Burzovní kalendář 10. 6. - 14. 6. 2013
|

Burzovní kalendář 10. 6. - 14. 6. 2013

Americké akcie zakončily uplynulý týden optimisticky, víkendová data z čínské ekonomiky ale mohou náladu na světových trzích v pondělí zchladit. V týdnu budou zajímavá data jak z USA, tak z Evropy, slovo si vezme i japonská centrální banka. Investoři na pražské burze budou sledovat mimo jiné valnou hromadu CME a tiskovou konferenci Unipetrolu o dlouhodobém výhledu společnosti.

Investiční a ekonomický výhled

USA

10/6 Projev Jamese Bullarda, šéfa Fedu v St. Louis, v Montrealu o globálním ekonomickém výhledu

11/6 Velkoobchodní tržby a zásoby

12/6 Bilance rozpočtu

13/6 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

13/6 Maloobchodní tržby

13/6 Vývozní a dovozní ceny

13/6 Podnikové zásoby

13/6 Bilance Fedu

14/6 Index cen výrobců

14/6 Běžný účet platební bilance

14/6 Průmyslová výroba

14/6 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

Indexy amerických akcií v pátek díky pozitivní reakci investorů na údaje z trhu práce pokračovaly ve čtvrtečním růstu a dokázaly uzavřít týden v plusu. Šance, že Fed bude nadále podporovat ekonomiku nákupy dluhopisů v nezměněné míře, zlepšila náladu na trhu a dostala indexy nad nejbližší podstatné úrovně podpory. Index Dow za celý týden posílil o 0,88 %, širší S&P 500 0,78 % a technologický Nasdaq 0,39 %.

"Před létem je čas začít sázet na cyklické tituly, ekonomika vykazuje známky zlepšení. Když je ekonomika na tom nevalně, ale vydává se vzhůru, chci být u toho a mít nakoupené akcie," navádí k optimismu John Manley, hlavní akciový stratég Wells Fargo Funds Management. "V Japonsku se nálada mění hodně rychle, starosti o vývoj jenu se mohou vrátit jako bumerang, ale aktuálně se nákupy při poklesech zdají být dobrou volbou," doplňuje ho veterán parketu NYSE v dresu UBS Art Cashin.

Americká ekonomika v květnu mimo zemědělství vytvořila 175 tisíc nových pracovních míst, analytici čekali 167 tisíc, duben byl revidován na 149 tisíc ze 165 tisíc. Soukromý sektor zaměstnal 178 tisíc lidí v souladu s odhady (duben byl revidován na 172 tisíc ze 176 tisíc). Celková míra nezaměstnanosti se však opět vyhoupla na 7,6 % z dubnových 7,5 %.

"Ekonomika se drží lépe, než mnozí čekali, obzvlášť když vezmeme v úvahu, že vstoupily v platnost rozpočtové škrty. Zdá se, že fundamenty nejsou tak špatné," uvedl v reakci na čísla z trhu práce Russell Price, ekonom z Ameriprise Financial, který v průzkumu agentury Bloomberg patřil k těm, kteří správně předpověděli růst celkové míry nezaměstnanosti na 7,6 %.

Analytici hodnotí květnová čísla z trhu práce jako v podstatě ideální pro trh. Nebyla příliš dobrá, takže nehrozí, že by Fed zpřísňoval svou měnovou politiku. Ale nebyla ani příliš špatná, aby investory vyděsila a vyvolala hlubší obavy o situaci amerických spotřebitelů, potažmo celé americké ekonomiky.

Další chování Fedu a možné změny jeho monetární politiky rozdělují investory na dva tábory. Jedni by se dali popsat tak, že zkrátka berou, dokud Bernanke & spol. dávají, ti druzí varují před možnými důsledky extrémně nízkých sazeb a záplavy levných peněz (v týdnu například Marc Faber nebo Alan Greenspan). Fed ale zatím oficiálně pouze připouští, že se v případě potřeby může měnit objem odkupů dluhopisů, a že ke snížení je potřeba výraznější pokles nezaměstnanosti (pod 6,5 %).

Indexy nákupních manažerů ukázaly, že se důvěra firem v ekonomický vývoj spíše zhoršuje, index ISM v průmyslu se dokonce propadl pod 50 bodů, nicméně sektor služeb náladu drží na slušné úrovni. Americká centrální banka vidí ekonomické oživení v zemi jako "mírné až pomalé", což si řada ekonomů překládá tak, že k začátku června omezení kvantitativního uvolňování zkrátka nehrozí.

Trochu světla do hlavní otázky, která koluje na světových trzích, možná vnesl Vincent Reinhart, bývalý ředitel divize Fedu pro měnové záležitosti. Podle něj Ben Bernanke čeká na okamžik, kdy americká ekonomika vy čtyřech po sobě jdoucích měsících v průměru vytvoří přes 200 tisíc pracovních míst. Podle Roberta Perliho, bývalého pracovníka stejné divize, očekává Fed možná již v létě. "To by bylo potvrzení zlepšující se kondice americké ekonomiky a její schopnosti udržet růstový trend dostatečně silný na to, že nebude vyžadovat tak masivní nákupy dluhopisů, tedy dodávání peněz na trh," uvedl Perli, aktuálně partner v Cornerstone Macro LP. Měnový výbor Fedu zasedá 18. a 19. června. Ekonomové oslovení agenturou Bloomberg nejčastěji očekávají, že Fed omezí nákupy dluhopisů na 65 miliard USD na svém zasedání na konci října.

V novém týdnu budou investory zajímat makrodata, která mohou naznačit, jak jsou na tom spotřebitelé (maloobchodní tržby, index spotřebitelské důvěry) a průmysl (průmyslová výroba). Dopady rozpočtových škrtů a vyšších daní jsou cítit, vedle zmíněných dat budou proto investoři sledovat také bilanci rozpočtu.

Index S&P 500 se po největším dvoudenním růstu od letošního ledna pohybuje relativně bezpečně mezi hranicemi podpory a rezistence, stačí ale pohyb o pár procent, aby z něj vypadl. "Na hladině 1 600 je z dubna dvojitý vrchol, který cena 3. května překonala, aby se pak prakticky bez přerušení vyšplhala k 1 690. Proto je support 1 600 tak důležitý. Po jeho případném prolomení by cena pokračovala v poklesu a ztratila růstovou hybnou sílu. Zároveň by prolomila rostoucí trendovou čáru a 50denní klouzavý průměr. Nejbližší supporty jsou nyní v zóně 1 625 až 1 635 a na hladině 1 600. Na opačné straně je nejbližší rezistence na historickém maximu v pásmu 1 690 až 1 700," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Rosenberg to přece říkal, že to s tou korekcí nebude samo sebou: 4…
Býci stále věří, že Fed zachová svou politiku odkupů dluhopisů, podpoří dále…
Drahé akcie jako signál kolapsu? Ale kdepak!
Takzvané Shillerovo P/E, tedy ocenění akcií na základě 10letého průměru zisků,…
Nejvýnosnější z emerging markets? Spojené státy
Podle analytičky Meredith Whitney se bude dařit akciím firem, které působí v…

Evropa

10/6 Itálie - HDP za 1Q2013 a průmyslová výroba

10/6 Francie - průmyslová výroba

11/6 Spojené království - průmyslová výroba

12/6 Německo, Francie, Itálie - index spotřebitelských cen

12/6 Spojené království - situace na trhu práce

12/6 Eurozóna - průmyslová výroba

13/6 ECB - měsíční zpráva o stavu ekonomiky

14/6 Eurozóna - index spotřebitelských cen

Evropské akcie v minulém týdnu kolísaly v reakci na střídavě vzrůstající a klesající hysterii ohledně Fedu a jeho plánů s programem kvantitativního uvolňování. Dobrá data vzbuzovala hrůzu z toho, že Fed utáhne kohoutky příliš brzy, a špatná sice trhy uklidnila, co se týče Fedu, ale ve své podstatě byla zkrátka... špatná. Za celý týden index FTSE 100 odepsal 2,6 %, francouzský CAC 40 1,92 % a DAX 1,13 %.

Evropská centrální banka podle očekávání sazby dále z rekordního minima nesnížila, přestože Mario Draghi během tiskové konference, kterou jsme sledovali online, několikrát zdůraznil, že technicky je ECB připravená stáhnout depozitní sazbu z nuly do mínusu, zvažuje však možné dopady takového kroku. Také však znovu poukázal na to, že se banky stále bojí půjčovat.

Draghi prohlásil, že diskuze o snížení sazeb sice proběhla, ale po zhodnocení všech dat bylo rozhodnuto o zachování na stejné úrovni. Podobně jako ve Fedu i v ECB očividně nejsou guvernéři jednotní. Draghi označil tuto situaci eufemisticky jako výhodnou a normální, protože v diskuzích by měly být rozlišné názory, které je obohacují, objevují se však hlasy, že Draghi ztrácí mezi guvernéry důvěru.

Draghiho slova o oživující ekonomice si mírně protiřečí s rekordní mírou nezaměstnanosti 12,2 %, které eurozóna v dubnu dosáhla, a zpřesněným odhadem ekonomického růstu v prvním čtvrtletí, který potvrdil 0,2% pokles ekonomiky eurozóny v prvním kvartálu a meziroční pokles revidoval níže na -1,1 % z původních -1,0 %.

Kondici evropské ekonomiky v druhém červnovém týdnu poodkryjí data z průmyslové výroby a o inflaci. Podrobný názor ECB na ekonomické dění a výhledy starého kontinentu se investoři dozví ve čtvrtek z pravidelné měsíční zprávy.

Mírně povzbudivé v uplynulém týdnu byly výsledky indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru i ve službách. Přestože se stále nacházejí pod padesátibodovou hranicí oddělující expanzi od kontrakce, překonaly původní odhady a přinejmenším zpomalilo tempo propadu, byť manažeři stále nejsou dlouhodobě příliš optimističtí.

Jaké události bude v novém týdnu sledovat makléř Aleš Jandejsek z brokerjetu ČS a jak by se mohly vyvíjet světové akcie?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Evropské akcie nejsou Evropa. Naštěstí
Evropské akciové trhy letos předvádějí velice slušný výkon, ačkoli je ekonomika…
Hlavní ekonom UniCredit Bank: Evropa v krizi a lekce od USA a Asie
UniCredit Bank pořádá ve čtvrtek 6. června fórum, na němž vystoupí a bude…
Hlavní ekonom Citigroup: Co může za evropský ekonomický průšvih?
Citigroup ve spolupráci s Fakultou financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické…

Japonsko a BRIC

10/6 Japonsko - HDP za 1Q2013, obchodní bilance a spotřebitelská důvěra

11/6 Japonsko - rozhodnutí Bank of Japan o sazbách a měnové politice

12/6 Indie - průmyslová výroba a index spotřebitelských cen

14/6 Čína - přímé zahraniční investice

Čínský vývoz rostl v květnu nejpomalejším tempem za posledních deset měsíců. Statistické údaje zesilují obavy z opětovného oslabení druhé největší ekonomiky světa. Vývoz z Číny stoupl v meziročním srovnání o procento, nejpomaleji od loňského července. Ekonomové v anketě agentury Reuters předpokládali v průměru zvýšení o 7,3 %. Dovoz klesl o 0,3 % proti očekávání 6% růstu. Čínský přebytek v bilanci zahraničního obchodu dosáhl 20,4 miliardy dolarů, což bylo mírně nad odhady.

Čínský vývoz rostl od loňského října do dubna dvoucifernými tempy a v minulých měsících silně rostl i dovoz. V poslední době se však v čínské ekonomice projevuje nová ztráta dynamiky, protože slabá domácí poptávka není schopna nahradit ochabující poptávku v zahraničí. "Údaje o obchodu odrážejí stagnující domácí a zahraniční poptávku a signalizují pro druhé čtvrtletí pomalejší růst, než se čekalo," řekl ke zprávě ekonom šanghajské pobočky banky Standard Chartered Šen Lan. V květnu klesly v Číně jak spotřebitelské, tak výrobní ceny.

Abenomika: Japonská snaha o růst, nebo zápas o holý život?
Šinzó Abe, od prosince japonský premiér, který slibuje, že postaví po více než…

Česká republika

10/6 Index spotřebitelských cen

10/6 Podíl nezaměstnaných v květnu (zveřejňuje MPSV)

Pražská burza v uplynulém týdnu stagnovala. Index PX klesl ve srovnání s předchozím pátkem o nepatrných 0,04 % na 957,45 bodu.

Cenné papíry Telefóniky zdražily o 6,23 % na 307 Kč a byly hvězdou týdne. Firma korigovala předchozí prodeje převážně ze zahraničí. Rovněž se začíná více uvažovat o potenciálním zmírnění podmínek v připravované aukci nových kmitočtů, což může mírnit dosavadní ostré názory na výhodnost pro potenciálního nového operátora, respektive na budoucí ostrou konkurenci v oboru. Šéf společnosti Luis Antonio Malvido navíc věří v pozitivní vliv nových neomezených tarifů na hospodaření.

Propadlíkem týdne byla Fortuna, která se v pátek poprvé obchodovala bez nároku na dividendu 0,67 eura na akcii. S výjimkou tohoto mimořádného faktoru byly nejhorší za celý týden akcie CME, které ztratily 4,37 % na 64,50 Kč. Názory na tento titul vám v živém chatu ve středu nabídl analytik z České spořitelny Václav Kmínek. Valná hromada společnosti se koná ve středu 12. června. "Očekáváme jen schválení navržených událostí, které jsou spojeny s restrukturalizací společnosti (uskutečněná emise akcií). Neočekáváme tedy výraznější vliv na akcie firmy," uvedl v týdenním shrnutí dění na burze hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Z velkých emisí zaznamenala největší týdenní ztrátu Erste Group Bank (-2,99 %). Ještě více ztratilo Orco, které ve čtvrtek oznámilo snížení podílu v Orco Germany pod 90 % z 98 %, a to se slevou oproti tržní ceně.

Pokračoval i propad akcií uhelné NWR (-0,95 % na 31,30 Kč), a to navzdory největšímu dennímu růstu od konce listopadu 2011. Ten přišel poté, kdy odborový předák OKD oznámil, že NWR uvažuje o prodeji Dolu Paskov, jeden z nejkvalitnějších, ale i nejnákladnějších provozů NWR, pokud jde o koksovatelné uhlí. Analytici z Komerční banky odhadují cenu dolu na 100 až 150 milionů eur a v týdnu snížili cílovou cenu pro akcie NWR na 28 Kč s doporučením "prodat".

V plusu se v týdnu udržely mimo jiné akcie ČEZ, ale také Unipetrolu. Ten pořádá v úterý 11. června tiskovou konferenci, na níž by měl představit své plány do roku 2017. Akcie Unipetrolu jsou v posledních měsících jedny z "nejmrtvějších" na kurzovém lístku pražské burzy, investoři by si tak mohli po delší době alespoň trochu "zaobchodovat".

Pokračuje posilování české koruny. Z úrovní okolo 26 EUR/CZK se česká měna dokázala vyšplhat krátce až pod 25,50. Koruna by vedle sentimentu na evropských trzích mohla reagovat i na česká makrodata, jejichž zlepšování naznačil růst indexu nákupních manažerů nad 50 bodů.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Anketa: Energetické akcie na pražské burze očima makléřů a analytiků
Energetické společnosti, jejichž akcie jsou obchodované na pražské burze, mají…
EUR/CZK: Česká koruna hledá dno při nízké volatilitě. Jak odehrát…
Koruna je po prolomení hladiny 26 EUR/CZK nejvýhodnější k nákupu od začátku…
Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil
včera v 22:30

Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil

Americký akciový index Dow Jones Industrial Average ve středu kvůli ztrátám finančních společností oslabil. Zbývající...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 20:09

Samsung představil nový smartphone Galaxy S8

Jihokorejská společnost Samsung Electronics ve středu představila nový smartphone Galaxy S8. Slibuje si, že jí pomůže...
Samsung Asijské akcie Mobilní telefony
včera v 19:26

Zisk sázkové firmy OPAP kvůli vyšší dani klesl o 19 procent

Největší řecké sázkové společnosti OPAP ve čtvrtém čtvrtletí klesl hrubý provozní zisk (EBITDA) o 19,2 % na 83,7...
Hazard Řecko Evropské akcie
včera v 18:22

Soud v Londýně odmítl argumenty Kyjeva pro nesplacení dluhu Rusku

Ukrajina nedokázala uspokojivě vysvětlit, proč nesplatila Rusku dluh tři miliardy dolarů z roku 2013. V přípravném...
Ukrajina Rusko Střední a východní Evropa
Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými
včera v 17:55

Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo ve středu v zelených číslech. Nic na tom nezměnilo ani...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:34

Firmy v Británii žádají Londýn o garanci přístupu na jednotný trh EU

Automobilky, letecké společnosti a další firmy v Británii po oficiálním zahájení takzvaného brexitu žádají Londýn,...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 17:11

Británie a EU vstupují do jednání o rozvodu s různými prioritami

Británie a zbylých 27 zemí Evropské unie vstupují do dvouletých vyjednávání o britském odchodu (brexitu) z evropského...
Spojené království Evropská unie Politika
Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu
včera v 16:45

Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu

Index PX ve středu klesl o 0,05 % na 982,71 bodu. Do mínusu parket v Rybné stáhly akcie Komerční banky, elektrárenské...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:35

Audi a Mercedes svolají v Číně do opravy asi milion milion aut

Německé automobilky Audi a Mercedes v Číně svolají do opravy téměř milion vozů. Důvodem jsou hrozící problémy s...
Auta Čína Evropské akcie
včera v 15:43

Svaz: Volný obchod s Británií je pro české firmy prioritou

Zachování volného obchodu s Británií je pro české firmy prioritou, uvedl na dotaz ČTK Svaz průmyslu a dopravy....
Spojené království Evropská unie Česká republika
včera v 15:30

CzechInvest jedná s firmami o přesunu sídla z Británie do ČR

Státní agentura CzechInvest nyní jedná s řadou firem z USA a Asie o přesunu jejich sídla z Británie do Česka. Podle...
Spojené království Evropská unie Česká republika
včera v 14:31

Sobotka: ČR bude v jednáních o brexitu hájit práva svých občanů

Česká republika bude při vyjednáváních o odchodu Velké Británie z Evropské unie hájit práva svých občanů žijících v...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 14:30

Reuters: ECB po stížnostech přikročila k personálním změnám

Evropská centrální banka (ECB) vyměnila šéfa bruselské kanceláře a anulovala čtyři další jmenování do funkcí poté, co...
ECB Centrální banky
Předseda Evropské rady Tusk obdržel dopis od britské premiérky Mayové aktivující článek 50 Lisabonské smlouvy
včera v 13:35

Předseda Evropské rady Tusk obdržel dopis od britské premiérky Mayové aktivující článek 50 Lisabonské smlouvy

Předseda Evropské rady Donald Tusk ve středu odpoledne obdržel dopis od britské premiérky Theresy Mayové, který...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 13:26

Gazprom Germania bude hromadně propouštět

Gazprom Germania, německá pobočka ruského Gazpromu se sídlem v Berlíně, propustí část ze svých 230 zaměstnanců z...
Německo Rusko Zemní plyn
včera v 12:52

Řekové se údajně dohodli s věřiteli, Brusel to nepotvrdil

Řecko se dohodlo se svými věřiteli na reformách, škrtech a odprodeji elektráren, uvádějí zdroje blízké vyjednávání....
Řecko Dluhová krize Evropská unie
včera v 12:45

OKD ukončí těžbu v Dole Paskov, z firmy odejde přes 800 lidí

Společnost OKD v pátek ukončí těžbu v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku. Skončí tím i dobývání černého uhlí v...
NWR Akcie ČR Uhlí a koks
včera v 11:48

Německo má mít registr firem, jež nemohou dostat veřejné zakázky

Německo vytvoří "černou listinu" firem, které se nebudou moci ucházet o veřejné zakázky, protože v minulosti porušily...
Německo Byznys a podnikání
včera v 11:41

Evropská komise zablokovala fúzi burzovních společností Deutsche Börse a LSE

Evropská komise ve středu zablokovala plánované spojení německé burzovní společnosti Deutsche Börse s londýnskou...
Frankfurtská burza Fúze a akvizice Evropská unie