, vězte, že hlavou stěnu neprorazíte, byť se budete snažit sebevíc.

Lidé plýtvání časem a energií často ospravedlňují tím, že přece nedovolí, aby všechna jejich dosavadní práce přišla vniveč. "Takovému uvažování nedejte šanci. Uvědomte si, že čas, který promrháte zachraňováním něčeho, co zachránit nelze, můžete využít daleko efektivněji," radí Altucher.

6. Bez odpočinku nelze žít

"Ačkoli je daytrading na první pohled nenáročnou činností, není tomu tak. Lidé, kteří někdy dlouhodobě spravovali nejen vlastní, ale i cizí finance, dobře vědí, o jak extrémně zodpovědné zaměstnání se jedná." Altucher přirovnává daytrading v dobách nejistoty na trzích dokonce k "démonovi, který z člověka dokáže vysát život".

Lidé vám budou bez přestání tvrdit, že pro kariérní úspěchy budete muset obětovat prakticky vše včetně volného času, spánku nebo odpočinku. "Regenerace je nicméně důležitější než cokoli jiného. Nebojte se proto přiznat, že svoji práci ne vždy fyzicky zvládáte. K čemu vám budou miliony dolarů vašich klientů, když budete v práci usínat a vlivem únavy dělat nesmyslná rozhodnutí, která vás nakonec o vše připraví?"

7. Chůze proti proudu je jen pro odvážné

"Zažil jsem to nesčetněkrát: Trader vstoupí do pozice, když v tom se trh vydá prudce proti němu. Velké procento obchodníků na takový vývoj reaguje posílením své pozice s vysvětlením, že se ostatní tradeři zásadním způsobem mýlí, čehož je potřeba okamžitě využít," přibližuje své zkušenosti Altucher. "Trh se však mýlí málokdy," dodává.

Ačkoli na chůzi proti davu někteří investoři vydělali miliony dolarů, není kontrariánské obchodování pro každého. "Na to, abyste trh dokázali porazit, buď musíte mít přístup k informacím, o kterých zbytek trhu neví, nebo musíte být geniální." Pro drobné investory je většinou vhodnější trpké sebezapření a vyčkání na příležitost, které si všimnou i ostatní. Podle odhadů se jen na Wall Street pohybuje až 95 milionů investorů a je nepravděpodobné, že by se při přístupu ke stejným informacím více než polovina z nich mýlila.

8. Život není černobílý

Každý jistě z vlastní zkušenosti dobře ví, jak to vypadá, když se mu jeden den daří vše, na co sáhne, a hned druhý den by raději ani nepřekročil práh domova. "Den ale přece nemá jen 24 hodin. Má také 1 440 minut nebo 86 400 sekund. To, že se vám nevydaří jedna hodina, ještě neznamená, že se vám nevydařil celý den. Užívejte si každé chvíle a nenechte si náladu zkazit jedním šlápnutím vedle," radí Altucher.

"Když jsem pracoval jako daytrader, rezignoval jsem prakticky na všechny ostatní činnosti. Přestal jsem být dobrým manželem, příkladným otcem i spolehlivým kamarádem, čehož dodnes lituji. Na druhou stranu jsem za tuto zkušenost rád, jelikož jsem jen díky ní poznal, co je pro mě v životě důležité," dodává.

9. Berte práci s nadhledem

"Jakékoli zaměstnání je vždy vážná věc, o tom není sporu. Přesto není na škodu občas kamennou tvář, třeba při jednání s klienty, vyměnit za přívětivější výraz. Praví se, že smích léčí, tak proč sobě i svému okolí nedopřát trochu bezplatné regenerace i v jinak zcela seriózní práci?"

10. Nejde jen o peníze

"Spousta lidí se na mě mimo jiné obrací s prosbami o radu, jak se stát úspěšným daytraderem a vydělat spoustu peněz. Je škoda, že si málokdo uvědomuje, že život není jen o financích, že jeho kvality lze poměřovat i jinak než výší bankovního konta," říká Altucher. "Vězte, že peníze z vás šťastného člověka neudělají. I díky práci daytradera jsem poznal, že nejdůležitější jsou pro člověka vždy rodina a přátelé. Zatímco automobilů si za miliony dolarů můžete koupit nespočet, dobrého přítele nezískáte ani za všechno světové bohatství."

Zdroj: Jamesaltucher.com
před 17 minutami

Němci chtějí vybrat úložiště jaderného odpadu do roku 2031

Německý parlament ve čtvtek schválil zákon stanovující kritéria a postup volby lokality, kde země na milion let...
Německo Jaderná energetika
před hodinou

Volkswagen díky vysoké poptávce zvýšil emisi bondů na dvojnásobek

Poptávka po nových dluhopisech německé automobilky Volkswagen byla nad očekávání vysoká, a firma tak původně...
Volkswagen Dluhopisový trh
před hodinou

Zisk finanční divize Volkswagenu loni vzrostl na nový rekord

Finanční divize německé automobilové skupiny Volkswagen loni i přes emisní skandál dosáhla rekordního zisku, stejně...
Volkswagen Výsledková sezóna Evropské akcie
před hodinou

EK chce nižší poplatky u transakcí mezi eurem a dalšími měnami

Evropská komise chce ještě letos navrhnout způsob, jak snížit poplatky, které musejí lidé v EU platit za přeshraniční...
Evropská unie Euro
13:36

USA: Čerstvých žádostí o podporu v nezaměstnanosti přibylo na 258 tisíc

Na 258 tisíc Američanů si v týdnu do 18. března podalo čerstvou žádost o podporu v nezaměstnanosti. Je to nejvyšší...
Americká ekonomika Pracovní trh
13:09

Siemens a další německé firmy chtějí stavět železnici napříč Jižní Amerikou

O výstavbě železnice napříč Jižní Amerikou jedná v Bolívii řada německých společností v čele se Siemensem. Projekt za...
Siemens Doprava Latinská Amerika
12:26

Zisk řeckých aerolinek Aegean se loni propadl o 53 procent

Čistý zisk největší řecké letecké společnosti Aegean Airlines loni klesl o 53 procent na 32,2 milionu eur. Tržby sice...
Řecko Doprava Výsledková sezóna
11:53

Spotřebitelské úvěry ve čtvrtletí v Evropě vzrostly o 8,1 procenta

Evropský trh se spotřebitelskými úvěry v posledním čtvrtletí 2016 meziročně vzrostl o 8,1 procenta na 80,2 miliardy...
Evropská ekonomika Úvěry
11:50

Volkswagen vstupuje po roce a půl na evropský trh dluhopisů

Německá automobilka Volkswagen zahájila ve čtvrtek prodej nové emise dluhopisů. Na dluhopisový trh se tím vrací po...
Volkswagen Dluhopisový trh
10:55

Zrychlené přijetí zákona o elektronických komunikacích podporuje i ANO

Čtvrteční Právo uvádí, že zrychlené přijetí zákona o elektronické komunikaci podporuje i ministr financí a šéf hnutí...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Telekomunikace Regulace
10:49

O2 Czech Republic získá od slovenské dcery dividendu 1,1 miliardy korun

Společnost O2 Slovakia, dceřiná firma tuzemského mobilního operátora O2 Czech Republic, do ČR pošle dividendu za...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Telekomunikace
10:47

Británie: Únorové maloobchodní tržby překonaly očekávání, meziročně stouply o 3,7 procenta

Tržby britských maloobchodníků byly letos v únoru o 3,7 procenta vyšší než loni a o 1,4 procenta vyšší než v lednu....
Spojené království Maloobchod
10:46

Nálada německých spotřebitelů kvůli inflaci nečekaně klesla

Nálada německých spotřebitelů nečekaně sestoupila na nejnižší úroveň za pět měsíců. Pokles spotřebitelské důvěry je...
Německo Spotřebitelská důvěra
Erste Group Bank zvýšila doporučení na akcie Unipetrolu, investorům by podle ní mohly do roka vydělat 30 %
10:15

Erste Group Bank zvýšila doporučení na akcie Unipetrolu, investorům by podle ní mohly do roka vydělat 30 %

Analytik Tamás Pletser z Erste Group Bank zvýšil doporučení na akcie petrochemického holdingu Unipetrol na "kupovat"...
Unipetrol Akcie ČR Petrochemie
Asijské akcie ve čtvrtek stoupaly v očekávání, jak se Kongres postaví k Trumpovi
10:02

Asijské akcie ve čtvrtek stoupaly v očekávání, jak se Kongres postaví k Trumpovi

Většina asijských akciových trhů skončola ve čtvrtek v kladném pásmu, když investoři především vyčkávali, jak dopdne...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
09:57

China Mobile má vyšší tržby i zisk, po letech zvýší i dividendu

Největší čínský telekomunikační operátor China Mobile loni mírně zvýšil zisk a vyšší má i tržby. Podnik také ve...
Čína Telekomunikace Výsledková sezóna