Burzovní kalendář 27. 5. - 31. 5. 2013
|

Burzovní kalendář 27. 5. - 31. 5. 2013

Po mírném ochlazení euforie na akciových trzích se ve Spojených státech ve zkráceném obchodním týdnu investoři zaměří na data o spotřebitelské důvěře a zpřesněný údaj o vývoji HDP v prvním kvartálu. V eurozóně budou zveřejněny údaje o nezaměstnanosti a řada důležitých makrodat v Německu. Na pražské burze končí výsledková sezóna čísly VIG a společnosti Orco Property Group.

Investiční a ekonomický výhled

USA

27/5 Trhy zavřené (Memorial Day)

28/5 - 31/5 Výsledková sezóna (Tiffany & Co, Costco Wholesale)

28/5 Index cen domů S&P/Case-Shiller

28/5 Spotřebitelská důvěra

28/5 Indexy průmyslové aktivity richmondského a dallaského Fedu

30/5 HDP za 1Q2013

30/5 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

30/5 Pokračující prodeje domů

30/5 Bilance Fedu

31/5 Spotřebitelské úvěry

31/5 Osobní příjmy a výdaje

31/5 Index nákupních manažerů v oblasti Chicaga

31/5 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

Za celý týden Dow ztratil 0,33 %, S&P 500 1,13 % a Nasdaq 1,07 %. Jde o první ztrátový týden pro americké akcie za pět týdnů. Procentní ztráta na současných úrovních ale není nijak hrozivá, indexy jsou stále nad svými dlouhodobými klouzavými průměry.

Americké akcie klesaly už od středy v reakci na slova šéfa Fedu Bena Bernankeho, který naznačil možnost omezení nákupů dluhopisů už na některém z příštích zasedání. Krajně uvolněná měnová politika, v níž Fed pumpuje na trhy velké objemy levných peněz, je jednou z hlavních příčin letošního silného vzestupu akciového trhu.

"Nejbližší supporty jsou nyní v pásmu 1 620 až 1 625 bodů a na psychologické hladině 1 600 bodů, kterou zesiluje i rostoucí trendová čára a 50denní klouzavý průměr. Směrem nahoru zůstává cíl jasný – hladina 1 700. Index v pátek uzavřel na 20denním klouzavém průměru. Klidné páteční obchodování, kdy se S&P 500 po počátečních ztrátách dokázal vrátit na nulu, nesvědčí příliš o velké chuti traderů dopustit pokračování korekce. Týdenní graf také zůstává v býčím nastavení – poslední svíčka neuzavřela pod tou předchozí a formování nových minimálních cen se nerozběhlo," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Za celý týden euro posílilo o 0,7 % vůči dolaru a vykázalo první týdenní nárůst za tři týdny.

Trhy si připsaly ztrátový týden, přestože z ekonomiky přicházela veskrze pozitivní data. Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl mnohem více, než se čekalo, a i trh s nemovitostmi vykazuje výrazně zlepšení, jak naznačily prodeje existujících domů, index cen domů i prodeje nových domů, které zcela překonaly odhady. To všechno investory po Bernankeho slovech paradoxně znervózňuje ještě více.

"Jestli se něco musejí centrální bankéři naučit, pak je to komunikace," řekl v rozhovoru pro CNBC Steve Goldman, ředitel Kapstream Capital. "V obou případech, Fedu i Bank of Japan, byla informace vyslaná k investorům nejasná. Investoři potřebují více informací o plánech na kvantitativní uvolňování, takže sdělení, které podáte jako centrální bankéři, je důležité. Nejsem si jistý, že to bankéři Fedu a Bank of Japan zvládli."

Právě makrodata budou v centru zájmu investorů během zkráceného obchodního týdne. Příliš dobrá čísla trh pravděpodobně neocení, pravděpodobnost zmírnění kvantitativního uvolňování by se mohla zvýšit. Nic jiného tradery aktuálně nezajímá. Sledovaná budou především spotřebitelská důvěra, počet žádostí o podporu a zpřesnění HDP za první kvartál. Páteční údaje o PMI v oblasti Chicaga a osobní příjmy a výdaje pak pomohou určit, v jaké náladě trhy zakončí poslední květnový týden.

Řada analytiků poukazuje na to, že Fed by k omezení stimulace přistoupil až v situaci, kdy by ekonomika jednoznačně vstoupila na dráhu zdravého růstu. To by už samo o sobě táhlo akcie dále vzhůru. Poukazují také na to, že trh letos roste i díky příznivému vývoji na trhu práce a bydlení. Pokračující prodeje domů budou v týdnu proto také mezi detailně sledovanými ekonomickými údaji.

