Burzovní kalendář 16. 12. - 20. 12. 2013
|

Burzovní kalendář 16. 12. - 20. 12. 2013

Nový týden bude mít pro všechny trhy jeden společný jmenovatel - Fed. Dvoudenní zasedání americké centrální banky vyvrcholí ve středu rozhodnutím o nastavení měnové politiky. Stále větší část trhu věří, že Fed začne ukončovat QE. Centrální banka zasedá i v České republice. V Evropě budou zveřejněny předběžné indexy nákupních manažerů a údaje o inflaci, Německo oznámí prosincový index ekonomické důvěry ZEW.

Investiční a ekonomický výhled

USA

16/12 Index průmyslové aktivity newyorského Fedu (Empire State)

16/12 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH)

16/12 Průmyslová výroba

17/12 - 18/12 Zasedání FOMC

17/12 Index spotřebitelských cen

17/12 Index trhu nemovitostí

18/12 Zahájená výstavba

19/12 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

19/12 Index aktivity filadelfského Fedu

19/12 Prodeje existujících domů

20/12 HDP za 3Q2013 (revize)

Po pondělním vzestupu indexu S&P 500 na nové maximum investoři v následujících třech dnech prodávali, zčásti proto, aby sesbírali zisky z dosavadního růstu. S&P 500 nakonec za týden odepsal 1,65 %, stejně si vedl také Dow Jones Industrial Average. Nasdaq odepsal mírnějších 1,51 %. Indexům tak spíše uškodila rozpočtová dohoda Kongresu, protože zvýšila pravděpodobnost, že Fed začne ukončovat program podpory ekonomiky dříve než v březnu, s kterým stále počítá většina trhu.

"Index S&P 500 ve středu opět po několika dnech uzavřel pod 1 800. Dohoda mezi republikány a demokraty o financování vlády vyvolala nové dohady, kdy Fed začne snižovat objem odkupů dluhopisů. Nejistota zvyšuje volatilitu. Situace se 18. prosince po zasedání FOMC vyjasní. Ceny by mohly ještě klesnout, ale na konci roku může přijít růst," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 vyslal v pátek býčí signál, když uzavřel těsně nad hranicí podpory 1 775 bodů. Je tak stále jen 2 % pod svým rekordním závěrem. Vývoj indexu tak podle obchodníků rozhodně neukazuje na nějakou paniku na trzích. Všichni spíše vyhlížejí zasedání FOMC, které bude pro příští týden klíčové. Ze začátku týdne se tak dá čekat nervozita. Většina analytiků očekává, že Fed začne program nákupu dluhopisů omezovat v březnu, nedávná silnější ekonomická data z trhu práce však přiměla některé investory uvažovat o tom, že by to mohlo být dříve, možná už na středečním zasedání.

"Zdá se, že Wall Street zažívá bolení břicha a zvažuje možnost omezení QE už v prosinci. Středa bude velkým dnem pro světové kapitálové trhy," říká Jim Russell, akciový stratég z US Bank Wealth Management.

I přes jistou nervozitu by byl začátek omezování QE již v prosinci stále velkým překvapením. Trhy by na něj reagovaly prudkým poklesem. Na druhou stranu je mnohem pravděpodobnější, že se nervózní obchodování ve středu zklidní. "Očekáváme, že nervozita a potenciální pochybnosti mohou na začátku týdne přinést zvýšenou volatilitu, která by se však měla proměnit v pozitivní impulz," říká hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

"Každý má strach z toho, že by Fed ve středu přišel s překvapivým rozhodnutím. Tomu ale nevěřím. Pět let velmi uvolněné měnové politiky a podpory ekonomiky nesmažete za jediný den," komentuje situaci Charlie Smith, investiční šéf společnosti Fort Pitt Capital.

I kdyby nakonec k částečnému omezení programu Fedu již ve středu došlo, šlo by zřejmě jen o kosmetickou úpravu, která by se po prvotním šoku nijak zvlášť neprojevila. Nikde není navíc psáno, že by Fed následně nemohl objemy odkupovaných dluhopisů zase zvýšit.

Jak listopadová data z trhu práce ovlivnila názor Wall Street na zahájení omezování QE?

Otázka je, zda rozhodnutí Fedu může na Wall Street přinést očekávanou Santa Claus Rally. Za prosinec je index S&P 500 zatím v mírném mínusu a boří historické poučky o prosincovém růstu cen akcií. Nepomáhají ani předvánoční nákupy. "Čísla od obchodníků jsou zklamáním. Sice se prodává, ale jen za cenu výrazných slev, a nápor na obchody není nijak velký. To vzbuzuje trochu obavy, protože nákupní sezóna je letos kratší než obvykle," vysvětluje Lawrence Creatura, portfoliomanažer z Federated Investors. "Investoři čekají na Santu, ale ten zřejmě teprve nakládá sáně," dodává.

Zveřejněna budou příští týden i další důležitá data. V pondělí to budou údaje o průmyslové produkci (očekávání +0,6 % po -0,1 %) a páteční finální data o HDP za 3Q2013 (očekávání beze změny, tedy růst o 3,6 %).

Ve středu oznámí hospodářské výsledky společnosti FedEx a Oracle. První jmenovaná je považována za barometr kondice spotřebitelů a firem, protože počet jejích přepravních zakázek úzce koreluje s výkonem ekonomiky. Ve čtvrtek svá čísla připojí společnost Nike, kterou však nelze považovat za opravdového předskokana výsledkové sezóny za čtvrtý kvartál, protože má oproti kalendářním čtvrtletím posunutá svá fiskální čtvrtletí.

Akcie: Lednový efekt se v posledních letech přesouvá na prosinec, jen…
Lednový efekt je sezónní "pravidlo", podle kterého se akciím v lednu extrémně…
2014: Pokud se politici budou dostatečně bát o výsledek voleb,…
Vyhlídky Bank of America Merrill Lynch na rok 2014 jsou více než slibné.…
David Stockman: Akcie jsou bublina, je nebezpečné je teď držet nebo…
Ocenění akcií ztratilo jakoukoli spojitost s reálným světem. Ceny akcií za…
Proč v roce 2014 vsadit na světové akcie na úkor těch amerických
Pokud věříte v globální oživení, v pokračování alespoň mírného zotavování…

Evropa

16/12 Eurozóna, Francie, Německo - index nákupních manažerů ve výrobě a ve službách (FLASH Markit)

16/12 Eurozóna - obchodní bilance

17/12 Spojené království - index spotřebitelských a výrobních cen

17/12 Eurozóna - index spotřebitelských cen

17/12 Německo - index ekonomické důvěry ZEW

18/12 Německo - index podnikatelského klimatu Ifo

18/12 Spojené království - zápis z jednání centrální banky

18/12 Spojené království - zpráva o trhu práce

19/12 Spojené království - maloobchodní tržby

20/12 Německo - index cen výrobců

20/12 Francie - indikátor podnikatelského klimatu

20/12 Itálie - maloobchodní tržby

20/12 Spojené království - HDP za 3Q2013

Také evropské burzy trápí nervozita před zasedáním americké centrální banky. Německý DAX v minulém týdnu ztratil 1,81 %, britský FTSE se propadl o 1,7 % a celoevropský DJ EuroStoxx 50 klesl o 1,95 %.

V novém týdnu bude zveřejněna řada dat, která mají dokumentovat rychlost evropského oživení. Hned v pondělí to budou předběžné indexy nákupních manažerů v eurozóně, Německu a Francii. V úterý bude zveřejněna v eurozóně inflace a především index důvěry v německou ekonomiku ZEW, kde se očekává mírné zlepšení z 54,6 na 55 bodů. Ve středu to bude potom ještě sledovanější index Ifo, který by se měl také mírně zlepšit.

Z řady evropských ekonomik přicházejí rozporuplné informace, pozitivní překvapení jsou vzápětí střídána horšími čísly. Německá průmyslová výroba se tak meziměsíčně překvapivě propadla o 1,2 %, přestože se očekával růst o 0,7 %. To samé platí pro průmyslovou výrobu v eurozóně, která se v říjnu také nečekaně zhoršila, a to o 1,1 %. Zaznamenala tak nejprudší meziměsíční pokles od loňského září. Údaje podtrhují křehkost hospodářského oživení v eurozóně, kde růst ekonomiky ve třetím čtvrtletí zpomalil na 0,1 %.

Meziroční inflace v Německu se v listopadu zvýšila na 1,3 % z říjnových 1,2 %. Cenová hladina proti předešlému měsíci stoupla o 0,2 %, když v říjnu stejným tempem klesla. Německá ekonomika má v letošním čtvrtém čtvrtletí růst pouze mírně. Předpovědělo to německé ministerstvo hospodářství ve své měsíční zprávě. Upozornilo nicméně, že podmínky pro oživení tažené domácí poptávkou se nadále zlepšují.

Velkým otazníkem a nebezpečím je vývoj ve Francii. I tam průmyslová výroba v říjnu zklamala. Meziměsíčně klesla o 0,3 %, přestože se čekal růst o 0,1 %, a meziročně stagnovala, ačkoliv analytici očekávali růst o 0,3 %. Francii vyzval o víkendu k hospodářským reformám šéf Evropské centrální banky Mario Draghi. Podle něj Francie musí posílit konkurenceschopnost a nemůže se nadále spoléhat na řešení rozpočtových problémů zvyšováním daní.

Zajímavá čísla přijdou i z Británie. Tam bude zveřejněna inflace, zápis ze zasedání centrální banky i údaje o trhu práce.

Co si od příštího týdne slibuje makléř z brokerjetu ČS Martin Loos?

Asie

16/12 Čína - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH HSBC/Markit)

18/12 Japonsko - obchodní bilance

20/12 Japonsko - Rozhodnutí Bank of Japan o nastavení měnové politiky

Rok 2014 očima expertů: Vše, co potřebujete vědět o investování v…
Výhled na nejbližší období a rok 2014 nabídli na nedávném Investičním večeru…
Jak se chudne po recesi
Vezměme si za příklad Spojené státy americké. Reálný roční příjem americké…
Ekonomika v roce 2014: Evropské oživení může ještě zpomalit, ČR se…
Český HDP ve třetím kvartálu překvapil poklesem, i když nakonec mnohem nižším,…
Španělsko své banky nechá v roce 2014 plavat bez záchranného kruhu od…
Ministři financí zemí eurozóny se v listopadu dohodli na tom, že Španělsko bude…

Česká republika

16/12 Indexy cen výrobců, vývozu i dovozu

17/12 ČNB - rozhodnutí o měnové politice

20/12 Ekonomická, podnikatelská a spotřebitelská důvěra

20/12 Změna báze indexů PX a CECE

Domácí index PX uzavřel týden na 955,78 bodu, což představovalo 2% týdenní pokles.

Nejvíce klesající akcií bylo Orco, jehož cenné papíry se propadly o 16,3 % na 40,50 Kč. "Investoři negativně vnímají současnou situaci, kde se hlavní akcionáři navzájem ostře osočují v médiích. Navíc je zřejmé, že se nadcházející valné hromady budou účastnit akcie k již proběhnuvšímu rozhodnému datu, což eliminuje spekulaci na získávání dodatečných hlasovacích práv," říká Milan Vaníček z J&T Banky.

Ve společnosti probíhá boj o moc. Část akcionářů se snaží zabránit tomu, aby firmu ovládl její největší vlastník, miliardář Radovan Vítek. Ten se snaží navýšit kapitál dceřiné firmy Orco Germany, což někteří akcionáři odmítají. Soud má celou věc projednat ve čtvrtek.

Největší růst zaznamenaly opětovně akcie CME, které posílily o 11,7 % na 59 Kč. "Titul nadále koriguje předešlé propady, lze hovořit o technické korekci, protože fundamentální zpráva se na titulu neobjevila," říká Vaníček.

Zajímavé bylo dění kolem energetické společnosti ČEZ. Objevily se totiž informace o vyšetřování v centrále společnosti kvůli solárním elektrárnám. Nicméně protentokrát šlo o vyšetřování v potenciální prospěch firmy, což prvotní šok mírně uklidnilo.

Dále v týdnu poslanci Evropského parlamentu dle očekávání odhlasovali podporu trhu s emisními povolenkami. Ta spočívá v odsunutí nabídky 900 milionů kusů povolenek. Legislativu musí ještě schválit jednotlivé země a doladit se musí i podrobná technika. Případný růst ceny povolenek by měl pomoci v růstu cenám elektřiny a může být pro ČEZ pozitivní.

Elektřina proudí v žilách ČEZ. Čeká firmu pouštění žilou, nebo…
Obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda tvrdí, že cena elektřiny v roce 2014 určitě…

S tím, jak pokračuje proces sestavování nové vládní koalice, se znovu do popředí dostává i otázka dostavby Temelína. Šéf ČEZ Daniel Beneš prohlásil, že požadovaná výkupní cena z nových bloků Temelína může být až 100 EUR/MWh. ČEZ zakončil týden na 51440 Kč, tedy o 2,1 % slabší.

Sestavování koaliční dohody bylo zajímavé, i co se týče možnosti zavedení sektorové daně pro firmy z bankovního, energetického či telekomunikačního odvětví. Nicméně konečné vyznění je negativní vůči uvalování nových daní a sektorové daně aktuálně nejsou na programu pro nejbližší dva roky, takže zatím by ceny akcií kroky nové vlády ovlivněny být neměly. V novém týdnu by se měly dolaďovat podrobnosti a rozdělení konkrétních vládních postů.

Ve čtvrtek oznámila Pivovary Lobkowicz Group plán vstupu na pražskou burzu. Společnost chce navýšit základní kapitál prostřednictvím emise akcií vybraným investorům (private placement). Akcie by se následně obchodovaly v rámci BCPP na trhu START, kde se od října tohoto roku obchodují již akcie dalšího výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits. Co přesně firma plánuje, ozřejmil pro Investiční web šéf skupiny Zdeněk Radil:

V úterý se koná zasedání ČNB. Kroky centrální banky jsou po zahájení měnových intervencí ostře sledované. Nedá se však očekávat, že by na tomto zasedání přišla banka s novými informacemi. Centrální bankéři se snaží veřejnost ujišťovat, že dlouhodobě chtějí držet kurz eura kolem 27 EUR/CZK. Svůj výhled pro kurz koruny nabídl na Investičním večeru analytik Martin Krajhanzl z České spořitelny:

Na konci týdne, tedy po závěru pátečního obchodování, dojde ke změně bází indexů PX a CECE (více v článku Pravidelné převážení středoevropského indexu CECE přineslo jednu významnou změnu a ).

Z ekonomiky přijdou především data o důvěře v ekonomice. Je otázka, jak s ní zahýbá právě oslabující koruna.

Ta ovlivňuje i chování spotřebitelů před Vánocemi, a podle analytiků bude působit i po nich. Sezóna povánočních výprodejů bude letos prý o něco slabší než loni, hlavně u elektroniky. Předvánoční sezóna letos začala o měsíc dříve kvůli intervenci ČNB a následnému oslabení české měny, Češi poté v obavách ze zdražení dováženého zboží začali ve velkém nakupovat.

Podle analytika z Home Credit Michala Kozuba prozatímní výsledky naznačují, že maloobchodní sezóna před Vánocemi bude silnější než loňská. To by mělo zbrzdit trend výprodejů, který byl loni velmi silný. "Zatímco loni před Vánocemi maloobchod takřka skomíral, po Vánocích spotřebitelé mířili na výprodeje ve velkém. V letošním roce očekávám, že sezóna výprodejů bude slabší, protože lidé očekávají růst cen v budoucnu, a proto raději nakupují už teď," uvedl Kozub. U módy a textilu mají být ale prý povánoční výprodeje tradičně silné.

Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška ale oslabení koruny v listopadu nevyvolalo příliš silnou nákupní horečku. "Povánoční prodeje mohou být proti jiným letům o něco nižší, rozdíl ale nečekám zásadní. Snížení povánočních prodejů bude vyvoláno menším rozsahem slev a možná i menším výběrem zboží z dovozu, které na pultech po Vánocích zbude," uvedl.

Co provedla listopadová intervence proti koruně s českými podílovými…
Listopad byl již třetím po sobě jdoucím měsícem, během něhož pokračovalo…
Dividendy na pražské burze v ohrožení?
Jestli pražská burza nabízí něco zajímavého, jsou to u řady akcií slušné…
Erste: Exit Fedu přežije střední a východní Evropa bez problémů.…
Počátek exitu Fedu by podle analytiků z Erste Group Bank Juraje Kotiana a…
Dynamické duo zkázy (Šichtařová a Pikora): Dáváme ruce pryč od…
Existuje 50% šance, že v roce 2014 opět dosedneme na dno. 20 % pak dávám…
Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými
před hodinou

Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo ve středu v zelených číslech. Nic na tom nezměnilo ani...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
17:34

Firmy v Británii žádají Londýn o garanci přístupu na jednotný trh EU

Automobilky, letecké společnosti a další firmy v Británii po oficiálním zahájení takzvaného brexitu žádají Londýn,...
Spojené království Evropská unie Politika
17:11

Británie a EU vstupují do jednání o rozvodu s různými prioritami

Británie a zbylých 27 zemí Evropské unie vstupují do dvouletých vyjednávání o britském odchodu (brexitu) z evropského...
Spojené království Evropská unie Politika
Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu
16:45

Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu

Index PX ve středu klesl o 0,05 % na 982,71 bodu. Do mínusu parket v Rybné stáhly akcie Komerční banky, elektrárenské...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:35

Audi a Mercedes svolají v Číně do opravy asi milion milion aut

Německé automobilky Audi a Mercedes v Číně svolají do opravy téměř milion vozů. Důvodem jsou hrozící problémy s...
Auta Čína Evropské akcie
15:43

Svaz: Volný obchod s Británií je pro české firmy prioritou

Zachování volného obchodu s Británií je pro české firmy prioritou, uvedl na dotaz ČTK Svaz průmyslu a dopravy....
Spojené království Evropská unie Česká republika
15:30

CzechInvest jedná s firmami o přesunu sídla z Británie do ČR

Státní agentura CzechInvest nyní jedná s řadou firem z USA a Asie o přesunu jejich sídla z Británie do Česka. Podle...
Spojené království Evropská unie Česká republika
15:25

OKD ukončí těžbu v Dole Paskov, z firmy odejde přes 800 lidí

Společnost OKD v pátek ukončí těžbu v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku. Skončí tím i dobývání černého uhlí v...
NWR Akcie ČR Uhlí a koks
14:31

Sobotka: ČR bude v jednáních o brexitu hájit práva svých občanů

Česká republika bude při vyjednáváních o odchodu Velké Británie z Evropské unie hájit práva svých občanů žijících v...
Spojené království Evropská unie Politika
14:30

Reuters: ECB po stížnostech přikročila k personálním změnám

Evropská centrální banka (ECB) vyměnila šéfa bruselské kanceláře a anulovala čtyři další jmenování do funkcí poté, co...
ECB Centrální banky
13:26

Gazprom Germania bude hromadně propouštět

Gazprom Germania, německá pobočka ruského Gazpromu se sídlem v Berlíně, propustí část ze svých 230 zaměstnanců z...
Německo Rusko Zemní plyn
12:52

Řekové se údajně dohodli s věřiteli, Brusel to však nepotvrdil

Řecko se dohodlo se svými věřiteli na reformách, škrtech a odprodeji elektráren, uvádějí zdroje blízké vyjednávání....
Řecko Dluhová krize Evropská unie
12:33

Dostavba slovenské jaderné elektrárny v Mochovcích zdraží

Dokončení dvou rozestavěných bloků slovenské jaderné elektrárny Mochovce si vyžádá více peněz. Akcionáři společnosti...
Jaderná energetika Slovensko EPH
11:48

Německo má mít registr firem, jež nemohou dostat veřejné zakázky

Německo vytvoří "černou listinu" firem, které se nebudou moci ucházet o veřejné zakázky, protože v minulosti porušily...
Německo
11:41

EK zablokovala fúzi burzovních společností Deutsche Börse a LSE

Evropská komise ve etředu zablokovala plánované spojení německé burzovní společnosti Deutsche Börse s londýnskou...
Frankfurtská burza Fúze a akvizice Evropská unie
11:35

Turecko chce s Tillersonem řešit i kauzu zatčeného bankéře Atilly

Jedním z témat čtvrtečního jednání amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona v Ankaře bude i pondělní zadržení...
Turecko Spojené státy americké (USA) Írán
11:11

Britský ministr financí Hammond: Londýn bude muset dělat při jednání s EU ústupky

Britský ministr financí Philip Hammond ve středu v televizi Sky News řekl, že Británie bude muset dělat při...
Spojené království Evropská unie
10:28

Kolumbijská vláda nechá bez ohledu na referendum těžit zlato

Kolumbijská vláda chce obejít výsledek referenda, v němž bylo 98 procent voličů z města Cajamarca v centrální části...
Kolumbie Zlato Těžba
10:10

Westinghouse požádal o bankrotovou ochranu před věřiteli

Americký dodavatel jaderných technologií Westinghouse Electric požádal ve Spojených státech o bankrotovou ochranu...
Jaderná energetika Japonské akcie Bankrot