Burzovní kalendář 25. 11. - 29. 11. 2013
|

Burzovní kalendář 25. 11. - 29. 11. 2013

V novém týdnu budou investoři sledovat, zda americké akcie udrží svůj růst. Podle předpovědí by je do konce roku již nic nemělo zastavit, čeká se totiž předvánoční "Santa Claus rally". V pátek, po svátečním Dnu díkůvzdání, vtrhnou Američané do obchodů na předvánoční nákupy. V Evropě budou zveřejněny inflace a ekonomická důvěra, na pražské burze oznámí výsledky VIG a Orco.

Investiční a ekonomický výhled

USA

25/11 Pokračující prodeje domů

26/11 Zahájená výstavba a vydaná stavební povolení

26/11 Spotřebitelská důvěra

27/11 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby

27/11 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

27/11 Spotřebitelská nálada

27/11 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

28/11 Den díkůvzdání - trhy jsou zavřené

29/11 Zkrácené obchodování na NYSE

Americké akcie posilovaly sedmým týdnem v řadě. Indexy poprvé v historii zavíraly nad novými "kulatými" hranicemi. Dow ve čtvrtek uzavřel nad psychologickou metou 16 000 bodů (16 009,99 bodu), S&P 500 nad obdobnou hranicí 1 800 bodů uzavřel poprvé v historii v pátek (1 804,76 bodu). Dow za celý týden od 18. do 22. listopadu přidal 0,65 % a prodloužil svoji růstovou sérii na sedm týdnů v řadě. Širší index S&P 500 si za celý týden připsal 0,37 %.

"Silný býčí trend zůstává v platnosti. V týdnu nepřišla žádná silná zpráva, která by současný vývoj ohrozila. Nejzajímavější bylo zjištění, že QE opravdu někdy skončí. Ale stane se to jen tehdy, až bude ekonomika silná. Takové podmínky vyhovují býkům. Opakuji se, ale trhem může pořádně zatřást asi jedině Washington, kde se v lednu a únoru bude řešit odsunutý problém s dluhovým stropem," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Můžeme se tedy dočkat dalšího růstu. Prosinec je pro akcie historicky jeden z nejlepších měsíců. A zdá se, že takzvaná Santa Claus rally trh letos nemine. Index S&P 500 vzrostl od roku 1929 v prosinci průměrně o 1,5 %, index Dow rostl v posledním měsíci v roce průměrně o 1,3 % od roku 1910.

"Trhům došlo, že už letos žádná velká korekce nepřijde. V klidu tak můžeme vstoupit do nejsilnějšího období roku," říká Ryan Detrick z investiční firmy Schaeffer's Investment Research. To naznačuje také index volatility VIX, který se dostal k hodnotě 12 a pohybuje se v mimořádně klidných vodách.

Výsledková sezóna odeznívá a analytici nečekají, že by se měly objevit informace, které by trh do konce roku výrazně ovlivnily. Nečeká se ani, že by Fed začal s ukončováním podpůrných opatření už v prosinci, a uchystal tak trhům nepříjemné překvapení. "Investoři jsou ohledně prosincové změny měnové politiky Fedu skeptičtí. Očekávají, že Fed začne program na podporu ekonomiky ukončovat v březnu," připomíná převládající mínění Andrew Wilkinson, hlavní ekonomický stratég Miller Tabak.

Spekulace o blížícím se utahování kohoutů levných peněz vyvolalo ve středu zveřejnění zápisu z posledního zasedání FOMC, podle něhož by americká centrální banka v případě pokračování pozitivního vývoje ekonomiky mohla zahájit ústup od krajně uvolněné měnové politiky v nejbližších měsících.

Se zcela opačným názorem však na začátku týdne přišla Janet Yellenová, jejíž nominaci na post šéfky Fedu ve čtvrtek odhlasoval bankovní výbor amerického Senátu. Podle ní bude americká centrální banka ve velmi uvolněné měnové politice pokračovat asi ještě dlouho poté, co bude splněn některý ze dvou cílů, které Fed sleduje, tedy stanovená míra nezaměstnanosti nebo inflace.

"Santa Claus rally ovládne zbytek roku," věří Wilkinson. Hovoří pro to i další argumenty. Podle údajů z Astec Analytics sice short-selleři sázejí na pokles cen akcií ve vyšší míře, jde však o sázky v méně tradičních sektorech. Když investoři očekávají změnu trendu na trhu - ať už směrem k růstu, nebo k poklesu -, nejdříve reagují akcie s vysokým ukazatelem beta, jako jsou třeba IT společnosti. Dle Astec Analytics však nyní investoři sázejí nejvíce na pokles energetických nebo těžařských firem, které jsou závislé na světové ekonomice a nevypovídají tolik o stavu amerického trhu.

Pozornost investorů se nyní zaměří na akcie maloobchodníků. Ve čtvrtek čeká Američany Den díkůvzdání a trhy budou zavřené, v pátek navíc zavírají dříve (V 19 hodin SEČ). Po svátku však přichází "černý pátek", kdy obchodníci nabídnou slevy a oficiálně začne předvánoční nákupní sezóna. Tradičně se tak řada obchodníků v tento den dostává z červených čísel do černých.

Většina velkých prodejců jako Target, Best Buy, Macy's nebo Wal-Mart začíná tentokrát se slevami již večer na Den díkůvzdání. Internetový prodejce Amazon.com už ceny začal snižovat. Bude se čekat, zda letošní rok překoná ten loňský, kdy na černý pátek zamířilo do obchodů 89 milionů Američanů, z nichž si téměř polovina zajistila rozhodující část vánočních nákupů.

Poslední listopadový týden není zvlášť bohatý na data. Investoři budou sledovat úterní spotřebitelskou důvěru (očekávání 72,1 po 71,2 bodech), středeční objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (-1,5 % po +3,7 % v předchozím měsíci) a středeční index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (očekávání 73 po předchozích 72 bodech).

Josef Beneš (AKAT): Věřím americkým akciím. Neexistuje fundamentální…
Podle šéfa Asociace pro kapitálový trh (AKAT) Josefa Beneše je pro český trh…
Akcie: 4 důvody, proč bublina nehrozí
Od splasknutí technologické a nemovitostní bubliny jsou investoři daleko…
UBS i v roce 2014 věří akciím. Překoná S&P 500 metu 2 000 bodů?
Julian Emanuel, stratég z UBS, předpovídá indexu S&P 500 v následujícím roce…
Dluhový strop a shutdown zakryly další velký problém USA
Na začátku roku 2013 hrozil Americe "Taxmaggedon", tedy velké zvýšení daní.…
Co kupovat, když je trh na vrcholu
Pokud máte obavy, že je propad trhů nevyhnutelný, nemusíte prodat všechny akcie…

Evropa

27/11 Spojené království - HDP za 3Q2013

28/11 Německo - nezaměstnanost

28/11 Eurozóna - ekonomická důvěra

28/11 Německo - index spotřebitelských cen

29/11 Eurozóna - index spotřebitelských cen

29/11 Itálie - index spotřebitelských cen

29/11 Eurozóna - nezaměstnanost

29/11 Německo - maloobchodní tržby

Evropské akcie v uplynulém týdnu nic zajímavého nepředvedly. Za celý týden FTSE 100 klesl o 0,29 %, CAC 40 o 0,32 % a DAX si polepšil o 0,55 %.

Německou burzu podpořily především zprávy o stavu ekonomiky. Důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku se podle průzkumu ZEW v listopadu zvýšila, na druhou stranu se však snížilo hodnocení současné situace. Ještě lepší zprávy zveřejnil institut Ifo. Podnikatelská nálada v Německu se v listopadu nečekaně výrazně zlepšila a její index se ocitl nejvýše od loňského dubna. Index podnikatelského klimatu institutu Ifo v Německu v listopadu vyskočil na 109,3 bodu, čekal se mírnější růst na 107,7 bodu z říjnových 107,4 bodu. Údaje Ifo naznačují, že největší evropská ekonomika po slabém výkonu ze začátku roku nyní stabilně oživuje. Ještě v říjnu se nálada zhoršovala.

V celé Evropě však situace tak růžová jako v Německu není. Ekonomická aktivita v eurozóně zaznamenala v listopadu nečekané zpomalení růstu.** Podle předběžných údajů výzkumné agentury Markit to způsobil propad v sektoru služeb a nepříznivý vývoj ve Francii. Souhrnný index nákupních manažerů (PMI), který zahrnuje údaje za zpracovatelský průmysl i sektor služeb, klesl tento měsíc na 51,5 bodu z říjnové úrovně 51,9 bodu a skončil pod odhady.

Do centra pozornosti se dostali minulý týden znovu centrální bankéři. Člen Výkonné rady ECB Peter Praet v pátek na konferenci v Paříži prohlásil, že Evropa má přetrvávající problém s dluhem, k čemuž je potřeba se "energicky" postavit. Šéf rakouské centrální banky Ewald Nowotny zase tvrdí, že je v ekonomice příliš slabá poptávka, takže napravení bankovního systému samotného nebude k ukončení krize stačit.

Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi v pátek vyzval k urychlenému zavedení pravidel, v jejichž rámci by se věřitelé podíleli na nákladech sanace nebo likvidace bank v eurozóně. Draghi vystoupil už dříve, když prohlásil: "Nesnažte se z mých slov odvozovat cokoli o negativních sazbách. Žádné nové zprávy nemáme." Reagoval tak na předchozí spekulace agentury Bloomberg, že ECB uvažuje o snížení depozitní sazby na -0,1 %. "Mluvilo se o tom na posledním zasedání a od té doby nepřišly žádné nové zprávy," prohlásil Draghi. Proti záporným úrokům se postavil šéf Deutsche Bank Jürgen Fitschen. Podle něj záporné úroky nepřiměji banky k poskytování více úvěrů.

Investoři i centrální bankéři budou v souvislosti s politikou ECB vyhlížet předběžná čísla o inflaci v eurozóně, která budou zveřejněna v pátek. Důležitým vodítkem pro oživení evropské ekonomiky bude spotřebitelská důvěra. Německo i eurozóna také zveřejní čísla o nezaměstnanosti.

Co si od příštího týdne slibuje Ľuboš Mokráš, makroekonomický analytik z České spořitelny?

Pokračuje také sledování úsporných programů v ohrožených zemích eurozóny. Itálie a Španělsko slíbily dodatečná rozpočtová opatření. Zástupci MMF také prohlásili, že Řecko potřebuje další úspory, ale už jen mírné.

Asie

26/11 Japonsko - záznam z jednání centrální banky

28/11 Japonsko - maloobchodní tržby

29/11 Japonsko - index spotřebitelských cen, nezaměstnanost, průmyslová výroba

Japonská centrální banka v uplynulém týdnu ponechala beze změny svou uvolněnou měnovou politiku. Snaží se dosáhnout 2% inflace. Záznam z jednání banky bude zveřejněn v úterý. V týdnu přijdou z Japonska i další důležitá makrodata (maloobchodní tržby, inflace, nezaměstnanost, průmyslová výroba).

Supermedvěd Marc Faber překvapil: Vsaďte na Evropu. Bubliny jsou ale…
Evropské akcie podle investora Marca Fabera překonají americkou burzu a…
Německo jako ekonomický vzor?
Pozornost ekonomů upoutala nedávná kritika Spojených států na adresu Německa a…
Expertní tipy na prosinec a úvod roku 2014: Jak na akcie, zlato a…
Realizujte zisky a nechte trhy (i hlavu) trochu vychladnout. I to radí…

Česká republika

25/11 Ekonomická, spotřebitelská a podnikatelská důvěra

28/11 VIG - hospodářské výsledky za 3Q2013

28/11 Orco Property Group - hospodářské výsledky za 3Q2013

Pražská burza v uplynulém týdnu rostla. Index PX posílil o 1 %, nejvíce si polepšily akcie mediální skupiny CME, propadlíkem týdne byla naopak NWR.

V úterý ČTÚ oznámil výsledky aukce nových kmitočtů pro mobilní operátory. Telefónica C.R. v aukci získala 2 bloky v pásmu 800 MHz, 3 bloky v pásmu 1 800 MHz a 4 bloky v pásmu 2 600 MHz za celkem 2,8 miliardy Kč. "Výsledek aukce je pro Telefóniku C.R. pozitivní díky získání více bloků v 800MHz pásmu za levnější cenu, i když další operátor na trh zatím nevstoupí. Ponecháváme cílovou cenu a doporučení. Obojí je založeno na ceně za převzetí podílu Telefóniky finanční skupinou PPF. Může se stát, že výkupní cena pro minoritní akcionáře bude vyšší na základě výsledků aukce. Avšak nezdá se, že by PPF byla ochotna nabídnout více než 305,6 Kč za akcii," říká analytička z Erste Group Bank Vera Sutedja. Titul zakončil týden na 297 Kč (za týden -0,7 %).

Ve čtvrtek reportoval výsledky za třetí kvartál Pegas Nonwovens. Svými čísly trh nepotěšil, když oznámil EBITDA 8,8 milionu eur (-22,2 % meziročně). Tento údaj zůstal hluboko za odhady. Díky dodatečným technologickým nákladům současně společnost snížila výhled výsledků za celý rok 2013, což trh rovněž hodnotil negativně. "Výsledky Pegasu Nonwovens byly výrazně pod našimi odhady i odhady trhu. Očekávali jsme EBITDA 10,1 milionu eur. Zisk EBITDA byl negativně ovlivněn rostoucí cenou polymerů a vyššími provozními náklady (mzdovými náklady především). Zisk EBIT klesl o 38 % na 5,2 milionu eur(náš odhad 7,2 milionu). Celkově hodnotíme výsledky jako negativní," řekl analytik z České spořitelny Josef Novotný. Titul páteční seanci uzavřel na 578 Kč (za týden -2,4 %).

V pátek se objevila potenciálně zajímavá informace spojená s ČEZ. "Důvodem je darovací daň z emisních povolenek, která může být v rozporu s právem EU. Soudní dvůr Evropské unie rozhodl v prospěch španělských společností, které si stěžovaly na darovací daně z emisních povolenek. V prospěch plátců daně může rozhodnout také český Nejvyšší správní soud, který zřejmě čekal na rozhodnutí toho evropského. Rozhodnutí by mohlo padnout do konce roku. ČEZ zaplatil darovací daň 5,3 miliardy Kč," upozornil hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček. Titul zakončil týden na 561 Kč (za týden +1,9 %).

Nová zpráva se objevila i kolem realitní společnosti Orco. Boj o ovládnutí firmy pokračuje. Akcionáři Kingstown Capital Management a Alchemy Special Opportunities Fund, kteří drží 23,47 % společnosti, zařadili na poslední chvíli na program valné hromady, jež se koná 6. prosince, odvolání Radovana Vítka a Edwarda Hughese z představenstva. Vítek ovládá majoritního akcionáře Orca Gamala Limited s podílem 22,86 %, celkově kontroluje kolem 30 % akcií. V pátek na zprávu reagovaly akcie společnosti Orco silným růstem, díky němuž přidaly za celý týden přes 4 %.

Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu byla NWR (-5,1 %). Na titulu se projevily mírně nižší ceny uhlí na světovém trhu v průběhu týdne. Další nepříznivou informací byla zpráva o pozastavení výroby ve společnosti Evraz Vítkovice, což může mít zprostředkovaný negativní dopad i do odbytu NWR.

Naopak největší růst zaznamenaly akcie CME (+6,5 %). Titul mírně korigoval dřívější ztráty. "Výraznější informací byl prodej části akcií dnes již bývalým generálním ředitelem Adrianem Sarbuem. Ale tuto informaci lze hodnotit spíše mírně nepříznivě ve vztahu k obchodování s akciemi," říká Vaníček.

I na pražské burze končí výsledková sezóna. Ve čtvrtek budou reportovat svá čísla VIG a Orco.

Rakouská pojišťovací skupina VIG již dříve varovala, že nemusí splnit své celoroční cíle. "U VIG se zaměříme především na nedávné vyjádření o možnosti zaznamenání nepříznivých vlivů do výsledků vzhledem k negativnímu dopadu především rumunských aktivit. Odhadujeme 30% meziroční propad čistého zisku, ale vnímáme, že odhad tohoto vlivu je velmi obtížný a může nás překvapit na obě strany," říká Vaníček. Odhady výsledků VIG i dalších evropských firem najdete ZDE.

Orco - odhady výsledků 3Q 2013

Orco by mělo zveřejnit čísla o hospodaření ve čtvrtek po uzavření trhů. "Očekáváme pokles tržeb meziročně o 40 % na 27,5 milionu eur kvůli slabšímu rezidenčnímu trhu a poklesu příjmu z nájmů kvůli prodeji Sky Office a Rádia Svobodná Evropa. Čekáme i meziroční pokles zisku. Nejsledovanější událostí bude vývoj prodejů bytů v projektu Złota 44 v Polsku. Developer by rád prodej stihl za jeden a půl roku. Orco již předprodalo 60 z 266 bytů," říká Josef Novotný, analytik z České spořitelny. "Očekáváme, že se investoři budou spíše zajímat o plánovanou valnou hromadu než o samotné výsledky," dodává Vaníček.

Výsledková sezóna na pražské burze: Odhady a realita
Jaké výsledky zveřejní firmy, jejichž akcie jsou obchodované na pražské burze?…

Pokračují také jednání o nové vládě. V sobotu se ČSSD dohodla s hnutím ANO na rozdělení některých vládních pozic. Předsedu Poslanecké sněmovny má nominovat ČSSD, na post ministra financí dosedne někdo z hnutí ANO. Kdo to ale bude, zatím není jisté. Kandidáty jsou například členové Rady ekonomických expertů Andreje Babiše či samotný šéf strany.

Ovlivní IPO polské Energy akcie ČEZ?
V pondělí byla odstartovaná primární emise (IPO) třetí největší polské…
Přijeďte utrácet do Česka! Slabší koruna zve turisty nejen na…
Česká koruna bude kvůli intervenci ČNB nepochybně patřit k listopadovým…
Vladimír Pikora (Next Finance): Kolaps penzijní reformy má jedno plus…
V Česku nikdy žádná penzijní reforma nebude. Kolaps druhého pilíře to jen…
Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil
včera v 22:30

Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil

Americký akciový index Dow Jones Industrial Average ve středu kvůli ztrátám finančních společností oslabil. Zbývající...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 20:09

Samsung představil nový smartphone Galaxy S8

Jihokorejská společnost Samsung Electronics ve středu představila nový smartphone Galaxy S8. Slibuje si, že jí pomůže...
Samsung Asijské akcie Mobilní telefony
včera v 19:26

Zisk sázkové firmy OPAP kvůli vyšší dani klesl o 19 procent

Největší řecké sázkové společnosti OPAP ve čtvrtém čtvrtletí klesl hrubý provozní zisk (EBITDA) o 19,2 % na 83,7...
Hazard Řecko Evropské akcie
včera v 18:22

Soud v Londýně odmítl argumenty Kyjeva pro nesplacení dluhu Rusku

Ukrajina nedokázala uspokojivě vysvětlit, proč nesplatila Rusku dluh tři miliardy dolarů z roku 2013. V přípravném...
Ukrajina Rusko Střední a východní Evropa
Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými
včera v 17:55

Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo ve středu v zelených číslech. Nic na tom nezměnilo ani...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:34

Firmy v Británii žádají Londýn o garanci přístupu na jednotný trh EU

Automobilky, letecké společnosti a další firmy v Británii po oficiálním zahájení takzvaného brexitu žádají Londýn,...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 17:11

Británie a EU vstupují do jednání o rozvodu s různými prioritami

Británie a zbylých 27 zemí Evropské unie vstupují do dvouletých vyjednávání o britském odchodu (brexitu) z evropského...
Spojené království Evropská unie Politika
Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu
včera v 16:45

Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu

Index PX ve středu klesl o 0,05 % na 982,71 bodu. Do mínusu parket v Rybné stáhly akcie Komerční banky, elektrárenské...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:35

Audi a Mercedes svolají v Číně do opravy asi milion milion aut

Německé automobilky Audi a Mercedes v Číně svolají do opravy téměř milion vozů. Důvodem jsou hrozící problémy s...
Auta Čína Evropské akcie
včera v 15:43

Svaz: Volný obchod s Británií je pro české firmy prioritou

Zachování volného obchodu s Británií je pro české firmy prioritou, uvedl na dotaz ČTK Svaz průmyslu a dopravy....
Spojené království Evropská unie Česká republika
včera v 15:30

CzechInvest jedná s firmami o přesunu sídla z Británie do ČR

Státní agentura CzechInvest nyní jedná s řadou firem z USA a Asie o přesunu jejich sídla z Británie do Česka. Podle...
Spojené království Evropská unie Česká republika
včera v 14:31

Sobotka: ČR bude v jednáních o brexitu hájit práva svých občanů

Česká republika bude při vyjednáváních o odchodu Velké Británie z Evropské unie hájit práva svých občanů žijících v...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 14:30

Reuters: ECB po stížnostech přikročila k personálním změnám

Evropská centrální banka (ECB) vyměnila šéfa bruselské kanceláře a anulovala čtyři další jmenování do funkcí poté, co...
ECB Centrální banky
Předseda Evropské rady Tusk obdržel dopis od britské premiérky Mayové aktivující článek 50 Lisabonské smlouvy
včera v 13:35

Předseda Evropské rady Tusk obdržel dopis od britské premiérky Mayové aktivující článek 50 Lisabonské smlouvy

Předseda Evropské rady Donald Tusk ve středu odpoledne obdržel dopis od britské premiérky Theresy Mayové, který...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 13:26

Gazprom Germania bude hromadně propouštět

Gazprom Germania, německá pobočka ruského Gazpromu se sídlem v Berlíně, propustí část ze svých 230 zaměstnanců z...
Německo Rusko Zemní plyn
včera v 12:52

Řekové se údajně dohodli s věřiteli, Brusel to nepotvrdil

Řecko se dohodlo se svými věřiteli na reformách, škrtech a odprodeji elektráren, uvádějí zdroje blízké vyjednávání....
Řecko Dluhová krize Evropská unie
včera v 12:45

OKD ukončí těžbu v Dole Paskov, z firmy odejde přes 800 lidí

Společnost OKD v pátek ukončí těžbu v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku. Skončí tím i dobývání černého uhlí v...
NWR Akcie ČR Uhlí a koks
včera v 11:48

Německo má mít registr firem, jež nemohou dostat veřejné zakázky

Německo vytvoří "černou listinu" firem, které se nebudou moci ucházet o veřejné zakázky, protože v minulosti porušily...
Německo Byznys a podnikání
včera v 11:41

Evropská komise zablokovala fúzi burzovních společností Deutsche Börse a LSE

Evropská komise ve středu zablokovala plánované spojení německé burzovní společnosti Deutsche Börse s londýnskou...
Frankfurtská burza Fúze a akvizice Evropská unie