10 věcí, které jsem se naučil, když jsem obchodoval miliony dolarů
|

10 věcí, které jsem se naučil, když jsem obchodoval miliony dolarů

"Denní obchodování (daytrading) je skvělou prací ve dnech, kdy uzavíráte jeden ziskový obchod za druhým, a tou nejhorší ve dnech, kdy se potápíte stále hlouběji do červených čísel," říká známý portfoliomanažer z investiční společnosti Formula Capital James Altucher. Bez ohledu na tyto extrémní výkyvy se však jedná o práci, která vás toho nejen o financích naučí více než kterékoli běžné zaměstnání.

Trading Psychologie Ponaučení pro investory

"Dennímu obchodování jsem se věnoval léta a dnes se sám divím, že jsem touto životní kapitolou prošel takřka bez úhony," praví americký burzovní guru a známý podnikatel. "Mezi lety 2001 a 2004 jsem denně zobchodoval aktiva v hodnotě 40 až 50 milionů dolarů a ne vždy jsem byl stoprocentně úspěšný."

Altucher však na toto období nevzpomíná jen ve spojení s penězi. "Samozřejmě jsem se naučil spoustu nového o daytradingu, kromě toho jsem se ale dozvěděl také hodně o sobě. Zjistil jsem své přednosti, limity i to, jak se chovám v krizových a stresových situacích." Jaká dalším tajemství vám daytrading dokáže odhalit?

1. Budoucnost je nepředvídatelná

Nejen v obchodování, ale i v běžném životě nevěřte nikomu, kdo tvrdí, že přesně ví, co se stane za týden, měsíc nebo rok. Deset let můžete žít ve šťastném vztahu se svou partnerkou nebo partnerem, ale druhý den můžete mít na stole žádost o rozvod. Můžete pravidelně sportovat, dodržovat zdravou životosprávu, ale jednoho dne vám lékař při rutinní prohlídce sdělí, že trpíte nevyléčitelnou nemocí.

"Snažit se předpovědět budoucnost nemá smysl. I kdybyste to dokázali, nijak byste si tím neprospěli," říká Altucher. Zkuste si například představit situaci, kdy byste předem věděli, že se váš partnerský život deset let po svatbě zcela zhroutí. Myslíte si, že byste se ke svému protějšku chovali během oněch deseti let galantně? Chtěli byste s ním vůbec žít, kdybyste věděli, že se vaše životy brzy rozejdou? Většina lidí jistě ne. Přitom nikdy nevíte, co spolu můžete prožít a jak vás to pro další osobní nebo profesní život může obohatit.

2. Naděje není strategie

"Když se ocitnete v situaci, ve které jediným důvodem, proč byste neměli zažít fatální neúspěch, je vaše víra, že nakonec celá situace dopadne dobře, je něco špatně." Jako klasický příklad Altucher uvádí plány na svatbu pod širým nebem. "Rezignovat na záložní řešení v podobě krytých prostor s vírou, že počasí bude na vaší straně, se nemusí vyplatit. Zákon schválnosti se v takovém případě rád postará o to, že budete muset směnu snubních prstýnků odložit na pozdější termín."

Víra v dobrý konec je bezesporu dobrá věc, na druhou stranu ale nesmí být tím jediným, o co se můžete opřít. Člověk by měl za každé situace zůstat nohama pevně na zemi a pamatovat na to, že štěstí přeje připraveným.

3. S rizikem lze aktivně pracovat

Někteří lidé riziko milují a jsou ochotni hrát vabank, někdo naopak není ochoten riskovat vůbec. "Když jsem s daytradingem začínal, byl jsem tak vystrašený, že jsem pozice uzavíral okamžitě poté, co jsem se dostal do minimálního zisku," vzpomíná Altucher. Vrcholným uměním každého tradera je cílené využívání strategie sloužící k maximalizaci zisků a minimalizaci ztrát, což je na první pohled poměrně jednoduché, ale ve skutečnosti velmi složité.

Při tradingu se podle Altuchera v některých případech můžete inspirovat i "risk managementem" z každodenního života. "Pokud do práce jedete autem a v polovině cesty zjistíte, že jste doma nechali řidičák, dodržujte více než kdy jindy dopravní předpisy. Když na sebe nebudete zbytečně upozorňovat, riziko, že si vás všimne policejní hlídka, snížíte na minimum."

4. Život je jedno velké hledání

"V e-mailové schránce nacházím poměrně často žádosti o radu, jak získat práci svých snů," říká Altucher. "Když jsem se snažil získat peníze na daytrading, oslovil jsem kolem tisícovky lidí. Když jsem začínal podnikat na internetu, oslovil jsem s nabídkou spolupráce desítky firem, a poté, když jsem se své internetové aktivity snažil prodat, mě odmítl dokonce i Google," vzpomíná.

To samé se děje i v soukromém životě. Za životního partnera si s největší pravděpodobností také nezvolíte člověka, se kterým jste byli na svém prvním rande. A stejně jako v osobním životě budete muset i na pracovním trhu vyvíjet značnou snahu, aby vše dopadlo přesně podle vašich představ. "S prvním neúspěchem nevěšte hlavu. Pracovní trh je obrovský a nikdy nemůžete vědět, která cesta vás k vysněnému cíli dovede nejrychleji. Když o svém směřování budete mít pochybnosti, vzpomeňte si, že všechny cesty vedou do Říma."

5. Je potřeba umět říkat "ne"

Obchodování přináší nejen zisky, ale i ztráty. Daytrader, který by uzavíral pouze ziskové obchody, neexistuje, a tak základní pravidlo říká, že je důležité, aby objem ziskových obchodů převážil objem těch ztrátových. Pokud je evidentní, že energii vynakládáte zbytečně a že nakonec stejně prohrajete, řekněte bez váhání "dost". Jste-li přesvědčeni, že se váš byznys dostal do slepé uličky, vězte, že hlavou stěnu neprorazíte, byť se budete snažit sebevíc.

Lidé plýtvání časem a energií často ospravedlňují tím, že přece nedovolí, aby všechna jejich dosavadní práce přišla vniveč. "Takovému uvažování nedejte šanci. Uvědomte si, že čas, který promrháte zachraňováním něčeho, co zachránit nelze, můžete využít daleko efektivněji," radí Altucher.

6. Bez odpočinku nelze žít

"Ačkoli je daytrading na první pohled nenáročnou činností, není tomu tak. Lidé, kteří někdy dlouhodobě spravovali nejen vlastní, ale i cizí finance, dobře vědí, o jak extrémně zodpovědné zaměstnání se jedná." Altucher přirovnává daytrading v dobách nejistoty na trzích dokonce k "démonovi, který z člověka dokáže vysát život".

Lidé vám budou bez přestání tvrdit, že pro kariérní úspěchy budete muset obětovat prakticky vše včetně volného času, spánku nebo odpočinku. "Regenerace je nicméně důležitější než cokoli jiného. Nebojte se proto přiznat, že svoji práci ne vždy fyzicky zvládáte. K čemu vám budou miliony dolarů vašich klientů, když budete v práci usínat a vlivem únavy dělat nesmyslná rozhodnutí, která vás nakonec o vše připraví?"

7. Chůze proti proudu je jen pro odvážné

"Zažil jsem to nesčetněkrát: Trader vstoupí do pozice, když v tom se trh vydá prudce proti němu. Velké procento obchodníků na takový vývoj reaguje posílením své pozice s vysvětlením, že se ostatní tradeři zásadním způsobem mýlí, čehož je potřeba okamžitě využít," přibližuje své zkušenosti Altucher. "Trh se však mýlí málokdy," dodává.

Ačkoli na chůzi proti davu někteří investoři vydělali miliony dolarů, není kontrariánské obchodování pro každého. "Na to, abyste trh dokázali porazit, buď musíte mít přístup k informacím, o kterých zbytek trhu neví, nebo musíte být geniální." Pro drobné investory je většinou vhodnější trpké sebezapření a vyčkání na příležitost, které si všimnou i ostatní. Podle odhadů se jen na Wall Street pohybuje až 95 milionů investorů a je nepravděpodobné, že by se při přístupu ke stejným informacím více než polovina z nich mýlila.

8. Život není černobílý

Každý jistě z vlastní zkušenosti dobře ví, jak to vypadá, když se mu jeden den daří vše, na co sáhne, a hned druhý den by raději ani nepřekročil práh domova. "Den ale přece nemá jen 24 hodin. Má také 1 440 minut nebo 86 400 sekund. To, že se vám nevydaří jedna hodina, ještě neznamená, že se vám nevydařil celý den. Užívejte si každé chvíle a nenechte si náladu zkazit jedním šlápnutím vedle," radí Altucher.

"Když jsem pracoval jako daytrader, rezignoval jsem prakticky na všechny ostatní činnosti. Přestal jsem být dobrým manželem, příkladným otcem i spolehlivým kamarádem, čehož dodnes lituji. Na druhou stranu jsem za tuto zkušenost rád, jelikož jsem jen díky ní poznal, co je pro mě v životě důležité," dodává.

9. Berte práci s nadhledem

"Jakékoli zaměstnání je vždy vážná věc, o tom není sporu. Přesto není na škodu občas kamennou tvář, třeba při jednání s klienty, vyměnit za přívětivější výraz. Praví se, že smích léčí, tak proč sobě i svému okolí nedopřát trochu bezplatné regenerace i v jinak zcela seriózní práci?"

10. Nejde jen o peníze

"Spousta lidí se na mě mimo jiné obrací s prosbami o radu, jak se stát úspěšným daytraderem a vydělat spoustu peněz. Je škoda, že si málokdo uvědomuje, že život není jen o financích, že jeho kvality lze poměřovat i jinak než výší bankovního konta," říká Altucher. "Vězte, že peníze z vás šťastného člověka neudělají. I díky práci daytradera jsem poznal, že nejdůležitější jsou pro člověka vždy rodina a přátelé. Zatímco automobilů si za miliony dolarů můžete koupit nespočet, dobrého přítele nezískáte ani za všechno světové bohatství."

Zdroj: Jamesaltucher.com
Osamostatnění Katalánska podle tří čtvrtin šéfů firem poškodí…
před hodinou

Osamostatnění Katalánska podle tří čtvrtin šéfů firem poškodí španělskou ekonomiku

Hnutí za odtržení Katalánska může podle téměř tří čtvrtin šéfů španělských firem ohrozit domácí ekonomiku. Ukázal to...
Španělsko Politika
Pilný s Babišem jednali v Lánech s prezidentem o rozpočtu
17:36

Pilný s Babišem jednali v Lánech s prezidentem o rozpočtu

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) mluvil v neděli v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem o přípravě rozpočtu na příští...
Rozpočet Politika Česká republika
Tisk: Britský řetězec Asda zvažuje koupi diskontní sítě B&M
15:47

Tisk: Britský řetězec Asda zvažuje koupi diskontní sítě B&M

Britský řetězec supermarketů Asda zvažuje koupi rychle expandující sítě diskontních prodejen B&M European Value...
Spojené království Fúze a akvizice Maloobchod
Průzkum: Roboty využívá téměř čtvrtina českých menších firem
13:50

Průzkum: Roboty využívá téměř čtvrtina českých menších firem

Roboty při výrobě využívá téměř čtvrtina českých menších firem. A téměř polovina z nich chce robotizaci rozšiřovat....
Česká republika Byznys a podnikání Technologie
Studie: Nabídka kanceláří v Praze letos vzroste dvakrát více než…
12:41

Studie: Nabídka kanceláří v Praze letos vzroste dvakrát více než poptávka

Nabídka nových kanceláří v Praze letos vzroste zhruba dvakrát více než poptávka. Zatímco nabídka se meziročně zvýší o...
Komerční reality Realitní trh Nemovitosti
Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu
11:05

Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu

Italské úřady kvůli dlouhému období sucha nařídily zastavit čerpání vody z jezera nedaleko Říma. Hlavní město Itálie...
Itálie Voda
Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně
08:00

Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně

Japonská automobilka Toyota Motor pravděpodobně již v roce 2019 zahájí masovou výrobu elektromobilů v Číně....
Japonské akcie Auta Čína
Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky
včera v 20:10

Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky

Arbitrážní tribunál Světové banky nařídil Argentině odškodnit španělskou cestovní společnost Marsans za zestátnění...
Argentina Latinská Amerika Doprava
Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR
včera v 18:04

Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR

Lotyšské úřady potrestaly pokutou téměř tří milionů eur dvě místní banky za to, že umožnily klientům porušovat...
Lotyšsko Evropské banky KLDR
Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy
včera v 10:40

Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy

Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně po odchodu Spojeného...
Česká republika Spojené království Evropská unie
Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé
včera v 09:36

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé

Italský výrobce cukrovinek Ferrero hodlá koupit americkou divizi švýcarské firmy Nestlé. Chce tak posílit svou pozici...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
21. 7. 2017 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
21. 7. 2017 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
21. 7. 2017 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
21. 7. 2017 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
21. 7. 2017 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
21. 7. 2017 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
21. 7. 2017 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
21. 7. 2017 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
21. 7. 2017 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR