Pegas Nonwovens pod lupou: Co čekat od firmy a jejích akcií po horších výsledcích za třetí kvartál?
|

Pegas Nonwovens pod lupou: Co čekat od firmy a jejích akcií po horších výsledcích za třetí kvartál?

Do Pegasu Nonwovens vkládala řada investorů velké naděje, špatné hospodářské výsledky za třetí kvartál byly pro trh ale značným zklamáním. Co od firmy čekají čeští analytici?

Pegas Nonwovens Akcie ČR Akciová lupa

Cena akcií výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens se v létě vyšplhala až nad 600 korun. V polovině srpna ale kvůli nepokojům v Egyptě musela firma z bezpečnostních důvodů preventivně zastavit provoz ve svém závodě u Káhiry. Akcie na to zareagovaly nejstrmějším poklesem od podzimu 2012. Výsledky za druhé čtvrtletí (z 29. srpna) s cenou příliš nezahýbaly.

Pegas Nonwovens - vývoj ceny akcií od začátku roku 2013

Od října se akciím opět spíše dařilo. Krátkodobější propad zažily po výrazně horších než očekávaných výsledcích na konci listopadu. Stejně jako analytik Jiří Šimara z makléřské společnosti CYRRUS vnímala ale řada investorů pokles ceny akcií jako příležitost pro vstup do dlouhých pozic. Akcie se tak z krátkodobého propadu "oklepaly" a celkově si od začátku roku připisují už téměř 20 %.

Hospodaření firmy

Pegas Nonwovens - výsledky za 3Q2013 a 9M2013

Výsledky Pegasu Nonwovens ve třetím kvartálu 2013 zaostaly za odhady většiny analytiků. Zisk EBITDA klesl o 22,2 % a firma snížila výhled. Dokonce i pesimistické odhady mluvily jen o poklesu o zhruba 18 %.

"Výsledky za třetí čtvrtletí letošního roku byly opravdu tristní, nicméně stály za nimi dle našeho názoru pouze krátkodobé vlivy," míní Jiří Šimara. "O své dlouhodobé přednosti, jako jsou silná poptávka, relativně vysoké provozní marže nebo potenciál dalšího růstu produkce, Pegas nepřišel."

Podle Jana Rašky z Fio banky byly výsledky pod očekáváním zejména na úrovni výnosů. "Předpokládal jsem silnější výrobu a prodeje z domácího závodu," vysvětluje. Vyšší výnosy očekávali také analytici z České spořitelny.

Hospodaření ve čtvrtém kvartálu bude negativně ovlivněno oslabením kurzu české koruny. Analytik z České spořitelny Josef Novotný odhaduje ztrátu až okolo 8 milionů eur. Jak ale dále vysvětluje, jedná se o nerealizované kurzové ztráty, které by se v následujících kvartálech už neměly opakovat.

Horší celoroční výhled zisku

Většina analytiků nečekala, že by se měl výhled EBITDA pro fiskální rok 2013 měnit. Rozhodující informací tak pro ně bylo snížení celoročního cíle. Růst zisku EBITDA byl v konsenzu za celý rok očekáván na spodní hranici rozpětí 5 až 15 % (40 až 43,8 milionu eur), nový výhled je jen 37 až 39 milionů eur. Bohumil Trampota, analytik z J&T Banky, upozorňuje na to, že číslo nezahrnuje přecenění akciového opčního programu, který za tři čtvrtletí letošního roku dosáhl 0,7 milionu eur. Cíl se tak o tuto částku podle něho ještě sníží.

"Důvodem profit warningu je několik jednorázových skutečností, které se v roce 2014 nebudou opakovat, například zásahy do technologií a následné kvalifikace nových materiálů," uvádí Trampota. "V příštím roce se dočkáme podstatně lepších čísel než letos."

Že by rok 2014 mohl být pro Pegas rokem stabilizace, věří také Raška. Příští rok podle analytika z Fio banky bude bez výraznějších kapitálových výdajů (CAPEX) s cílem co nejvíce optimalizovat výrobu z nové egyptské výrobní linky.

Podle Miroslava Frayera z Komerční banky snížení celoročního výhledu zohledňuje výpadek prodejů ve třetím kvartálu a naznačuje i částečné pokračování tohoto trendu během čtvrtého čtvrtletí 2013. "Odhady pro celý rok 2013 snížíme, dopad na dlouhodobé prognózy by ale nemusel být velký, pokud se budou výroba a prodeje v Egyptě od příštího roku vyvíjet podle plánu," očekává Frayer.

Ve splnění cíle pro fiskální rok 2013 věří i Trampota. "Očekáváme plnou produkci z Egypta, bezproblémové fungování v Česku a vyprodanou výrobní kapacitu. Na začátku příštího roku budou výsledky Pegasu navíc pozitivně ovlivněny systémem stanovení cen (pass-through mechanism)."

Vývoj ceny akcií Pegas Nonwovens na pražské burze budou ovlivňovat především následující tři faktory. Jasno bude ale nejspíše až na začátku roku 2014.

1. Výroba v ČR

Jak dopadne posun ve výrobě v Česku, se zamýšlí Petr Hlinomaz, analytik z BH Securities. "Pegasu se rozjela 'synchronizace' v objednávkách a výrobě. V rámci plánovaných změn ve složení produkce odmítl Pegas některé objednávky z kraje léta (rozumím tomu u méně profitabilních produktů) s tím, že počítal s tím, že namísto toho bude prodávat některé inovované výrobky," uvádí Hlinomaz. Naplnění tohoto plánu ale zabránily neplánované technické obtíže a vyšší míra odstávek, což bylo pro Hlinomaze asi největším nepříjemným překvapením zveřejněných výsledků. Pegas to podle něj do konce roku patrně nedožene, neboť odběratelé mezitím nejspíše vykryli své potřeby z jiných zdrojů. Dopady nižší efektivity výroby ve Znojmě na výsledky zmiňuje také Miroslav Frayer z Komerční banky.

2. Egyptská výrobní linka

Nová výrobní linka by měla podle Pegasu dosáhnout plného provozu během posledního čtvrtletí letošního roku, a tak ovlivnit až další výsledky. Její dopad na hospodaření ve třetím kvartálu zatím nebyl výrazný.

Jan Raška z Fio banky nicméně upozorňuje na skutečnost, že z této nové linky Pegas zaznamenal ve třetím kvartálu nižší prodeje, než sama firma očekávala. Podobného názoru je i Miroslav Frayer z Komerční banky. "Třetí kvartál letošního roku ukázal na problémy s egyptským závodem, který ještě nenastartoval na plný výkon a jehož rozjezd nenaplnil očekávání," doplňuje.

V souvislosti s budoucností egyptské výroby upozorňuje Petr Hlinomaz na dvě změny, které přinesla politická nestabilita v zemi. Jde o odstávky (ty by ale nebylo problém vykrýt) a změny v prostředí, které je zatím méně nakloněno exportu (vzhledem k logistickým problémům a úředním bariérám). "Jestliže Pegas plánoval, že výrobu v Egyptě nastartuje s několika málo typy výrobků a bude prodávat 1 ku 1 (v Egyptě a na export), pak byl donucen změnit strategii a orientovat se zatím více na Egypt," připomíná Hlinomaz. "K tomu potřebuje více typů výrobků, což znamená například větší nároky na technickou zručnost obsluhy, větší rozmanitost a stav zásob a podobně. Výsledkem jsou menší komerční objemy produkce v tomto roce, plně by měly být linky připraveny ke komerčnímu provozu v lednu až únoru 2014."

3. Dividendová politika

Součástí dividendové politiky Pegasu je mimo jiné každoroční zvyšování úrovně vyplácené dividendy (s výjimkou letošního roku).

Pegas Nonwovens - dividendová politika

"Domnívám se, že meziroční zvýšení dividendy se dnes, s ohledem na letošní slabší výsledky hospodaření, jeví jako méně pravděpodobné," předpokládá Jan Raška z Fio banky. "V roce 2014 předpokládám ale meziročně výrazně nižší investiční výdaje (CAPEX) - maximálně 10 milionů eur ve srovnání s letošním očekáváním kolem 41 milionů eur." To by mělo vytvořit dostatečný hotovostní polštář k tomu, aby dividenda vyplacená v roce 2014 byla aspoň na stejné úrovni jako ta letošní (ve výši 1,05 eura na akcii).

Jako dividendová akcie je Pegas stále atraktivní, alespoň pro BH Securities. "Přes snížení ročního výhledu si nemyslíme, že by mělo dojít ke ztrátě dividendové zajímavosti Pegasu," věří Hlinomaz. "Předpokládáme, že dividenda může stagnovat, možná klesnout (odhadem na 1 euro), ale bereme v úvahu dobré cash flow, jednorázovost příčin poklesu výsledků v uplynulém čtvrtletí i vůli Pegasu neměnit principy dividendové politiky, jak zaznělo v konferenčním hovoru," dodává.

Výhled a cílové ceny

Oslovené analytiky jsme na závěr požádali o výhled na akcie Pegasu Nonwovens s uvedením cílové ceny.

Josef Novotný (Česká spořitelna): "Od čtvrtého kvartálu by mělo být hospodaření Pegasu příznivě ovlivňováno egyptskou výrobní linkou, která je už v plném provozu. Zůstáváme pozitivní na tento titul s cílovou cenou 640 Kč na akcii a investičním doporučením 'akumulovat'."

Bohumil Trampota (J&T Banka): "Naše cílová cena pro akcie Pegas Nonwovens je 638 Kč a doporučujeme akcie Pegasu k nákupu. Pegas je defenzivní titul podporovaný vysokou dividendou."

Jan Raška (Fio banka): "Po slabších výsledcích a sníženém výhledu EBITDA se podle mého názoru zvyšuje pravděpodobnost korekce cílových cen analytiků. Ty jsou obecně nyní nastaveny poměrně vysoko, i přes hranici 600 Kč. Naše cílová cena je prozatím na úrovni 598 Kč s doporučením 'držet'. V nejbližších týdnech a měsících u akcií Pegasu nevidím přílišný růstový potenciál, akcie se nachází na téměř šestiletých maximech a úrovně kolem 590 Kč bych nyní vnímal jako určitou rezistenci."

Petr Hlinomaz (BH Securities): "Od května 2012 nepokrýváme tento titul cílovou cenou a doporučením, jen provádíme odhady výsledků a monitorujeme vývoj. Moje osobní představa (ne analýza) směřovala před posledními výsledky k 600 Kč za akcii, ale asi bych s nějakým dalším hodnocením počkal až na celoroční výsledky a odhady pro rok 2014. Do té doby lze trochu spekulovat o mírném pozitivním vlivu pokračujících nákupů a kumulace akciových podílů."

Miroslav Frayer (Komerční banka): "Výsledky a snížení výhledu pro rok 2013 by mohly mít mírně negativní vliv na naši cílovou cenu. Cílovou cenu a doporučení budeme pravděpodobně aktualizovat až po zveřejnění výsledků za 4Q2013, které by měly ukázat, zda jsou nižší prodeje v Egyptě problémem pouze pro letošní rok. V současnosti máme cílovou cenu nastavenou na 600 Kč s doporučením 'držet'. Očekáváme výplatu dividendy na úrovni 1,05 eura."

Pegas Nonwovens - přehled investičních doporučení
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
včera v 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
včera v 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
včera v 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
včera v 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
včera v 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
včera v 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
včera v 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
včera v 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe
včera v 16:20

Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe

Globální společnosti soukromého kapitálu Blackstone a CVC Capital Partners nabídly britskému zprostředkovateli...
Fúze a akvizice Spojené království Internet
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
včera v 16:02

Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů

Německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a...
Volkswagen BMW Německo
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
včera v 15:19

Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC

Americká společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy, se dohodla na...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Rusko
Ze světa investičních doporučení (21. července)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
včera v 14:45

Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč

Český státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za růstem je prodej...
Česká republika Zadlužení Česká ekonomika
Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %
včera v 14:35

Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %

Kanadské maloobchodní tržby se v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po růstu o 0,7 % v dubnu (revidováno z +0,8 %)....
Kanada Maloobchod Tržby
Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně…
včera v 14:30

Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně vzrostl o 1 % (květen: +1,3 %)

Inflace v Kanadě v červnu klesla na 1 % z 1,3 % v květnu. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny snížily o 0,1 % po růstu...
Kanada Inflace
ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký
včera v 14:14

ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký

V prvním pololetí bylo staženo z oběhu 331 000 padělaných eurobankovek. To je o šest procent méně než v předchozích...
Euro ECB
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
včera v 13:58

Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD

Zájem o investici do čínského státního mobilního operátora China Unicom projevilo několik velkých technologických...
Čína Technologie Investice