Co musíte ráno vědět (6. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (6. listopadu)

Jak si v úterý vedly burzy v Evropě i zámoří, jak vidí Evropská komise vývoj ekonomiky eurozóny i jednotlivých zemí a do čeho investoval Justin Bieber milion dolarů? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie uzavřely kolem nuly. Investoři vybírali zisky

Americké akcie v úterý zahajovaly výrazně v mínusu. Přibližně půl hodiny po otevření burz však všechny tři nejvýznamnější americké akciové indexy začaly ztráty mazat a již v polovině obchodní seance se pohybovaly kolem nuly, kde nakonec i uzavřely. Z makrodat investory příjemně překvapil nečekaný růst indexu nákupních manažerů ve službách. Dow nakonec oslabil o 0,13 % na 15 618,22 bodu a širší S&P 500 odepsal 0,28 % na 1 762,97 bodu. Technologický Nasdaq posílil o 0,08 % na 3 939,86 bodu. Nejvíce odepisovaly telekomunikační tituly a energetický sektor. Na červené nule naopak uzavřel sektor cyklického spotřebního zboží a pouze mírnou ztrátu zaznamenaly také technologické tituly.

Po závěru trhů reportovaly čtvrtletní výsledky svého hospodaření například výrobce elektromobilů Tesla Motors (ztráta 0,32 USD na akcii, upravený zisk 0,13 USD na akcii nad odhadem 0,10 USD na akcii, tržby 602,6 milionu USD) a zábavní společnost 21st Century Fox (zisk na akcii 0,54 USD, upravený zisk na akcii 0,33 USD pod odhadem 0,34 USD na akcii, tržby 7,06 miliardy USD).

Pět důvodů, proč může prasknout akciová bublina

2. Evropské akcie v úterý ztrácely kvůli BMW a zhoršení výhledu Evropské komise

Evropské akcie v úterý spadly z pětiletých maxim, když Evropská komise zhoršila svůj odhad vývoje ekonomiky v eurozóně a automobilka BMW zveřejnila hospodářské výsledky. Britský FTSE 100 ztratil 0,25 %, francouzský CAC 40 odevzdal 0,82 % a německý DAX oslabil o 0,31 %. Nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů a síťovému odvětví, přes procento naopak odepisovaly banky, pojišťovny a automobilky.

3. Pražská burza v úterý ve znamení tří velkých poklesů

Co se děje na pražské burze? Akcie hned tří firem se prudce propadly a index PX odepsal 1,29 % na 1 013,01 bodu. Nejobchodovanější akcií dne byla česká Telefónica, která reportovala výsledky za třetí čtvrtletí. Španělská Telefónica zároveň potvrdila prodej svého 65,9% podílu v české divizi do rukou PPF za 2,467 miliardy eur. Cena akcií na to reagovala poklesem o 2,76 % na 303,40 Kč. Nejhlubší propad však zaznamenaly cenné papíry mediální CME, které odepsaly 20,74 % na 44,15 Kč, když následovaly pondělní propad v zámoří, který zapříčinila zpráva o tom, že člen představenstva společnosti Fred Langhammer prodal 360 tisíc akcií a ponechal si jen 20 tisíc. Před středečním ohlášením výsledků za minulý kvartál ztrácela i těžařská firma NWR (-7,53 %). Analytici očekávají, že se firma ve třetím čtvrtletí propadla do ztráty 59,3 milionu EUR, což by znamenalo čtvrtou kvartální ztrátu v řadě. Ztrácely i bankovní tituly - Erste Group Bank oslabila o 1,86 % na 679 Kč a Komerční banka odevzdala 0,42 % a uzavřela obchodování na 4 770 Kč. Mírně si naopak polepšily Fortuna (+0,36 %) a Stock Spirits (+4,90 %).

ČS: Listopadová akciová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Agentura Markit zveřejní indexy nákupních manažerů v sektoru služeb pro eurozónu i jednotlivé země, Spojené království odhalí průmyslovou výrobu, Německo průmyslové objednávky a eurozóna tržby maloobchodních prodejců. Twitter oznámí emisní cenu svých akcií při čtvrtečním vstupu na burzu. Harmonogram zveřejňování opožděných amerických makrodat naleznete ZDE. Hospodářské výsledky zveřejní ve světě například Time Warner, Devon Energy, Prudential Financial nebo Toyota. Odhady středečních výsledků amerických i evropských firem si můžete prohlédnout ZDE. Co všechno trhy v týdnu čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Pražskou burzou zahýbou výsledky NWR za třetí čtvrtletí. "Očekáváme EBITDA -10,7 milionu EUR kvůli pokračujícímu tlaku na ceny uhlí. Investoři se zaměří na pokračování snahy snižování nákladů a na výhled na sektor ze strany managementu. Trh je výrazně negativnější s odhadem na EBITDA -26 milionů eur," tvrdí Milan Vaníček, analytik J&T Banky.

NWR - odhadované výsledky hospodaření v 3Q2013

"Očekáváme, že NWR prohloubí ztrátu EBITDA z 18 milionů eur ve 2Q2013 na 36 milionů ve 3Q2013, a to kvůli 9% mezikvartálnímu poklesu cen koksovatelného uhlí. Mnohem důležitější však budou výsledky za čtvrté čtvrtletí, do nichž se promítne zvýšení cen koksovatelného uhlí o 11 %. Možné je zvýšení objemu prodejů z 2,37 milionu tun na 2,6 milionu tun. Uvidíme také v plné míře dopad poklesu počtu odběratelů o třetinu. Co se týče cash flow, nemáme obavy, že by s ním měla v několika následujících kvartálech NWR potíže, protože by měla do konce roku dokončit prodej koksovny OKK (čistá hotovost 95 milionů eur)," říká Petr Bártek, analytik z České spořitelny.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Draghi: Eurozóna se zvolna zotavuje, úroky jsou ale problém

Ekonomika eurozóny se postupně zotavuje. Tržní úrokové sazby, které domácnosti a firmy platí napříč měnovou unií, se nicméně nadále velmi liší. Dva dny před čtvrtečním zasedáním rady Evropské centrální banky to prohlásil šéf ECB Mario Draghi. Finanční trhy nepředpokládají, že by ECB ve čtvrtek změnila základní sazby, spekuluje se ale, že by tak mohla případně učinit v budoucnu.

6. Evropská komise snížila odhad růstu ekonomiky eurozóny pro příští rok, zvýšila odhad míry nezaměstnanosti

Evropská komise v úterní predikci snížila odhad růstu HDP pro eurozónu v roce 2014 na 1,1 % z původně očekávaných 1,2 %. Zároveň zvýšila odhad míry nezaměstnanosti na 12,2 % v roce 2014 z prvotního odhadu 12,1 %. V roce 2015 by však nezaměstnanost měla klesnout na 11,8 %. Euro reagovalo prudkým oslabením z 1,3482 na 1,3507 EUR/USD.

Evropská komise předpovídá, že euro bude dál zpevňovat

EK: Řecko a Itálie se příští rok vrátí k růstu, Kypr o rok později

7. Telefónica prodá PPF 65,9% podíl v české divizi za 2,467 miliardy eur. Akcie se budou vykupovat zřejmě za 305,60 Kč za kus

Telefónica SA prodá 65,9% podíl v české Telefónice za 2,467 miliardy eur. Španělé si ve firmě nechají podíl 4,9 %. Největší tuzemské telekomunikační firmě Telefónica C.R. klesly za první tři čtvrtletí roku 2013 konsolidované výnosy z podnikání o 5,8 % na 35,579 miliardy Kč. Provozní zisk OIBDA byl 13,2 miliardy Kč. Firma potvrdila celoroční výhled.

Na další dění v největším českém operátorovi jsme se zeptali analytika Petra Bártka z České spořitelny:

8. K růstu tržeb za nepotravinářské zboží v září v České republice přispěl nejvíce prodej přes internet

Tržby v maloobchodě včetně motoristického segmentu po očištění o sezónní vlivy klesly v září reálně meziměsíčně o 0,7 %. Meziročně očištěné tržby o vliv počtu pracovních dní vzrostly o 0,5 %, bez očištění o 3,7 % (v letošním září bylo o dva pracovní dny více než v roce 2012). Pokračoval růst prodeje motorových vozidel včetně náhradních dílů.

9. Goldman Sachs: Fed sníží míru nezaměstnanosti požadovanou pro zpřísnění měnové politiky na 6 % ze současných 6,5 %

Jan Hatzius z Goldman Sachs věří, že Fed sníží požadovanou míru nezaměstnanosti na 6 %. Právě míry nezaměstnanosti a inflace (2 %) Fed určil jako "laťky", které musí americká ekonomika zdolat, aby banka začala zvyšovat základní sazbu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Justin Bieber investuje do nové sociální sítě

V tomto týdnu se rozjíždí nová sociální síť zaměřená na dospívající nazvaná Shots of Me. Projekt vytvořil stejný tým, který stojí za populárními mobilními hrami se značkou RockLive. A kdo jiný by měl být hlavním investorem než nejslavnější světový teenager Justin Bieber. Podle magazínu Fortune Bieber do podniku vložil 1,1 milionu dolarů. "S Justinem jsme se seznámili poté, co začal hrát našel hry a tweetovat o nich," řekl výkonný ředitel RockLive John Shahidi, který firmu založil před pár lety s bratrem Samem. "S našimi produkty je spojený - pomáhal nám mnohé věci testovat a poskytoval nám zpětnou vazbu. Když jsme mu řekli, že vytváříme sociální síť pro teenagery, která jim poskytne to, co jim jiné sítě nedávají, a bude se zabývat i tématy, jako je kyberšikana, rozsvítily se mu oči," dodal.

20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
včera v 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
včera v 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
včera v 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
včera v 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
včera v 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
včera v 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
včera v 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
včera v 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
včera v 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika