Akcie, mladé trhy, světová ekonomika a dluhopisy: Výhled na rok 2014 v podání expertů z ING IM
|

Akcie, mladé trhy, světová ekonomika a dluhopisy: Výhled na rok 2014 v podání expertů z ING IM

Vývoj cen akcií bude ovlivněn lepšími podmínkami pro růst zisků. Rozvíjející se trhy potřebují k dosažení potenciálu strukturální reformy a odlišný růstový model.

Emerging Markets Státní dluhopisy Světové akcie Světová ekonomika Výhled na rok 2014

ING Investment Management odhaduje růst HDP USA nad potenciálem díky uvolněnější fiskální politice, ozdravování soukromého sektoru a měnové podpoře. Zároveň očekává, že se "Abenomice" podaří oživit Japonsko, ačkoli se nedomnívá, že by k odblokování firemních úspor bylo potřeba nějakých dalších opatření, a zdůrazňuje, že růst spotřebních daní bude nadále rizikem pro další růst.

Evropa by měla ekonomicky růst zhruba na úrovni svého potenciálu, který již bude daleko méně zatížen fiskálními a úvěrovými brzdami než během recese v letech 2011 a 2012. Nerovnováhy budou přesto bránit růstu domácí poptávky nad úrovní potenciálu. Rizika poklesu jsou přítomna i na rozvíjejících se trzích, a to v důsledku prudkého nárůstu zadlužení v uplynulých letech, přičemž tyto země naléhavě potřebují strukturální reformy.

"Dochází k postupnému zlepšování podmínek potřebných pro trvale udržitelnou konjunkturu a k celkovému poklesu nerovnováh. Proces oddlužování v USA výrazně pokročil s tím, že u domácností se poměr dluhů k příjmům vrátil na úroveň roku 2003, zatímco čisté jmění se nadále soustavně vylepšuje a kapitálová přiměřenost amerických bank je nejvyšší za uplynulá dvě desetiletí. Výsledky oddlužování Evropy jsou smíšené. Významného pokroku Evropa dosáhla u konkurenceschopnosti svých periferních států, Francie a Itálie však v tomto ohledu zaostávají. Navíc nerovnováhy na rozvíjejících se trzích naléhavě vyžadují strukturální reformy a jiný růstový model," uvedl Valentijn van Nieuwenhuijzen, ředitel pro strategii ING IM.

"Celkově stále očekáváme globální oživení, neboť politická opatření snížila řadu rizik. Dynamická (rizikovější) aktiva mají dobrou podporu pro další růst, ale s větším rozptylem (vyšší volatilitou). Proto upřednostňujeme v rámci aktiv akcie a mezi regiony Evropu, zatímco u státních dluhopisů a regionu rozvíjejících se trhů zůstáváme opatrní," doplnil.

Pevně úročená aktiva (fixed income)

ING IM upozorňuje, že výnosy dluhopisů jsou stále poblíž minima, zatímco rozpětí (spready) mezi výnosy jednotlivých druhů dluhopisů (například korporátních vs. státních) jsou na historickém průměru, přičemž výnosy státních dluhopisů vykazují rostoucí trend. Navíc ve vztahu k makroekonomickým a mikroekonomickým trendům zůstávají tato rozpětí atraktivní.

Makroekonomické prostředí zůstává z globálního pohledu příznivé s tím, že v poslední době došlo k určitému efektu dohánění (catch-up effect) v Evropě a Číně. Zároveň rozhodnutí Fedu z druhého pololetí letošního roku, že prozatím nebude ukončovat politiku kvantitativního uvolňování, podporuje růstové tendence a celkový proces ekonomického oživení.

Z výše uvedených důvodů ING IM v rámci pevně úročených aktiv (fixed income) a spreadových produktů udržuje sklon k růstu, s podprůměrným zastoupením státních obligací a nadprůměrným zastoupením spreadových produktů. V této oblasti společnost preferuje zejména dluhopisy s vysokým výnosem a státní dluhopisy periferních zemí eurozóny.

Akcie

Růst akcií má být v roce 2014 tažen lepšími podmínkami pro růst zisků firem, přičemž ING IM předpokládá, že hlavními tahouny budou Evropa, Japonsko a cyklické akcie. "Očekáváme mírný růst výnosů s určitým rozšířením marží díky nízkým vstupním nákladům, zejména v oblasti pracovní síly. Úroky a odpisy zůstávají na nízké úrovni. Dalším motorem růstu zisku na akcii budou odkupy akcií," řekl Patrick Moonen, stratég pro oblast akciových trhů ING IM.

"Za uplynulý rok celosvětový růst kapitálových nákladů spíše klesal v důsledku liknavého hospodářského růstu, kvůli nejistotě vedoucí k hromadění hotovosti a přísným úvěrovým podmínkám. Nyní se však podmínky pro investování zlepšují. Je zde zřejmý potenciál k růstu, většímu využívání kapacit a v důsledku toho i vyšší ziskovosti," uvedl dále.

Evropa bude těžit z hospodářského obratu a výrazného nárůstu zisků, přičemž největšího nárůstu by měly dosáhnout periferní státy. To vše, společně s historicky nižšími cenami evropských akcií v porovnání s USA, vysokými rizikovými prémiemi a klesajícími systémovými riziky, znamená pro evropské investice v nadcházejícím období vynikající poměr rizika a návratnosti.

Pokud jde o Japonsko, ING IM očekává krátkodobou fázi konsolidace, kdy japonská centrální banka vyčkává, zatímco hlavním motorem současného ekonomického vývoje zůstává japonský jen. Dlouhodobější vyhlídky jsou však příznivé, podepřené silnými makroekonomickými daty, vysokým růstem zisků a uvolněnou měnovou politikou, která by podle všeho měla nadále vydržet.

Z hlediska celkové alokace aktiv se ING IM nadále zaměřuje na cyklická odvětví, a to s ohledem na zlepšení na trhu s bydlením i pracovním trhu a na předpokládaný nárůst výdajů firem. Zastoupení stabilních růstových odvětví zůstává podprůměrné, podle ING IM jsou tato odvětví stále příliš populární a předražená.

Rozvíjející se trhy

Nízké rizikové prémie na rozvíjejících se trzích, nízké reálné úrokové sazby a vysoké reálné efektivní měnové kurzy znamenají, že riziko poklesu všech aktiv na rozvíjejících se trzích zůstane vysoké. Bez smysluplných strukturálních reforem má růst na mladých trzích jen omezený prostor k oživení s tím, že Čína představuje dlouhodobější riziko. "Je zde neustálý tlak na růst rozvíjejících se trhů, a to navzdory rostoucí poptávce z trhů vyspělých. Navíc rozdíl v růstu mezi těmito dvěma skupinami trhů se zmenšil na nejnižší úroveň od roku 2001," upozornil Maarten-Jan Bakkum, stratég pro oblast rozvíjejících se trhů ING IM.

"Při pohledu do budoucna existují dvě hlavní vnější rizika, konkrétně zpomalení hospodářského růstu v Číně s očekáváním 5 % růstu do roku 2016 a normalizace americké měnové politiky, která povede ke snížení toku kapitálu na rozvíjející se trhy. Zároveň jsme určili čtyři vnitřní problémy tohoto regionu, konkrétně rostoucí nerovnováhy, horší konkurenceschopnost, zhoršující se prostředí pro investice a nedostatek strukturálních změn," doplnil.

Z těchto důvodů ING IM mezi rozvíjejícími se ekonomikami preferuje Jižní Koreu, Tchaj-wan a Mexiko, neboť se domnívá, že jde o trhy s omezenou makroekonomickou nerovnováhou a nenarušenou konkurenceschopností, které mohou těžit z oživení poptávky na vyspělých trzích. Zároveň ING IM nadále drží nadprůměrné pozice v Řecku, neboť tento trh stále těží z dramatických makroekonomických změn, které proběhly v uplynulých letech, a z aktuálního oživení růstu v eurozóně.

Stratégové z ING IM naopak snižují pozice v Indonésii, Jihoafrické republice a Brazílii, neboť všechny tři země trpí vysokou makroekonomickou nerovnováhou, nedostatkem smysluplných reforem a velkým objemem místních aktiv v rukou zahraničních vlastníků. Podprůměrné pozice drží i u Thajska a Malajsie, neboť v jejich případě existuje vyšší politické riziko a silný příliv kapitálu zde vedl k výraznému nárůstu úvěrů.

Zdroj: NN Investment Partners (dříve ING Investment Management)
před 15 minutami

MPO: Důvěra v energetický trh neexistuje, vliv státu bude růst

V Evropě v současnosti neexistuje důvěra ve volný energetický trh, do budoucna bude naopak růst vliv státu. Na úterní...
Česká republika Energetika
před 39 minutami

Davis: Imigrace do Británie bude po brexitu kopírovat ekonomiku

Až Británie opustí Evropskou unii, měla by imigrace do země růst nebo klesat podle potřeb britské ekonomiky, řekl...
Evropská unie Spojené království
Německý veřejný dluh se loni snížil o 0,8 procenta
před hodinou

Německý veřejný dluh se loni snížil o 0,8 procenta

Německý veřejný dluh se loni lehce snížil o 0,8 procenta na 2,006 bilionu eur (54,2 bilionu Kč). V úterý to oznámil...
Německo Zadlužení
12:19

Asahi si na nákup Plzeňského Prazdroje půjčí

Japonský pivovar Asahi si vezme bankovní půjčku 7,4 miliardy eur (200 miliard Kč). Chce tak financovat koupi...
Asijské akcie Česká republika Fúze a akvizice
Amazon koupí předního arabského e-prodejce Souq.com
12:00

Amazon koupí předního arabského e-prodejce Souq.com

Americký internetový obchod Amazon.com v úterý oznámil, že koupí dubajského internetového prodejce Souq.com. částka,...
Amazon Americké akcie Internet
11:37

ČR je pro německé investory nejatraktivnější zemí regionu

Česká republika je mezi zeměmi střední a východní Evropy nejatraktivnější investiční lokalitou pro německé investory....
Česká republika Německo
Soudní dvůr EU potvrdil hospodářské sankce proti Rusku
11:16

Soudní dvůr EU potvrdil hospodářské sankce proti Rusku

Restrikce, které přijala Evropská unie v souvislosti s krizí na Ukrajině vůči některým ruským podnikům, včetně...
Evropská unie Rusko Politika
11:02

Itálie: Tržby v průmyslu v lednu meziměsíčně klesly o 3,5 %, meziročně o 1,5 % zpevnily

Italské průmyslové objednávky v lednu meziročně stouply o 8,6 % (prosinec: -0,9 %), meziměsíčně se snížily o 2,9 % ...
Itálie Průmysl Tržby
Trump v úterý novým dekretem zahájí demontáž ekologických regulací
10:50

Trump v úterý novým dekretem zahájí demontáž ekologických regulací

Prezident USA Donald Trump v úterý exekutivním nařízením zruší či upraví vládní regulace, jimiž jeho předchůdce...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Politika
10:37

Italská Eni plánuje expanzi na francouzském maloobchodním trhu

Italská energetická společnost Eni plánuje letos získat milion odběratelů elektřiny na francouzském maloobchodním...
Evropské akcie Energetika Itálie
Asijské trhy v úterý převážně stouply, japonské a australské akcie zdražily o více než procento
10:15

Asijské trhy v úterý převážně stouply, japonské a australské akcie zdražily o více než procento

Asijské akciové trhy se v úterý odrazily od pondělní ztráty, když se investoři oklepali ze zklamání z neúspěchů...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Sberbank chce proniknout do sektorů nebankovních služeb
09:51

Sberbank chce proniknout do sektorů nebankovních služeb

Ruský bankovní gigant Sberbank vykázal za loňský rok rekordní zisk v přepočtu 9,5 miliardy dolarů (236 miliard Kč) a...
Banky Evropské banky Rusko
09:35

Tesco zaplatí pokutu 129 milionů liber za účetní podvod

Největší britská maloobchodní společnost Tesco zaplatí pokutu 129 milionů liber za účetní podvod, informuje agentura...
Spojené království Maloobchod Podvod
UniCredit údajně jedná o prodeji aktiv v Česku a na Slovensku, zájem by mohly mít KB nebo MONETA
09:06

UniCredit údajně jedná o prodeji aktiv v Česku a na Slovensku, zájem by mohly mít KB nebo MONETA

V tisku se objevila informace, že by UniCredit mohla prodat své aktivity v Česku a na Slovensku. Údajnými zájemci by...
Akcie ČR Fúze a akvizice UniCredit
09:03

O2 Czech Republic: Aukce kmitočtů na 5G sítě a zrušení tendru na datové schránky

Český telekomunikační úřad vypsal aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G v pásmu 3,7 GHz. Souhrnná vyvolávací cena...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Telekomunikace
Ranní analytická poznámka (28. března): Trump dává zelené červenou
08:55

Ranní analytická poznámka (28. března): Trump dává zelené červenou

Americké akciové indexy začaly pondělní obchodování nervózně. Pravděpodobně tomu napomohl páteční neúspěch...
Americké akcie Donald Trump Ekologie
Výrobce cigaret Philip Morris ČR loni vydělal 2,77 miliardy Kč, firma navrhne vyplatit dividendu 1 000 Kč na akcii
08:05

Výrobce cigaret Philip Morris ČR loni vydělal 2,77 miliardy Kč, firma navrhne vyplatit dividendu 1 000 Kč na akcii

Tabáková firma Philip Morris ČR vykázala za loňský rok meziroční nárůst tržeb bez spotřební daně a DPH o 5,4 % na 11...
Philip Morris ČR Tabák Akcie ČR