Jim Cramer: Tato firma hraje vlastní ligu a její akcie má smysl…
"Ukažte mi byznys, ve kterém neexistuje konkurence, a já vám ukáži akcii,…
Současná rally je hodně podobná té z 80. let, David Bianco (Deutsche…
Odhadovat další vývoj akciového trhu si v současnosti troufá málokdo. Výhled…
Přiblížila se fáze RISK-OFF a akcie zamíří dolů? Napovědět mohou ceny…
Poměr cen zlata a stříbra se i díky rychlejšímu poklesu v případě stříbra…

Evropa

27/5 - 31/5 Výsledková sezóna (Raiffeisen Bank, Sběrbank, Lukoil)

28/5 Německo - maloobchodní tržby

29/5 Spojené království - ceny domů

29/5 Německo - celková míra nezaměstnanosti

29/5 Německo - index spotřebitelských cen

30/5 Eurozóna - ekonomická a spotřebitelská důvěra

31/5 Eurozóna - index spotřebitelských cen

31/5 Eurozóna - celková míra nezaměstnanosti

Evropské akcie se ve druhé polovině týdne nevzpamatovaly ze série nepříznivých zpráv (možnost omezení QE ze strany Fedu, horší PMI v Číně, propad cen japonských akcií), panevropský index DJ EuroStoxx 50 za týden odepsal 1,91 %. Za celý týden FTSE 100 ztratil 1,02 %, CAC 40 1,11 % a DAX oslabil o více než procento.

"U akcií zůstáváme všeobecně optimisty, ale akciové trhy teď trochu mohou ztrácet, protože si musejí dělat starosti s omezením dosavadní podpory," poznamenal analytik Guy Foster ze společnosti Brewin Dolphin.

Index nákupních manažerů v eurozóně ale předběžně v květnu mírně stoupl, stejně tak v Německu i ve Francii. Z Německa navíc přišla překvapivě optimistická zpráva v podobě růstu indexu podnikatelské nálady Ifo, který spolehlivě koreluje s výkonem německého průmyslu.

Spojené království i Německo potvrdily původní odhady HDP za první čtvrtletí, obě ekonomiky mírně rostly, čímž se vyhnuly hrozbě recese, růst 0,3 % ve Spojeném království a 0,1 % v Německu však nijak zářný není. Obě země však předvídají mnohem větší oživení ve druhé polovině roku.

U Německa tomu nasvědčuje jak zlepšení indexu nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru i službách, tak nečekaný růst indexu podnikatelského klimatu Ifo. Na dobré cestě je i Spojené království. Měnový výbor Bank of England sice opět přehlasoval Mervyna Kinga v jeho snaze rozšířit kvantitativní uvolňování, ale prohlásil, že by 2% inflačního cíle mohla země dosáhnout dříve, než se čekalo. Zveřejněná data tomu nasvědčují. Inflace ve Spojeném království v dubnu zpomalila více, než analytici predikovali, a jádrová inflace očištěná o potraviny a pohonné hmoty dokonce spadla na nejnižší hodnotu od roku 2009.

Evropa se teď předně soustředí na společný postup proti společnostem, které se vyhýbají placení daní. Spojené království už před svým výborem propralo jak Google, tak Amazon, a Vyšetřovací podvýbor Senátu Spojených států si zase pozval na kobereček společnost Apple a jejího výkonného ředitele Tima Cooka. Evropským zemím, přes něž si firmy převádějí peníze, aby nemusely platit vysoké daně, unikají miliardy dolarů, které by mohly získat, kdyby se tyto firmy na jejich území přihlásily k daním. Ty to však odmítají.

Z Německa v novém týdnu přijdou důležitá makrodata v čele mírou nezaměstnanosti a maloobchodními tržbami. V eurozóně budou sledovaná čísla o inflaci a nezaměstnanosti, která je aktuálně v měnové unii rekordní.

Jaké události bude v novém obchodním týdnu sledovat makléř Martin Loos z brokerjetu ČS?

Japonsko a BRIC

27/5 Bank of Japan - zápis z jednání 26. dubna

29/5 Japonsko - maloobchodní tržby

29/5 Bank of Japan - projev guvernéra Haruhika Kurody

31/5 Japonsko a Čína - indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

Japonský index Nikkei 225 ve čtvrtek odepsal přes 7 %, nejvíce od zemětřesení, tsunami a havárie v jaderné elektrárně ve Fukušimě v roce 2011. Za celý týden odepsal přes 3 %. Spíše než fundamentální změna v nastavení trhu jde ale o "oříznutí" překoupeného trhu, který roste řadu měsíců a je za poslední půlrok nejvýkonnější na světě.

Výprodej japonských i dalších asijských akcií pomohl ve čtvrtek spustit i první pokles průmyslové aktivity v Číně po 7 měsících, který naznačil předběžný index nákupních manažerů. Zpřesněné údaje z Číny a index nákupních manažerů v Japonsku budou patřit k nejsledovanějším údajům nového týdne. Investoři budou také pozorně naslouchat guvernérovi Bank of Japan během jeho projevů v pondělí i ve středu.

Tři z pěti nejbohatších Číňanů chtějí emigrovat ze své rodné země
Téměř 60 % bohatých Číňanů doufá, že se jim podaří emigrovat. S tímto zjištěním…
Evropská unie zítřka: Británie ven, Skotsko a Wales do klubu? Nic…
Euroskeptické hlasy v Británii sílí. Premiér Cameron má v poslední době kvůli…
Úspěch břidlicového plynu v USA inspiruje další země. Mají ale svá…
Rozvoj těžby plynu z břidlicových hornin zajistil Spojeným státům za pouhých…
Evropané stále milují euro, ale Evropská unie jim tolik nevoní
Nedávný průzkum evropského veřejného mínění Pew Research Center ukazuje, že…

Česká republika

28/5 VIG - výsledky za 1Q2013

30/5 ORCO - výsledky za 1Q2013

Za celý týden index PX ztratil 1,16 %. Nejvíce se propadly opět akcie těžební společnosti NWR. Naopak nejlépe si vedly akcie mediální společnosti CME. Předchozí týden akcie v Praze celkově posílily o 1,7 %.

V návaznosti na slabé výsledky za první čtvrtletí a výhledy v oboru těžby uhlí v regionu snížila agentura S&P rating NWR. Firma je po snížení výhledů stále pod silným tlakem a dostává se na historická minima, k čemuž pomáhají také snížená doporučení. NWR tak zaznamenala nejvýraznější ztráty v rámci pražské burzy s poklesem o 5,3 % na 34,1 Kč.

Naopak nejvíce rostoucí akcií v uplynulém týdnu byla CME s růstem o 22,4 % na 71,6 Kč. Společnost navazuje na růst z minulého týdne, který navíc podepřel vysoký objem obchodů. Za růstem není žádná zásadní zpráva. "Může docházet pouze ke spekulacím, že například dochází k uzavírání pozic spekulujících na pokles, které nebyly uspokojeny v nedávné emisi nových akcií," upozornil Vaníček. Analytici z Erste vydali na akcie CME nové, vyšší investiční doporučení: Akcie CETV: Nakupovat, radí analytici z Erste

Výsledky za třetí kvartál oznámila ve čtvrtek společnost Pegas Nonwovens. Díky vyšším než očekávaným tržbám překvapily na všech úrovních. Titul ukončil páteční obchodování na 550 Kč (za týden +2,8 %). Více o výsledcích Pegasu Nonwovens zde: Výsledky Pegas Nonwovens za 1Q2013: EBITDA meziročně +6 %, díky vyprodání zásob výsledky nad odhady

Ve středu skončila veřejná rozprava ohledně nové aukce kmitočtů pro mobilní telefony. Telefónica C.R. (za týden -1,9 %) společně s ostatními hráči podala patřičné náměty. Hodlá podniknout všechny možné kroky ke změně současných podmínek aukce. ČTÚ má na vyjádření měsíc a očekává spuštění nové aukce v polovině července.

Výsledková sezóna na pražské burze skončí příští týden výsledkovými reporty pojišťovny VIG a developera Orco Property Group. "U VIG očekáváme 5,5% růst čistého zisku na 124 milionů eur, konsenzus trhu je 121 milionů eur," uvedl ve svém týdenním výhledu Vaníček.

Ve čtvrtek po skončení obchodování oznamuje výsledky Orco. Výsledky by měly potvrdit pokračující snahu o ozdravení firmy. V současnosti ale možná zajímavější je dění okolo vlastnické struktury a blížící se valné hromady. Akcionáři Alchemy Special Opportunities a Kingstown Capital Management chtějí odložení valné hromady na 27. června (z 30. května). Chtějí dát čas dalším akcionářům k registraci akcií na valnou hromadu, aby firmy Radovana Vítka se zhruba 30% podílem nemohly prosadit svých pět lidí do představenstva a ovládnout firmu. Alchemy a Kingstown ale drží necelou čtvrtinu akcií.

V pátek vystavil nepěkné vysvědčení vedení pražské burzy prezident Miloš Zeman. Ten na návštěvě v Polsku uvedl, že je nezájem o pražskou burzu ze strany firem i investorů výsledkem selhání managementu a řekl, že by pražská burza měla být řízena z Varšavy. O užší spolupráci Varšavské burzy a středoevropské skupiny vídeňské burzy (CEESEG) se jedná, což potvrdil i mluvčí BCPP Kovařík.

Akcie ČEZ: Držet a nepouštět, i když vyhlídky nejsou nejlepší
Kvůli problémům v zahraničí, přesycenému trhu s emisními povolenkami a dalším…
Petr Koblic: Českým firmám mnohdy chybí dravost. Regionalizace to…
Středoevropské ekonomiky si k sobě začínají nacházet cesty. Burzy, které se…
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
před hodinou

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
18:00

Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, když index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka
13:04

V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka

Neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku Dukovan podle předpokladu firmy ČEZ potrvá do čtvrtka 30. března, kdy...
ČEZ Akcie ČR Elektřina
12:29

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
12:15

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
11:57

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika
Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %
11:38

Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %

Ruská centrální banka na svém pátečním zasedání nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 9...
Rusko Centrální banky Úrokové sazby
11:21

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou, kterou označilo za strategicky perspektivního obchodního partnera....
Slovensko Čína Mezinárodní obchod