Akcie a riziko: Cesty USA a Evropy se letos rozešly. Na jak dlouho?
|

Akcie a riziko: Cesty USA a Evropy se letos rozešly. Na jak dlouho?

Spojené státy jsou pro investory do akcií letos zatím zemí zaslíbenou. Na rozdíl od Evropy, kde jádro eurozóny, její periferie i Británie zažívají pokles cen akcií. V obou regionech ovšem investoři vnímají větší riziko než na začátku roku. Minimálně do parlamentních voleb v Itálii a ukončení jednání o fiskálním útesu a dluhovém stropu v USA nelze na trhu s CDS očekávat výraznější změnu trendu, o korekci růstu cen amerických akcií se pak mluví již několik týdnů.

Státní dluhopisy Světové akcie CDS

USA: Akcie nahoru, ale riziko roste

Akcie ve Spojených státech dokázaly již šestým týdnem v řadě posílit, i když jen mírně. Růst cen CDS, tedy zajištění pro případ nesplácení emitenta dluhopisů, ovšem jasně ukazuje, že investoři zdaleka ještě nehodili fiskální starosti Spojených států za hlavu. A směrem k termínům pro dojednání dluhového stropu a fiskálního útesu se mohou podmínky na americkém trhu ještě zhoršovat.

Vývoj akcií a CDS v USA

Evropa: Riziko roste a akcie se propadají

V Evropě je situace ještě hroší. Riziko (měřeno opět cenami CDS) také roste, nejistota ohledně Italských voleb je cítit na celém evropském trhu, ve Španělsku investory vystrašil korupční skandál, ale i největší evropské ekonomiky nabízejí stejný obrázek - akcie v posledních týdnech oslabují, zatímco riziko na dluhopisovém trhu roste.

Vývoj akcií a CDS ve Španělsku a Itálii Vývoj akcií a CDS v Německu, Francii a Spojeném království

Týden na trzích podle burzovních grafů: 6 týdnů růstu, cílem býků…
Nechci se opakovat a ptát se, v jaké barvě skončil šestý týden roku 2013.…