Burzovní kalendář 23. 12. - 27. 12. 2013
|

Burzovní kalendář 23. 12. - 27. 12. 2013

Nejvíce napilno budou mít na sklonku roku investoři do amerických cenných papírů. Na historických maximech budou čekat, zda jim Santa Claus přiveze ještě nějaký ten dárek v podobě pár desetinek nebo procent navíc. Dárky se ale rozdávaly prakticky celý rok. V Evropě i v Praze bude volných dnů na burze více, aktivita na trzích by tedy měla být vyloženě prázdninová.

USA

23/12 Index aktivity chicagského Fedu

23/12 Osobní příjmy a výdaje

23/12 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

24/12 Obchodování na NYSE končí v 19.00 SEČ

24/12 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby

24/12 Index cen domů

24/12 Prodeje nových domů

24/12 Index průmyslové aktivity richmondského Fedu

25/12 Všechny trhy uzavřeny

26/12 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

Za uplynulý týden si Dow připsal 2,96 % a S&P 500 zpevnil o 2,41 %. Pro prvně jmenovaný ukazatel tak byl tento týden nejlepší od září a pro S&P 500 od července. Nasdaq za týden posílil o 2,58 %.

Zásadní zprávou týdne bylo snížení objemu odkupovaných dluhopisů americkou centrální bankou v kombinaci s lepším ekonomickým výhledem a ujištěním o ponechání úrokových sazeb v blízkosti nuly do roku 2015. Fed snížil objem odkupovaných hypotéčních zástavních listů ze 40 na 35 miliard USD a vládních dluhopisů USA ze 45 na 40 miliard USD s platností od ledna. Zároveň ponechal svůj cíl nezaměstnanosti pro zvýšení sazeb na 6,5 %. Dále prohlásil, že úroky mohou zůstat kolem nuly i po dosažení tohoto cíle, zvlášť když se bude držet inflace pod 2 %. Zaktualizoval také svůj ekonomický výhled. Odhad vývoje nezaměstnanosti pro rok 2014 zlepšil na 6,3 % až 6,6 % z rozmezí 6,4 % až 6,8 %. Tiskovou konferenci Bena Bernankeho jsme pro vás sledovali živě.

Týden byl až do středy ve znamení vyčkávání na rozhodnutí Fedu o měnové politice. Po oznámení omezení QE cena indexu S&P 500 začala klesat, ale doprovodný "holubičí" komentář ji prudce vystřelil zpět na historická maxima. "Středeční obchodování tak nakonec probíhalo v širokém rozpětí -0,7 % až +1,7 %. Akcie následně ve čtvrtek mírně korigovaly, aby v pátek stanovily nové historické rekordy. Index se už měsíc a půl obchodoval v rozmezí 1 775 až 1 812 bodů, páteční zavírací cena však horní linii výrazně překonala. To je pozitivní signál pro další růst, který navíc zesiluje sezónní pattern. Nejbližší hladiny podpory jsou okolo 1 810 a 1 780 bodů," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

"Graf indexu S&P 500 zůstává v býčím nastavení. Na závěr roku možná přijde i Santa Claus rally," pokračuje Košťál. Index posílil v prosinci v uplynulých 50 letech v průměru o 1,9 %. Největší zhodnocení zpravidla přichází v posledním týdnu, tedy mezi Vánocemi a Novým rokem. Aktuálně jsou akcie v prosinci díky pátečnímu růstu 0,5 % v plusu. Příští týden se aktuálním tématem stane také lednový efekt.

Rozhodnutí FOMC zapůsobilo negativně na cenu zlata. Ta v průběhu pátečního obchodování klesla až na 1 191 dolarů za trojskou unci, postupně však část ztrát smazala a vyskočila zpět nad hranici 1 200 dolarů. "Myslím, že zlato bude nadále pod tlakem," říká Daniel Morgan, komoditní analytik z UBS. "Důvody pro jeho držbu, zdá se, pominuly," dodává a domnívá se, že průměrná cena zlata se příští dva roky bude pohybovat kolem 1 200 dolarů za trojskou unci. Ve čtvrtek se této hranice cena dotkla poprvé od června letošního roku.

Americké ministerstvo obchodu v pátek oznámilo, že ekonomika Spojených států v letošním třetím čtvrtletí stoupla o 4,1 %, tedy nejprudším tempem za téměř dva roky. Investory potěšilo obzvláště to, že ekonomiku táhl nahoru růst zásob firem (do celkového růstu HDP přispěl 1,7 procentního bodu) a spotřeba domácností na služby, například zdravotní péči. Právě spotřebitelské výdaje, které se na ekonomické aktivitě v USA podílejí více než dvěma třetinami, stouply o rovná dvě procenta oproti dříve ohlášenému nárůstu o 1,4 %.

Další makrodata nebyla tak dobrá, střídala se lepší čísla s těmi horšími. Nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti přibylo nečekaně více, existujících domů se v USA k listopadu prodalo nejméně za téměř rok a index aktivity filadelfského Fedu dopadl hůře, než se čekalo.

Zahájená výstavba však podle ve středu zveřejněných dat vzrostla v listopadu nejprudčeji od ledna 1990 a aktivita v americkém podnikatelském sektoru v prosinci udržela tempo růstu, dále se přitom zlepšovaly podmínky v sektoru služeb. Podnikům přibývalo zakázek, a tempo přijímání nových pracovníků se tak dostalo na nejvyšší úroveň za čtyři roky. Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu mezi nákupními manažery, které ve středu zveřejnila organizace Markit. Meziroční míra inflace ve Spojených státech v listopadu vzrostla na 1,2 % ze čtyřletého minima 1,0 % v předchozím měsíci. Zato průmyslová výroba vzrostla v listopadu mnohem více, než se čekalo. Analytici vyhlíželi růst o 0,6 %, produkce překvapila zlepšením o 1,1 % meziměsíčně.

Kompletní přehled amerického obchodování v uplynulém týdnu najdete zde: Americké akcie se v pátek dostaly na nové rekordy a mají za sebou nejlepší týden za několik měsíců

Poslední kompletně prosincový obchodní týden bude mít ve středu vánoční přestávku, v úterý je obchodování zkráceno do 19 hodin SEČ. A poslední dny ukazují, že si investoři ještě dovolenou nevzali. "Nikdo neshrábl všechny peníze ze stolu dva týdny před Silvestrem," říká Howard Silverblatt, analytik z S&P Dow Jones Indices. "Manažeři mohli za celým rokem klidně udělat čáru na konci listopadu a užít si měsíc na Arubě, ale evidentně to neudělali. V krátkodobém výhledu všichni počítají s přílivem dalších peněz investorů na akciový trh. To se může týkat zbytku prosince a prvního kvartálu 2014."

Na důležitá data z USA upozorňuje makléř Aleš Jandejsek z brokerjetu ČS:

Z ekonomiky přijdou v týdnu některá důležitá čísla. Hned v pondělí to bude index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, kde se čeká mírný růst na 82,7 z 82,5 bodu. V úterý pak budou nejsledovanější objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. U těch se čeká meziměsíční nárůst o 1,8 % po poklesu o 2 %.

Z hlediska osobní spotřeby budou důležité osobní výdaje a příjmy, ale také situace na trhu práce, kterou jako vždy ve čtvrtek zmonitoruje průzkum počtu nových i stávajících žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

David Navrátil (ČS): Nečekáme, že by akcie měly na snižování odkupů…
Fed ve středu rozhodl o snížení tempa měsíčních nákupů dluhopisů. Reakce trhů…
Faber: Fed nikdy zcela neukončí QE
Známý kritik Fedu Marc Faber to uvedl v rozhovoru pro CNBC. Guvernéři Fedu by…
Obama: Rok 2014 by pro USA mohl být ekonomicky průlomový
Nadcházející rok by díky ekonomickému blahobytu, lepší dostupnosti zdravotní…
Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí expandovala mnohem více, než…
Hrubý domácí produkt Spojených států ve třetím kvartálu vzrostl o 4,1 %.…

Evropa

23/12 Španělsko - index cen výrobců

23/12 Itálie - spotřebitelská důvěra

23/12 Španělsko – státní rozpočet

24/12 Francie - HDP za 3Q2013

24/12 Francie - spotřebitelské výdaje

24/12 NYSE Euronext (Paříž, Amsterdam, Lisabon a Brusel) zavírá ve 14.05 SEČ, s warranty a certifikáty se přestává obchodovat 13.55 SEČ

24/12 frankfurtská, vídeňská, varšavská a pražská burza uzavřeny

25/12 - 26/12 NYSE Euronext, frankfurtská, vídeňská, varšavská a pražská burza uzavřeny

25/12 Rusko – index spotřebitelských cen

26/12 Rusko – zlaté a devizové rezervy

26/12 Francie – změna počtu nezaměstnaných

27/12 Francie - index cen výrobců

Za uplynulý týden britský FTSE 100 připsal 2,59 %, francouzský CAC 40 3,3 % a německý DAX přes 4 %. Regionální index Stoxx Europe 600 za týden posílil o 3,7 % a zažil nejlepší týden od letošního dubna.

K růstu cen akcií přispělo rozhodnutí americké centrální banky začít omezovat opatření na podporu ekonomiky, které z trhu odstranilo nejistotu ohledně měnové politiky ve Spojených státech. Panevropský index FTSEurofirst 300 v pátek stoupl o půl procenta, a od začátku týdne si tak připsal 3,6 %.

Fed ve středu oznámil, že od ledna sníží nákupy dluhopisů o 10 miliard na 75 miliard dolarů měsíčně. Trhy přijaly toto rozhodnutí jako potvrzení zlepšujících se vyhlídek trhu práce i celé americké ekonomiky. Náladu investorů v pátek navíc podpořily překvapivě příznivé údaje o vývoji ekonomiky Spojených států. Ta ve třetím čtvrtletí podle vládní zprávy stoupla o 4,1 %, tedy nejprudším tempem za téměř dva roky. Dobrá byla ovšem i makrodata na starém kontinentu.

Důvěra spotřebitelů v zemích platících eurem se v prosinci zlepšila více, než se očekávalo. Vyplývá to z pátečních údajů Evropské komise. Data podle agentury Reuters naznačují, že rodící se oživování ekonomiky už může mít příznivý vliv na náladu domácností. Agentura S&P přitom v týdnu snížila dlouhodobý rating Evropské unie z nejvyšší známky AAA o stupeň na AA+. Výhled ratingu je stabilní.

Index podnikatelského klimatu institutu Ifo v Německu v prosinci stoupl podle očekávání na 109,5 bodu z listopadových 109,3 bodu. Podle čekávání na 0,9 % se v listopadu výšilo tempo inflace v eurozóně. Meziměsíčně se ceny v eurozóně snížily o 0,1 %. V celé evropské osmadvacítce zrychlila inflace na 1,0 % meziročně z 0,9 % v říjnu, meziměsíčně ceny rovněž klesly o 0,1 %. Indikátor důvěry sledovaný institutem ZEW v prosinci vyskočil na 62 bodů, očekával se růst na 55 bodů z listopadových 54,6 bodu. Dosáhl tak nejvyšší úrovně od roku 2006.

Analytici se na konci roku předhánějí v optimistických prognózách na rok 2014. Jednou z nich je i tip na růst britského indexu FTSE 100, který by podle predikcí měl v příštím roce pokořit své historické rekordy. Mnoho analytiků se shoduje na tom, že FTSE 100 překoná historické maximum 6 950 bodů z roku 1999. Hranici 7 tisíc bodů zatím nikdy nepokořil, analytici ze Citi však sázejí na to, že v roce 2014 přeskočí i 8 tisíc bodů.

V novém týdnu s výjimkou francouzského HDP za třetí kvartál nečekají Evropu významná makrodata. Řada dnů na jednotlivých burzách bude ovlivněna státními svátky během Vánoc, aktivita tedy bude velice pravděpodobně podprůměrná. Mezi svátky se historicky akciím spíše daří, argumentem pro třeba i mírný pokles by mohlo být vybírání zisků po úspěšném týdnu a celém uplynulém roce.

Evropské milé překvapení roku 2014
Evropské akcie by podle stratéga Petera Oppenheimera z Goldman Sachs měly v…
11 černých labutí roku 2014 podle České spořitelny
Prognózování je obtížná disciplína. Zvlášť když se jedná o budoucnost, chtělo…
Portfolio na rok 2014: Akciím se bude dařit méně, marže evropských…
S blížícím se koncem roku přichází čas na bilancování a také na provedení…

Česká republika

24/12 - 26/12 Burza uzavřena

Předposlední týden roku byl hlavně o Fedu. Ten překvapivě omezil program odkupu dluhopisů o 10 miliard USD měsíčně, doprovodil však tento krok ujištěním trhu o dlouhém setrvání sazeb na minimu a zlepšením ekonomického výhledu. Americké akcie se tak vrátily na rekordy a pomohlo to rizikovým aktivům obecně. Domácí index PX uzavřel na 977,78 bodu, tedy o 2,3 % výše než před týdnem.

Nejvíce klesající akcií byla v týdnu Fortuna (-1,3 %, 118,50 Kč). Zájem investorů se snížil a akcie konsolidují předchozí zisky. Největší růst naopak zaznamenaly akcie NWR (+7,7 %, 23,70 Kč). Ta oznámila dohodu s ECA (Export Credit Agency) a nebude do 14. září 2014 testovat kovenanty k úvěru 71 milionů eur. Podmínkou jsou například omezení dividend, držení alespoň 80 milionů eur hotovosti nebo vydání dalšího dluhu. "NWR by podle našich odhadů stejně podmínky ECA dluhu nesplnila," napsal v týdenním shrnutí dění na trhu hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

V závěru týdne deník Právo uvedl, že Rusnokova vláda v demisi schválila memorandum o porozumění s NWR. Podle něho se připravuje možnost, že by stát začátkem roku 2017 odkoupil důl Paskov za jednu korunu a zaplatil by náklady na uzavření dolu, které se odhadují na zhruba 1 miliardu korun. Memorandum by vláda měla s NWR podepsat 6. ledna 2014.

Erste Group Bank v týdnu oznámila, že ve čtvrtém kvartálu odepíše 350 milionů eur goodwillu. Nemělo by to mít dopad na kapitál banky, management potvrdil výhled provozního zisku i nákladů na riziko a akcie Erste za týden vystoupaly o 6,3 % na 694,20 Kč.

ČNB dle očekávání ponechala sazby beze změny a potvrdila pokračování devizových intervencí proti koruně, jež spustila na začátku listopadu. Zopakovala, že se bude snažit bránit posílení koruny pod 27 EUR/CZK alespoň do začátku roku 2015. Na posílení koruny na tuto úroveň doporučují sázet analytici z České spořitelny.

Poslední kompletní prosincový týden bude mít na pražské burze pouze dva obchodní dny - pondělí a pátek. Nečekají se žádná domácí makrodata, české tituly tak při pravděpodobně nízké obchodní aktivitě budou reagovat na impulzy ze zahraničí. Na domácí scéně se maximálně může před Vánocemi dále zkomplikovat vyjednávání o sestavení vlády.

Přehled obchodování na přelomu roku

Asie

23/12 Tokijská burza uzavřena

24/12 Japonsko – měsíční ekonomická zpráva Bank of Japan

26/12 Japonsko - Markit/JMMA index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

27/12 Japonsko – míra nezaměstnanosti, index spotřebitelských cen, průmyslová výroba, maloobchodní tržby

Konec dividendové stálice aneb Vyplatí se v roce 2014 investovat do…
Na český mobilní trh nepřijde čtvrtý operátor. Analytik Václav Kmínek z České…
Petr Bártek (ČS): Zisk Komerční banky v příštím roce poroste, akcie…
Akcie Komerční banky byly letos jako na houpačce. V první polovině roku klesly…
Zeman jmenuje Rusnoka do bankovní rady ČNB již od března, píší…
Prezident Miloš Zeman jmenuje Jiřího Rusnoka členem bankovní rady České národní…
České a evropské banky jako olej motoru ekonomiky aneb Jak může…
Aktuálně máme s eurozónou společné zvyšování optimismu, a to jak domácností,…
Vše o novinkách ve zdanění cenných papírů od roku 2014
Výkonný ředitel společnosti I. česká makléřská Jan Krejsa informuje o změnách,…
včera v 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
včera v 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
včera v 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
včera v 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
včera v 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
včera v 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
24. 3. 2017 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
24. 3. 2017 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
24. 3. 2017 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
24. 3. 2017 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
24. 3. 2017 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
24. 3. 2017 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
24. 3. 2017 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
24. 3. 2017 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika