Jak nakupovat levně a prodávat draze? Časování trhu není nesmysl
|

Jak nakupovat levně a prodávat draze? Časování trhu není nesmysl

Řada finančních expertů odrazuje drobné investory od snahy načasovat nákupy a prodeje investic podle vývoje na trzích. Dlouhodobé a pravidelné investování vám zajistí v průměru solidní zhodnocení, zní jejich mantra. Pravdu mají jen částečně – ruleta každodenního obchodování a snaha se v krátkodobém horizontu strefit do změn trendu je opravdu loterie, v delším horizontu, s dostatkem trpělivosti a na základě fundamentů se ale dá celkový výnos výrazně vylepšit.

Ocenění Ponaučení pro investory P/E Časování trhu Americké akcie

Odpůrci časování trhu tvrdí, že nelze předpovědět vývoj cen aktiv. V tom mají pravdu. Někteří – a zcela legitimně – ale sledují své zájmy, například správci fondů udržují pravidelné investory v podstatě neustále "plně zainvestované". Poplatky za správu peněz se jim hezky sčítají a ke spokojenosti investorů stačí porazit inflaci, v náročnějších případech alespoň o vlásek překonat tržní benchmark. Proč ne, ani to mnohdy není hračka.

Dalším argumentem bývá poukázání na příklady investorů-sázkařů, kteří denním obchodováním přišli o veškeré úspory. Pro takové určitě není potřeba chodit daleko, zeptejte se svého brokera, třeba "pustí" nějaký ten příběh.

Jak tedy na akciích (ale platí to obecně i pro další typy investic) vydělat více než dlouhodobě proklamovaných 5 až 10 % ročně? Historicky se jako velice účinná možnost získání "nadvýnosu" ukazuje sledování fundamentů a časování nákupů a prodejů v dlouhodobém horizontu podle spolehlivých indikátorů ocenění. Ten dlouhodobý horizont si třikrát podtrhněte. Jde o to, aby investor uměl nakupovat v době, kdy jsou akcie z historického hlediska "levné", a naopak je prodávat a držet hotovost (případně vsadit na něco jiného, a může to trvat roky, než znovu budou akcie atraktivní), když se ocenění vyhoupne na výrazně vyšší než historicky průměrné úrovně.

"Běžný výnos" je nesmysl

Základem chuti investovat tak trochu nepravidelně je zbavit se svěrací kazajky, kterou je obecně přijímaná představa o historicky běžném výnosu z akcií. Ten může na CNBC propagovat možná Warren Buffett, který investuje 60 let, ale většina investorů jde s penězi na trh s horizontem několika let. Podle dat Stern School of Business vynesly americké akcie (index S&P 500) od konce 20. let minulého století ročně v průměru 9,3 %, což by tedy měl být onen zmíněný běžný výnos. Má to ale dva háčky.

Běžný výnos z akcií je nesmyslný pojem

Zaprvé, číslo není očištěno o inflaci. To znamená, že roční průměrný výnos byl o pár procentních bodů nižší, zhruba 6,4 %. A zadruhé, výnosy se nejen v jednotlivých letech, ale i celých desetiletích výrazně lišily. Býčí trhy se střídaly s těmi medvědími. Průměrný výnos se z toho všeho spočítat dá, mluvit o běžném výnosu je ale nesmysl.

Graf jasně ukazuje, že výnosy z amerických akcií očištěné o inflaci v klouzavých 10letých obdobích kolísaly v obrovských vlnách. Poválečný boom nabídl mimořádně vysoké zisky, stejně jako investice mezi koncem 70. let a začátkem 90. let. V 30. letech nebo od roku 1963 do roku 1973 to ale bylo výrazně horší, mnohdy akcie nevydělávaly vůbec, a to ne pár let, ale v průměru celých 10 let. A to ještě investoři museli "vydržet" a neprodat akcie na úplném dně, když v roce 1929 ceny spadly o 90 %. Takže ani 10letý horizont při pasivní nebo pravidelně kumulované investici do amerických akcií negarantuje kladné zhodnocení.

Jak se vyhnout zbytečným ztrátám?

Sedět a čekat, než další býčí trh napraví škody, které napáchal ten probíhající medvědí, se navíc investorům nevyplatí ještě z dalšího důvodu. V době, kdy akcie v portfoliu nevydělávají, daří se mnohdy dluhopisům. Ale investor drží akcie, takže třeba na dluhopisy nemá peníze (to je samozřejmě model, málokdo drží pouze jednu třídu aktiv, takový investor si z diverzifikace zaslouží pětku s vykřičníkem). Celkově tedy poplatky, daně, volatilita a náklady ušlé příležitosti investorovi, který paličatě čeká na obrat trendu, způsobují ztráty.

Fajn, ale jak poznat, že je špatná doba na další nákupy? Kdyby to šlo, tak by teprve tento exkurz do historie měl smysl, namítnete. Ono to možná jde. Jen možná proto, že historii nelze brát jako zaručený recept na odhadování budoucnosti, ale co jiného využít než zkušenosti nabrané investory za dlouhá desetiletí, a následně preferovat ty nejpravděpodobnější scénáře, zní odpověď.

Tři ukazatele ocenění se v uplynulých dekádách ukázaly být relativně spolehlivé (ve srovnání s dalšími oceňovacími modely). Jde o CAPE, tedy cyklicky očištěný poměr ceny akcie a zisku na akcii, dále CABM, cyklicky očištěný poměr účetní hodnoty firem a tržní kapitalizace, a nakonec q, které vyjadřuje, jak velkou část celkových aktiv amerických firem by bylo možné "zaplatit" všemi akciemi těchto firem (tržní kapitalizací). CAPE a q jsou veřejnosti snadno dostupné indikátory, takže je může využít každý drobný investor.

Důvěryhodné ukazatele?

CAPE zpopularizoval letošní laureát Nobelovy ceny za ekonomii Robert Shiller, proto se mu také říká Shillerovo P/E. Cenu akcie ukazatel poměřuje s 10letým průměrným ziskem na akcii, čímž omezuje vliv krátkodobých výkyvů cen akcií a zisků na ocenění trhu. Dlouhodobý průměr tohoto Shillerova P/E je v případě indexu S&P 500 okolo 16. Když se ocenění akcií v historii dostalo výrazně pod tuto hodnotu, byla to zpravidla zajímavá nákupní příležitost. A naopak.

Shillerovo P/E indexu S&P 500

Mebane Faber z Cambria Investments zkoumal výnosnost akcií v obdobích po dosažení určité úrovně Shillerova P/E mezi lety 1881 a 2011. Kdo investoval, když CAPE spadl pod 5 (velice výjimečná situace), v dalších 5 letech v průměru vydělal 22 % ročně, a to při zohlednění inflace. Investice při CAPE mezi 5 a 10 vynesla v dalších 5 letech v průměru 13 % ročně. Kdo naopak vsadil na akcie při CAPE vyšším než 20, dosáhl v dalších 5 letech jen na 5% roční zhodnocení, kdo investoval při CAPE nad 25, v dalších 5 letech při zohlednění inflace prodělal.

22. listopadu 2013 se Shillerovo P/E indexu S&P 500 dostalo na 25,41. Závěr si udělejte sami. Historický průměr, medián, nejvyšší a nejnižší historickou hodnotu ukazatele můžete sledovat ZDE. Ani tento tržní indikátor samozřejmě není perfektní – například v polovině 70. let mohl investory příliš brzy přimět investovat do akcií, v polovině 90. let na základě něj řada lidí mohla předčasně prodávat.

Tobinovo q a index S&P 500

Totéž platí o q. Před rokem 2000 tento ukazatel, s nímž dříve přišel další nobelista James Tobin, k předpovědi brzkého kolapsu cen akcií využili Andrew Smithers a Stephen Wright. Oba indikátory velice silně korelují, od 70. let naprosto mimořádně. Ukazatel q je možné sledovat na kvartální bázi ve zprávách Fedu o pohybu peněz v americké ekonomice.

Historicky se q v průměru pohybuje mezi 0,6 a 0,7. To znamená, že hodnota všech akcií amerických firem by dokázala vyvážit 60 až 70 % veškerých aktiv těchto firem. V současnosti je q lehce nad 1, ceny akcií jsou tedy v souhrnu vyšší než celková aktiva firem. Opět si úsudek udělejte sami, q lze sledovat například ZDE.

Zdroj: MarketWatch
15:26

Írán uvalil sankce na 15 amerických firem

Írán zavedl sankce proti 15 americkým společnostem za jejich údajnou podporu Izraele a "teroristických akcí tohoto...
Írán Spojené státy americké (USA) Politika
14:46

Finanční správa vybrala do konce března na DPH meziročně o 15 % více

Finanční správa během prvních třech měsíců letošního roku vybrala na dani z přidané hodnoty o 8,25 miliardy korun...
Daně Česká republika Byznys a podnikání
14:44

Uber po nehodě v USA stáhl všechny vozy s autonomním řízením

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber stáhl z provozu všechna svá samořízená auta. Učinil tak poté, co...
Uber Technologie Doprava
14:18

Transformované fondy loni vydělaly klientům v průměru 0,8 %

Transformované penzijní fondy v roce 2016 vydělaly klientům v ročním vyjádření v průměru 0,8 %, jen tři z osmi...
Penzijní fondy Spoření Česká republika
Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy
13:07

Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci doporučil prodloužit omezení těžby ropy o šest...
Ropa Těžba Komodity
včera v 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
včera v 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
včera v 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
včera v 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
včera v 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
včera v 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
24. 3. 2017 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
24. 3. 2017 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
24. 3. 2017 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
24. 3. 2017 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů