Buďte v klidu, americké akcie čeká ještě několik let rekordů
|

Buďte v klidu, americké akcie čeká ještě několik let rekordů

V poslední době se stále častěji mluví o bublině na amerických burzách. David Kostin z Goldman Sachs a známý investor a dlouhodobý medvěd Jeremy Grantham však přicházejí se zcela jinou, překvapivě extrémně býčí předpovědí. Každý ale vidí důvody někde jinde. Shodují se v jednom - v dalších dvou letech se není (téměř) čeho bát.

Investiční a ekonomický výhled Americké akcie Výhled na rok 2014

Akciový stratég z Goldman Sachs David Kostin přišel s předpovědí vývoje indexu S&P 500 až do roku 2016. Podle něj index v příštím roce vzroste na 1 900 bodů, v roce 2015 přidá 15 % na 2 100 bodů a v roce 2016 dalších 23 % na 2 200 bodů.

"Náš výhled pro rok 2014 počítá s růstem zisků a o něco nižším ukazatelem P/E. Základem předpovědi je růst ekonomiky, tržeb i zisků. Čekáme světový ekonomický růst o 3,6 %. USA porostou o 3 %, inflace zůstane na 1,4 %. Porostou i ekonomiky Číny (+7,8 %), Japonska (+1,6 %) a Evropy (+ 1,5 %). Růst tržeb a zisků je jen důsledkem vývoje ekonomiky. Tržby v USA porostou o 5 % a zisk na akcii o 8 %. Tímto způsobem bude růst pokračovat i v dalších letech," zdůvodňuje Kostin svůj akciový optimismus.

Odhad vývoje indexu S&P 500

Je zajímavé, že tento výhled je dost podobný tomu, který zveřejnil dlouhodobý medvěd Jeremy Grantham z GMO. "Můj osobní odhad je, že americké akcie posílí o 20 až 30 % v příštím roce, nebo spíše v následujících dvou letech," říká Grantham. To je velmi podobné tomu, co tvrdí Kostin. Tím ale veškerá podobnost končí.

Grantham totiž na rozdíl od stratéga z Goldman Sachs vidí velkou nafukující se bublinu. "Potom přijde třetí velký propad trhů od roku 1999. Podle všeho pak budou Greenspan, Bernanke a Yellenová odpočívat v pokoji, protože museli čekat, že se něco takového stane," říká. "A my investoři dostaneme, co si zasloužíme," dodává.

"Dle mého názoru bude trh pokračovat v růstu v Greenspanovsko-Bernankovském režimu ekonomických stimulů. Bude muset přijít několik velkých ekonomických šoků, aby politiku Fedu převážily," tvrdí Grantham. Potom přijde pád.

Co může být takovou událostí?

Podle Granthama ekonomický růst zpomaluje, především v Evropě, ale i globálně. To může být těžká váha i na Fed. Nepomáhá tomu ani nedostatek fiskálních stimulů a strmý pokles federálního deficitu USA. Pravděpodobnost, že se to stane v příštích dvou letech? 25 %, tvrdí Grantham.

Zdroj: GMO, Goldman Sachs

před hodinou

Škoda Praha, dceřinka skupiny ČEZ, se ocitla v hledáčku japonsko-indonéské Nikko Securities Indonesia

O firmu Škoda Praha, dceřinou společnost energetické skupiny ČEZ, se údajně zajímá japonsko-indonéská společnost...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice