Burzovní kalendář 1. 4. - 5. 4. 2013
|

Burzovní kalendář 1. 4. - 5. 4. 2013

Zasedání rady Evropské centrální banky ve čtvrtek a statistika z amerického trhu práce zveřejňovaná v pátek budou hlavními ekonomickými událostmi nového týdne. O názorech firem na budoucnost ekonomiky prozradí více indexy nákupních manažerů zveřejňované od pondělí do čtvrtka. Pražská burza si v pondělí užije státní svátek.

Investiční a ekonomický výhled

USA

1/4 Stavební výdaje

1/4 Prodeje automobilů

1/4 Indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (ISM, Markit)

2/4 Podnikové objednávky

3/4 Změna počtu pracovních míst v soukromém sektoru (ADP)

3/4 Index nákupních manažerů ve službách (ISM)

4/4 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (nové a pokračující žádosti)

5/4 Obchodní bilance

5/4 Míra nezaměstnanosti a změna počtu pracovních míst v soukromém sektoru a mimo zemědělství

5/4 Spotřebitelské úvěry

Americké akciové trhy zakončily ve čtvrtek uplynulý obchodní týden růstem na nová historická maxima. Navázat na ně dalším růstem nebude po víkendu jednoduché, akcie v USA mají za sebou totiž i velice dobré první čtvrtletí. Realizace zisků před nadcházející výsledkovou sezónou tedy může být logickou volbou řady investorů.

"Tím, že cena vystoupala nad poslední známou rezistenci, je nyní za nejbližší hladinu odporu všeobecně považovaná psychologická hladina a kulaté číslo 1 600. Argumenty pro korekci sílí a index je známý falešnými proraženími. Přesto dokázal, že překoupenost není automaticky signálem k prodeji. Nejbližší support je v pásmu 1 530 až 1 540 bodů," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

"Ačkoli trhy posunuly na závěr čtvrtletí svá maxima, mám pocit, že růstový trend trvá bez větších přestávek již příliš dlouho," uvedla pro CNBC Gina Martin Adams z Wells Fargo Securities. "Líbí se mi ale defenzivní sektory jako zdravotní péče, spotřební zboží a veřejné služby. První dva jsou v posledních měsících na trhu vůbec nejsilnější, protože investoři nechtějí opustit akcie, ale stále více vybírají ty defenzivnější."

Většina analytiků je ale optimistická, cílových cen pro index S&P 500 nad 1 600 bodů přibývá. Ekonomové ovšem varují před dopady škrtů v americkém rozpočtu. Ty se zatím nestihly příliš projevit, většina makrodat z uplynulých týdnů byla pozitivní.

Výjimkou ale byl relativně silný nárůst počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Těch bylo za poslední týden 357 tisíc, tedy více, než se čekalo. Právě na trhu práce by se úsporná opatření v americké ekonomice mohla projevit nejdříve, na to by měla navázat i menší ochota utrácet a zhoršující se spotřebitelská důvěra. Ta je ale zatím stále silná.

První polovina nového týdne bude především ve znamení reakce investorů na překonání rekordní úrovně indexu S&P 500. V rozhodování by jim měly pomoci indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu i ve službách, a to nejen v USA, ale i z Číny a eurozóny. Druhá polovina týdne pak bude ve znamení dat z trhu práce.

Ve středu naznačí více o trendu v zaměstnávání v soukromém sektoru pravidelný měsíční report ADP, ve čtvrtek přibudou čerstvé údaje o žadatelích o podporu v nezaměstnanosti a v pátek přijde na řadu "velká nezaměstnanost". Celková míra nezaměstnanosti by měla v březnu zůstat na 7,7 % (analytici se pohybují v odhadech mezi 7,6 a 7,8 %). Jak v soukromé sféře, tak mimo zemědělství se čeká těsně pod 200 tisíc nových pracovních míst.

Dokonce 205 tisíc nových pracovních míst očekává Mark Zandi, hlavní ekonom Moody's Economy.com. Předpokládá ovšem, že se budou čísla z americké ekonomiky postupně zhoršovat s tím, jak se začnou projevovat dopady automatických fiskálních škrtů. "Nových žádostí o podporu bude v příštích týdnech podle mě stabilně nad 350 tisíc týdně," uvedl pro CNBC Zandi. "Opravdový test pro ekonomiku přijde přes léto," doplnil.

Na konci srpna končí i fiskální rok, a právě do té doby mají američtí politici čas na jednání o dalších opatřeních, která by měla zastavit další zadlužování země, případně navýšit dluhový strop. "Za první kvartál očekávám růst amerického HDP okolo 2,4 %, ve druhém ale čekám zpomalení růstu na +1,5 %," uvedl Zandi.

V příštích týdnech pak budou investoři napjatě očekávat hospodářská čísla amerických společností za první kvartál. "Případná negativní překvapení by na současných úrovních cen akcií nepochybně spustila vlnu výprodejů, ale nevidím žádné dlouhodobé hrozby pro trh," uvedl stratég Laszlo Birinyi. Rekord indexu S&P 500 nepovažuje za nic zásadního. "Je to jako jet s dětmi na dovolenou - pár kilometrů od hranic začne narůstat vzrušení, ale pár kilometrů po jejich překročení se už rozhlížíte po nejbližším McDonald's."

Vzpruhou pro akcie by mohlo být i první zasedání japonské centrální banky ve středu a ve čtvrtek, poprvé s novým guvernérem Haruhikem Kurodou. Ten by měl podle představ premiéra Abeho výrazně podporovat ekonomiku, na což již v prvním čtvrtletí reagovaly japonské akcie prudkým posílením. Čeká se hodně, takže i pouhé naplnění očekávání silnějšího kvantitativního uvolňování může být pro natěšený trh málo.

Konečně medvěd: S&P 500 zamíří pod 1 400 bodů, rally živené Fedem…
Americký akciový index S&P 500 je nad 1 550 body a analytici se předhánějí v…
Regulace Bitcoinu v USA: Virtuální měna přerůstá politikům přes hlavu…
ECB nedávno vydala varování "Virtuální měnová schémata", v němž upozorňuje na…
Hlavní postavy světové ekonomie a ekonomiky debatovaly v Londýně o…
Ben Bernanke (Fed), Olivier Blanchard (MMF), Lawrence H. Summers (Harvard) a…

Evropa

1/4 Většina burz zavřených - státní svátek

2/4 Eurozóna a Itálie - míra nezaměstnanosti

2/4 Eurozóna, Německo, Francie, Španělsko a Itálie - index nákupních manažerů v průmyslu

2/4 Německo - index spotřebitelských cen

3/4 Eurozóna - index spotřebitelských cen, HDP za 4Q2012

4/4 Eurozóna, Velká Británie, Německo, Francie, Španělsko a Itálie - index nákupních manažerů ve službách

4/4 Eurozóna - index cen výrobců

4/4 ECB a Bank of England - rozhodnutí o sazbách

5/4 Eurozóna - maloobchodní tržby

5/4 Německo - průmyslové objednávky

Evropské akciové trhy v týdnu ztratily okolo 2 % (DJ EuroStoxx 50 -2,15 %). Vyřešení situace na Kypru vzbudilo vlnu reakcí v tom smyslu, že bankovní vklady již nejsou bezpečné, nedůvěra v banky a v evropské politiky se odrazila na náladě obchodníků, a to přesto, že se ve čtvrtek po téměř dvou týdnech znovu otevřely kyperské banky a žádný výrazný run na banky se nekonal. Ono s možností vybrat 300 eur denně a kontrolami pohybu kapitálu se nějaký výrazný odliv peněz ani nedal čekat.

V únoru, tedy před vypuknutím největší paniky a politických jednání o Kypru, ovšem z ostrova odteklo nejvíce peněz za tři roky. Měli kyperští politici a významní byznysmeni informace o tom, že se konec daňového ráje ve stávající podobě opravdu rychle blíží?

Itálie stále nemá vládu a zřejmě ji ani mít nebude. Pier Luigi Bersani ve čtvrtek přiznal, že není schopen sestavit vládu, která by měla naději na získání důvěry v parlamentu. Prezident Napolitano chce sám vést další kolo jednání o vládě. Situace je o to pikantnější, že by se během dubna měl volit nový italský prezident, jenž by měl Napolitana v květnu vystřídat. Lídr druhého nejsilnějšího uskupení voleb Silvio Berlusconi žádá, aby buď jeho strana získala právo zvolit nového italského prezidenta (poté, co Bersaniho lidé stojí v čele obou komor parlamentu), nebo aby se v červnu uskutečnily nové předčasné volby. Sám prezident Napolitano chce nadto iniciovat debatu nad změnami volebního systému v Itálii i rozložení sil na politické scéně.

V novém týdnu budou investoři vedle těchto dvou ohnisek politické a ekonomické nejistoty v Evropě především indexy nákupních manažerů a makrodata z Německa (ta jsou i pro Českou republiku velice důležitá). Hlavní slovo si ale ve čtvrtek vezme ECB.

"Podle mě se banka bude snažit obrátit pozornost k novým iniciativám," uvedl pro CNBC George Goncalves, dluhopisový stratég z Nomura Americas. Sazby by se podle analytiků měnit neměly, alespoň zatím. Euro v týdnu vůči dolaru ztrácelo a dostalo se nejníže od poloviny listopadu. Postoj ECB k dění na Kypru a v Itálii bude pravděpodobně tématem dotazů na prezidenta banky Maria Draghiho na konferenci po zasedání.

Hlavní očekávané události nového týdne na světových trzích v čele se zasedáním rady ECB shrnuje makléř Aleš Jandejsek z brokerjetu České spořitelny:

Rob Carnell (ING): Výhledy kyperské ekonomiky jsou příšerné. Čekám…
Kyperská krize zvýšila pravděpodobnost runů na evropské banky. Ukázala totiž,…
Švýcarsko: Stop prodeji a odlivu zlata do zahraničí, žádá pravice
Skupina švýcarských pravicových politiků shromáždila již více než 100 tisíc…

Pražská burza

1/4 Burza zavřená - státní svátek

2/4 Index nákupních manažerů v průmyslu (PMI)

4/4 Maloobchodní tržby

Pražská burza v uplynulém týdnu opět oslabila a dostala se v jeho průběhu až na půlroční minimum. Index PX klesl ve srovnání s minulým pátkem o 2,1 % na 962,86 bodu. Nejvíce se propadly akcie mediální firmy CME, naopak nejlépe si v uplynulém týdnu vedly akcie společnosti AAA Auto. V pátek zůstala pražská burza zavřená podobně jako většina evropských trhů.

"Poslední zkrácený březnový týden patřil převážně Kypru a Itálii. Na Kypru se jako řešení zvolilo využití depozit nad 100 tisíc eur v bankách Laiki a Bank of Cyprus na hrazení dodatečných nákladů záchrany země. Využití depozit je negativní zprávou pro finanční trhy a může do budoucna vyvolávat přesuny kapitálu i mimo eurozónu. Pokračující patová situace v Itálii je nepříznivým faktorem hlavně pro státní dluhopisy, a tím i pro bankovní sektor," uvedl hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Nejvíce se v týdnu dařilo akciím AAA Auto, které stouply o 2,6 % na 24,10 Kč. Zveřejněné výsledky potvrdily solidní trendy a úspěšný rok 2012. Firma se ale po zhruba šesti letech s parketem pražské burzy rozloučí. Na návrh majoritního vlastníka Anthonyho Dennyho o tom rozhodla v pátek valná hromada.

Společnost ČEZ v pátek podala stížnost Evropské komisi kvůli způsobu udělování a odebírání licencí v oblasti energetiky, stejně tak jako některým dalším administrativním postupům, které mohou být v rozporu nejen s bulharským národním a rovněž evropským právem, ale i se Smlouvou o fungování EU. V týdnu také bylo živo okolo výběrového řízení na zakázku dostavby JE Temelín.

Nad 300 Kč za akcii se ve čtvrtek vrátila Telefónica C.R., která v posledních týdnech trpí nezájmem investorů o celý telekomunikační sektor v regionu.

Bankovní rada ČNB ponechala sazby na stejné úrovni. Pro ponechání úrokových sazeb beze změny na rekordním minimu hlasovalo všech sedm členů bankovní rady. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,05 %.

Ve čtvrtek po skončení obchodování na pařížské burze oznámila své výsledky hospodaření společnost Orco Property Group. Developer v roce 2012 hospodařil s čistou ztrátou 40 milionů eur. Orco tak už je druhý rok v řadě ve ztrátě, přestože v roce 2012 zvýšilo tržby o 65 % na 260 milionů eur. Provozního zisk před zdaněním a odpisy (EBITDA) byl 36,5 milionu eur oproti 30,3 milionu eur v roce 2011. "Výrazné zlepšení EBITDA však bylo více než kompenzováno zvýšením ztráty hodnoty nemovitostí," uvedla společnost.

Tržby Philip Morris ČR v roce 2012 vzrostly o 6,6 %. Výsledky společnosti pro Investiční web okomentoval analytik z České spořitelny Josef Novotný: Tržby Philip Morris ČR v roce 2012 vzrostly o 6,6 %

V novém týdnu lze očekávat, že se akcie na pražské burze budou vyvíjet v souladu s dalšími evropskými trhy. V pondělí se neobchoduje kvůli státnímu svátku, úvod úterního obchodování tedy bude ve znamení dohánění pondělního vývoje na americké burze.

Investiční tip: Nepropásněte dividendu Komerční banky
Akcie Komerční banky jsou teď pod tlakem a ze svých letošních maxim odepsaly už…
Jak po kyperské krizi obchodovat českou korunu?
Odvrácený bankrot Kypru se na hlavním měnovém páru výrazněji nepodepsal a euro…
Jaké akcie nakupuje nejlepší portfoliomanažer v ČR?
Co si myslí o současné situaci na akciových trzích portfoliomanažer fondu ISČS…
Jak se Češi plánují zabezpečit na stáří? Nejvíce věří penzijnímu…
Portál chytryhonza.cz provedl průzkum, ve kterém své klienty oslovil s anketou…
včera v 18:31

Fuest (Ifo): Německé podniky se obávají zhoršení ekonomických podmínek

Řada německých podniků se obává zhoršení ekonomických podmínek. V rozhovoru s německým listem Südkurier to řekl šéf...
Německo Ekonomika Politika
včera v 17:39

Petrochemický gigant Sinopec loni zvýšil zisk o 44 %

Čínská státní petrochemická společnost Sinopec loni zvýšila čistý zisk o 44 % na 46,4 miliardy jüanů (téměř 169...
Asijské akcie Výsledková sezóna Čína
OPEC přezkoumá, zda je potřeba prodloužit dohodu o snížení těžby
včera v 16:46

OPEC přezkoumá, zda je potřeba prodloužit dohodu o snížení těžby

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci se dohodl, že je zapotřebí prozkoumat, zda by měla...
Ropa Těžba Komodity
včera v 16:28

IS varuje před kolapsem přehrady Tabka, nařídil evakuaci Rakky

Organizace Islámský stát (IS) v neděli varovala před bezprostředně hrozícím kolapsem největší syrské přehrady Tabka v...
Sýrie Voda Blízký a Střední východ
včera v 15:26

Írán uvalil sankce na 15 amerických firem

Írán zavedl sankce proti 15 americkým společnostem za jejich údajnou podporu Izraele a "teroristických akcí tohoto...
Írán Spojené státy americké (USA) Politika
včera v 14:46

Finanční správa vybrala do konce března na DPH meziročně o 15 % více

Finanční správa během prvních třech měsíců letošního roku vybrala na dani z přidané hodnoty o 8,25 miliardy korun...
Daně Česká republika Byznys a podnikání
včera v 14:44

Uber po nehodě v USA stáhl všechny vozy s autonomním řízením

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber stáhl z provozu všechna svá samořízená auta. Učinil tak poté, co...
Uber Technologie Doprava
včera v 14:18

Transformované fondy loni vydělaly klientům v průměru 0,8 %

Transformované penzijní fondy v roce 2016 vydělaly klientům v ročním vyjádření v průměru 0,8 %, jen tři z osmi...
Penzijní fondy Spoření Česká republika
Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy
včera v 13:07

Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci doporučil prodloužit omezení těžby ropy o šest...
Ropa Těžba Komodity
25. 3. 2017 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
25. 3. 2017 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
25. 3. 2017 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
25. 3. 2017 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
25. 3. 2017 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
25. 3. 2017 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR