Kyle Bass: Jen slavte, akcioví maniaci. A myslete na Zimbabwe
|

Kyle Bass: Jen slavte, akcioví maniaci. A myslete na Zimbabwe

Index Dow Jones Industrial Average se minulý týden po dlouhé době vyšplhal nad 14 tisíc bodů. "Sláva, ať žije král Ben," měli by asi volat fanoušci investic do akcií. Fed minulý týden totiž potvrdil programy odkupů dluhopisů, k čemuž mu mimochodem aktuální vývoj amerických makrodat dal dostatek argumentů. Opatrný ekonom a investor Kyle Bass ale varuje investory, aby nepropadali klamnému pocitu, že jejich bohatství roste.

Inflace Světové akcie Centrální banky

"Tištění peněz může klidně trhy popohnat ještě výše," připustil Bass v rozhovoru na finanční stanici CNBC. Býčí vyznění tohoto sdělení ovšem záhy pokazil. "Akciový trh v Zimbabwe je za posledních deset let jasnou světovou jedničkou, zajímavé že? Ale za všechny akcie na trhu si nekoupíte ani více než tři vajíčka!"

Kupní síla zimbabwské měny totiž v těchto letech mizela jako pára nad hrncem, a to hodně rychlá pára. Investoři by se podle Basse neměli tolik soustředit na nominální růst cen akcií, protože rostoucí peněžní zásoba ničí reálné bohatství. "Nevěřte vládě její inflační statistiky," pokračuje v temném hodnocení situace na trzích Kyle Bass.

Uvolněnou politiku Fedu, tedy rekordně levné peníze, by podle něj investoři měli využít spíše k nákupu aktiv, která sama dokáží něco produkovat (například bytové komplexy, ložiska surovin nebo globální firmy, které prodávají v různých měnách).

Signál ke korekci na akciích? Tady ho máte!
Bank of America našla alespoň náznak toho, proč by akcie mohly zkorigovat svůj růst z posledních týdnů. Americký dolar v posledních dnech posiluje (na grafu není známý dolarový index, kde je velká váha eura, ale takzvaný trade-weighted dollar index; dolar vůči euru naopak oslabuje), což znamená, že investoři míří do této bezpečné měny. Navíc příliv peněz do akciových fondů, v posledních týdnech velice rychlý, se zastavil.

Zdroj: CNBC