Burzovní kalendář 9. 12. - 13. 12. 2013
|

Burzovní kalendář 9. 12. - 13. 12. 2013

Po překvapivě dobrých datech z amerického trhu práce budou investory zajímat další údaje z ekonomiky v čele s maloobchodními tržbami, prosincové zasedání FOMC se totiž blíží. Týden ale bude bohatší na data z Evropy, Japonska a Číny, která by měla potvrdit zrychlení ekonomiky v druhé polovině roku. Pražská burza by mohla reagovat na vrcholící vyjednávání o sestavení vládní koalice, v němž se hraje mimo jiné o vyšší daně pro některé firmy včetně bank.

Investiční a ekonomický výhled

USA

9/12 Projevy guvernérů poboček Fedu Lackera, Fishera a Bullarda

10/12 JOLTS

10/12 Velkoobchodní prodeje a zásoby

11/12 Deficit rozpočtu

12/12 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

12/12 Maloobchodní tržby

12/12 Indexy cen dovozu a vývozu

12/12 Podnikové zásoby

13/12 Index cen výrobců

Investoři se celý uplynulý týden chystali na listopadová data z amerického trhu práce. Ta smetla odhady ze stolu a akcie v pátek přidaly přes procento. V týdnu se přitom spekulovalo spíše na oslabení trhu v případě příznivých údajů. Index Dow se tak vrátil nad 16 tisíc bodů a širší S&P 500 nad 1 800 bodů. Za celý týden ale zůstaly v nepatrném mínusu - S&P 500 ztratil nepatrných 0,04 % a formálně tímto výsledkem přerušil dosavadní osmitýdenní růstovou sérii, Dow za týden ztratil 0,41 %, technologický Nasdaq jako jediný dokázal nepatrně zpevnit (+0,06 %).

"V úterý index S&P 500 uzavřel po sedmi obchodních dnech poprvé pod psychologickou hladinou 1 800 bodů. Následující den otestoval důležitý support na 1 780 bodech a v pátek uzavíral na 1 805. Už tři týdny za sebou index před víkendem zavíral na hodnotách v rozmezí jednoho bodu. Nejbližší rezistence je nyní na 1 813 bodech, kde je historické maximum z 29. listopadu. Klíčový support je 1 780," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Hlavní události uplynulého týdne na americkém trhu si připomeňte zde: Americké akcie v pátek napravily ztráty z předchozích dnů, i tak ale za celý týden nepatrně oslabily

Americká ekonomika v listopadu vytvořila mnohem více nových pracovních míst, než se očekávalo. Analytici počítali s 185 tisíci pracovních míst mimo zemědělský sektor, ekonomika však vytvořila místa pro 203 tisíc lidí. Celková míra nezaměstnanosti klesla na 7 %, nejníže od listopadu 2008, z říjnových 7,3 %, čekal se mírnější pokles na 7,2 %. Míra participace (zaměstnanost) vzrostla na 63 % z říjnových 62,8 %.

"Listopadové údaje z trhu práce potvrdily pozitivní trend z předchozích měsíců a upevnily přesvědčení trhu, že se kvantitativní uvolňování blíží ke konci," tvrdí Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny. "Stále se nejvíce počítá se začátkem snižování objemu odkupovaných dluhopisů v březnu, ale série velmi dobrých čísel zvýšila šance na lednovou změnu politiky. Hodně by mohlo napovědět poslední letošní zasedání FOMC za necelých 14 dnů, na kterém budou mimo jiné zveřejněny čerstvé makroekonomické prognózy Fedu."

Kromě dat z trhu práce zaujal v rámci ekonomiky také údaj o růstu za třetí kvartál (+3,6 %), který byl vyšší než prvotní odhady. Centrální banka má tedy k dispozici sérii silných dat. Právě výkon ekonomiky, konkrétně nezaměstnanost a inflaci, si přitom Fed určil jako orientační body pro postupné vymanévrování z programu podpory ekonomiky.

I proto budou v novém týdnu investoři bedlivě sledovat jak přicházející makrodata, tak komentáře guvernérů Fedu. V pondělí si veřejně vezmou slovo Jeffrey Lacker (Richmond), James Bullard (St. Louis) a Richard Fisher (Dallas). V úterý pak bude zveřejněn říjnový report JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey), který sleduje počty otevřených pracovních pozic a nabízí detailní pohled na pracovní trh. Není od věci připomenout, že právě JOLTS s oblibou sleduje Janet Yellen, od února 2014 vysoce pravděpodobně šéfka Fedu. K jejímu potvrzení ve funkci může dojít již v druhém prosincovém týdnu.

Další důležitá data z americké ekonomiky budou vycházet především ve čtvrtek, konkrétně týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (čeká se 325 tisíc nových žádostí) a maloobchodní tržby. U nich analytici předpokládají za listopad mírný růst o 0,3 % (očištěno o auta 0,2 %). Pro trh budou ale v dalších týdnech zásadní také zprávy od maloobchodníků, kteří průběžně zveřejňují objemy svých předvánočních prodejů. Ty budou i v dalších dnech hýbat s celým sektorem i kurzy jednotlivých akcií.

Reakce na listopadovou statistiku z trhu práce podle řady analytiků a pozorovatelů může znamenat, že se investoři nastavují na (staro)nové paradigma. "Dobré zprávy by zase po delší době mohly začít být chápány jako dobré," říká například Phil Orlando, akciový stratég z Federated Investors. Myslí se tím to, že dosud většinou zlepšení stavu ekonomiky zhoršovalo náladu na akciovém trhu a svědčilo dolaru, a to kvůli tomu, že investoři spekulovali na brzké omezení kvantitativního uvolňování. Nyní by opět mohl přijít na řadu fundament. Bill Gross a Mohamed El-Erian ze společnosti PIMCO v pátek uvedli, že Fed může zahájit takzvaný "exit" ještě v prosinci, a to s pravděpodobností 50 %.

Pro akcie bank může být důležité, jaký dopadne úterní jednání regulátorů o takzvaném Volckerově pravidlu, které vzniklo mimo jiné ve snaze oddělit investiční a komerční bankovnictví tak, aby finanční domy nespekulovaly na trzích s penězi drobných střadatelů.

Ve středu bude oznámen deficit rozpočtu USA k listopadu 2013. očekává se pokles z loňských 172,1 miliardy USD na 167 miliard (průzkum Bloombergu mezi analytiky) v důsledku dopadu automatických škrtů na vládní výdaje.

Ve čtvrtek by měla cenu v IPO oznámit společnost Hilton Worldwide Holdings (nyní vlastněná společností Blackstone). Plánuje v úpisu získat až 2,4 miliardy USD, což by bylo nejvíce v historii všech provozovatelů hotelů. S akciemi firmy by se mělo začít na Newyorské burze obchodovat v pátek.

Vyjednávači demokratů i republikánu v Kongresu mají do pátku čas najít kompromis ohledně rozpočtu. Ten by mohl v příštím roce obsahovat jiná opatření než automatické škrty známé z letošního rozpočtu. Vláda má peníze na svůj provoz do 15. ledna, dluhového stropu bude dosaženo 7. února.

Akcie obecně historicky v prosinci zažívají vynikající období, manažeři se totiž v závěru roku snaží dohnat, co během něj zameškali. Letos, kdy americké akcie posílily od začátku roku zhruba o čtvrtinu, ovšem může prosincové obchodování vybočit z této sezónní pravidelnosti. "V Santa Claus rally letos sice příliš nevěřím, ale stejně tak nevěřím ani ve významnější korekci. Závěr roku bude na akciových trzích dle mého názoru docela nudný," tvrdí analytik Tomáš Menčík z Cyrrusu.

Proč neřešit, co provede Fed s kvantitativním uvolňováním
Poslední dny jsou na amerických burzách nakonec vždy "červené", protože …
Divoká jízda na konci roku? Fed by mohl vykročit k exitu, říká John…
Jakmile Fed přitáhne penězovody, kterými do systému pumpuje životodárnou…
3 horké investiční tipy od Goldman Sachs pro rok 2014 - díl druhý
Americká banka Goldman Sachs začala zveřejňovat investiční tipy na příští rok.…

Evropa

9/12 Německo - obchodní bilance

9/12 Německo - průmyslová výroba

9/12 Eurozóna - index investorské důvěry Sentix

10/12 Spojené království - průmyslová výroba a obchodní bilance

10/12 Itálie - HDP za 3Q2013 a průmyslová výroba

10/12 Francie - průmyslová výroba

11/12 Německo - index spotřebitelských cen

12/12 ECB - měsíční zpráva o stavu ekonomiky

12/12 Eurozóna - průmyslová výroba

12/12 Švýcarská národní banka - rozhodnutí o měnové politice

12/12 Francie, Itálie - index spotřebitelských cen

Německý DAX zakončil první prosincový týden na 9 172,41 bodu (-2,48 %), francouzský CAC 40 na 4 129,37 bodu (-3,86 %) a britský FTSE 100 na 6 551,99 bodu (-1,48 %). Týden byl tedy pro evropské akcie hodně nepříznivý - kromě strachu z dalších kroků Fedu investory ve čtvrtek příliš nepotěšila ani ECB, která neoznámila žádná nová opatření na podporu ekonomiky a zhoršila výhled inflace a růstu HDP na rok 2014.

Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích si připomeňte zde: Evropské akcie v pátek napravily část ztrát z předchozích dnů díky optimismu z USA

Mario Draghi během čtvrteční tiskové konference po zasedání ECB, kterou jsme sledovali živě, oznámil negativní revize odhadu vývoje HDP i inflace a prohlásil, že eurozónu stále ohrožuje vývoj na finančních trzích i slabá domácí poptávka.

Ekonomika eurozóny i celé Evropské unie ve třetím čtvrtletí zpomalila růst. Statistický úřad Eurostat potvrdil listopadový odhad, podle něhož hrubý domácí produkt eurozóny v mezičtvrtletním srovnání stoupl o 0,1 % a v EU se zvýšil o 0,2 %. Ve druhém čtvrtletí ekonomika rostla v obou případech o 0,3 %, čímž ukončila rok a půl dlouhou recesi.

Oživení v eurozóně, které trvá už pátý měsíc v řadě, zpomaluje. Stojí za tím horší vývoj ve Francii a Itálii, jejichž PMI signalizují návrat sektoru ke kontrakci. Finální kompozitní index i přes lepší číslo oproti předběžnému odhadu poukazuje na další zvolnění tempa expanze. Index nákupních manažerů ve službách v listopadu spadl na 51,2 bodu (FLASH: 50,9 bodu, předchozí: 51,6 bodu), kompozitní na 51,7 bodu (FLASH: 51,5 bodu, předchozí: 51,9 bodu).

Maloobchodní tržby v eurozóně i v celé Evropské unii klesly v říjnu druhý měsíc po sobě. Středeční údaje evropského statistického úřadu Eurostat potvrzují, že spotřebitelská poptávka, která je významným motorem ekonomiky, zůstává slabá i na počátku posledního čtvrtletí roku. Obrat maloobchodu v zemích eura se proti předešlému měsíci snížil o 0,2 % po propadu o 0,6 % v září. Ekonomové podle ankety agentury Reuters odhadli, že tržby zůstanou na zářijové úrovni. V celé EU se tržby snížily o 0,4 %, tedy stejně jako v září.

V Německu se v říjnu nečekaně propadly průmyslové objednávky, v pondělí proto bude ostře sledovaná průmyslová produkce za stejný měsíc. Analytici stále očekávají mírný růst o zhruba půl procenta meziměsíčně. Stejná statistika vyjde v úterý také ve Francii, Itálii nebo Spojeném království.

Ve středu budou investoři čekat na data o německé inflaci, ve čtvrtek pak stejné údaje opět z Francie nebo Itálie. Spotřebitelské ceny jsou důležité z hlediska možné další podpory ekonomiky ze strany ECB, která nechce nechat inflaci příliš spadnout. Ve čtvrtek bude také oznámena průmyslová výroba za celou eurozónu a vyjde měsíční zpráva ECB o stavu ekonomiky.

Jaké události a údaje bude v novém týdnu sledovat analytik Ľuboš Mokráš z České spořitelny?

Vzhledem k tomu, že evropské akcie v uplynulém týdnu ztratily výrazně více než ty americké, mohly by mít tendenci pokles napravit také ve větší míře. Investoři ale budou moci reagovat i na další události, nejen na zveřejňovaná makrodata.

V pondělí se scházejí ministři financí eurozóny (takzvaná euroskupina, o den později se sejdou ministři z celé EU), aby jednali o probíhajícím záchranném programu pro Řecko a posunu v podobném tématu v případě Kypru. Proberou také jednu z hlavních otázek integrující se Evropy, a sice připravovanou bankovní unii, respektive společnou bankovní regulaci. Ve stejný den německá kancléřka Angela Merkelová sezve "radu starších" své domovské CDU, aby se s ní poradila o koaliční dohodě s SPD. Na Internationales ZinsFORUM 2013 vystoupí člen výkonné rady ECB Yves Mersch a Portugalsko oznámí vývoj HDP ve třetím kvartálu.

V úterý vystoupí Mario Draghi v Říme na konferenci, kterou pořádá Banca d’Italia. Evropský parlament bude hlasovat o návrhu Evropské komise dočasně omezit přísun emisních povolenek, což by mělo vést k růstu jejich cen z rekordních minim. OPEC vydá svou měsíční zprávu o předpokládané produkci a poptávce po ropě.

Ve čtvrtek o půlnoci vyprší termín pro interní hlasování členů německé sociálně-demokratické SPD o vstupu do koalice s CDU/CSU Angely Merkelové. Platné bude hlasování v případě účasti alespoň 20 % členů strany. Výsledek má být oznámen 15. prosince. Případné "ne" by mohlo znamenat i nové parlamentní volby v Německu. Ve stejný den pronese svůj výroční projev ruský prezident Vladimir Putin. Ve hře je i oznámení změn v ústavě.

Asie

9/12 Japonsko - obchodní bilance, HDP (3Q2013), úvěry bank

9/12 Čína - index spotřebitelských a výrobních cen

10/12 Čína - nové půjčky v jüanech, průmyslová výroba, maloobchodní tržby

11/12 Japonsko - index výrobních cen

12/12 Japonsko - průmyslová výroba

12/12 Indie - index spotřebitelských cen

Ministři zemí WTO přijali první globální obchodní dohodu
Ministři 159 členských zemí Světové obchodní organizace (WTO) v sobotu…
Německu začíná vládnout velká koalice: Alternativa pro Německo čeká…
Po dvou měsících náročných jednání je to jasné – v Německu bude vládnout velká…
China Mobile a Apple uzavřely dlouho očekávanou dohodu. iPhony se…
China Mobile má zhruba 700 milionů zákazníků. Pro Apple se naplno otevírá…

Česká republika

9/12 Index spotřebitelských cen

9/12 Nezaměstnanost

9/12 Průmyslová a stavební výroba

10/12 Obchodní bilance

13/12 Běžný účet

Index PX za týden ztratil 5,52 %. Na jeho začátku investory zaujaly o víkendu zveřejněné hospodářské výsledky společnosti Orco Property Group. Firma výrazně snižovala hodnotu aktiv, akcie v pondělí ztrácely přes 10 %. Čekalo se na páteční valnou hromadu, ta byla ale nakonec odsunuta na 6. ledna. Titul za týden odepsal přes 15 % a byl nejslabší z celého kurzovního lístku pražské burzy.

NWR svou valnou hromadu nezrušila a podle očekávání na ní došlo ke schválení prodeje společnosti OKK Koksovny firmě Metalimex. Na účet NWR tak okamžitě přibude 88 milionů eur, dalších 7 milionů ještě čeká na vázaném účtu. Peníze chce uhelná společnost využít k posílení svých klíčových provozů a k investicím. Kromě toho na postu generálního ředitele OKD končí Ján Fabián. NWR za týden ztratila 5,3 %.

Společnost Vienna Insurance Group v týdnu zažila zhruba 9% pokles ceny akcií. Důležitým faktorem byla informace o prodeji 2,3 milionu akcií firmy (1,9 % společnosti) po 34,1 eura za kus. V případě Erste Group Bank podobným způsobem zapůsobila zpráva o snížení podílu Erste Stiftung v Erste Group na současných 21,7 % (prodala 8,5 milionu akcií za neoznámenou cenu). Erste zakončila páteční obchodování na týdenní bázi slabší o 4,8 %.

Nejvíce v plusu zakončily týden akcie mediální společnosti CME (+3,8 %). Šlo ovšem pravděpodobně pouze o korekce předchozích prudkých propadů.

Česká ekonomika ve třetím kvartálu podle zpřesněných údajů mezikvartálně klesla jen o 0,1 %, původně se přitom čekal propad o 0,5 %. Meziročně pak ekonomika oslabila o 1,3 % (původní údaj: -1,6 %). Jedinou výraznou růstovou položkou byly výdaje vlády (+2,6 % meziročně). Spotřeba domácností se mezikvartálně propadla o 0,7 %, ale meziročně stagnovala.

V dalším týdnu budou pro investory zajímavé především makroekonomické údaje. V pondělí to budou inflace, nezaměstnanost a průmyslová a stavební výroba, ve čtvrtek a v pátek pak obchodní bilance, respektive běžný účet. Vedle toho mohou čeští investoři reagovat také na finišující jednání o koalici. Podle informací z pátku 6. prosince není nereálné, že by hnutí ANO ustoupilo ČSSD v otázce vyšších daní, a sice cestou sektorové daně. Ta by se dotkla především bank.

Pro ceny emisních povolenek, a tedy i pro ČEZ bude důležité úterní hlasování v Evropském parlamentu o možném omezení nabídky povolenek na trhu. To by mělo vést k jejich zdražení. Pro ČEZ by to byla pozitivní zpráva.

ČEZ se vešel i do výběru prosincových investičních tipů Martina Loose z brokerjetu ČS.

Nejlepší a nejhorší české akcie: Na co v roce 2014 (ne)sázet na…
Český akciový trh se na rozdíl od vyspělých burz v Evropě letos nedokázal…
Peter Hagen (VIG): Politici by se o penzích měli hádat za zavřenými…
Množící se politické půtky a z nich vyplývající nepředvídatelnost jsou pro…
Rady ekonomů příští české vládě: Stát je možné řídit jako firmu a…
Jednání o podobě a směřování příští české vlády nabírají na obrátkách, její…
Orco: Představenstvo zatím zůstává, valná hromada byla odložena na 6.…
Představenstvo realitní společnosti Orco zůstává zatím beze změn. Páteční valná…
před hodinou

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
před hodinou

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka 2. bloku do čtvrtka
13:04

V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka 2. bloku do čtvrtka

Neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku Dukovan podle předpokladu firmy ČEZ potrvá do čtvrtka 30. března, kdy...
ČEZ Akcie ČR Elektřina
12:29

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
12:15

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
11:57

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika
Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %
11:38

Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %

Ruská centrální banka na svém pátečním zasedání nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 9...
Rusko Centrální banky Úrokové sazby
11:21

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou, kterou označilo za strategicky perspektivního obchodního partnera....
Slovensko Čína Mezinárodní obchod
Trumpova administrativa vydá souhlas s ropovodem Keystone XL
10:50

Trumpova administrativa vydá souhlas s ropovodem Keystone XL

Administrativa prezidenta Spojených států Donalda Trumpa v pátek vydá souhlas s výstavbou sporného ropovodu Keystone...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Ropa
Asijské akcie v závěru týdne uzavřely převážně v plusu
10:30

Asijské akcie v závěru týdne uzavřely převážně v plusu

Asijským akciovým trhům se v pátek dařilo. Investoři sledovali dění na trhu s ropou a čekali na hlasování o zrušení...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
10:14

ČNB nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu na 0,5 procenta

Česká národní banka ponechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro...
ČNB Česká republika Centrální banky
Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat vzrostl na 56,2 bodu, sektor služeb stoupl na 56,5 bodu
10:05

Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat vzrostl na 56,2 bodu, sektor služeb stoupl na 56,5 bodu

Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu podle předběžných dat stoupla nejvíce od dubna 2011. Index nákupních...
Eurozóna Evropská ekonomika Indexy nákupních manažerů