Burzovní kalendář 20. 5. - 24. 5. 2013
|

Burzovní kalendář 20. 5. - 24. 5. 2013

Akciové indexy prodloužily své růstové série a budou bojovat o udržení svých maxim. Investory budou vedle informací o možném zmírnění kvantitativního uvolňování v USA zajímat především indexy aktivity v průmyslu v USA, Číně a eurozóně, dále data z amerického nemovitostního trhu, německý podnikatelský index Ifo a summit EU.

Investiční a ekonomický výhled

USA

20/5 - 24/5 Výsledková sezóna (Campbell Soup, Home Depot, Best Buy, Target, Hewlett-Packard, Gap, HJ Heinz)

22/5 Prodeje existujících domů

22/5 Bene Bernanke - projev v Kongresu o budoucnosti americké ekonomiky

22/5 Zápis z jednání FOMC

23/5 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

23/5 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH)

23/5 Index cen domů

23/5 Prodeje nových domů

23/5 Index průmyslové aktivity kansaského Fedu

24/5 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby

Index S&P 500 dosáhl nového zavíracího maxima 1 667,47 bodu a je o tisíc bodů výše než na dně v roce 2009 (666,79 bodu). Stejně tak rekord strhl i Dow, když uzavřel v pátek na 15 354,40 bodu. Oba indexy posunuly také svá intradenní maxima. Ani jeden z indexů nezažil dva ztrátové dny v řadě od 17. až 18. dubna. S&P 500 za celý týden posílil o 1,98 %, Dow o 1,56 % a Nasdaq si připsal 1,82 %.

"Nejbližší support u indexu S&P 500 je v zóně 1 620 až 1 625, další na psychologické hladině 1 600. Novou rezistenci si index ještě nestanovil, pullback se zatím nekoná, k dalšímu kulatému číslu 1 700 zbývají necelá 2 %," napsal ve svém pravidelném týdenním technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Důvěra amerických spotřebitelů podle průzkumu agentury Reuters a Michiganské univerzity v první polovině května výrazně vzrostla. Index důvěry se dostal na nejvyšší hodnotu za téměř šest let a překonal očekávání analytiků. Index předstihových ukazatelů, který sestavuje organizace Conference Board, pak vzrostl na nejvyšší hodnotu od června 2008.

Ceny zlata v pátek klesly sedmý den po sobě a utrpěly nejdelší sérii ztrát za poslední čtyři roky. Zlato se přiblížilo na dosah svému dvouletému minimu z poloviny minulého měsíce, kdy zažilo náhlý a hluboký propad. Cena zlata na spotovém trhu v New Yorku klesla během dne o více než procento až na 1 367,76 dolaru za trojskou unci. Za celý týden ztratila 5 %, což byla nejhlubší týdenní ztráta za čtyři týdny. Zlato je už jen necelé procento nad dubnovým minimem.

Zlato v týdnu oslaboval růst kurzu amerického dolaru. Ten se vůči japonskému jenu vyhoupl až na 103,29 JPY, kde byl naposledy v říjnu 2008, a za pátek získal procento. Euro k dolaru kleslo až na 1,2795 USD, nejníže od 4. dubna, a nakonec v pátek oslabilo o 0,4 % na 1,2833 USD.

Americká ekonomika v týdnu ovšem vykazovala spíše nepříznivá data. Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti analytiky překvapil, když minul jejich odhady o 30 tisíc. Zahájená výstavba nových domů se také oproti očekávání propadla mnohem více, než se čekalo, a průmyslová výroba rovněž zklamala.

Trhy na čísla vždy po počátečním zaváhání reagovaly pozitivně. Investoři totiž důvěřují Fedu, že bude pokračovat v kvantitativním uvolňování (QE) tempem, které každý měsíc potvrzuje. Jediný den, kdy akcie skončily v mínusu, byl čtvrtek, kdy prezident sanfranciského Fedu John Williams prohlásil, že Fed by mohl QE zpomalit, a v druhé polovině roku dokonce ukončit. Náladou na trzích to prudce zamávalo a burzy ztrácely.

I proto bude v novém týdnu investory nejvíce zajímat, co bude Ben Bernanke, šéf Fedu, ve středu říkat v Kongresu. Ve stejný den vyjde také zápis z posledního jednání měnového výboru (FOMC), který by měl nabídnout podrobnosti o názorech jednotlivých guvernérů na posledním zasedání výboru 30. dubna a 1. května. Střízliví analytici ovšem nepovažují omezení nebo ukončení QE za téma nejbližších měsíců.

Další dávka aktuálních údajů přijde z nemovitostního trhu, jednoho z pilířů současného ekonomického oživení USA. Po propadu z minulého týdne budou investory hodně zajímat také počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti, které by měly potvrdit, zda šlo pouze o jednorázový výkyv v klesajícím trendu, nebo zabrzdění poklesu nezaměstnanosti, pro americké hospodářství klíčového ukazatele, na který je navázáno i pokračování zmíněného kvantitativního uvolňování.

Indexy aktivity a předběžný údaj o náladě nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru budou sledovány také velice bedlivě, v dubnu totiž jak ISM, tak Markit PMI výrazně klesly (stále ovšem nad hranicí 50 bodů, tedy v pádmu očekávání růstu). Makrokalendář doplní v pátek zveřejněné objednávky zboží dlouhodobé spotřeby.

Výsledková sezóna je téměř u konce, v týdnu svá kvartální čísla oznámí ale ještě celá řada spotřebitelsky zaměřených firem, například Gap, Best Buy nebo Target, sté výročí narození zakladatele Williama Hewletta si svými výsledky bude chtít zpříjemnit také počítačový gigant Hewlett-Packard.

Americké akcie jsou na maximech a aktuálně fungují v režimu, kdy "dobré zprávy znamenají růst, ale špatné zprávy také (díky pokračující potřebě podpory ze strany Fedu)". Růst cen akcií se jednou zastaví, do pondělního obchodování ale americké trhy vstoupí na historických rekordech.

Fed začíná sestavovat jízdní řád upouštění od kvantitativního…
Představitelé Fedu naznačili strategii normalizace měnové politiky, tedy…
John Hardy (Saxo Bank): Fed přiživuje nezdravý optimismus,…
Euro čeká pád na 1,20 EUR/USD, výrazněji nad 1,30 se už předtím nedostane.…
Tato měna je teď HOT, tvrdí Morgan Stanley
A jsou pro to docela dobré důvody, chtělo by se dodat. Lepší data z ekonomiky a…
Nick Beecroft (C-View): Investiční strategie na příští tři měsíce v…
Cesta ode dna pokračuje, sázka na akcie se vyplatí. Naopak dluhopisy během…
S&P 500: Investoři ztracení mezi odhady analytiků a stratégů
Americké akcie v minulém týdnu posouvaly svá historická maxima. Najít cílovou…
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. května
V týdnu investory čeká další várka firemních výsledků, a to jak v USA, tak v…

Evropa

20/5 - 24/5 Výsledková sezóna (Ryanair, Marks & Spencer, Vodafone)

21/5 Německo - index výrobních cen

21/5 Spojené království - index spotřebitelských a výrobních cen

22/5 Zápis z jednání Bank of England

22/5 Spojené království - maloobchodní tržby

23/5 Eurozóna, Německo, Francie - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH)

23/5 Spojené království - HDP za 1Q2013

23/5 Eurozóna - spotřebitelská důvěra

24/5 Německo - HDP za 1Q2013

24/5 Německo - index podnikatelské nálady Ifo

Západoevropské akcie uzavřely týden na novém pětiletém maximu a vysoké zisky si připsaly i za celý týden. K růstu v pátek přispěly hlavně automobilové společnosti, které reagovaly na údaje o prodeji aut v Evropě. Panevropský index FTSEurofirst 300 stoupl o 0,2 % na 1 248,18 bodu, nejvýše za pět let. Za celý týden index zpevnil o 1,3 %. Zisky si připsal již čtvrtý týden za sebou.

Nová italská vláda se v pátek pořádně opřela do své funkce. Poté, co ji v rozhovoru pro televizní stanici CNBC Beppe Grillo označil za karikaturu, která nevydrží déle než čtyři měsíce, schválila výnos, který pozastavuje červnovou platbu nepopulární daně z nemovitosti. Kromě toho se kabinet premiéra Enrica Letty rozhodl snížit platy ministrů.

Německý člen výkonné rady Evropské centrální banky Jörg Asmussen v pátek prohlásil, že růst německé ekonomiky ve druhém čtvrtletí oživí. Pokud však Německo nechce riskovat, že se z něj znovu stane "nemocný muž Evropy", mělo by přistoupit k dalším reformám.

V této souvislosti budou v novém týdnu důležité údaje o podnikatelské náladě v Německu (index Ifo, čeká se stagnace na dubnových 104,4 bodu) a index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru.

I francouzský ministr financí Pierre Moscovici je ohledně růstu své země optimistický. "Domnívám se, že se vrátí během druhé poloviny roku 2013," řekl v pátek rozhlasové stanici RTL. Francouzský statistický úřad INSEE ve středu oznámil, že v prvním čtvrtletí druhá největší ekonomika eurozóny poklesla o 0,2 %, a vstoupila tak do recese, protože tento vývoj zopakovala druhé čtvrtletí za sebou. I ve Francii a celé eurozóně bude zveřejněn předběžný (FLASH) údaj o PMI.

Z kalendáře makrodat vyčnívají dále údaje z Británie, kde se čeká potvrzení překvapivých předběžných údajů o vývoji HDP na začátku roku a údaje o inflaci.

Co bude v týdnu sledovat Patrik Komárek, makléř z brokerjetu ČS?

Na politické úrovni bude nejzajímavější nejspíše středeční summit EU. Na zasedání se budou vedoucí představitelé EU věnovat otázkám daňové politiky. Zaměří se především na to, jak zvýšit účinnost výběru daní a zlepšit boj proti daňovým únikům a podvodům, aby se posílila fiskální pozice členských států a prohloubil vnitřní trh. Dalším bodem pořadu jednání bude energetika, a to v souvislosti s úsilím EU o podporu růstu, zaměstnanosti a konkurenceschopnosti.

Evropská rada rovněž zhodnotí pokrok v práci na prohlubování hospodářské a měnové unie. Přijetí závěrů k tomuto tématu se nepředpokládá, na přetřes by ovšem mohlo přijít Slovinsko v souvislosti s potenciální potřebou finanční pomoci. Země podle ratingových agentur ztrácí důvěryhodnost, nepříznivý vývoj se snaží zvrátit privatizací státních podílů v důležitých firmách.

Jaké známky by centrální bankéři dostali ve škole? Lajdákem roku je…
Draghi, Bernanke a Kuroda dostali vysvědčení. Kuroda se ukázal být Hujerem roku…
Osamocené Německo: Ve fotbale na vrcholu, v ekonomice jednookým…
Nezaměstnanost v Německu je nižší, než byla na začátku finanční krize. To…
Těžká doba pro evropské plynové elektrárny: Levné uhlí z USA obrací…
Evropské energetické podniky v poslední době odstavují jednu elektrárnu na…
Německo: Euro není marka, obyčejným Němcům chybí odměna za to, že…
V německé debatě o platech řada ekonomů podporuje jejich zvýšení. A nejde jen o…

Japonsko a BRIC

21/5 Japonsko - index průmyslové aktivity

21/5 - 22/5 Zasedání Bank of Japan

22/5 Japonsko - obchodní bilance

23/5 Čína - index nákupních manažerů (FLASH)

Miranda Carr (NSBO): Čínský jüan šplhá na globální vrchol. Pomalu,…
Trochu v závětří věčných tahanic o kurz jüanu pokračuje expanze čínské měny do…
Bernanke & Kuroda Incorporated: S&P 500 letos nad 1 900, zlato nad 2…
Americký akciový trh v posledních dnech ignoruje ekonomické fundamenty výrazně…

Česká republika

21/5 Erste Group Bank - poslední den s nárokem na dividendu 0,4 EUR

23/5 Pegas Nonwovens - hospodářské výsledky za 1Q2013

24/5 Podnikatelská a spotřebitelská důvěra

Pražská burza v týdnu posílila. Index PX stoupl ve srovnání s minulým pátkem o 1,73 % na 983 bodů.

Nejlépe si vedly akcie mediální společnosti CME. Ta posílila o 9,14 % na 58,50 Kč. Firma se lehce zotavuje z minulých propadů. Podporou jí bylo zvýšení ratingu od agentury S&P o jeden stupeň z CCC+ na B- se stabilním výhledem. Agentura uvedla, že nedávná emise akcií zlepšuje profil splatnosti dluhů a zvyšuje hotovost firmy. Volné cash flow CME letos podle agentury dosáhne -70 milionů USD. Pokud by odtok hotovosti byl hlubší a hotovost firmy by se dostala pod 110 milionů USD, agentura by rating opět snížila. Dařilo se také oběma bankovním titulům, Telefónice a Fortuně.

Naopak největší ztráty zaznamenaly akcie NWR, které přišly o 25,47 % na 36 Kč. Akcie reagovaly negativně na zveřejněná slabá čísla v prvním čtvrtletí a špatný nový výhled. Nová minima přilákala současně nucené prodeje, které vedou k prohlubování ztrát. "Je zřejmé, že kromě šetření na nákladech a restrukturalizaci skupiny je stěžejním bodem budoucího úspěchu především externí vliv cen uhlí. Firma aktuálně nevidí obrat v cenách uhlí k vyšším úrovním pro několik čtvrtletí," napsal ve svém týdenním shrnutí dění na trzích hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Výsledky NWR komentuje Petr Bártek, analytik z České spořitelny:

Svá provozní data ve čtvrtek zveřejnila také tabáková Philip Morris ČR. "Nejvíce nepříznivě nás překvapil 9,8 % propad dodávek v ČR, čekala se jen -4 %. Ten znamená 12% propad v tržbách z ČR v prvním kvartálu," píše Vaníček. Akcie za týden ztratily 2,75 %.

Výsledky Philip Morris ČR komentuje Josef Novotný, analytik z České spořitelny:

Ztrácely ještě akcie Orco Property Group (-3,39 %), VIG (-2,74 %, obchodovala se poprvé bez nároku na dividendu 1,2 EUR) a ČEZ (-0,75 %). Elektrárenský gigant pokračuje ve vyjednávání s americko-japonskou firmou Westinghouse a česko-ruským Konsorciem MIR.1200 o dostavbě Temelína. V týdnu také firma zahájila arbitráž proti Albánii, chce náhradu škody za ztráty způsobené neochráněnou investicí do distribuční společnosti CEZ Shpërndarje.

Ratingová agentura Moody's zachovala energetické společnosti ČEZ známku A2, zhoršila ale výhled ze stabilního na negativní. Důvodem pro zhoršení výhledu je dlouhodobý pokles cen elektřiny na burzách. "Změna ve výhledu ratingu ČEZ odráží pokračující pokles výroby elektřiny ve střední Evropě a očekávání Moody's, že ceny elektřiny se v krátkodobém až střednědobém horizontu nevzpamatují," uvedl zástupce Moody's Scott Phillips. Investory tato zpráva ovšem nepřekvapila a reakce akcií byla minimální.

Ve čtvrtek Pegas Nonwovens oznámila návrh managementu na dividendu ve výši 1,05 EUR na akcii, tedy stejnou jako loni. Čekalo se však o 5 centů více. Titul ale i tak zakončil týden v plusu 2,87 %. Výsledky společnost oznámí 23. května. "Očekáváme provozně neutrální čísla - EBITDA 9,3 milionu EUR (-1,8 % meziročně) a čistý zisk 1,7 milionu EUR (-80 % meziročně) kvůli nepeněžním měnovým vlivům. Investory bude zajímat vývoj investičních nákladů, hlavně v Egyptě, a to kvůli nižší než očekávané dividendě," nabízí svůj výhled Milan Vaníček.

Ve středu 22. května by měla být ukončena veřejná rozprava k podmínkám nové aukce mobilních frekvencí. Mělo by se rozhodnout, zda a kdy dojde k zahájení nové aukce. Zrychlení postupu aukce, upřednostnění PPF, či naopak oddálení aukce ve snaze přilákat větší zájem nových hráčů budou podle Vaníčka případně nepříznivé faktory pro stávající operátory.

Negativním překvapením je pro analytiky vývoj české ekonomiky. Recese pokračuje téměř dva roky. Bývalý prezident Václav Klaus se i proto obul do vlády Petra Nečase. Zprávy o propadu české ekonomiky podle něj ukazují, že může jít o trvalejší tendenci, nikoli krátkodobý výkyv, který je potřeba pouze přečkat, až sám odezní. Nečasův kabinet podle Klause nedává najevo, že si je vážnosti situace vědom a že s tím chce něco dělat. "Ekonomický a politický program vlády oceňují zahraniční trhy zvýšením ratingu a nejnižšími úroky státních dluhopisů v historii ČR. Kritika všeho a všech není můj program," sdělil v reakci na to Nečas ČTK. Klaus podle něj jako bývalý premiér dobře ví, jaké to je vládnout v křehké koaliční vládě a jak obtížné je prosazovat hluboké reformy. "Jemu to tehdy koaliční partneři neumožnili," prohlásil ministerský předseda.

Na akciích NWR se dá stále dobře vydělat. Povíme vám jak
Cena akcií NWR je na historickém minimu. Díky různým investičním nástrojům je…
ČEZ a NWR: Kompletní přehled investičních doporučení
Jaký názor mají na akcie ČEZ a NWR domácí a zahraniční analytici? Jaké jsou…
Telefónica C.R., Fortuna a Pegas Nonwovens: Kompletní přehled…
Jaký názor mají na akcie Telefóniky C.R., Fortuny a Pegasu Nonwovens domácí a…
Cesta z krize? Raději škrtat, než zvyšovat daně
Ministerstvo financí pod vedením Miroslava Kalouska v roce 2010 konsolidovalo…
Zájem Čechů o investice roste, v prvním kvartálu zaznamenaly největší…
Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, stoupl v prvním…
včera v 23:44

Výrobu vozů Audi A4 a A5 narušil nedostatek součástek

Německá automobilka Audi byla ve své továrně v Ingolstadtu nucena na čtyři dny přerušit výrobu luxusních vozů A4 a A5...
Volkswagen Auta
Americké akcie týden zahájily poklesem, index Dow skončil v červených číslech poosmé v řadě
včera v 22:30

Americké akcie týden zahájily poklesem, index Dow skončil v červených číslech poosmé v řadě

Americké akcie zahájily týden dalším poklesem. Index Dow se snížil poosmé za sebou, a zaznamenal tak nejdelší sérii...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 22:01

Chytré telefony Galaxy Note 7 by se mohly vrátit na trh

Chytré telefony Galaxy Note 7, které loni jejich výrobce Samsung Electronics stáhl kvůli problémům s bateriemi, by se...
Samsung Mobilní telefony Asijské akcie
včera v 21:08

Německo pociťuje odliv velkých průmyslových zakázek

Němečtí dodavatelé velkých průmyslových celků loni zaznamenali nejnižší úroveň zakázek za 12 let. Důvodem jsou slabé...
Německo Průmysl
včera v 19:34

Francouzský státní holding prodal podíl v automobilce PSA

Hlavní francouzská státní holdingová agentura Agence des Participations de l'État (APE) prodala 12,7 % v automobilce...
Auta Francie
včera v 19:23

Francouzská společnost Total plánuje obří investici v USA

Francouzská energetická společnost Total plánuje v Texasu zprovoznit dva petrochemické projekty, které by se staly...
Ropa Evropské akcie Francie
včera v 19:07

EDF dostala první souhlas k výstavbě jaderné elektrárny Hinkley

Britský úřad pro jadernou regulaci (ONR) udělil francouzské energetické společnosti EDF první souhlas se zahájením...
Spojené království Jaderná energetika Energetika
CNBC: Gross urovnal žalobu na Pimco, dostane jen 81 milionů USD
včera v 19:00

CNBC: Gross urovnal žalobu na Pimco, dostane jen 81 milionů USD

Americký investor Bill Gross se dohodl na podmínkách urovnání žaloby na investiční společnost Pimco, jejímž je...
Bill Gross Investiční guru
Evropské akcie zahájily týden poklesem, sentiment na trzích určoval páteční neúspěch Donalda Trumpa
včera v 18:00

Evropské akcie zahájily týden poklesem, sentiment na trzích určoval páteční neúspěch Donalda Trumpa

Evropské akciové trhy v pondělí zakončily seanci v mínusu. Investoři se vraceli k pátečnímu dění v USA. Neúspěch...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:27

Ruská automobilka AvtoVAZ hodlá stáhnout své akcie z burzy

Největší ruský výrobce automobilů AvtoVAZ hodlá ještě letos své akcie stáhnout z moskevské burzy. S odvoláním na dva...
Rusko Auta Evropské akcie
Vklady v řeckých bankách klesly nejníže od roku 2001
včera v 17:08

Vklady v řeckých bankách klesly nejníže od roku 2001

Vklady v řeckých bankách v únoru klesly o 0,6 procenta na 119,07 miliardy eur. Dostaly se tak nejníže od října 2001,...
Řecko Banky Evropské banky
Pražská burza v pondělí klesla, tabáková firma Philip Morris ČR přišla o procento
včera v 16:45

Pražská burza v pondělí klesla, tabáková firma Philip Morris ČR přišla o procento

Pražská burza v úvodu nového týdne uzavřela pod nulou, když index PX odepsal 0,31 % na 979,45 bodu. Dolů ji táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:02

Číňané hodlají investovat do pozemků kolem Panamského průplavu

Čínské podniky mají zájem podílet se na rozvoji území kolem Panamského průplavu. Jde o součást čínské obchodní...
Čína Investice
Prezident Zeman jmenuje příští týden Havlíčka ministrem průmyslu
včera v 15:31

Prezident Zeman jmenuje příští týden Havlíčka ministrem průmyslu

Prezident Miloš Zeman jmenuje příští týden novým ministrem průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka. Havlíček to řekl po...
Česká republika Politika Průmysl
včera v 15:22

Euro se vůči dolaru dostalo na nejvyšší hodnotu od loňského listopadu

Euro se během pondělní seance vyšplhalo až na hladinu 1,09 EUR/USD, což je nejvyšší hodnota od loňského listopadu. Za...
Euro Americký dolar Měny
včera v 15:03

Katar hodlá investovat v Británii pět miliard liber

Katar hodlá v příštích pěti letech investovat v Británii 5 miliard liber, a posílit tak obchodní spojení se zemí...
Katar Investice Spojené království
včera v 14:42

Evropa by podle ekonomů ve francouzských prezidentských volbách měla doufat ve vítězství Emmanuela Macrona

Prezidentské volby ve Francii jsou již za dveřmi. První kolo očekávaných voleb, které by mohly napovědět o...
Evropská unie Francie Prezidentské volby
Evropská komise schválila fúzi amerických Dow Chemical a DuPont
včera v 14:22

Evropská komise schválila fúzi amerických Dow Chemical a DuPont

Evropská komise v pondělí schválila plán sloučení amerických chemických společností Dow Chemical a DuPont. Obě firmy...
Americké akcie Evropská unie Fúze a akvizice