Burzovní kalendář 6. 5. - 10. 5. 2013
|

Burzovní kalendář 6. 5. - 10. 5. 2013

Po několika nabitých týdnech se mohou investoři v USA těšit na poněkud klidnější dny jak z pohledu výsledkové sezóny, tak zveřejňovaných makrodat. Obrázek o evropské ekonomice doplní v pondělí indexy nákupních manažerů ve službách, v dalších dnech pak vyčnívají z kalendáře především údaje z Německa a zasedání Bank of England. Týden nabídne také vrchol výsledkové sezóny evropských bank, který na pražské burze doplní úterní čísla Komerční banky, ČEZ, Telefóniky a Fortuny.

Investiční a ekonomický výhled

USA

6/5 - 10/5 Výsledková sezóna (Anadarko Petroleum, First Solar, Tyson Foods, Walt Disney, Emerson Electric, Marathon Oil, News Corp, NVIDIA)

7/5 Spotřebitelské úvěry

9/5 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

9/5 Velkoobchodní tržby a velkoobchodní zásoby

10/5 Měsíční bilance státního rozpočtu (duben)

10/5 Projev Bernankeho na kongresu chicagského Fedu

Uplynulý týden byl pro americké indexy fenomenální. Dow si připsal 1,78 %, S&P 500 2,03 % a Nasdaq 3,03 %. V pátečním obchodování zažily burzy díky pozitivním číslům z trhu práce akciovou rally, která vyslala indexy nad historická maxima.

Index S&P 500 pokořil hranici 1 600 bodů jako první, a to prakticky v samém úvodu obchodování. Dále v průběhu dne rostl a podařilo se mu nad 1 600 i uzavřít týden. Hodinu poté ho následoval i Dow, který překonal hranici 15 tisíc bodů, a to na den přesně 14 let poté, co poprvé překonal 11 tisíc bodů. Nad 15 tisíci bodů se však neudržel a uzavřel mírně pod touto hranicí. Analytici očekávali, že vzhledem k souběžnému průběhu indexů S&P 500 a Russell 2000 nebude trvat dlouho a i tento index sdružující "menší" americké firmy s průměrnou tržní kapitalizací na úrovni 528,5 milionu USD přesáhne historické maximum. To se v pátečním obchodování také stalo.

"Index S&P 500 by příští týden měl potvrdit, že se nejedná o falešné prolomení. Nejbližší supporty jsou na psychologické hladině 1 600 a v pásmu 1 575 až 1 580. Pokud pro určení případné rezistence použijeme Fibonacciho úrovně, nejbližší je na 1 633. Novou rezistenci ale určí až následující cenový vývoj," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Rally podpořilo čtvrteční jednání ECB, která sice v souladu s odhady trhu snížila úrokové sazby na 0,50 %, hlavním tahounem akcií však bylo páteční zveřejnění čísel z trhu práce.

Americká ekonomika za duben přidala o 25 tisíc pracovních míst více, než analytici odhadovali. I tento jejich odhad byl podle drtivé většiny přespříliš optimistický, ve skutečnosti čekali, že za duben přibude maximálně 120 tisíc míst. Výsledek 165 tisíc byl tudíž nesmírně příjemné překvapení. Navíc po něm následovala významná revize předchozích měsíců, v jejímž světle první kvartál nevypadá vůbec tak špatně, jak se původně ekonomové domnívali.

Zhoršená očekávání podpořila nečekaně špatná čísla od agentury ADP, podle níž soukromý sektor vytvořil pouze 119 tisíc míst oproti očekávaným 150 tisícům. "Data z trhu práce dokazují, že to, co vidíme, je jen dočasný oddechový čas ekonomického růstu v tomto kvartálu," říká Harm Bandholz, hlavní ekonom UniCredit Group v New Yorku. "Jsem ohledně vývoje Spojených států optimistický."

"Neznamená to, že nás nečeká jarní mdloba," okomentoval dubnová čísla Nariman Behravesh, hlavní ekonom IHS. "Pravděpodobně však bude mírnější, než jsme si mysleli," dodává.

Fed navíc po svém středečním zasedání potvrdil pokračování velmi uvolněné politiky a tempo nákupu dluhopisů. Zároveň guvernéři rozhodli, že toto tempo se může v případě nutnosti dokonce zrychlit. Po pátečních zprávách z trhu práce se však zdá, že jejich zásah nebude tolik potřebný. Stávající politiku však Fed hodlá udržet, dokud nebude viditelné "zřetelné zlepšení na trhu práce". "Tak trochu si svázali ruce. Stanovili vysokou laťku pro to, co znamená podstatné zlepšení na trhu práce," říká Robert DiClemente, hlavní ekonom Citigroup v New Yorku. Fed otevřeně hovoří o 6,5% míře nezaměstnanosti.

Spotřebitelská důvěra se v dubnu výrazně zlepšila. Celkový index poskočil na 68,1 bodu z březnových 61,9 bodu. Optimismus v Američanech podporují i zvyšující se ceny domů, díky nimž hodnota jejich majetku stoupá. Index cen domů S&P/Case-Shiller v únoru vzrostl meziměsíčně o 1,2 %(sezónně očištěno), přestože se čekal růst jen o 1 %. Meziročně domy podražily o 9,3 % oproti předvídaným 9 %.

Očekávání manažerů se naopak propadla. Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga se za duben propadl pod hranici padesáti bodů a dosáhl pouze 49 bodů, přestože se čekalo, že zůstane nezměněn na 52,4 bodu. Index aktivity dallaského Fedu v dubnu nečekaně propadl na 15,6 bodu poté, co v březnu vzrostl na 7,4 bodu, nejvíce za uplynulý rok. Největší pokles zaznamenal index nových objednávek: -4,9 bodu (březen: +8,7 bodu) a dodávek -0,4 bodu (březen: +10,6 bodu).

Aktivita v americkém zpracovatelském průmyslu v dubnu dále zpomalila a jeho růst se téměř zastavil. Výrazně se zhoršila zejména situace v zaměstnanosti. Uvedl to institut ISM, který sleduje vývoj aktivity na základě anket u nákupních manažerů amerických firem. Údaje naznačují opětné zpomalení největší ekonomiky světa. Index ISM klesl na 50,7 bodu z březnové úrovně 51,3 bodu a zhoršil se výrazněji, než čekali analytici. Hodnota indexu se těsně přiblížila hranici 50 bodů, která odděluje očekávání růstu aktivity od očekávání poklesu. Zpomalení aktivity v americkém průmyslu také potvrdily obdobné údaje agentury Markit. Její index klesl proti březnu o 2,5 bodu na 52,1 bodu, minimum od loňského října.

V následujícím týdnu budeme sledovat především další vývoj situace na trhu práce, na nějž by mohl ve svém pátečním projevu na kongresu chicagského Fedu reagovat Ben Bernanke. Zajímavá bude jistě i měsíční bilance státního rozpočtu za duben a velkoobchodní tržby a zásoby. Pokračuje také výsledková sezóna, i když její těžiště se přesune do Evropy.

"Společnosti, jejichž akcie jsou zastoupeny v indexu S&P 500, vydělaly v prvním čtvrtletí 2013 dohromady meziročně o 0,8 % více. Bez finančního sektoru ale naopak pozorujeme propad o 0,6 %. Celková statistika se ještě může změnit, přesto je propad u tolika firem mimo finanční sektor problémem. Nejlépe se zatím daří sektorům veřejných služeb (utilit) a telekomunikací, které oproti loňskému roku přidávají 28 %," komentuje výsledkovou sezónu Peter Garnry, akciový stratég ze Saxo Bank.

Kombinace snížení sazeb ECB a silných údajů z amerického trhu práce pomohla dolaru, který se vydal směrem k 1,30 EUR/USD a měl by tuto úroveň v novém týdnu otestovat a prolomit. Výnosy amerických státních dluhopisů reagovaly zřetelným růstem, vzhledem ke stavu na dluhopisových trzích by však tento růst neměl být počátkem trendu.

Sell in May and go away? Po rekordních maximech možná docela zajímavý…
Květen začal pro akcie vítězně - S&P 500, Dow, Dax, Russell 2000, ale třeba…
Americké akcie na rekordu, ale Jim Cramer volá: Tyhle prodejní…
Důvodů pro pokles akciových trhů přežvykují medvědi spoustu. A Cramer je chápe,…
Roubini varuje: Dveře jako smrtonosná past, i tak může vypadat EXIT…
Problémem každých dalších 85 miliard dolarů, které každý měsíc z Fedu tečou na…
Akciová rally přežívá údery ekonomické reality: Které sektory táhnou…
Defenzivní sektory, které za normálních okolností bývají slabší než cyklické…

Evropa

6/5 - 10/5 Výsledková sezóna (Skanska, Société Générale, Commerzbank, Crédit Agricole, ING, E.ON, Deutsche Telekom, Telefónica, Dexia, UniCredit, RWE, HSBC)

6/5 Burza v Londýně zavřená

6/5 Eurozóna a jednotlivé země - index nákupních manažerů ve službách a celkový

6/5 Eurozóna - spotřebitelská důvěra Sentix

6/5 Eurozóna - maloobchodní tržby

7/5 Francie - obchodní bilance a průmyslová výroba

7/5 Německo - průmyslové objednávky

8/5 Německo - průmyslová výroba

9/5 Eurozóna - měsíční zpráva ECB o stavu ekonomiky

9/5 Spojené království - průmyslová výroba

9/5 Bank of England - rozhodnutí o měnové politice

10/5 - 11/5 Schůzka G7 v Londýně (ministři financí a centrální bankéři)

10/5 Spojené království - obchodní bilance a stavební výroba

10/5 Německo - obchodní bilance

Evropské akcie mají za sebou historický týden. Britský FTSE 100 v březnu završil jedenáctiměsíční nepřetržitý měsíční růst a hned na počátku dubna se vyšplhal na pětileté maximum, čímž hvězdně odstartoval dvanáctý růstový měsíc v řadě. Za poslední týden připsal 1,48 %. Francouzský CAC 40 je oproti pondělku o celých 1,89 % silnější a DAX vzrostl za posledních pět dní o 3,7 %. "V tuto chvíli je těžké vidět, co by tento trh mohlo zastavit," řekl analytik Lex van Dam ze společnosti Hampstead Capital.

Evropské burzy se v minulém týdnu potýkaly s rozporuplnými daty. Na jednu stranu optimismus investorů povzbudila nová italská vláda, které poslanci i senátoři vyslovili v úterý důvěru, čímž oficiálně zakončili více než dvouměsíční politickou nejistotu v zemi. Na druhou stranu je srážely nepříznivé údaje indexu nákupních manažerů, které naznačily mírný růst u doposud propadajících se zemí, ale také hluboký pokles zemí, jež doposud vykazovaly příznivé výsledky.

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v dubnu v eurozóně dopadl trochu lépe, než očekávaly předběžné údaje (46,5 bodu). Dosáhl 46,7 bodu, což však stále představuje čtyřměsíční minimum. Zpracovatelský sektor v Nizozemsku vykázal dvouměsíční minimum 48,2 bodu, Německo čtyřměsíční minimum 48,1 bodu, Irsko se propadlo na nejnižší hodnotu za poslední rok a půl (48 bodů) a Rakousko se v dubnu ocitlo na půlročním minimu 47,8 bodu. Lépe si naopak vedly Itálie s 45,5 body na dvouměsíčním maximu stejně jako Španělsko s 44,7 bodu, Řecko s 45 body na téměř dvouletém maximu a Francie s 44,4 bodu vykázala nejlepší výsledek za poslední čtyři měsíce. Všechny země jsou však i nadále pod hranicí padesáti bodů.

Velmi důkladně proto budou investoři sledovat výsledky indexu nákupních manažerů v sektoru služeb v eurozóně a jednotlivých zemích, které Markit zveřejní v pondělí.

Nezaměstnanost v eurozóně vystoupala na nový rekord 12,1 % a inflace zpomalila více, než se čekalo. Kvůli smršti nepříznivých statistik vyvíjel trh nátlak na ECB, aby proti původním prohlášením snížila úrokové sazby. Na začátku dubna Mario Draghi prohlásil, že debata o snížení sazeb proběhla, ale nakonec se banka rozhodla nezasáhnout, protože je mnohem důležitější, aby iniciativu převzaly vlády a dál prováděly strukturální reformy.

Ve světle špatných výsledků jednotlivých zemí však tento měsíc musela ECB nakonec ustoupit. Snížila úrokové sazby v souladu s očekáváním trhu o 25 bazických bodů na 0,50 % a depozitní sazbu ponechala na 0 %. Draghi však na tiskové konferenci, kterou jsme pro vás sledovali online, novinářům sdělil, že snížení depozitní sazby do mínusu je technicky možné, mělo by však důsledky, které by ECB musela důkladně zvážit, než by se k takovému kroku odhodlala.

V pátek také Evropská komise odhalila nový výhled ekonomického růstu zemí eurozóny i celé EU v letošním a příštím roce. Výrazně zhoršila očekávání například u Kypru, jehož HDP podle EK poklesne o 8,7 % (původně se čekal propad pouze o 3,5 %). HDP eurozóny dopadne podle odhadů také hůře, a to snížením o 0,4 % (místo -0,3 %).

Evropská výsledková sezóna nabídne v novém týdnu především data od řady velkých finančních ústavů. Ve světle posledních údajů ze z hlediska makroekonomických dat nečeká žádné výrazné pozitivní překvapení, trhu by to ale po oznámení snížení sazeb ECB nemuselo výrazně vadit. Historická maxima u německých akcií ovšem, podobně jako v USA, nahrávají možnosti minimálně krátkodobé spekulace na pokles.

Co budou investoři v týdnu nejvíce sledovat, shrnuje Aleš Jandejsek, makléř z brokerjetu České spořitelny:

Lidé v eurozóně přestávají spořit. Po kyperském fiasku a při pohledu…
Vysoká nezaměstnanost, zpomalující ekonomika a nedůvěra lidí ve spoření v…
Krize v eurozóně šetří peníze Německu i jiným zemím. Stačí jim…
Političtí lídři v zemích na severu Evropy od začátku dluhové krize v eurozóně…

Čína a Japonsko

6/5 Čína - index nákupních manažerů ve službách

8/5 Čína - obchodní bilance

9/5 Čína - index spotřebitelských cen a index výrobních cen

9/5 Japonsko - obchodní bilance

10/5 Čína - nové půjčky v jüanech

Centrální banky budou stále řádit: Výhled světových úrokových sazeb…
Měnová politika v hlavních vyspělých ekonomikách pravděpodobně zůstane uvolněná…
Miranda Carr (NSBO): V prvním čtvrtletí Čína zklamala, druhé může být…
Hrátky s čísly, dluhy, demografie – to vše může mít napříště vliv na růst…

Česká republika

7/5 ČEZ - hospodářské výsledky za 1Q2013

7/5 Komerční banka - hospodářské výsledky za 1Q2013

7/5 Telefónica C.R. - hospodářské výsledky za 1Q2013

7/5 Fortuna - hospodářské výsledky za 1Q2013

8/5 Burza zavřená (státní svátek)

10/5 VIG - poslední obchodní den s nárokem na dividendu 1,2 EUR

Pražská burza v uplynulém týdnu lehce posílila. Index PX stoupl ve srovnání s minulým pátkem o 0,6 % na 964,4 bodu. Nejvíce se propadly akcie mediální společnosti CME. Naopak nejlépe si vedly akcie Komerční banky.

"Uplynulý týden pokračovaly globální finanční trhy v mírném růstu, a to přesto, že pokračující výsledková sezóna v Evropě dále přinášela spíše zklamání a většina zveřejněných makročísel v Evropě a USA byla smíšená či horší. Na pražské burze se globální vývoj odrazil minimálně," popsal vývoj na akciových trzích analytik z J&T Banky Milan Lávička.

Společnost CME v pátek oznámila, že upíše ve veřejné nabídce 54,4 milionu akcií za cenu 2,75 USD za akcii. Celkem 49,9 % získá její největší akcionář Time Warner. Výnos 149,6 milionu USD je o téměř 14 % nižší, než firma při oznámení úpisu očekávala. "Sentiment pro akcie se může zlepšit, protože nehrozí, že by firma vydávala další akcie. Vylepší si také finanční pozici a sníží úrokové náklady," říká analytik Václav Kmínek z České spořitelny.

V minulém týdnu mediální skupina CME však také zveřejnila velmi nepříznivé hospodářské výsledky. Za první čtvrtletí letošního roku oznámila čistou ztrátu na akcii 1,22 USD. Výnosy firmy klesly na 137 milionů USD (před rokem 167,4 milionu USD). Akcie na tyto informace v uplynulém týdnu reagovaly poklesem, na Pražské burze ztratily v pátek 19 % a za celý týden nevídaných 37 %.

V příštím týdnu čekají na investory na Pražské burze zásadní čísla. V úterý odhalí výsledky ČEZ, Komerční banka, Telefónica C.R. a Fortuna. Výhled na čísla nabízí Václav Kmínek z České spořitelny:

Co čekat od výsledkového superúterý na pražské burze
Výsledky za první čtvrtletí zveřejní ČEZ, Komerční banka, Telefónica C.R. a…
ČS: Květnová akciová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici České spořitelny na domácí akciový trh pro květnové…

ORCO: Zadlužení klesá, ale chybějí růstové impulzy (investiční…
Orco úspěšně vyřešilo problém s dluhopisy skrze refinancování GSG půjčky na…

včera v 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
včera v 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
včera v 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
včera v 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
včera v 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
včera v 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
24. 3. 2017 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
24. 3. 2017 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
24. 3. 2017 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
24. 3. 2017 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
24. 3. 2017 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
24. 3. 2017 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
24. 3. 2017 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
24. 3. 2017 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika