10 věcí, které vám miliardáři neřeknou
|

10 věcí, které vám miliardáři neřeknou

Většinu světového bohatství má v rukou hrstka boháčů. S čím se "obyčejným lidem" z Main Street nikdy nepochlubí?

Bohatství Peníze Nejbohatší investoři a byznysmeni

1. "Bohatneme stále více."

V posledním roce dosáhla hodnota bohatství světových miliardářů rekordního maxima. Dopomohlo k tomu mimo jiné 200 nováčků včetně Marka Zuckerberga z Facebooku. Žebříček miliardářů Forbesu pro rok 2013 sdružuje 1 426 miliardářů s celkovým čistým jměním 5,4 bilionu USD (růst o 17 % oproti 4,6 bilionu USD v předchozím roce). Žebříček navíc nezahrnuje královské rodiny a diktátory.

Podle průzkumu Wealth-X a UBS činí průměrné čisté jmění každého miliardáře 10,8 miliardy USD (loni to bylo 9,1 miliardy USD). Zbytku Američanů od Velké recese bohatství naopak kleslo, teprve nyní se trend začíná pomalu obracet. Ke konci června bylo průměrné bohatství americké domácnosti podle dat Fedu 652 449 USD, tedy 95 % úrovně z roku 2007 (tehdy 684 662 USD). Na první pohled je to vysoké číslo, ale nutno si uvědomit, že většinu z toho tvoří hodnoty jejich rodinných domů a bytů a že celonárodní průměr zvyšují právě miliardáři.

2. "Jeden milion už není nic. Časy se mění."

V čase, kdy je mediánová cena domu na Manhattanu kolem milionu dolarů, už být milionářem automaticky neznamená být superboháčem. Je to jen známkou toho, že vlastníte dům v New Yorku nebo San Francisku. V očích veřejnosti už je dokonce i hodnota jmění 10 milionů USD spodní úrovní většího bohatství. Milionářem už být nestačí, je potřeba být miliardář, abyste dohnali globální elitu, jako jsou Jones, Gates nebo Buffett.

3. Pánský klub

Ženy se sice do žebříčku Forbesu už také probojovávají, mezi 1 426 miliardáři je nyní 138 žen (před rokem to bylo 104), ale i tak jsou miliardáři z 90 % muži. Není překvapením, že jen 4 % pozic vrcholných manažerů ve firmách z Fortune 1000 zastávají ženy (zanedbatelný podíl oproti 18 % členek Kongresu a 30 % soudců U.S. District Court).

Nejbohatší žena světa Liliane Bettencourt zdědila 30miliardové jmění po otci, zakladateli L'Oréal. Ale například Rosalia Mera, jedna z 20 nejbohatších žen světa, si k bohatství dopomohla sama - spoluzakládala řetězec Zara. Zemřela v srpnu.

4. "Jsem možná chytrý, ale cestičku jsem měl prošlapanou."

Podle nedávného průzkumu mají američtí miliardáři také to nejlepší vzdělání. Narodili se chytří, nebo do správné rodiny? Většina miliardářů (včetně Billa Gatese, syna úspěšného právníka) se už narodila do vyšší střední třídy. "První trik, abyste se stali miliardářem, je narodit se jako milionář," říká autor knihy The Accidental Billionaires Ben Mezrich.

5. "Nakládám s penězi jako milionář ve hře Monopoly."

Ruští oligarchové kupují jachty za miliardy dolarů. Opulentní výdaje ale nemusejí být pravidlem. Například Oprah Winfrey si koupila kabelku Tom Ford jen za 38 tisíc dolarů. Kabelka stála jen 0,001 % z jejího bohatství.

"Někteří miliardáři nejsou za každou cenu rozhazovační," podotýká David Friedman z Wealth-X. Mnozí z nich strávili život snahou dosáhnout zisku a účetnictví mají pořád v hlavě. "Jsou se schopni v restauraci pohádat o 50 centů, pak ale jdou a koupí si letadlo za 50 milionů," dodává.

6. "Naše noční můra? Rozvodoví právníci."

Naštěstí (a ne náhodou) je rozvod mezi bohatými relativně vzácný. 84 % miliardářů je ve svazku manželském a podle průzkumu Wealth-X se v průměru rozvádí jen 8 % z těchto manželství. Americká míra rozvodů je něco mezi 40 až 50 % (podle studie National Marriage Project na Virginské univerzitě).

Miliardářské rozvody mohou stát stovky milionů dolarů, navíc si velkou daň vyberou na soukromí páru, píše například autorka životopisů některých miliardářů Janet Lowe. Rozvod bývalého šéfa General Electric Jacka Welche a jeho druhé ženy Jane z roku 2003 je toho ukázkovým příkladem. Rozvodové papíry odhalily, na jak vysoké noze si manželský pár žil a jak štědré benefity Welch dostával jako vysloužilý manažer GE. Americká komise pro cenné papíry následně spustila vyšetřování a Welch se kompenzačního balíčku, který mu zajišťoval 2,5 milionu USD ročně, dobrovolně vzdal.

7. "Nezbohatli jsme investicemi do akcií."

Když chcete být miliardářem a začínáte od píky, nesázejte na akciový trh, radí odborníci. Šťastlivec, kterému se naskytne příležitost investovat na dně trhu a prodat na vrcholku, si může přijít na své, ale je to spíše výjimka, málokdy se díky tomu stane miliardářem. "Pokud se vám podaří překonat akciové indexy o 1 procentní bod konzistentně třeba 20 let, jste superstar," tvrdí Martin Fridson, autor How to Be a Billionaire: Proven Strategies From the Titans of Wealth. Abyste se ale tímto způsobem stali miliardáři, museli byste si hodně dlouho počkat.

Podle Roberta Kleina, zakladatele a prezidenta Retirement Income Center, mnozí miliardáři (Steve Jobs, Bill Gates, Mark Zuckerberg) vydělali na startupech. "Mnohem pravděpodobněji se stanete miliardářem v Silicon Valley než na Wall Street," říká Mark Martiak, stratég Premier Financial Advisors. "Wall Street začne být důležitější až později, až pro ochranu a správu bohatství."

8. "Kreativní účetnictví? Proč ne rovnou daňové úniky?"

Není k dispozici žádná statistika, která by prokázala, že se superbohatí placení daní vyhýbají častěji než průměrní občané. Nicméně kauzy, v nichž figurují miliardáři, si získávají více mediální pozornosti. Hlavně kvůli obrovským sumám.

Mezi ilegálními daňovými úniky a legálním kreativním účetnictvím je tenká hranice. Boháči nejsou hloupí, tak proč by neměli využít příležitosti platit nižší daně. Vzhledem k tomu, že většina jejich příjmů plyne z investic, příjmy se jim zdaňují nižšími sazbami než mzdy. Podle reportu Congressional Research Service z roku 2012 platilo kolem 25 % všech milionářů (94 500 daňových poplatníků) nižší daňovou sazbu z příjmů než 10,4 milionu zbývajících Američanů se středními příjmy.

9. "Rodina mě nenávidí, miluje ale moje peníze."

Děti Giny Rinehartové, nejbohatší ženy Austrálie, ji obžalovaly z toho, že stála za vážným pochybením jako poručnice rodinného mnohamiliardového trustu s tím, že se snažila oddálit datum, kdy její čtyři děti získají přístup k penězům. Ne všechny rodinné spory jsou ale o penězích. Finančník T. Boone Pickens nařkl svého syna Michaela z pomluvy, urážky na cti, zásah do soukromí a neoprávněný vstup do počítačových dat poté, co Michael psal o rodině na blogu 5 Days In Connecticut.

10. "Poučil jsem se z Krále Leara."

Většina miliardářů odkáže své jmění potomstvu, nebo je vloží do rodinného byznysu. Tři z dětí Donalda Trumpa právě v takovém pracují, dokonce se objevují i v jeho reality show.

Podobný přístup se ale již nyní příliš nenosí. V kurzu je iniciativa "Giving Pledge" pánů Buffetta a Gatese. Iniciativu podepsalo už minimálně 30 miliardářů od roku 2009, kdy vznikla. Po superboháčích žádá, aby se vzdali poloviny svého bohatství. Například sám Buffett přislíbil 99 % svého bohatství - dětem odkáže jen tolik, "aby měly dost, ale přitom je to nezkazilo".

Zdroj: MarketWatch
SoftBank údajně usiluje o získání podílu v Uberu
SoftBank údajně usiluje o získání podílu v Uberu
před 28 minutami

SoftBank údajně usiluje o získání podílu v Uberu

Japonská technologická společnost SoftBank Group usiluje o získání podílu v americkém provozovateli alternativní...
Uber Japonsko Fúze a akvizice
Soud: Manažer VW zadržený v USA kvůli emisní aféře přizná vinu
před 43 minutami

Soud: Manažer VW zadržený v USA kvůli emisní aféře přizná vinu

Manažer německé automobilky Volkswagen Oliver Schmidt zadržený ve Spojených státech v souvislosti s emisním skandálem...
Spojené státy americké (USA) Volkswagen Evropské akcie
Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru
Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru
před hodinou

Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru

Evropské akciové trhy uzavřely úterní obchodování v plusových číslech. Investoři se soustředili na výsledkovou sezónu...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Tatněfť plánuje nový chemicko-plynárenský podnik
17:23

Tatněfť plánuje nový chemicko-plynárenský podnik

Ruský producent ropy Tatněfť investuje 250 miliard rublů do nového chemicko-plynárenského podniku na produkci...
Rusko Ropa Zemní plyn
Řecko se po třech letech vrátilo na dluhopisové trhy
Řecko se po třech letech vrátilo na dluhopisové trhy
17:05

Řecko se po třech letech vrátilo na dluhopisové trhy

Řecká vláda v úterý vydala pětileté dluhopisy v hodnotě tří miliard eur s úrokem 4,625 procenta. Země se tak po...
Řecko Dluhopisový trh Státní dluhopisy
Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální…
Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální…
16:45

Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální společnosti CME zdražily o více než 2 %

Pražská burza v úterý navázala na zisk z pondělní seance, když index PX zpevnil o 0,74 % na 1 015,13 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii
BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii
16:21

BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii

Německá automobilka BMW bude vyrábět plně elektrickou verzi modelu Mini ve své britské továrně nedaleko Oxfordu, a to...
BMW Evropské akcie Auta
USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v červenci…
16:05

USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v červenci stoupl na 121,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry v USA v červenci stoupl na 121,1 bodu z červnových 117,3 bodu. Analytici naopak počítali...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Americké akcie v úvodu: DJIA +0,6 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq -0,12 %
15:40

Americké akcie v úvodu: DJIA +0,6 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq -0,12 %

Index S&P 500 po otevření vystoupal na nové historické maximum 2 479,58 bodu.
Americké akcie
AXA a Uber ve Francii nabídnou havarijní pojištění řidičům
AXA a Uber ve Francii nabídnou havarijní pojištění řidičům
15:20

AXA a Uber ve Francii nabídnou havarijní pojištění řidičům

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber a francouzská pojišťovací skupina AXA ve Francii nabídnou...
Uber AXA Pojištění
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
15:01

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v květnu dosáhl 5,7 %

Ceny domů ve Spojených státech v květnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Český stát vybral v pololetí meziročně více u většiny daní
14:45

Český stát vybral v pololetí meziročně více u většiny daní

Finanční úřady v prvním pololetí vybraly na dani z přidané hodnoty zhruba 180 miliard Kč, což je meziroční růst o 14...
Česká republika Daně
Ze světa investičních doporučení (25. července)
14:30

Ze světa investičních doporučení (25. července)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Auta z koncernu VW dotčená skandálem by mohla přijít o registraci
Auta z koncernu VW dotčená skandálem by mohla přijít o registraci
14:14

Auta z koncernu VW dotčená skandálem by mohla přijít o registraci

Naftové vozy koncernu Volkswagen vybavené softwarem pro falšování údajů při měření emisí by mohly přijít o registraci...
Volkswagen Evropské akcie Auta
McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk o 28 procent
McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk o 28 procent
14:10

McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk o 28 procent

Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 28 procent na 1...
McDonald's Americké akcie Výsledková sezóna
Zisk General Motors ve čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl o 42…
Zisk General Motors ve čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl o 42…
13:42

Zisk General Motors ve čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl o 42 procent

Největší americké automobilce General Motors klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 42 procent na 1,7 miliardy USD....
Americké akcie Výsledková sezóna