10 zásadních témat roku 2014 na světových trzích
|

10 zásadních témat roku 2014 na světových trzích

Richard Bernstein, bývalý hlavní investiční stratég Bank of America Merrill Lynch a současný šéf společnosti Richard Bernstein Advisors, investorům v prosinci každoročně představuje velká témata, která podle něj budou v následujících dvanácti měsících hýbat světovými trhy. Rok 2014 se dle Bernsteina ponese například ve znamení pokračující rally amerických akcií, rostoucí ziskovosti malých firem nebo dalšího propadu ceny zlata.

Investiční a ekonomický výhled Výhled na rok 2014

1. Býčí trend amerických akcií bude pokračovat

Americké akcie se v býčím trendu pohybují prakticky od začátku roku 2009, kdy je na lokální dno poslala finanční krize. Od začátku letošního roku přidal americký akciový index S&P 500 přibližně 25 %, což ale podle Bernsteina nemusí znamenat, že se v roce 2014 po pěti letech k moci znovu dostanou medvědi. "Domnívám se, že se americké akciové trhy stále nacházejí pouze přibližně v polovině jedné z nejsilnějších rally posledních let," uvádí. "Indikátory, které byly tradičně spolehlivou předzvěstí příchodu medvědího trendu, jsou aktuálně nevýrazné."

Navzdory optimismu by ale investoři měli počítat s tím, že v roce 2014 bude ziskovost amerických akcií ve srovnání s předcházejícími dvanácti měsíci nižší. "Růst sice zřejmě nebude tak silný jako v roce 2013, přesto by ale měl být nadprůměrný."

2. Japonské akcie překonají rozvíjející se trhy

Do konce roku 2013 sice ještě pár dní zbývá, asijští investoři však lahve šampaňského chladí již nyní. Japonský akciový index Nikkei 225 od začátku roku posílil téměř o 50 % a podle Bernsteina se investoři díky pokračujícímu oslabování japonského jenu mají na co těšit i v roce následujícím.

"Burzy emerging markets se za rok 2013 jako celek pohybují mírně v mínusu a vše nasvědčuje tomu, že podobný vývoj přijde i v roce 2014. Ve spojení s extrémně uvolněnou měnovou politikou Japonska lze očekávat, že akcie ze země vycházejícího slunce snadno zastíní i ty nejvýkonnější rozvíjející se trhy." Volba je podle Bernsteina jasná. "Nechcete-li v roce 2014 patřit mezi poražené, dejte ve svém portfoliu prostor japonským akciím."

3. Zisky malých evropských firem dále porostou

Oživování evropské ekonomiky je ve srovnání s oživováním amerického hospodářství pomalejší. "Takový vývoj není neobvyklý. Evropa v závěsu za Spojenými státy je scénářem prakticky každého hospodářského cyklu," říká Bernstein.

Investoři by se podle něj proto měli v příštím roce zaměřit především na akcie evropských firem s malou tržní kapitalizací. Ty jsou totiž v raných fázích ekonomického oživení, které by na starém kontinentu mělo být doménou právě blížícího se roku, ve srovnání s akciemi velkých firem několikanásobně výkonnější. Svoji roli by měla sehrát také očekávání analytiků, která hovoří o pokračujícím růstu ziskovosti malých evropských firem.

4. Mezi dluhopisy zazáří komunální bondy a high yield dluhopisy

Investoři se komunálním (municipálním) dluhopisům, tedy bondům vydávaným samosprávnými celky, dlouhodobě vyhýbají. Podle Bernsteina by ale právě tento segment dluhopisového trhu mohl v roce 2014 patřit mezi nejatraktivnější.

Zejména v případě amerického trhu by se investoři měli soustředit také na high yield dluhopisy, tedy bondy s vysokými výnosy. Proč? Mezi investory sílí názor, že není nereálně, že by počínaje rokem 2014 mohla americká centrální banka začít zvyšovat úrokové sazby. Pokud by se tak skutečně stalo, došlo by k postupnému snižování vnitřní hodnoty dluhopisů a následnému poklesu jejich tržní ceny. High yield dluhopisy by se proto v takovém případě podle Bernsteina měly - navzdory vyšší rizikovosti - stát nedílnou součástí portfolia každého investora.

5. Cena unce zlata klesne pod tisíc dolarů

Zlato je většinou investorů vnímáno jako pojistka proti inflaci. Snaha vyspělých světových ekonomik aktivně bojovat proti extrémnímu zadlužení, což s sebou mimo jiné přináší i tvrdá úsporná opatření, však inflaci drží velmi nízko, v důsledku čehož zlato ztrácí přízeň investorů.

"Žlutý kov je stále velmi oblíbený například v Japonsku, kde se lidé investicemi do zlata snaží pojistit proti pokračujícímu oslabování japonského jenu. Zbytek světa však mnoho důvodů ke zlaté horečce nemá," shrnuje situaci Bernstein. Podle pesimistických scénářů by cena zlata mohla v roce 2014 klesnout až pod 1 000 dolarů za trojskou unci, tedy na úroveň, kde se žlutý kov naposledy obchodoval před čtyřmi až pěti lety.

6. Americká průmyslová revoluce jen tak neskončí

Menším společnostem zaměřeným primárně na domácí trh se ve Spojených státech daří. Firmy zastoupené v indexu S&P SmallCap 600 letos přidaly v průměru kolem 34 % a podle Bernsteina lze podobný vývoj čekat i v příštím roce. Malé a střední americké firmy profitují nejen z příznivých cen energií a nízkých nákladů na logistiku, ale také z politické stability a dobré pracovní morálky Američanů. "Očekávám, že silný růst tržního podílu a ziskovosti malých a středně velkých amerických podniků bude pokračovat i v roce 2014, což se pozitivně promítne i do ceny veřejně obchodovaných akcií těchto společností," uvádí Bernstein.

7. Fed bude ekonomiku podporovat déle, než se předpokládá

Americká centrální banka při každé příležitosti upozorňuje, že s omezováním prorůstových opatření v čele s kvantitativním uvolňováním a extrémně nízkými úrokovými sazbami začne až v okamžiku, kdy bude zcela přesvědčena, že je růst amerického hospodářství udržitelný. V souvislosti s tímto postojem Fed zdůrazňuje, že bude reagovat na makroekonomické indikátory, zejména pak na výši inflace a míru nezaměstnanosti.

"Domnívám se, že americká centrální banka bude kvůli obavám, aby se ekonomická recese z roku 2008 nevrátila, měnovou politiku utahovat pomaleji, než se aktuálně předpokládá," říká Bernstein. Potvrzení tohoto scénáře by znamenalo zejména další oslabování amerického dolaru vůči euru a pokračující růst cen amerických akcií.

8. Akcie zavedených velkých firem výkonností zaostanou

Velká část investorů se domnívá, že akcie velkých firem v dlouhodobém horizontu svojí výkonností spolehlivě překonají cenné papíry malých a středně velkých společností. Pro toto tvrzení však neexistuje příliš mnoho důkazů. Paradoxně totiž naopak mnohdy platí, že malé společnosti jsou na radikální změny na trhu schopny reagovat pružněji, což se odráží i v jejich hospodaření a v tržní ceně jejich akcií.

Bernstein proto investorům stejně jako v případě evropského trhu radí věnovat pozornost zejména small caps, tedy akciím s tržní kapitalizací přibližně do 2 miliard dolarů. "Akcie velkých firem přenechejte hazardérům," doplňuje.

9. Malým bankám se bude dařit

V důsledku finanční krize, která naplno propukla po pádu bankovního domu Lehman Brothers, byly americké i evropské banky donuceny k zásadní restrukturalizaci svých aktiv. A stejně jako u firem mimo finanční sektor Bernstein upozorňuje, že malé banky byly sice důsledky finanční krize zasaženy mnohem silněji, na druhou stranu ale byly schopny na nenadálou situaci reagovat mnohem pružněji.

Pokračující ekonomické oživování na obou stranách Atlantského oceánu by se tak nyní mělo pozitivně promítnout zejména do hospodaření menších bankovních ústavů. "Princip je jednoduchý, malé banky na krizi doplatily jako první, nyní ale budou z jejího konce jako první také profitovat."

10. Investoři pochopí, že "likvidní alternativy" neexistují

"Počátkem 90. let jsem vyslovil názor, že nízká likvidita je hlavním důvodem, proč alternativní investice přinášejí vyšší zisky než vysoce likvidní aktiva," vzpomíná Bernstein. V posledních letech se ale na scéně stále častěji objevují též takzvané likvidní alternativy, což jsou ve své podstatě podílové fondy nebo ETF certifikáty, které přebírají investiční strategie velkých hedgeových fondů (například ve formě long/short investic nebo investování pomocí finanční páky) a které jsou ve srovnání s klasickými hedgeovými fondy nejen vysoce likvidní, ale především bez omezení otevřené i drobným investorům.

"Podle mého názoru je toto označení velmi nešťastné. Jedno ze základních investičních pravidel totiž říká, že zisky vysoce likvidních investic jsou ve srovnání se zisky nelikvidních investic v dlouhodobém horizontu vždy nižší," říká Bernstein. "Osobně proto označení 'likvidní alternativy' vnímám jako oxymóron a domnívám se, že rok 2014 potvrdí, že mechanismus 'vyšší likvidita rovná se nižší zisk' platí i ve 21. století."

Zdroj: Richard Bernstein Advisors
Hedgeovým fondům se v prvním pololetí dařilo nejlépe od roku 2009
Hedgeovým fondům se v prvním pololetí dařilo nejlépe od roku 2009
20:00

Hedgeovým fondům se v prvním pololetí dařilo nejlépe od roku 2009

První polovina letošního roku byla pro hedgeové fondy nejlepším obdobím od poslední finanční krize. Vyplývá to z dat...
Investiční fondy Hedgeové fondy Investice
Evropské akcie zakončily čtvrtek smíšeně, když ECB ponechala sazby…
18:31

Evropské akcie zakončily čtvrtek smíšeně, když ECB ponechala sazby beze změn

Velké akciové trhy západní Evropy skončily čtvrteční obchodování se smíšenými výsledky, když investoři zvažovali...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Peking chce být do osmi let jedničkou umělé inteligence
17:59

Peking chce být do osmi let jedničkou umělé inteligence

Čínská vláda představila ve čtvrtek národní plán rozvoje umělé inteligence. Hodnota tohoto odvětví se má do roku 2020...
Čína Věda
Washington dal Exxonu pokutu kvůli porušení sankcí vůči Rusku
17:56

Washington dal Exxonu pokutu kvůli porušení sankcí vůči Rusku

Ministerstvo financí Spojených států postihlo největší americkou ropnou společnost Exxon Mobil pokutou dvou milionů...
ExxonMobil Rusko
USA: Aktivita ve zpracovatelském sektoru poklesla nejníže od…
17:42

USA: Aktivita ve zpracovatelském sektoru poklesla nejníže od listopadu

Index aktivity v americkém zpracovatelském sektoru, jejž sestavuje filadelfský Fed, dosáhl v červenci hodnoty 19,5...
Americká ekonomika Průmyslová výroba
Eurozóna: Spotřebitelská důvěra poklesla nejníže od dubna
17:34

Eurozóna: Spotřebitelská důvěra poklesla nejníže od dubna

Červencový index důvěry spotřebitelů v zemích eurozóny v tamní ekonomiku dosáhl podle prvních odhadů hodnoty -1,7...
Evropská ekonomika Spotřebitelská důvěra
Londýn odkládá rozhodnutí, zda povolit Murdochovi převzetí firmy Sky
17:27

Londýn odkládá rozhodnutí, zda povolit Murdochovi převzetí firmy Sky

Britská ministryně kultury Karen Bradleyová bude potřebovat několik dalších týdnů k rozhodnutí, zda plán úplného...
Média Spojené království Fúze a akvizice
Francouzská platební společnost Ingenico koupí konkurenční švédskou…
17:13

Francouzská platební společnost Ingenico koupí konkurenční švédskou Bamboru

Francouzská platební společnost Ingenico koupí konkurenční švédskou firmu Bambora od Nordic Capital za 1,5 miliardy...
Finanční sektor Fúze a akvizice
Pojišťovny: Objem odhalených podvodů klesl, ale loni byl rekordní
17:09

Pojišťovny: Objem odhalených podvodů klesl, ale loni byl rekordní

Objem odhalených pojistných podvodů v prvním pololetí 2017 dosáhl stovek milionů Kč. Meziročně klesl, ovšem loni byl...
Česká republika Pojištění
Pražskou burzu udržely ve čtvrtek nad nulou akcie ČEZ
Pražskou burzu udržely ve čtvrtek nad nulou akcie ČEZ
16:32

Pražskou burzu udržely ve čtvrtek nad nulou akcie ČEZ

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal minimální zisk 0,08 procenta, když zakončil seanci na...
Akcie ČR
Studie: Lidstvo už vyprodukovalo 8,3 miliardy tun plastů
16:09

Studie: Lidstvo už vyprodukovalo 8,3 miliardy tun plastů

Lidstvo už vyprodukovalo 8,3 miliardy tun plastů. Většina se ho vyrobila v posledních 65 letech a může trvale zamořit...
Životní prostředí
Nízkonákladový přepravce Joon se zaměří hlavně na mladé
15:11

Nízkonákladový přepravce Joon se zaměří hlavně na mladé

Nová nízkonákladová letecká společnost, kterou zakládají aerolinky Air France, ponese název Joon. Oslovit má...
Evropské akcie Doprava
USA: Týdenní počet žádost o podporu v nezaměstnanosti poklesl na 233…
14:51

USA: Týdenní počet žádost o podporu v nezaměstnanosti poklesl na 233 tisíc

V týdnu do 15. července si ve Spojených státech podalo 233 tisíc lidí počáteční žádost o podporu v nezaměstnanosti....
Americká ekonomika Pracovní trh
Nezaměstnanost na Slovensku v červnu klesla na nové minimum 6,9…
13:51

Nezaměstnanost na Slovensku v červnu klesla na nové minimum 6,9 procenta

Míra nezaměstnanosti na Slovensku se v červnu snížila na 6,90 procenta ze 7,35 procenta v předchozím měsíci. Poprvé...
Slovensko Nezaměstnanost
EU chce od Britů vyjasnění postoje ke klíčovým bodům brexitu
13:48

EU chce od Britů vyjasnění postoje ke klíčovým bodům brexitu

Do příštího kola jednání o brexitu na konci srpna chce vyjednavač Evropské unie Michel Barnier od britské strany...
Evropská unie Spojené království
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v červenci ponechala měnovou politiku beze…
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v červenci ponechala měnovou politiku beze…
13:45

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v červenci ponechala měnovou politiku beze změny, euro navzdory holubičím slovům Maria Draghiho zpevnilo

Evropská centrální banka na svém červencovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Základní sazba tak zůstává...
ECB Centrální banky Eurozóna
Míra zadlužení v EU v prvním čtvrtletí rostla, nejvýrazněji v ČR
13:35

Míra zadlužení v EU v prvním čtvrtletí rostla, nejvýrazněji v ČR

Míra zadlužení členských zemí Evropské unie se v prvním čtvrtletí zvýšila na 84,1 procenta hrubého domácího produktu...
Evropská unie