10 témat druhého pololetí, která budou hýbat i vašimi penězi
|

10 témat druhého pololetí, která budou hýbat i vašimi penězi

První pololetí mají trhy za sebou. Přichází proto otázka, jakými tématy budou žít následujících šest měsíců. Investoři netrpělivě očekávají, jak se nakonec Fed zachová v případě programu kvantitativního uvolňování, jak se bude vyvíjet evropská recese a kterým směrem vyletí čínský drak. Sledovat se vyplatí i německé volby nebo japonskou "Abenomiku".

Investice Investiční a ekonomický výhled Politika

1. Fed a vývoj americké ekonomiky

V polovině června Ben Bernanke prohlásil, že by ke snižování objemu odkupovaných dluhopisů v rámci programu kvantitativního uvolňování mohlo dojít již během letošního roku. Úplné uzavření kohoutů levných peněz šéf Fedu předpověděl na polovinu příštího roku. Podle odhadů Fedu letos americká ekonomika poroste tempem 2,3 až 2,6 %, což je dostatečně rychle na to, aby byla stimulační opatření z jeho strany zastavena.

Investoři se nyní dělí v zásadě na dva tábory. Jedni tvrdí, že je ekonomické oživení stále nedostatečné, a doufají proto, že Fed své plány ještě přehodnotí. Druzí naopak zastávají názor, že rozhodnutí o ukončení stimulace ekonomiky nemohlo přijít v lepší chvíli. Důležité tak bude sledovat nejen tempo růstu ekonomiky, ale i další vývoj nezaměstnanosti v USA, která má na případné ukončení QE zásadní vliv.

2. Americké akcie

Americké akcie se po krátké korekci, kterou reagovaly na prohlášení Bena Bernankeho o blížícím se konci QE, vydaly opět prudce na sever. Září patří z pohledu výkonnosti akcií statisticky mezi horší měsíce, konec roku cenným papírům naopak tradičně přeje. Aktuálně se budou investoři zaměřovat zejména na výsledkovou sezónu, kterou toto pondělí zahájil americký producent hliníku Alcoa lepšími než očekávanými výsledky.

3. Japonská ekonomika a trhy

Do čela boje proti nezvratným demografickým trendům a dvěma desetiletím deflace se v prosinci 2012 postavil nový japonský premiér Šinzó Abe. Pokud však chce získat úplný mandát v boji za navrácení japonské ekonomiky mezi světovou elitu, bude se svojí Liberálně demokratickou stranou muset vyhrát i nadcházející volby do horní komory parlamentu, které se uskuteční 21. července. A šance má poměrně velké – předvolební průzkumy přisuzují liberálním demokratům největší šance napříč politickým spektrem. Rozsáhlým státním investicím, extrémně uvolněné měnové politice a dalším navrhovaným prorůstovým opatřením tak s největší pravděpodobností nebude ani nadále stát nikdo a nic v cestě.

4. Evropská periferie

V Portugalsku a Řecku se po dlouhých měsících plných nejistoty ekonomická situace výrazně zklidnila. Na první pohled pozitivní čísla začínají přicházet i z Itálie a Španělska, což je ale do značné míry způsobeno i předcházejícím velkým pesimismem analytiků, kteří své odhady ekonomického vývoje v periferních zemích eurozóny nastavili extrémně nízko. Případné zrychlení ekonomického oživení v Portugalsku, Itálii, Řecku nebo Španělsku by proto pro investory bylo při srovnání s oficiálními odhady příjemným překvapením.

5. Spojené království

Mezinárodní měnový fond byl v tomto týdnu donucen přehodnotit svá očekávání dalšího vývoje britské ekonomiky. Dosavadní odhad letošního růstu o 0,7 % navýšil na 0,9 %. K zlepšení očekávání přistoupil v případě Spojeného království vůbec poprvé od dubna 2012. Mluvčí britského ministerstva financí v reakci na tento krok prohlásil, že se jedná o jasný důkaz toho, že "ostrovní ekonomika pokročila z fáze záchrany do fáze oživení". Zbytek roku se tak ve Spojeném království ponese zejména v duchu boje o udržení tohoto trendu.

6. Evropské jádro

Z evropského jádra se vyplatí sledovat zejména vývoj politické situace v Německu, kde se v září konají volby do Spolkového sněmu. Současná německá vládní koalice vedená Angelou Merkelovou voličům s vědomím, že situace není jednoduchá, nenabízí příliš, což se ale na výsledcích voleb může paradoxně projevit pozitivně. Očekává se, že pokud Merkelová o post kancléřky nepřijde, navrhne postupné zmírňování tvrdých úsporných opatření, která jsou aktuálně vnímána jako největší překážka ekonomického oživení starého kontinentu.

7. Evropské trhy

Od začátku roku zaostávají zisky evropských akciových trhů za těmi americkými o 5 až 10 %. Viníkem je v tomto případě pokračující evropská recese. V prvním čtvrtletí klesl HDP eurozóny o 0,2 %. Měnová unie se tak nachází v nejdelší recesi od svého vzniku. Meziroční pokles HDP dosáhl po zpřesnění odhadů dokonce 1,1 %. To ale na druhou stranu akcie udržuje na zajímavých úrovních. V okamžiku, kdy se Evropě definitivně podaří ze spárů ekonomické recese vysvobodit, nebude růstu trhů nic bránit.

8. Čína

Z Číny přicházejí znepokojivá makrodata delší dobu a část analytiků se shoduje, že asijský drak začíná ztrácet sílu. Druhá skupina analytiků a ekonomů ale přehnané obavy investorů mírní a vysvětluje, že nedochází k ničemu jinému než k transformaci Číny v rozvinutou ekonomiku. Lze očekávat, že proces transformace bude úzce spjat zejména se státním dohledem a snahami čínské vlády o udržení vlivu zejména v sektoru bankovnictví. Čínské akcie se aktuálně obchodují na spodní hranici svého několikaletého trendu s jednociferným ukazatelem P/E, což mnozí analytici překřtili na vznik "akciové anti-bubliny".

9. Brazílie, Indie

V Brazílii a Indii se investoři začínají znovu silně soustředit zejména na střední třídu. Podporou by pro brazilský a indický akciový trh měl být zejména očekávaný růst výdajů ze strany domácích spotřebitelů, který by měl ve velké míře vykompenzovat i očekávaný pokles exportně zaměřených odvětví, který je způsobený zejména poklesem poptávky Číny po nerostných surovinách.

10. Úrokové sazby a dluhopisový trh

Výnosy vládních dluhopisů zažily po červnovém prohlášení Bena Bernankeho prudký růst, což do značné míry vyděsilo i samotné centrální banky. Pokračující růst výnosů dluhopisů by byl problémem zejména pro periferní země eurozóny, sekundárně samozřejmě pro celou Evropu. I proto začali šéfové centrálních bank investory ujišťovat, že se v nejbližší době zvyšování úrokových sazeb nechystá. Výnos 10letých amerických vládních dluhopisů se aktuálně pohybuje kolem 2,5 %, přičemž existuje reálná šance, že zde nějakou chvíli setrvá. Například Marc Faber radí: "Nad 2,5 % dluhopisy kupujte. Takový výnos je mnohem atraktivnější než dividendové akcie." Mezi investory se navíc stále častěji začíná hovořit i o novém 3% standardu.

Zdroj: thereformedbroker.com
Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil
včera v 22:30

Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil

Americký akciový index Dow Jones Industrial Average ve středu kvůli ztrátám finančních společností oslabil. Zbývající...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 20:09

Samsung představil nový smartphone Galaxy S8

Jihokorejská společnost Samsung Electronics ve středu představila nový smartphone Galaxy S8. Slibuje si, že jí pomůže...
Samsung Asijské akcie Mobilní telefony
včera v 19:26

Zisk sázkové firmy OPAP kvůli vyšší dani klesl o 19 procent

Největší řecké sázkové společnosti OPAP ve čtvrtém čtvrtletí klesl hrubý provozní zisk (EBITDA) o 19,2 % na 83,7...
Hazard Řecko Evropské akcie
včera v 18:22

Soud v Londýně odmítl argumenty Kyjeva pro nesplacení dluhu Rusku

Ukrajina nedokázala uspokojivě vysvětlit, proč nesplatila Rusku dluh tři miliardy dolarů z roku 2013. V přípravném...
Ukrajina Rusko Střední a východní Evropa
Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými
včera v 17:55

Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo ve středu v zelených číslech. Nic na tom nezměnilo ani...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:34

Firmy v Británii žádají Londýn o garanci přístupu na jednotný trh EU

Automobilky, letecké společnosti a další firmy v Británii po oficiálním zahájení takzvaného brexitu žádají Londýn,...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 17:11

Británie a EU vstupují do jednání o rozvodu s různými prioritami

Británie a zbylých 27 zemí Evropské unie vstupují do dvouletých vyjednávání o britském odchodu (brexitu) z evropského...
Spojené království Evropská unie Politika
Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu
včera v 16:45

Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu

Index PX ve středu klesl o 0,05 % na 982,71 bodu. Do mínusu parket v Rybné stáhly akcie Komerční banky, elektrárenské...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:35

Audi a Mercedes svolají v Číně do opravy asi milion milion aut

Německé automobilky Audi a Mercedes v Číně svolají do opravy téměř milion vozů. Důvodem jsou hrozící problémy s...
Auta Čína Evropské akcie
včera v 15:43

Svaz: Volný obchod s Británií je pro české firmy prioritou

Zachování volného obchodu s Británií je pro české firmy prioritou, uvedl na dotaz ČTK Svaz průmyslu a dopravy....
Spojené království Evropská unie Česká republika
včera v 15:30

CzechInvest jedná s firmami o přesunu sídla z Británie do ČR

Státní agentura CzechInvest nyní jedná s řadou firem z USA a Asie o přesunu jejich sídla z Británie do Česka. Podle...
Spojené království Evropská unie Česká republika
včera v 14:31

Sobotka: ČR bude v jednáních o brexitu hájit práva svých občanů

Česká republika bude při vyjednáváních o odchodu Velké Británie z Evropské unie hájit práva svých občanů žijících v...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 14:30

Reuters: ECB po stížnostech přikročila k personálním změnám

Evropská centrální banka (ECB) vyměnila šéfa bruselské kanceláře a anulovala čtyři další jmenování do funkcí poté, co...
ECB Centrální banky
Předseda Evropské rady Tusk obdržel dopis od britské premiérky Mayové aktivující článek 50 Lisabonské smlouvy
včera v 13:35

Předseda Evropské rady Tusk obdržel dopis od britské premiérky Mayové aktivující článek 50 Lisabonské smlouvy

Předseda Evropské rady Donald Tusk ve středu odpoledne obdržel dopis od britské premiérky Theresy Mayové, který...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 13:26

Gazprom Germania bude hromadně propouštět

Gazprom Germania, německá pobočka ruského Gazpromu se sídlem v Berlíně, propustí část ze svých 230 zaměstnanců z...
Německo Rusko Zemní plyn
včera v 12:52

Řekové se údajně dohodli s věřiteli, Brusel to nepotvrdil

Řecko se dohodlo se svými věřiteli na reformách, škrtech a odprodeji elektráren, uvádějí zdroje blízké vyjednávání....
Řecko Dluhová krize Evropská unie
včera v 12:45

OKD ukončí těžbu v Dole Paskov, z firmy odejde přes 800 lidí

Společnost OKD v pátek ukončí těžbu v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku. Skončí tím i dobývání černého uhlí v...
NWR Akcie ČR Uhlí a koks
včera v 11:48

Německo má mít registr firem, jež nemohou dostat veřejné zakázky

Německo vytvoří "černou listinu" firem, které se nebudou moci ucházet o veřejné zakázky, protože v minulosti porušily...
Německo Byznys a podnikání
včera v 11:41

Evropská komise zablokovala fúzi burzovních společností Deutsche Börse a LSE

Evropská komise ve středu zablokovala plánované spojení německé burzovní společnosti Deutsche Börse s londýnskou...
Frankfurtská burza Fúze a akvizice Evropská unie