Burzovní kalendář 15. 4. - 19. 4. 2013
|

Burzovní kalendář 15. 4. - 19. 4. 2013

V novém týdnu budou investory nejvíce zajímat zveřejňované hospodářské výsledky velkých amerických společností. V pondělí budou ale zásadní také ekonomické ukazatele v Číně. Z evropských dat by měl mít na obchodování největší vliv německý ekonomický index ZEW. Navíc prakticky celý týden ve Washingtonu zasedají MMF, Světová banka a G20.

Investiční a ekonomický výhled

USA

15/4 - 19/4 Výsledková sezóna (IBM, GE, Google, Morgan Stanley, Goldman Sachs, Citigroup, Intel, Coca-Cola, Bank of America, PepsiCo, Microsoft, Philip Morris International, McDonald's)

15/4 Index průmyslové aktivity newyorského Fedu

16/4 Index spotřebitelských cen

16/4 Zahájené stavby domů

16/4 Vydaná stavební povolení

16/4 Průmyslová výroba

17/4 Béžová kniha Fedu

18/4 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

18/4 Index průmyslové aktivity filadelfského Fedu

18/4 Předstihové indikátory

Americké akcie mají za sebou výrazně růstový týden, který mírně pokazil jen úvod pátečního obchodování, kdy po špatných makrodatech (maloobchodní tržby a spotřebitelská důvěra nečekaně klesly) trhy zamířily poprvé během týdne do mínusu. Během odpoledne ale většinu ztrát smazaly, a tak za celý týden hlavní indexy přidaly přes 2 % (Dow +2,06 %, S&P 500 +2,29 % a Nasdaq +2,83 %).

"Graf indexu S&P 500 je v býčím nastavení. Pokud cena neuzavře minimálně pod 1 560 (pokles o 1,7 %), nic dramatičtějšího zřejmě v nejbližší době nepřijde. A psychologická hladina 1 600 bodů je na dohled," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Nejen on je přesvědčen, že tón obchodování bude v dalších dnech udávat především rozbíhající se výsledková sezóna ve Spojených státech. Ta začala již v uplynulém týdnu čísly výrobce hliníku Alcoa v pondělí a pátečními výsledky JPMorgan a Wells Fargo. Sice žádná sláva, ale ani vyložená katastrofa.

V novém týdnu čeká investory doslova lavina reportů důležitých firem, jmenujme například Coca-Colu, Citigroup, Johnson & Johnson, GE, IBM, Google, PepsiCo, Yahoo!, Goldman Sachs a další. Očekávání analytiků jsou pro celou výsledkovou sezónu nastavena pozitivně, ale - jak se již stalo zvykem - mohou být během období zveřejňování čísel postupně snižována. Odhady se pak překonávají snáze. Jim Cramer má o největších jménech dalšího týdne jasno:

Pokud by výsledky firem zklamaly (a to může znamenat třeba i mírné překonání odhadů), akcie mohou mít tendenci začít oslabovat. Vzhledem k tomu, že jsou na historických maximech, ani není divu, očekávání investorů jsou vysoká. I když jak ukazují poslední týdny, ani horší data z ekonomiky nemusejí trh poslat dolů - akcie totiž čerpají sílu především ze záplavy peněz, kterou na trh pumpují centrální banky v čele s Fedem.

Trader Stephen Weiss ze Short Hills Capital má obavy z rychlého růstu cen akcií ze sektoru spotřebního zboží. Za tři měsíce toto odvětví posílilo o 13 %. "Ocenění akcií v tomto sektoru je už hodně vysoké," varuje. V příštím týdnu by ho proto nepřekvapilo, kdyby právě výrobci a dodavatelé běžného spotřebního zboží byly jako akciový sektor pod tlakem. "Na oslabení celého trhu bych ale příliš nesázel," doplňuje. (Zdroj: CNBC)

Thomas Digenan, šéf amerických akciových strategií v UBS Global Asset Management, doporučuje nyní prodávat se ziskem akcie, které stály v posledních týdnech v čele růstu indexů na nové rekordy, a naopak dokupovat pozice v titulech, které za rally zaostaly. Vedle spotřebních akcií by se zbavil také utilit. Příležitosti vidí v sektorech polovodičů a v nadnárodních amerických společnostech. Mike Murphy z Rosecliff Capital s ním však nesouhlasí, podle něj totiž právě cena ukázala, kde je aktuálně síla. "Nakupujte vítěze a čekejte na jejich další růst," doporučuje věřit aktuálním býčím favoritům podle hesla "buy high and sell higher".

Především slabý japonský jen v uplynulých týdnech blahodárně působí na americký dolar. Z toho ovšem nemají radost investoři do komodit, které v důsledku sílící americké měny ztrácejí. Je to příklad ropy, stříbra i zlata, které navíc například podle George Sorose zklamalo jako takzvaný bezpečný přístav. V pátek se pak oficiálně přerušil mnohaletý býčí trh na zlatě, pokles o 22 % z rekordních úrovní z roku 2011 znamená, že trh se zlatem spolkl medvěd.

Data z americké ekonomiky byla v posledních týdnech spíše horší, než se čekalo. Nakolik se to projevilo ve vnímání amerického hospodářství tamní centrální bankou, se trhy dozví ve středu, kdy bude zveřejněna takzvaná Béžová kniha. Velké překvapení se zřejmě nedá očekávat, protože Ben Bernanke & spol. v uplynulých týdnech dali jasně najevo, že kvantitativní uvolňování, hlavní doping akciové rally, zůstane nezměněno minimálně několik měsíců, s velkou pravděpodobností déle.

Z makrokalendáře zaujmou inflace, průmyslová výroba a indexy průmyslové aktivity v oblastech New Yorku a Filadelfie. Ve čtvrtek pak bude investory zajímat, zda se potvrdí, že trend poklesu počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v předchozím měsíci přerušily opravdu jen sezónní faktory, v uplynulém týdnu byla totiž čísla opět výrazně lepší, než se čekalo. Obrázek o vývoji ekonomiky doplní středeční údaje z realitního trhu.

Od 16. do 21. dubna bude ve Washingtonu zasedat Mezinárodní měnový fond, 18. až 19. dubna se ve Washingtonu setkají také ministři financí a centrální bankéři ze zemí G20 a 19. až 21. dubna tamtéž proběhne jarní setkání Světové banky a Mezinárodního měnového fondu. S velkou nadsázkou se dá říci, že kdyby měl snad někdo náladu především v druhé polovině týdne násilně otočit kormidlem dějin, nemůže si pro svůj záměr vybrat jiné město než Washington.

Lídři zemí G20 by měli mimo jiné řešit návrh na snížení veřejného zadlužení ekonomik, a to v dlouhodobém horizontu pod 90 % HDP. Například samotná Evropská unie má ještě ambicióznější platný plán - snížit veřejné dluhy pod 60 % HDP, takže se dá očekávat, že právě Evropa bude na setkání patřit k zastáncům přísnější linie. Program setkání MMF a Světové banky je ovšem tak bohatý, že si "svá témata" najdou i investoři do emerging markets, ti, koho zajímají geopolitická rizika, dluhová krize a další.

Zlato za 1 500 USD: Obnovení růstu ceny se v příštích měsících spíše…
V pátek se cena zlata značně propadla a poklesla o více než 4 %. Je čas kov…
2016: Dluhopisová bublina praskla, Amerika zažila armageddon a…
Spojené státy se vzpamatovávají z finanční apokalypsy. Během uplynulých let…
Akciový trh se chová jako ten realitní v roce 2006, tvrdí Sam Zell.…
Maria Bartiromo si popovídala se dvěma osobnostmi, jimž investoři s úctou…
Má smysl prodávat akcie na cenovém maximu? Pokud nevěříte v "nový…
Americký akciový index S&P 500 posunul své závěrečné maximum. Okamžitě se…

Evropa

15/4 - 19/4 Výsledková sezóna (Tesco, Nokia, SAP)

15/4 Eurozóna - obchodní bilance

16/4 Eurozóna - index spotřebitelských cen

16/4 Německo - index ekonomické nálady (ZEW)

16/4 Spojené království - index spotřebitelských a výrobních cen

17/4 Spojené království - zápis z jednání Bank of England

17/4 Spojené království - počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti a celková míra nezaměstnanosti

18/4 Spojené království - maloobchodní tržby

19/4 Eurozóna - běžný účet platební bilance

19/4 Německo - index výrobních cen

Uplynulý týden byl pozitivní nejen pro americké, ale i pro evropské akcie. Hlavní index bez výjimky přidaly alespoň procento (FTSE 100 +1,83 %, CAC 40 +1,8 %, DAX +1,12 %).

Ministři financí eurozóny na schůzce Euroskupiny v Dublinu schválili záchranný balíček pro Kypr, ale více než slíbených 10 miliard eur Troika Kypru neposkytne, přestože se náklady na jeho záchranu vyšplhaly už na 23 miliard eur.

Německé ministerstvo financí oznámilo, že se Německo dohodlo s Británií, Francií, Itálií a Španělskem na prohloubení spolupráce v boji proti daňovým rájům. V pátek se k dohodě těchto pěti zemí připojilo rovněž Polsko. "Nikdo nemůže popřít, že bankovní tajemství je zastaralou záležitostí a že potřebujeme efektivní systém pro boj s daňovými úniky," uvedl francouzský ministr financí Pierre Moscovici.

Možná největším kandidátem dalšího kola dluhové krize je další z malých zemí, kde se platí eurem - Slovinsko. Výnosy jeho dluhopisů na konci března raketově vzrostly až na téměř 7 %, po mírném uklidnění v posledním týdnu znovu narostla nejistota a 10letý bond aktuálně vynáší 6,62 %. Slovinská vláda oznámila, že chystá úspory a privatizaci, definitivní program by měla předložit do 9. května.

V novém týdnu čeká investory vedle zpráv ze zámořské výsledkové sezóny také několik prvních vlaštovek té domácí (Nokia, SAP, Tesco). Z makrokalendáře bude vyčnívat německý index ekonomické nálady ZEW. Právě Německo utrpělo v posledním měření nálady mezi nákupními manažery (Markit PMI) poměrně citelné ztráty, výhledy se výrazně zhoršily, v únoru sice vzrostla průmyslová výroba, ale klesl export.

Další recese se pravděpodobně nevyhne Spojenému království. Detaily toho, jak na to reaguje tamní centrální banka, se trhy dozví ze zápisu z jejího jednání, který bude zveřejněn ve středu. Z Británie dorazí také důležitá makrodata v čele s mírou nezaměstnanosti a inflací.

Výhled na nový obchodní týden v podání makléře Aleše Jandejska z brokerjetu ČS:

Carsten Hesse (Wood & Company): Od Draghiho se bude čekat reakce na…
Centrální banky vládnou světu, přinejmenším tomu akciovému. I když to z…
City, to není jen Cityboy. I tak si tu ale většina lidí myslí, že…
DNA bankéře zůstává neměnná. V londýnské City je nadále plno agresivních,…

Čína a Japonsko

15/4 Čína - průmyslová výroba

15/4 Čína - maloobchodní tržby

15/4 Čína - HDP za 1Q2013

15/4 Japonsko - průmyslová výroba

15/4 Japonsko - projev guvernéra centrální banky Haruhika Kurody

17/4 Japonsko - spotřebitelská důvěra

18/4 Japonsko - obchodní bilance

1/8/4 Čína - ceny nemovitostí

Japonské akcie patří díky příslibům a zaváděním extrémně uvolněné měnové politiky ze strany Bank of Japan k tomu nejvýkonnějšímu, co je letos na trzích k vidění. Opačným extrémem je japonská měna. Nejen projev guvernéra centrální banky Kurody, ale také údaje z průmyslu, zahraničního obchodu a důvěře spotřebitelů v Japonsku budou proto velice sledované.

V Japonsku doufají v ekonomický zázrak hnaný monetární politikou. Co ale bude v případě růstu inflace s úsporami nejstarších generací Japonců, kteří zemi poctivě desítky let půjčovali na její život na dluh a spořili si převážně ve fondech nakupujících vládní dluhopisy, se zatím na titulních stránkách světových novin tolik neřeší.

Oči všech investorů budou v pondělí sledovat Čínu. HDP by měl mezikvartálně vzrůst o 2 %, meziročně by pak měl růst akcelerovat na 8 % z předchozích 7,9 %. Maloobchodní tržby by měly v březnu přidat 12,8 %, průmyslová výroba 10,1 %.

O tomhle jsou teď investice do emerging markets
Marc Chandler, šéf měnových strategií v Brown Brothers Harriman, spolu se svým…
Bernanke & Kuroda Incorporated: S&P 500 letos nad 1 900, zlato nad 2…
Americký akciový trh v posledních dnech ignoruje ekonomické fundamenty výrazně…

Česká republika

15/4 Komerční banka - první den bez nároku na dividendu

15/4 Index vývozních a dovozních cen

15/4 Index cen výrobců

15/4 Běžný účet platební bilance

17/4 Philip Morris ČR - první den bez nároku na dividendu

Pražská burza má za sebou výborný týden, index PX stoupl ve srovnání s minulým pátkem o 3,29 % na 977,9 bodu. Burzu táhly vzhůru akcie ČEZ (+4,24 %), Erste Group Bank (+8,99 %) a VIG (+3,89 %). Nejlépe si ale vedly akcie mediální společnosti CME. Naopak nejhlubší propad postihl těžební NWR.

CME posílila o 15,18 % na 86,5 Kč. Firma korigovala předešlé propady, které byly tři týdny za sebou největšími ztrátami na BCPP. "Investoři mohou začít spekulovat, že potenciální akce s Time Warner (největší akcionář) může být zveřejněna již u příležitosti výsledků za první čtvrtletí na přelomu dubna a května," upozorňuje ve svém týdenním shrnutí obchodování analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

ČEZ se podařilo vyřešit spor s Evropskou komisí prodejem Chvaletic. Na "bulharské frontě" ovšem stále panuje nejistota, odbočka české energetické společnosti provedla kontrolu všech kontraktů se subdodavateli, kteří pro firmu v Bulharsku zajišťují odečet elektřiny a výměnu elektroměrů. Podle čtvrteční informace vedení ČEZ Bulgaria byla odhalena řada nedostatků.

Největší týdenní pokles zaznamenaly akcie NWR, které přišly o 2,29 % na 66 Kč. NWR byla pod tlakem vzhledem k nepříznivému vývoji na komoditním trhu (uhlí) a kvůli zprávě ohledně potenciálního prodeje české pobočky Evrazu, který by mohl mít zprostředkovaně nepříznivý vliv na odběr od NWR.

Ztrácely také defenzivní tituly Philip Morris ČR a Telefónica C.R. První jmenovaná může v novém týdnu reagovat na případné zhoršení nálady na trzích pozitivně, navíc její mateřská Philip Morris International zveřejňuje ve čtvrtek své hospodářské výsledky. U Telefóniky je ale situace složitější.

Za poslední týden ztratily akcie telefonního operátora dalších 1,9 %. Novinky okolo aukce kmitočtů, zmíněný defenzivní charakter a také cenová válka českých operátorů, kteří konečně přišli s levnějšími balíčky pro neomezené volání a esemesky - to jsou všechno faktory, kvůli kterým se akcie Telefóniky pohybují okolo 10letých minim. Dividendový výnos je ovšem logicky nebývale atraktivní.

Investiční skupina PPF nevede v současnosti žádná jednání o koupi podílu v největší tuzemské telekomunikační firmě Telefónica. Soustředí se na vytvoření nového mobilního operátora. Ve středu to oznámil investiční ředitel PPF Robert Ševela. V minulosti se opakovaně objevily spekulace, že PPF jedná s mateřskou firmou Telefóniky ve Španělsku o koupi majoritního podílu. Převzetí Telefóniky údajně nahrávala vysoká zadluženost mateřské firmy i klesající cena akcií české pobočky během protahující se aukce kmitočtů pro mobilní sítě LTE.

V novém týdnu lze očekávat, že české akcie budou reagovat na dění v zahraničí. V případě zklamání z americké výsledkové sezóny lze očekávat posilování defenzivních akcií jako Pegas Nonwovens nebo Philip Morris, a naopak horší výkonnost bankovních titulů. Na vlastní firemní novinky budou nadále reagovat ČEZ a Telefónica.

První den obchodování bez nároku na dividendu čeká v pondělí akcie Komerční banky a ve středu akcie Philip Morris ČR. Lze tedy očekávat, že oba tituly hned ráno ztratí minimálně odpovídající část z ceny akcie (230, respektive 900 Kč).

ČS: Aktuální monitor ocenění českých akcií
Pohled analytiků z České spořitelny na nejlikvidnější tituly na pražské burze.
Centrální banky v CEE: Na východní frontě zatím klid, hlásí Mai Doan …
Centrální bankéři jsou ve snaze podpořit domácí ekonomiky stále kreativnější.…
Jaromír Šindel (Citibank): Malé velké měny, které vám teď (ne)vydělají
Krize jde do dalšího kola, poptávka po bezpečných přístavech roste. Jedním z…
Ford investuje do závodů v USA 1,2 miliardy USD
před 11 minutami

Ford investuje do závodů v USA 1,2 miliardy USD

Americká automobilka Ford Motor investuje do svých podniků v Michiganu 1,2 miliardy USD. Jedním ze závodů je i...
Ford Americké akcie Auta
před 27 minutami

Madrid vyčlenil miliardy eur na infrastrukturu v Katalánsku

Španělský premiér Mariano Rajoy v úterý slíbil, že vláda do roku 2020 poskytne severošpanělskému Katalánsku 4,2...
Španělsko Infrastruktura Investice
Čínský Tencent koupil 5 procent v americké automobilce Tesla
před 39 minutami

Čínský Tencent koupil 5 procent v americké automobilce Tesla

Čínský technologický gigant Tencent Holdings se stal jedním z pěti největších akcionářů amerického výrobce...
Čína Americké akcie Tesla
Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se energetické skupině ČEZ
před hodinou

Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se energetické skupině ČEZ

Pražská burza v se v úterý vymanila z pondělní ztráty, když index PX zpevnil o 0,38 % na 983,22 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
před hodinou

Internetový prodejce Otto zvýšil tržby, pomohl nábytek a oblečení

Německý internetový prodejce Otto v loňském fiskálním roce zvýšil příjmy o 3,4 procenta na 12,5 miliardy eur. Firmě...
Německo Evropské akcie Internet
USA: Index spotřebitelské důvěry v březnu stoupl na maximum za více než 16 let
16:01

USA: Index spotřebitelské důvěry v březnu stoupl na maximum za více než 16 let

Americký index spotřebitelské důvěry od společnosti Conference Board v březnu vzrostl na 125,6 bodu z únorových 116,1...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Saudi Aramco chystá vstup na burzu za podpory vlády
15:22

Saudi Aramco chystá vstup na burzu za podpory vlády

Saúdskoarabská vláda výrazně snížila sazbu daně z příjmu státní ropné společnosti Saudi Aramco s cílem usnadnit jí...
Saúdská Arábie Ropa Primární úpis akcií (IPO)
15:11

Obchodní výměna mezi Německem a Británií vinou brexitu slábne

Odchod Británie z Evropské unie (EU) má negativní dopad na německé firmy. Německý vývoz do ostrovní země se loni...
Mezinárodní obchod Spojené království Německo
15:02

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v lednu dosáhl 5,7 %

Ceny domů ve Spojených státech v lednu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti
14:49

Primární nabídky akcií v Británii jsou letos nejnižší za pět let

Primární nabídky akcií (IPO) společností sídlících v Británii vynesly doposud v letošním roce 1,53 miliardy USD. To...
Spojené království Primární úpis akcií (IPO) IPO
Slovenská centrální banka mírně zvýšila odhad růstu ekonomiky
14:40

Slovenská centrální banka mírně zvýšila odhad růstu ekonomiky

Slovenská centrální banka (NBS) mírně zvýšila výhled letošního růstu místní ekonomiky, a to na 3,2 procenta z...
Slovensko Centrální banky Výhled na rok 2017
14:32

USA: Velkoobchodní skladové zásoby v únoru podle předběžných dat stouply o 0,4 %

Objem skladových zásob amerických velkoobchodníků v únoru vzrostl ve srovnání s lednem o 0,4 %. V lednu se objem...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
14:15

Ze světa investičních doporučení (28. března)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
13:49

MPO: Důvěra v energetický trh neexistuje, vliv státu bude růst

V Evropě v současnosti neexistuje důvěra ve volný energetický trh, do budoucna bude naopak růst vliv státu. Na úterní...
Česká republika Energetika
13:25

Davis: Imigrace do Británie bude po brexitu kopírovat ekonomiku

Až Británie opustí Evropskou unii, měla by imigrace do země růst nebo klesat podle potřeb britské ekonomiky, řekl...
Evropská unie Spojené království
Německý veřejný dluh se loni snížil o 0,8 procenta
13:02

Německý veřejný dluh se loni snížil o 0,8 procenta

Německý veřejný dluh se loni lehce snížil o 0,8 procenta na 2,006 bilionu eur. V úterý to oznámil německý statistický...
Německo Zadlužení