10 věcí, které vám miliardáři neřeknou
|

10 věcí, které vám miliardáři neřeknou

Většinu světového bohatství má v rukou hrstka boháčů. S čím se "obyčejným lidem" z Main Street nikdy nepochlubí?

Bohatství Peníze Nejbohatší investoři a byznysmeni

1. "Bohatneme stále více."

V posledním roce dosáhla hodnota bohatství světových miliardářů rekordního maxima. Dopomohlo k tomu mimo jiné 200 nováčků včetně Marka Zuckerberga z Facebooku. Žebříček miliardářů Forbesu pro rok 2013 sdružuje 1 426 miliardářů s celkovým čistým jměním 5,4 bilionu USD (růst o 17 % oproti 4,6 bilionu USD v předchozím roce). Žebříček navíc nezahrnuje královské rodiny a diktátory.

Podle průzkumu Wealth-X a UBS činí průměrné čisté jmění každého miliardáře 10,8 miliardy USD (loni to bylo 9,1 miliardy USD). Zbytku Američanů od Velké recese bohatství naopak kleslo, teprve nyní se trend začíná pomalu obracet. Ke konci června bylo průměrné bohatství americké domácnosti podle dat Fedu 652 449 USD, tedy 95 % úrovně z roku 2007 (tehdy 684 662 USD). Na první pohled je to vysoké číslo, ale nutno si uvědomit, že většinu z toho tvoří hodnoty jejich rodinných domů a bytů a že celonárodní průměr zvyšují právě miliardáři.

2. "Jeden milion už není nic. Časy se mění."

V čase, kdy je mediánová cena domu na Manhattanu kolem milionu dolarů, už být milionářem automaticky neznamená být superboháčem. Je to jen známkou toho, že vlastníte dům v New Yorku nebo San Francisku. V očích veřejnosti už je dokonce i hodnota jmění 10 milionů USD spodní úrovní většího bohatství. Milionářem už být nestačí, je potřeba být miliardář, abyste dohnali globální elitu, jako jsou Jones, Gates nebo Buffett.

3. Pánský klub

Ženy se sice do žebříčku Forbesu už také probojovávají, mezi 1 426 miliardáři je nyní 138 žen (před rokem to bylo 104), ale i tak jsou miliardáři z 90 % muži. Není překvapením, že jen 4 % pozic vrcholných manažerů ve firmách z Fortune 1000 zastávají ženy (zanedbatelný podíl oproti 18 % členek Kongresu a 30 % soudců U.S. District Court).

Nejbohatší žena světa Liliane Bettencourt zdědila 30miliardové jmění po otci, zakladateli L'Oréal. Ale například Rosalia Mera, jedna z 20 nejbohatších žen světa, si k bohatství dopomohla sama - spoluzakládala řetězec Zara. Zemřela v srpnu.

4. "Jsem možná chytrý, ale cestičku jsem měl prošlapanou."

Podle nedávného průzkumu mají američtí miliardáři také to nejlepší vzdělání. Narodili se chytří, nebo do správné rodiny? Většina miliardářů (včetně Billa Gatese, syna úspěšného právníka) se už narodila do vyšší střední třídy. "První trik, abyste se stali miliardářem, je narodit se jako milionář," říká autor knihy The Accidental Billionaires Ben Mezrich.

5. "Nakládám s penězi jako milionář ve hře Monopoly."

Ruští oligarchové kupují jachty za miliardy dolarů. Opulentní výdaje ale nemusejí být pravidlem. Například Oprah Winfrey si koupila kabelku Tom Ford jen za 38 tisíc dolarů. Kabelka stála jen 0,001 % z jejího bohatství.

"Někteří miliardáři nejsou za každou cenu rozhazovační," podotýká David Friedman z Wealth-X. Mnozí z nich strávili život snahou dosáhnout zisku a účetnictví mají pořád v hlavě. "Jsou se schopni v restauraci pohádat o 50 centů, pak ale jdou a koupí si letadlo za 50 milionů," dodává.

6. "Naše noční můra? Rozvodoví právníci."

Naštěstí (a ne náhodou) je rozvod mezi bohatými relativně vzácný. 84 % miliardářů je ve svazku manželském a podle průzkumu Wealth-X se v průměru rozvádí jen 8 % z těchto manželství. Americká míra rozvodů je něco mezi 40 až 50 % (podle studie National Marriage Project na Virginské univerzitě).

Miliardářské rozvody mohou stát stovky milionů dolarů, navíc si velkou daň vyberou na soukromí páru, píše například autorka životopisů některých miliardářů Janet Lowe. Rozvod bývalého šéfa General Electric Jacka Welche a jeho druhé ženy Jane z roku 2003 je toho ukázkovým příkladem. Rozvodové papíry odhalily, na jak vysoké noze si manželský pár žil a jak štědré benefity Welch dostával jako vysloužilý manažer GE. Americká komise pro cenné papíry následně spustila vyšetřování a Welch se kompenzačního balíčku, který mu zajišťoval 2,5 milionu USD ročně, dobrovolně vzdal.

7. "Nezbohatli jsme investicemi do akcií."

Když chcete být miliardářem a začínáte od píky, nesázejte na akciový trh, radí odborníci. Šťastlivec, kterému se naskytne příležitost investovat na dně trhu a prodat na vrcholku, si může přijít na své, ale je to spíše výjimka, málokdy se díky tomu stane miliardářem. "Pokud se vám podaří překonat akciové indexy o 1 procentní bod konzistentně třeba 20 let, jste superstar," tvrdí Martin Fridson, autor How to Be a Billionaire: Proven Strategies From the Titans of Wealth. Abyste se ale tímto způsobem stali miliardáři, museli byste si hodně dlouho počkat.

Podle Roberta Kleina, zakladatele a prezidenta Retirement Income Center, mnozí miliardáři (Steve Jobs, Bill Gates, Mark Zuckerberg) vydělali na startupech. "Mnohem pravděpodobněji se stanete miliardářem v Silicon Valley než na Wall Street," říká Mark Martiak, stratég Premier Financial Advisors. "Wall Street začne být důležitější až později, až pro ochranu a správu bohatství."

8. "Kreativní účetnictví? Proč ne rovnou daňové úniky?"

Není k dispozici žádná statistika, která by prokázala, že se superbohatí placení daní vyhýbají častěji než průměrní občané. Nicméně kauzy, v nichž figurují miliardáři, si získávají více mediální pozornosti. Hlavně kvůli obrovským sumám.

Mezi ilegálními daňovými úniky a legálním kreativním účetnictvím je tenká hranice. Boháči nejsou hloupí, tak proč by neměli využít příležitosti platit nižší daně. Vzhledem k tomu, že většina jejich příjmů plyne z investic, příjmy se jim zdaňují nižšími sazbami než mzdy. Podle reportu Congressional Research Service z roku 2012 platilo kolem 25 % všech milionářů (94 500 daňových poplatníků) nižší daňovou sazbu z příjmů než 10,4 milionu zbývajících Američanů se středními příjmy.

9. "Rodina mě nenávidí, miluje ale moje peníze."

Děti Giny Rinehartové, nejbohatší ženy Austrálie, ji obžalovaly z toho, že stála za vážným pochybením jako poručnice rodinného mnohamiliardového trustu s tím, že se snažila oddálit datum, kdy její čtyři děti získají přístup k penězům. Ne všechny rodinné spory jsou ale o penězích. Finančník T. Boone Pickens nařkl svého syna Michaela z pomluvy, urážky na cti, zásah do soukromí a neoprávněný vstup do počítačových dat poté, co Michael psal o rodině na blogu 5 Days In Connecticut.

10. "Poučil jsem se z Krále Leara."

Většina miliardářů odkáže své jmění potomstvu, nebo je vloží do rodinného byznysu. Tři z dětí Donalda Trumpa právě v takovém pracují, dokonce se objevují i v jeho reality show.

Podobný přístup se ale již nyní příliš nenosí. V kurzu je iniciativa "Giving Pledge" pánů Buffetta a Gatese. Iniciativu podepsalo už minimálně 30 miliardářů od roku 2009, kdy vznikla. Po superboháčích žádá, aby se vzdali poloviny svého bohatství. Například sám Buffett přislíbil 99 % svého bohatství - dětem odkáže jen tolik, "aby měly dost, ale přitom je to nezkazilo".

Zdroj: MarketWatch
před 6 minutami

Asociace: Intervence přinesly exportérům přímo 687 miliard korun

Devizové intervence České národní banky přinesly od listopadu 2013 exportérům přímo 687 miliard korun a nepřímo 590...
ČNB Česká republika Česká koruna
před hodinou

Pojišťovací trh Lloyd's of London si zřídí základnu v Bruselu

Britský pojišťovací trh Lloyd's of London si pro sídlo své dceřiné společnosti pro Evropskou unii vybral Brusel....
Spojené království Pojišťovny Pojištění
před hodinou

Průzkum PwC: Dvě třetiny firem jsou zajištěny kurzovým rizikům

Zhruba dvě třetiny firem v Česku jsou zajištěny proti výkyvům kurzu koruny. Přibližně třetina se domnívá, že je...
Česká republika Byznys a podnikání ČNB
Spotřebitelská důvěra v eurozóně v březnu vzrostla na -5 bodů
11:02

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v březnu vzrostla na -5 bodů

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku společenství zemí platících eurem v březnu stoupla na -5 bodů z -6,2 bodu v únoru....
Eurozóna Spotřebitelská důvěra Evropská ekonomika
10:44

Britské vystřízlivění? Většina Britů po brexitu očekává zhoršení stavu ekonomiky

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu podepsala žádost o aktivaci článku 50, čímž byl oficiálně zahájen proces,...
Spojené království Evropská unie
Ranní analytická poznámka (30. března): Trump se nevzdává, Obamacare chce zrušit stůj co stůj
10:30

Ranní analytická poznámka (30. března): Trump se nevzdává, Obamacare chce zrušit stůj co stůj

Faktické zahájení rozvodového řízení mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií ve středu na trhy výraznější dopad...
Spojené státy americké (USA) Zdravotnictví Donald Trump
10:16

Salvador je první zemí, která zakázala těžbu kovů

Salvador se stal první zemí světa, která na celém svém území zakázala těžbu kovů. Středeční rozhodnutí salvadorského...
Průmyslové kovy Vzácné kovy Těžba
Asijské akcie ve čtvrtek převážně klesly, akcie Toshiby však zdražily o 4 %
10:00

Asijské akcie ve čtvrtek převážně klesly, akcie Toshiby však zdražily o 4 %

Asijské akciové trhy po smíšeném úvodu seance zakončily čtvrteční obchodování převážně v mínusu. Seance se nesla v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
09:32

ConocoPhillips prodá většinu majetku v Kanadě firmě Cenovus

Americká ropná společnost ConocoPhillips prodá za 17,7 miliardy kanadských dolarů (333,4 miliardy Kč) většinu svého...
Americké akcie Kanada Ropa
ČEZ prodává svůj podíl ve společnosti MOL, příspěvek do zisku před zdaněním za rok 2017 odhaduje na 3,4 miliardy Kč. Současně firma zahájila nabídku na zpětný odkup dluhopisů
09:06

ČEZ prodává svůj podíl ve společnosti MOL, příspěvek do zisku před zdaněním za rok 2017 odhaduje na 3,4 miliardy Kč. Současně firma zahájila nabídku na zpětný odkup dluhopisů

Energetická skupina ČEZ ve středu zahájila nabídku na zpětný odkup emise garantovaných vyměnitelných dluhopisů v...
ČEZ Akcie ČR MOL
V Dukovanech po týdnu skončila neplánovaná odstávka 2. bloku
08:41

V Dukovanech po týdnu skončila neplánovaná odstávka 2. bloku

V Jaderné elektrárně Dukovany ve čtvrtek skončila neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku. Stál od minulého...
ČEZ Jaderná energetika Energetika
08:14

Toyota kvůli airbagům svolává ke kontrole dalších 2,9 milionu vozů

Japonská automobilka Toyota Motor svolává v Japonsku, Číně, Evropě a dalších zemích ke kontrole zhruba 2,9 milionu...
Japonsko Asijské akcie Auta
Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil
včera v 22:30

Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil

Americký akciový index Dow Jones Industrial Average ve středu kvůli ztrátám finančních společností oslabil. Zbývající...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 20:09

Samsung představil nový smartphone Galaxy S8

Jihokorejská společnost Samsung Electronics ve středu představila nový smartphone Galaxy S8. Slibuje si, že jí pomůže...
Samsung Asijské akcie Mobilní telefony
včera v 19:26

Zisk sázkové firmy OPAP kvůli vyšší dani klesl o 19 procent

Největší řecké sázkové společnosti OPAP ve čtvrtém čtvrtletí klesl hrubý provozní zisk (EBITDA) o 19,2 % na 83,7...
Hazard Řecko Evropské akcie
včera v 18:22

Soud v Londýně odmítl argumenty Kyjeva pro nesplacení dluhu Rusku

Ukrajina nedokázala uspokojivě vysvětlit, proč nesplatila Rusku dluh tři miliardy dolarů z roku 2013. V přípravném...
Ukrajina Rusko Střední a východní Evropa