Co ráno musíte vědět (18. března)
|

Co ráno musíte vědět (18. března)

Jak zakončily minulý týden světové burzy, jak reagují trhy na dohodu o záchraně Kypru a která česká filmová hvězda oslavila sedmdesátku? To všechno byste v úvodu týdne měli vědět.

Musíte vědět

1. Kypr má přislíbenou pomoc výměnou za zdanění bankovních vkladů

Kyperský prezident Nikos Anastasiadis usiluje o změnu kontroverzního zdanění bankovních vkladů dohodnutého v rámci pomoci od eurozóny, aby omezil dopady na malé střadatele. Prezident to v neděli uvedl v televizním projevu. Upozornil rovněž, že střadatelé, jejichž vklady budou zdaněny, budou odškodněni akciemi bank. Vyzval také zákonodárce, aby program pomoci schválili. Upozornil, že si Kypr musel vybrat mezi zdaněním bankovních vkladů a státním bankrotem. Ten by podle něj mohl vést k odchodu země z eurozóny. "Řešení, které jsme zvolili, není tím, co jsme chtěli. Za daných okolností je však nejméně bolestivé," prohlásil.

Kypr může dostat až 10 miliard eur výměnou za to, že zdaní vklady v bankách (do 100 tisíc eur sazbou 6,75 %, nad 100 tisíc sazbou 9,9 %). Lidé se o víkendu snažili vybrat peníze bankomatů, banky, ale zmrazily příslušnou část všech vkladů. V pondělí o věci má jednat kyperský parlament, v této věci nejednotný. V zemi je jinak státní svátek.

Kypr připravuje návrh, který by vybral stejné množství peněz na dani z vkladů (5,8 miliardy eur), ale méně by dopadl na chudší obyvatele. Vklady do 100 tisíc eur by byly zdaněny 3% sazbou, do 500 tisíc 10% sazbou a vyšší 15% sazbou.

Kypr pátou zemí, která dostane záchrannou půjčku: Trhy to zřejmě…
Záchranný balík pro Kypr v hodnotě až deseti miliard eur, na němž se v noci z…

2. Americký index S&P 500 na dohled rekordu

Index Dow Jones Industrial Average za celý týden stoupl o 0,81 %, jeho dnešní pokles byl ale první páteční ztrátou v letošním roce. S&P 500 získal 0,61 % a Nasdaq zpevnil o 0,14 %. Futures na americké indexy ale v úvodu pondělního asijského obchodování byly zhruba procento v mínusu, víkendové zprávy z Kypru investory velice znepokojily. Dařilo se naopak americkému dolaru i zlatu. Na nová maxima na amerických indexech se tedy možná bude čekat déle, než se předpokládalo.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Rekord S&P 500 pár bodů…
Index S&P 500 ve čtvrtek uzavřel dva body od historického maxima 1565,15 z…

3. Evropa zakončila týden smíšeně, pondělní open bude do mínusu

Evropské akciové trhy zakončily uplynulý týden kvůli horší páteční náladě okolo nuly (DJ EuroStoxx 50 -0,11 %, FTSE 100 +0,09 %, CAC 40 +0,1 %, DAX +0,71 %). Dění okolo Kypru v úvodu týdne poslalo euro níže vůči americkému dolaru, dá se předpokládat negativní nálada v úvodu obchodování s akciemi.

4. Asie reagovala na kyperský bailout negativně

Akcie v Japonsku ztratily přes dvě procenta (index Nikkei 225 -2,71 %, uzavřel na denním minimu). I další burzy v Asii oslabovaly, investoři tedy evidentně kvůli Kypru minimálně dají aktuální rally "vydechnout". Index Nikkei 225 zaznamenal nejprudší denní pokles za deset měsíců, a to bylo obchodování zkrácené. Vůči dolaru jednotná evropská měna klesla o více než procento na 1,2888 EUR/USD, tedy nejníže od 10. prosince. "Máme tu výprodej, protože lidé mají obavy ohledně Evropy," uvedl jeden z makléřů. "To, co se stalo na Kypru, nemá obdoby," dodal. Upozornil, že hrozí reálné nebezpečí odlivu kapitálu z Evropy.

5. Od pondělí platí nová báze indexu PX

Pražská burza ztratila za uplynulý týden 4,23 %. Index v závěru pátečního obchodování a během aukce poslal níže negativní vývoj u některých titulů způsobený mimo jiné i rebalancí indexu. Od pondělí v něm budou mít větší zastoupení akcie ČEZ, menší pak Erste Group Bank. Obě si zachovají 20% váhu v indexu, počet akcií se mění kvůli vývoji jejich cen od listopadové rebalance. Z menších emisí si početně i váhově polepší Fortuna a ORCO. Menší váhu mají od pondělí akcie Komerční banky, Telefóniky, Unipetrolu a NWR, větší naopak VIG, CETV, Philip Morris a Pegas Nonwovens.

6. Bulharský generální prokurátor žádá odebrat licenci ČEZ

Bulharský generální prokurátor Sotir Cacarov požádal o odebrání licence české energetické společnosti ČEZ, která je na západě balkánské země výhradním distributorem elektřiny. Kontrola podle něj prokázala "masivní porušování" pravidel firmou. ČEZ se v posledních týdnech stal v Bulharsku jedním z terčů lidového hněvu vyvolaného vysokými cenami elektřiny. Lidová nespokojenost smetla minulý měsíc pravicovou vládu, jejíž premiér Bojko Borisov již den před odstoupením sliboval odebrat distributorovi licenci. Společnost ČEZ v neděli uvedla, že "žádné oficiální uvědomění o jakémkoli pochybení" od bulharské prokuratury dosud neobdržela a že výsledky kontroly by měly být známy až během několika dní. "Jsme naprosto přesvědčeni, že dodržujeme veškeré bulharské zákony i zákony Evropské unie," řekla mluvčí firmy Barbora Půlpánová.

Lukáš Vácha (Conseq): Nekvalitní corporate governance a napojení na…
Defenzivním titulům v Praze vládne Pegas, pro odvážnější jsou tu Erste a NWR.…

7. Čína investuje dvě miliardy dolarů do projektů v Latinské Americe

Čína má v plánu investovat až dvě miliardy dolarů (asi 39 miliard Kč) do Meziamerické rozvojové banky (IADB). Zaměřit se hodlá na projekty v zemích Latinské Americe a Karibiku, a to ze státní i ze soukromé sféry. Čína bude kofinancovat půjčky pro veřejný sektor v objemu až 500 milionů dolarů, zatímco soukromý sektor dostane zbylých asi 1,5 miliardy dolarů. Peníze budou k dispozici v příštích třech až šesti letech a IADB je bude mít ve zvláštním fondu určeném pro tyto účely. Fond byl podle agentury Reuters založen s cílem snížit chudobu a naopak v těchto zemích posílit konkurenceschopnost.

8. V týdnu budou investory nejvíce zajímat Fed a německé indexy důvěry

Reakce na dohodnutou pomoc Kypru spojenou se zdaněním bankovních vkladů, důležitá makrodata z USA, zasedání FOMC a pokračování výsledkové sezóny v USA i Evropě - investoři se v novém týdnu opravdu nudit nebudou. Co vše bude určovat náladu na trzích, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky amerických a evropských firem v týdnu od 18. března
V Americe v týdnu od 18. března reportují výsledky technologické společnosti…

9. Airbus by měl dodat přes 200 letadel indonéským aerolinkám

Indonéské nízkonákladové aerolinky Lion Air si podle francouzských médií koupí přes 200 letadel od evropského výrobce Airbus. Jedna z nejrychleji rostoucích leteckých společností světa dosud objednávala pouze letadla americké firmy Boeing. Oficiálně by dohoda měla být oznámena v pondělí za přítomnosti francouzského prezidenta Françoise Hollanda. Paříž již dříve informovala o tom, že se Hollande setká se šéfem Airbusu, aby oznámili uzavření "velkého obchodu".

Akciový tip: Boeing může letět hodně vysoko
Společnost Boeing nestíhá vyrábět a uspokojovat poptávku po svých letadlech.…

Bonus

Olga Schoberová oslavila sedmdesáté narozeniny

Herečka Olga Schoberová se v hlavách československých mužů zabydlela po svém vystoupení ve filmu Bylo nás deset v roce 1963. V následujícím roce zazářila ve filmech Limonádový Joe a Bláznova kronika. Jako první Češka se objevila na obálce Playboye a řadu let mohla směle soupeřit s Brigitte Bardotovou nebo Claudií Cardinalovou. Jejím prvním manželem byl americký herec a kulturista Brad Harris, s nímž měla dceru Sabrinu. Podruhé se vdala za prezidenta filmové společnosti Warner Brothers Johna Calleyho. Po krachu druhého svazku se Schoberová vrátila do Prahy, kde žije dodnes. Vyhýbá se jakékoli publicitě. 15. března 2013 jí bylo 70 let.

09:52

Škoda Praha, dceřinka skupiny ČEZ, se ocitla v hledáčku japonsko-indonéské Nikko Securities Indonesia

O firmu Škoda Praha, dceřinou společnost energetické skupiny ČEZ, se údajně zajímá japonsko-indonéská společnost...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice