Burzovní kalendář 4. 2. - 8. 2. 2013
|

Burzovní kalendář 4. 2. - 8. 2. 2013

Příští týden se ponese ve znamení summitu EU, zasedání Evropské centrální banky a makroekonomických ukazatelů. Příznivý vývoj eura vůči americkému dolaru signalizuje, že se evropská ekonomika stabilizuje, příznivý vývoj očekávají i manažeři v Německu a Spojených státech. Ve Spojených státech i v Evropě navíc vrcholí výsledková sezóna.

Wall Street

4/2 – 8/2 Výsledková sezóna (Zynga, Time Warner, Visa, Philip Morris International, Yum! Brands, Walt Disney)

4/2 Podnikové objednávky

5/2 Index nákupních manažerů ve službách ISM

7/2 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

8/2 Platební bilance

Americké akcie v pátek posunuly svá více než pětiletá maxima. Index Dow Jones Industrial Average uzavřel nad 14 tisíci bodů.

Analytici se předhánějí na obou koncích názorového spektra. Jedni volají minimálně po korekci, druzí ale oponují, že akcie v době tištění peněz nabízejí nejzajímavější investiční alternativu. Technicky jsou akcie vysoko nad svými dlouhodobými průměry, které se logicky staly silnou úrovní podpory.

Své výsledky za poslední kvartál roku 2012 již odhalily dvě třetiny firem z indexu S&P 500. Více než polovina z nich překonala odhady na úrovni zisku, o něco horší je situace na úrovni tržeb. Očekávání navíc byla velice nízká, analytici z Goldman Sachs proto například očekávají za čtvrtletí pokles ziku v rámci indexu o 8 %.

Nový týden bude na data bohatší především v eurozóně. Ve Spojených státech půjde především o index nákupních manažerů ve službách v úterý, u něhož se očekává mírný pokles.

Přestože data ze Spojených států byla v minulém týdnu spíše smíšená, optimismus vyvolaly revidované údaje z konce roku 2012. Nadále se předpokládá příznivý vývoj na trhu práce.

Navíc Fed na svém zasedání nechal prozatím výhled měnové politiky beze změny, což uklidnilo část trhu, která se obávala ukončení některého z programů kvantitativního uvolňování ještě v letošním roce.

Akcie: Cenový vrchol je ještě před námi
Existuje nějaký typický vzorec chování akcií z různých sektorů během různých…

Dnešní očekávané výsledky amerických firem
Dnes oznamuje z významných amerických firem z indexu S&P 500 své…

Šok pro americkou ekonomiku: HDP na konci roku klesl o 0,1 %
Velice negativní překvapení přišlo ze Spojených států. HDP ve čtvrtém čtvrtletí…

Čína

8/2 Index spotřebitelských cen

8/2 Platební bilance

Spálí Čína Mongolsko? Nová uhelná velmoc mění situaci na trhu
Světový trh s koksovatelným uhlím je dlouhodobě utvářen zejména dodavatelsko…

Evropa

4/2 Eurozóna - index spotřebitelských cen

5/2 Eurozóna - maloobchodní tržby

6/2 Německo – podnikové objednávky

7/2 - 8/2 Summit EU

7/2 Německo – průmyslová produkce

7/2 ECB a Bank of England - rozhodnutí o sazbách a měnové politice

7/2 Velká Británie – odhad HDP za 4. čtvrtletí 2012

Evropské akcie již nestihly zareagovat na páteční americký optimismus a za týden ztratily přes procento (DJ EuroStoxx 50 -1,24 %). Spíše slabší výsledky zatím zveřejňují také evropské firmy v rámci výsledkové sezóny, horší prodeje vykázali i němečtí maloobchodníci.

Evropskou unii čeká dvoudenní summit ve čtvrtek a pátek a ve čtvrtek zasedání Evropské centrální banky. Od ní někteří analytici očekávají reakci na stále silnější euro, které v rámci světových měnových válek výrazně znevýhodňuje evropské exportéry. Je ale pravděpodobné, že ECB se sazbami zatím hýbat nebude. Zajímavý bude i ekonomický výhled, který ve čtvrtek zveřejní Evropská komise.

Žádná změna monetární politiky se nečeká ani v Británii. Tam ale bude investory zajímat první odhad vývoje HDP na konci loňského roku.

Euro dosáhlo minulý týden nejlepšího výsledku oproti dolaru za posledních 14 měsíců a poprvé letos posílilo 2 týdny po sobě. To by mohlo znamenat, že se evropská ekonomika staví na nohy. "Pohyb eura je velmi dramatický," prohlásila pro Bloomberg Sireen Harajli, měnová analytička Crédit Agricole v New Yorku. "Obecně se evropská čísla postupně vylepšují. Myslím si, že to značí, že evropská ekonomika se přinejmenším stabilizuje."

Mnozí analytici ale varují, že si Evropa díky ECB a její záchranné síti v podobě přislíbených intervencí na dluhopisovém trhu (program OMT) užívá nezasloužené euforie. Itálie i Španělsko si půjčují velice výhodně ve srovnání se situací v posledních dvou letech. Politici ale příliš nepokročili.

I proto budou všichni pozorně sledovat summit EU, kde se vedle dluhové krize může opět mluvit o Británii, která jako první z velkých zemí otevřeně hovoří o tom, že proces evropské integrace nemusí být tak nezvratný, jak je často prezentováno.

Zprávy z bojiště: Silné euro je prvním raněným v měnové válce
Před rokem to bylo s evropskou společnou měnou hodně nahnuté – spekulace o…

Německo: Maloobchodní tržby zaostávají, manažeři jsou ale optimističtí
Maloobchodní tržby v Německu v prosinci 2012 klesly o 1,7 % meziměsíčně a o 4,7…

Goldman Sachs: ECB může brzy snížit sazby
Situace v Evropě se uklidňuje, Itálie si v týdnu bez problémů půjčila další…

Řekové berou lesy útokem, aby měli čím topit
Ekolog Grigoris Gurdomichalis držel nedávno v noci hlídku v horách v okolí…

Pražská burza

6/2 ČNB - rozhodnutí o sazbách

7/2 Philip Morris International - hospodářské výsledky

Index PX v uplynulém týdnu ztratil 0,73 %. Index táhly ke čtvrtému týdennímu poklesu v řadě především NWR a Komerční banka, naopak se dařilo akciím Pegasu Nonwovens a tabákové Philip Morris ČR.

"Domácí trh by měl být v novém týdnu relativně bez firemních zpráv, kromě čtvrtečního zveřejnění výsledků Philip Morris International(PMI), kde by se mohla objevit nějaká zpráva k tabákovému trhu v ČR za 4Q2012," upozorňuje na absenci domácích zpráv hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Ve středu je zasedání ČNB, kde se pravděpodobně dočkáme další, prozatím pravděpodobně slovní intervence proti koruně. Například analytici z České spořitelny pro intervence proti již nyní slabé koruně nevidí důvod.

Proč klesla pražská burza a které akcie obchodovat v únoru?
Proč se pražské burze nedaří stejně jako světovým akciovým trhům? A jaké jsou…

Proč by se Češi (ne)měli bát intervencí ČNB proti koruně?
Riziko měnových intervencí ze strany ČNB je omezené. A nejen proto, že česká…

Carsten Hesse (Wood & Company): Letos se v rámci CEE vyhněte českým a…
ČEZ ani další české blue chips akcie nebrat, to nejzajímavější z regionu…