Co musíte ráno vědět (8. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (8. listopadu)

Jak reagovaly akcie na nečekané kroky centrálních bank, jak zahájila obchodování na burze společnost Twitter a která celebrita se vydá do vesmíru? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie po rozhodnutí ECB a zveřejnění růstu HDP ztrácely

Americké akcie ve čtvrtek zahájily mírně v plusu. Rychle však zamířily pod nulu a své ztráty v průběhu celého dne prohlubovaly. Na trh dorazily údaje o překvapivě rychlém růstu americké ekonomiky, které zvýšily pravděpodobnost, že americká centrální banka začne uvažovat o postupném omezování stimulačních opatření dříve, než se obecně předpokládalo. Dow nakonec oslabil o 0,97 % na 15 593,98 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,32 % na 1 747,15 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 1,90 % na 3 857,33 bodu. Nejvíce oslabily sektor cyklického spotřebního zboží a tituly ze sektoru základních materiálů. Nejméně, kolem procenta, naopak odepsaly sektor zdravotnictví a tituly ze sektoru služeb. Po závěru trhů zveřejnily čtvrtletní výsledky svého hospodaření například společnosti Walt Disney, Priceline.com a Groupon.

Investoři musejí být šílení

2. Evropské akcie po nečekaném rozhodnutí ECB vyletěly vzhůru, zisky však neudržely a obrátily do mínusu

Evropské akcie posilovaly poté, co Evropská centrální banka nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu a zápůjční sazbu, obě o 0,25 procentního bodu. Zisky však neudržely a obrátily do mínusu. Britský FTSE 100 odepsal 0,66 %, francouzský CAC 40 ztratil 0,14 % a německý DAX zpevnil o 0,44 %. Dařilo se automobilkám a průmyslovému zboží, ztrácely naopak stavební sektor, síťové odvětví a telekomunikace.

Nevíte, kam poslat své peníze? Americké akcie jsou drahé, přesuňte se do Evropy a Japonska

3. Pražská burza ve čtvrtek po rozhodnutí ČNB vyletěla vzhůru a zpevnila o více než procento

Index PX ve čtvrtek zpevnil o 1,28 % na 1 041,39 bodu. Nejobchodovanější akcií dne byl ČEZ, který zpevnil o 0,44 % na 566 Kč. Pozornost se však obracela především ke Komerční bance, jejíž cenné papíry po čtvrtečním zveřejnění hospodářských výsledků zakončily na zelené nule (4 810 Kč). Komerční bance klesl za letošní tři čtvrtletí konsolidovaný čistý zisk připadající na akcionáře meziročně o 12,5 % na 9,6 miliardy korun, po očištění o jednorázové položky jen o 7,7 %. Aktiva banky stoupla od začátku roku o 2,2 % na 804 miliard Kč. Fortuna, která rovněž zveřejnila čísla za minulý kvartál i souhrnné výsledky za posledních devět měsíců, posílila o 3,27 % na 117 Kč. Přijaté sázky za devět měsíců stouply o 21,3 % na 405,2 milionu eur, EBITDA +36,2 % na 18,1 milionu eur. Dařilo se i akciím Erste Group Bank, které zdražily o 2,72 % na 706 Kč. Ztrácela naopak mediální CME, jejíž cenné papíry zlevnily o 3,84 % na 43,80 Kč. Televize Nova ve čtvrtek oznámila zrušení několika pořadů (včetně Na vlastní oči) a propouštění.

ČS: Listopadová akciová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Investoři budou vyhlížet data z amerického trhu práce za říjen a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Německo a Francie zveřejní běžný účet a obchodní bilanci, Francie navíc odhalí i deficit rozpočtu a průmyslovou výrobu a Spojené království obchodní bilanci. Hospodářské výsledky zveřejní ve světě například Allianz nebo Telefónica. Odhady pátečních výsledků firem si můžete prohlédnout ZDE. Co všechno trhy ve zbytku týdne čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Twitter není v současnosti zajímavá investiční příležitost, tvrdí stratég

5. S akciemi Twitteru bylo zahájeno obchodování na burze. První akcie se prodala o 73 % výše, než kolik stála v IPO

Akcie společnosti Twitter vstoupily na burzu. Téměř hodinu a půl po otevření amerických burz se s cennými papíry Twitter neobchodovalo a makléři pouze uváděli, že registrují nákupní objednávky kolem 40 až 44 USD za kus. První akcie se nakonec prodala kolem 16.50 SEČ za 45,10 USD, tedy o 73 % výše, než byla upisovací cena 26 USD. Deset minut po začátku obchodování se akcie Twitteru prodávaly dokonce o více než 90 % výše s intradenním maximem 50,09 USD. Za celý den se nakonec zobchodovalo více než 117 milionů kusů akcií Twitter, které posílily o 72,69 % na 44,90 USD.

Kolik byste vydělali, kdybyste do těchto akcií investovali tisíc dolarů, když šly na burzu?

6. ECB nečekaně snížila sazby

Evropská centrální banka snížila hlavní úrokovou sazbu na 0,25 %. Depozitní sazbu ponechala na 0 % a zápůjční sazbu snížila z 1 % na 0,75 %. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali on-line. Před zveřejněním rozhodnutí euro vůči dolaru oslabovalo o 0,2 % na 1,349 EUR/USD. Po zveřejnění rozhodnutí se propadlo o 1 %.

Bank of England ponechala sazbu beze změny na 0,5 %, program odkupu aktiv nenavýšila

7. ČNB zahájila měnové války: Schválila intervence proti koruně, ta oslabila až k 27 EUR/CZK

Základní úroková sazba zůstala beze změny na 0,05 %. Cílem pro kurz koruny je podle vyjádření rady ČNB 27 korun za euro, kde by banka ráda kurz držela. Jde o první intervence národní banky na měnovém trhu za 11 let.

8. V OKD skončilo referendum o stávce, výsledky budou známy v pátek

Na šachtách těžební společnosti OKD ve čtvrtek skončilo čtyřdenní hlasování o tom, zda jsou horníci kvůli neshodám při vyjednávání o nové kolektivní smlouvě ochotni jít do stávky. Výsledky budou známy v pátek, do té doby nechtějí odboráři dělat žádné odhady. Aby mohli horníci stávkovat, musí k referendu přijít alespoň polovina z více než 12 000 zaměstnanců OKD a alespoň dvě třetiny hlasujících se vyslovit pro stávku.

Čistá ztráta NWR ve třetím kvartálu dosáhla 132,2 milionu EUR (odhad Bloomberg: 59,3 milionu EUR)

9. Irsko má poslední souhlas Troiky, opustí záchranný program

Irsko úspěšně prošlo posledním hodnocením "trojky" svých mezinárodních věřitelů. V prosinci tak jako první ze zemí eurozóny zasažených dluhovou krizí bude moci vystoupit z programu finanční pomoci, který dostala od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Oznámil to irský ministr financí Michael Noonan.

EK: Řecko a Itálie se příští rok vrátí k růstu, Kypr o rok později

Bloomberg: Oživení ekonomiky dělá z řeckých akcií vynikající zboží

10. Slabé ekonomické oživení Spojeného království snižuje naděje premiéra Camerona na znovuzvolení

Britský premiér David Cameron podle průzkumů veřejného mínění nemá moc velkou naději na znovuzvolení. Jeho největší vadou je to, že vede zemi skrz slabé ekonomické oživení. Aktivita v sektoru služeb ve Spojeném království dosáhla nejlepšího výsledku za posledních 16 let, zaměstnanost také roste a ceny nemovitostí v Londýně zrovna tak. Průzkumy veřejného mínění však přesto poukazují na obavy britských občanů z vývoje ekonomiky. Důvod? Rostoucí tempo inflace, které od Cameronova nástupu překonalo růst mezd v poměru dva ku jedné.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Lady Gaga bude zpívat ve vesmíru

Lady Gaga se stane prvním muzikantem, který bude zpívat ve vesmíru. V roce 2015 by měla nasednout na Virgin Galactic a v rámci festivalu Zero G Colony odletět do vesmíru. Měsíc předtím se bude muset připravovat, aby dokázala zpívat i v odlišné atmosféře. Lady Gaga tak sice bude první celebritou, která vystoupí ve vesmíru, nebude však první, kdo ve vesmíru zazpívá. Loni ji předběhl astronaut Chris Hadfield, který na mezinárodní vesmírné stanici natočil cover verzi hitu Davida Bowieho Space Oddity.

SoftBank údajně usiluje o získání podílu v Uberu
SoftBank údajně usiluje o získání podílu v Uberu
před 24 minutami

SoftBank údajně usiluje o získání podílu v Uberu

Japonská technologická společnost SoftBank Group usiluje o získání podílu v americkém provozovateli alternativní...
Uber Japonsko Fúze a akvizice
Soud: Manažer VW zadržený v USA kvůli emisní aféře přizná vinu
před 40 minutami

Soud: Manažer VW zadržený v USA kvůli emisní aféře přizná vinu

Manažer německé automobilky Volkswagen Oliver Schmidt zadržený ve Spojených státech v souvislosti s emisním skandálem...
Spojené státy americké (USA) Volkswagen Evropské akcie
Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru
Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru
před hodinou

Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru

Evropské akciové trhy uzavřely úterní obchodování v plusových číslech. Investoři se soustředili na výsledkovou sezónu...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Tatněfť plánuje nový chemicko-plynárenský podnik
17:23

Tatněfť plánuje nový chemicko-plynárenský podnik

Ruský producent ropy Tatněfť investuje 250 miliard rublů do nového chemicko-plynárenského podniku na produkci...
Rusko Ropa Zemní plyn
Řecko se po třech letech vrátilo na dluhopisové trhy
Řecko se po třech letech vrátilo na dluhopisové trhy
17:05

Řecko se po třech letech vrátilo na dluhopisové trhy

Řecká vláda v úterý vydala pětileté dluhopisy v hodnotě tří miliard eur s úrokem 4,625 procenta. Země se tak po...
Řecko Dluhopisový trh Státní dluhopisy
Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální…
Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální…
16:45

Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální společnosti CME zdražily o více než 2 %

Pražská burza v úterý navázala na zisk z pondělní seance, když index PX zpevnil o 0,74 % na 1 015,13 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii
BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii
16:21

BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii

Německá automobilka BMW bude vyrábět plně elektrickou verzi modelu Mini ve své britské továrně nedaleko Oxfordu, a to...
BMW Evropské akcie Auta
USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v červenci…
16:05

USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v červenci stoupl na 121,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry v USA v červenci stoupl na 121,1 bodu z červnových 117,3 bodu. Analytici naopak počítali...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Americké akcie v úvodu: DJIA +0,6 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq -0,12 %
15:40

Americké akcie v úvodu: DJIA +0,6 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq -0,12 %

Index S&P 500 po otevření vystoupal na nové historické maximum 2 479,58 bodu.
Americké akcie
AXA a Uber ve Francii nabídnou havarijní pojištění řidičům
AXA a Uber ve Francii nabídnou havarijní pojištění řidičům
15:20

AXA a Uber ve Francii nabídnou havarijní pojištění řidičům

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber a francouzská pojišťovací skupina AXA ve Francii nabídnou...
Uber AXA Pojištění
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
15:01

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v květnu dosáhl 5,7 %

Ceny domů ve Spojených státech v květnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Český stát vybral v pololetí meziročně více u většiny daní
14:45

Český stát vybral v pololetí meziročně více u většiny daní

Finanční úřady v prvním pololetí vybraly na dani z přidané hodnoty zhruba 180 miliard Kč, což je meziroční růst o 14...
Česká republika Daně
Ze světa investičních doporučení (25. července)
14:30

Ze světa investičních doporučení (25. července)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Auta z koncernu VW dotčená skandálem by mohla přijít o registraci
Auta z koncernu VW dotčená skandálem by mohla přijít o registraci
14:14

Auta z koncernu VW dotčená skandálem by mohla přijít o registraci

Naftové vozy koncernu Volkswagen vybavené softwarem pro falšování údajů při měření emisí by mohly přijít o registraci...
Volkswagen Evropské akcie Auta
McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk o 28 procent
McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk o 28 procent
14:10

McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk o 28 procent

Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 28 procent na 1...
McDonald's Americké akcie Výsledková sezóna
Zisk General Motors ve čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl o 42…
Zisk General Motors ve čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl o 42…
13:42

Zisk General Motors ve čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl o 42 procent

Největší americké automobilce General Motors klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 42 procent na 1,7 miliardy USD....
Americké akcie Výsledková sezóna