Burzovní kalendář 15. - 19. 7. 2013
|

Burzovní kalendář 15. - 19. 7. 2013

Největší dopad na trhy bude mít v novém týdnu výsledková sezóna. Svá čísla zveřejní firmy jako Coca-Cola, Microsoft nebo Google, největší očekávání jsou ale spojena s hospodařením a výhledy bank. K situaci v USA a měnové politice bude mluvit šéf Fedu Ben Bernanke, v Evropě se po snížení ratingu Francie opět dostává do popředí zájmu dluhová krize.

Investiční a ekonomický výhled

USA

15/7 - 19/7 Výsledková sezóna (Citigroup, Microsoft, Intel, Coca-Cola)

15/7 Maloobchodní tržby

15/7 Index aktivity newyorského Fedu

15/7 Podnikové zásoby

16/7 Index spotřebitelských cen

16/7 Průmyslová výroba

16/7 Index trhu nemovitostí

17/7 Započatá výstavba

17/7 Projev Bena Bernankeho ve Sněmovně reprezentantů

17/7 Béžová kniha

18/7 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

18/7 Projev Bena Bernankeho v Senátu

18/7 Index aktivity filadelfského Fedu

Americké akciové indexy se v uplynulém týdnu dostaly na nová historická maxima. S&P 500 posílil o 2,96 % a v pátek se dostal na novou historickou zavírací hodnotu 1 680,19 bodu. Rekord pokořil s týdenním růstem o 2,17 % na 15 464,30 bodu také index Dow. Nasdaq vzrostl o 3,47 % a překonal hranici 3 600 bodů.

Překonání rekordů by přitom pro americké akcie mohlo být impulzem k dalšímu růstu. "Technické indikátory jsou v býčím nastavení. Cena zřejmě brzy otestuje psychologickou hladinu 1 700 bodů a začne si hledat cenové rozpětí, kde by se nějaký čas mohla pohybovat," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

S cenami akcií bude v novém týdnu hýbat hlavně výsledková sezóna. Firmy do ní vstoupily úspěšně. Očekávání trhu překonala jak hliníkářská společnost Alcoa, tak dvě velké banky JPMorgan a Wells Fargo, které reportovaly výsledky v pátek. V týdnu se čeká smršť výsledků. Reportovat budou třeba Coca-Cola, Microsoft, technologická IBM, banky Goldman Sachs a Citigroup nebo Google.

Analytici oslovení agenturou Reuters odhadují za druhý kvartál růst zisků o 2,8 %, ještě v lednu však byla očekávání +8,4 %. Pro tržby se předpokládá růst 1,5 %. Nízká očekávání se mohou na akciovém trhu projevit pozitivně, protože se budou firmám snadněji překonávat. Pokud však ani tato nízká očekávání nebudou naplněna, bude propad o to větší. "Vidíme spíše sektory, které mohou negativně překvapit," říká Barry Knapp z Barclays Capital.

Analytik z České spořitelny Martin Krajhanzl je optimističtější. "Dosud zveřejněné výsledky byly vesměs pozitivní. Platí přitom, že během takto rozjeté výsledkové sezóny akcie rostou. Proto nečekám, že se to v následujících týdnech změní," říká. Podle něj se nejvyšší zisky čekají u finančního a telekomunikačního sektoru, nemělo by se naopak dařit producentům základních materiálů, kteří trpí nižším tempem růstu čínské ekonomiky.

Finanční společnosti boudu investoři sledovat zřejmě nejvíce. Čeká se, že jejich zisky vzrostou v druhém čtvrtletí o 19,6 %. To je nejvyšší očekávání ze všech sektorů. "Právě proto, že očekávání tu jsou nejvyšší, bude důležité, zda se naplní. Jinak mohou banky strhnout dolů celý trh," říká Sam Stovall, hlavní investiční stratég Standard & Poor's.

Poslední slovo neřekl ani Fed, jehož kroky vyhnaly minulý týden akcie na rekordy. Centrální banka zjemnila svou rétoriku ohledně brzkého zastavení ekonomických stimulů. **Pro začátek jejich ukončování totiž nejsou zdaleka všichni členové FOMC, Ben Bernanke navíc řekl, že při vysoké nezaměstnanosti není ukončování stimulů na pořadu dne. A Bernanke bude slyšet i v průběhu nového týdne. Ve středu a ve čtvrtek vystoupí v Kongresu. Jeho projevy mohou leccos naznačit, žádně překvapení se ale nečeká. Více zpráv o stavu americké ekonomiky, na němž závisí ukončování QE, může ve středu přinést Béžová kniha.

Z makrodat budou důležitá čísla o maloobchodních tržbách, průmyslové výrobě, stavebnictví a inflaci. Maloobchodní tržby podle agentury Bloomberg v červnu vzrostly o 0,8 %, což by měl být nejvyšší růst za poslední čtyři měsíce. Čeká se také růst průmyslové výroby a stavebnictví. Inflace očištěná o ceny potravin podle průzkumu Bloombergu byla v červnu +1,6 %, což je nejméně za dva roky. Podle Bernankeho by se měla inflace vrátit k cíli 2 %.

Proč prožíváme nejvíc nenáviděný býčí trh v historii?
Přestože je americký index S&P 500 od začátku roku o zhruba 15 % výše a blíží…
10 největších rizik současnosti
Analytici i investoři vnímají riziko poklesu akcií i přes nedávnou korekci na…
Konec QE se blíží. Nastal čas oprášit 13 investičních přikázání pro…
Greg Greenberger, nyní přispěvatel CNBC, oslovil před 18 lety, kdy se index S&P…

Evropa

16/7 Spojené království - index spotřebitelských a výrobních cen

16/7 Eurozóna - index spotřebitelských cen

16/7 Eurozóna - obchodní bilance

16/7 Německo - index ekonomické nálady ZEW

17/7 Zástupci EU a MMF zahájí návštěvu Rumunska kvůli poskytnutí pomoci

17/7 Zápis z jednání Bank of England

18/7 Spojené království - maloobchodní tržby

19/7 Německo - index výrobních cen

Evropské akcie posílily v uplynulém týdnu nejrychleji za dva měsíce. Podpořily je zprávy z Fedu a z japonské centrální banky o stavu japonské ekonomiky. Index DJ EuroStoxx 600 za týden přidal 2,7 %.

Evropské burzy tak byly spíše ve vleku zahraničních událostí. V týdnu sice vystoupilo několik zástupců ECB, kteří naznačili, že centrální banka bude udržovat měnovou politiku uvolněnou delší dobu, to se od nich však očekává. Na trhy tedy tato prohlášení neměla výrazný dopad.

To se ale může změnit. Opět se totiž ozývá evropská dluhová krize. Investory znepokojuje Portugalsko, kterým otřásá politická krize. Prezident Aníbal Cavaco Silva sice vládu podržel, spory ale trvají. Portugalsko také muselo požádat věřitele o odklad kontroly záchranného programu. Výnosy 10letých dluhopisů země vyskočily nad 8 %, což je nejvyšší hodnota za 7 měsíců.

Po skončení pátečního obchodování navíc přišla zpráva, že ratingová agentura Fitch Ratings snížila Francii hodnocení úvěrové spolehlivosti o jeden stupeň na známku AA plus. Fitch své rozhodnutí zdůvodnila nejistým ekonomickým výhledem Francie v důsledku krize v eurozóně. Francie prý rovněž potřebuje zavést strukturální reformy.

Jaký výhled má na obchodování v novém týdnu makléř Patrik Komárek z brokerjetu ČS?

I evropské firmy budou příští týden zveřejňovat své výsledky za druhé čtvrtletí. Mezi nejzajímavější budou patřit Novartis nebo Nokia. Z makrodat zaujme především německý index ekonomické nálady ZEW. Německo také zveřejní čísla o průmyslové výrobě, což je důležité i pro českou ekonomiku. V Británii bude zveřejněna inflace a maloobchodní tržby, obchodní bilanci zveřejní eurozóna.

Eric Maskin: Škrty krizi jedině prohloubí
Američan Eric Maskin, laureát Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2007, říká: "Už…
Evropa 2.0: Ze snu se stala noční můra. I tak ale společné Evropě…
Krize eurozóny je za námi, prohlásil před měsícem francouzský prezident…
Utekly vám sazby? Ještě (zdaleka) není pozdě
Úrokové sazby mají za sebou dva nejsvižnější růstové měsíce za hodně dlouhou…

Česká republika

15/7 Index dovozních a vývozních cen

15/7 Průmyslová výroba

15/7 Bilance ČNB

17/7 Konec úpisu akcií Erste

Pražská burza v týdnu posílila, ale tradičně za nízkých objemů. Celkově si index PX připsal 2,98 %, když týden zakončil na 899,41 bodu. Stejně jako ostatní trhy ovlivňovala burzu globální optimistická nálada po středečním vystoupení šéfa Fedu Bena Bernankeho.

Nejvíce posilovaly akcie Erste Group Bank, které týden zakončily se ziskem 7,8 % na 558 Kč. "Investoři se zajímali o obchodování s novými právy 9. až 11. července, což však díky technice (aukce jednou za den) nepřineslo větší impulz. Důvodem růstu tak byla zřejmě všeobecně pozitivní nálada po projevu Bena Bernankeho," říká Milan Vaníček, hlavní analytik J&T Banky. K růstu finančních titulů, který vyvolal komentář amerického Fedu, se s více než 7% ziskem vydatně připojila také pojišťovací skupina VIG.

Naopak největší ztráty vykázaly akcie Telefóniky C.R. (-2,7 %, 261 Kč). Investoři jsou nervózní z aukce nových kmitočtů, která by měla být zahájena na konci července. Spekulovat se může také nad firemními výsledky (zveřejněny budou 24. července), které by poprvé mohly ukázat vliv nových tarifů. "Naše očekávání na dopad nových tarifů do hospodaření je více konzervativní, což potvrzují i poslední novinové informace o pokračujících úsporách ze strany spotřebitelů. Za důležitější považujeme zahájení a průběh aukce," říká Vaníček.

Podle informací LN si neomezený tarif českých operátorů pořídilo přes 940 tisíc Čechů, z nichž více než polovina za nový tarif platí méně než dřív. Patria Finance čeká u Telefóniky negativní dopad na průměrné tržby na uživatele. Průzkum GfK pak tvrdí, že ze současné zhruba desetiny uživatelů by na neomezené tarify mohla postupně přejít až třetina.

Příští týden není v Česku bohatý na makrodata. V pondělí budou investoři sledovat údaje o průmyslové výrobě a dovozních a vývozních cenách.

Na burze by mohly být ve středu dění opět akcie NWR. Té agentura S&P snížila v pátek hodnocení dlouhodobých závazků z B na B-, výhled nového ratingu byl revidován ze "stabilní" na "negativní". Rating firmě klesl potřetí za pět měsíců. Akcie firmy se obchodují na historických minimech kolem 20 Kč za akcii. V týdnu klesly o 0,68 % na 21,75 Kč. Rating klesl firmě po závěru burzy, a nebyl tak započten do ceny akcií.

"Nedá se vyloučit, že v týdnu budou zveřejněna provozní data NWR. Očekáváme, že by firma mohla oznámit prodejní ceny koksovatelného uhlí pro 3Q2013 na úrovni 95 EUR/t (-8,7 % mezikvartálně). V případě objemů čekáme potvrzení celoročních cílů, ale i tato položka může představovat za současné konstelace rizikový faktor. Naopak pozitivní informací by mohlo být vyjasnění situace kolem odprodeje koksovny, kde bychom se mohli dozvědět přinejmenším zájemce," říká Vaníček.

Ve čtvrtek bude reportovat své výsledky tabáková Philip Morris International. Mohla by zveřejnit mimo jiné také informace o českém cigaretovém trhu. Philip Morris ČR bude oznamovat výsledky až v srpnu.

Jiří Hrabal (ING IM): Akcie NWR ještě nenalezly dno. K nákupu je…
Podle portfoliomanažera z ING IM Jiřího Hrabala akcie NWR stále ještě nenašly…
Jste akcionáři KIT digital? Pak máte poslední možnost rozhodnout se,…
Společnost KIT digital se sice na pražské burze už neobchoduje, ale řada…
ČS: Červencová akciová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici z České spořitelny na domácí akciový trh pro…

Asie

15/7 Čína - HDP, maloobchodní tržby a průmyslová výroba

16/7 Japonsko - zápis z jednání Bank of Japan

Do středu pozornosti v Asii se dostane Čína. Ta již v pondělí zveřejňuje údaje o HDP za druhý kvartál. Očekává se růst o 7,5 % (po 7,7 % v prvním čtvrtletí). Právě čínský růst však v poslední době znepokojuje investory. Ministr financí Lou Ťi-Wej prohlásil, že 7% růst nemusí být považován za dolní hranici tempa růstu. Velký problém by podle něj neměl být růst o 6,5 %. Zároveň dodal, že i když ekonomika zpomaluje, tvrdé přistání ji nečeká. Investory navíc Čína překvapila zprávou o nečekaném propadu exportu.

"Kolem vývoje v Číně panuje stále velký zmatek. My se na tento trh nebudeme zaměřovat, dokud se situace nevyjasní," říká Paul Zemsky z ING Investment Management. Čínský index Shanghai Composite vzrostl v uplynulém týdnu o 1,6 %. Po číslech o propadu exportu se totiž objevily spekulace, že vláda podpoří ekonomiku. "Čínská vláda může v následujících měsících oznámit zvýšení investic do infrastruktury, dostupného bydlení a veřejných služeb, aby podpořila domácí poptávku," říká Ťien Čchang z britské banky Barcalys.

Posílily i japonské akcie, index Topix o 1,1 %. Na začátku týdne totiž japonská centrální banka zlepšila hodnocení domácí ekonomiky. V úterý bude zveřejněn zápis z jednání centrální banky, nečeká se však žádná zásadní informace.

To nejlepší z Investičního večera o Číně: Kam investovat v zemi…
Hrozí čínské ekonomice tvrdé přistání, má smysl investovat na čínské burze a…
Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makroekonomickým údajům
18:05

Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makroekonomickým údajům

Velké akciové trhy západní Evropy zakončily čtvrteční obchodování svorně v zisku, když investoři čerpali optimismus...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
17:41

Zkusíme odkoupit aktiva ČEZ,slíbila před volbami bulharská levice

Bulharská socialistická strana v případě vítězství v nedělních parlamentních volbách zváží, zda by Bulharsko mohlo...
ČEZ Bulharsko
Pražská burza ve čtvrtek mírně stoupala, pojišťovna VIG si připsala 3,30 procenta
16:36

Pražská burza ve čtvrtek mírně stoupala, pojišťovna VIG si připsala 3,30 procenta

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,19 procenta, když uzavřel na hodnotě 980,76 bodu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:31

Britskému prodejci Next po osmi letech klesl zisk

Britskému prodejci oděvů Next, který má prodejny i v České republice, klesl loni poprvé po osmi letech zisk, a to o 5...
Evropské akcie Maloobchod Výsledková sezóna
16:27

USA: Aktivita ve výrobním sektoru v březnu prudce stoupla

Index aktivity ve výrobním sektoru, jejž sestavuje kansaský Fed, dosáhl v březnu hodnoty 37 bodů. Trh přitom očekával...
Americká ekonomika
16:07

Dukovany neplánovaně odstavují 2. blok, asi tam netěsní armatura

V Jaderné elektrárně Dukovany má ve čtvrtek večer být neplánovaně odstaven druhý reaktorový blok. Energetici u něj...
Jaderná energetika Česká republika
16:06

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v březnu nad očekávání stoupla

Podle prvních údajů stoupla v březnu hodnota indexu spotřebitlské důbry v eurozóně na odnotu -5 bodů. Po únorových -6...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Seidler (ING): ČNB v březnu za intervence zřejmě utratila již kolem 300 miliard korun
15:30

Seidler (ING): ČNB v březnu za intervence zřejmě utratila již kolem 300 miliard korun

Devizové intervence České národní banky pokračují v relativně vysokém tempu. Podle hlavního ekonoma ING pro ČR Jakuba...
ČNB Centrální banky Česká koruna
15:14

USA: Prodej nových rodinných domů v únoru zrychlil na anualizovaných 592 tisíc

USA: Prodej nových rodinných domů v únoru zrychlil na anualizovaných 592 tisíc Počtu 592 tisíc dosáhl...
Americká ekonomika Stavebnictví
15:04

Němci chtějí vybrat úložiště jaderného odpadu do roku 2031

Německý parlament ve čtvtek schválil zákon stanovující kritéria a postup volby lokality, kde země na milion let...
Německo Jaderná energetika
14:35

Volkswagen díky vysoké poptávce zvýšil emisi bondů na dvojnásobek

Poptávka po nových dluhopisech německé automobilky Volkswagen byla nad očekávání vysoká, a firma tak původně...
Volkswagen Dluhopisový trh
14:28

Zisk finanční divize Volkswagenu loni vzrostl na nový rekord

Finanční divize německé automobilové skupiny Volkswagen loni i přes emisní skandál dosáhla rekordního zisku, stejně...
Volkswagen Výsledková sezóna Evropské akcie
14:12

EK chce nižší poplatky u transakcí mezi eurem a dalšími měnami

Evropská komise chce ještě letos navrhnout způsob, jak snížit poplatky, které musejí lidé v EU platit za přeshraniční...
Evropská unie Euro
13:53

O čem se mluvilo na Wall Street, než zazvonil zvonec

Apple má problémy i na Novém Zélandu; izraelská Teva prý nebude propouštět tolik lidí, kolik tvrdí novináři; Wells...
Americké akcie
13:36

USA: Čerstvých žádostí o podporu v nezaměstnanosti přibylo na 258 tisíc

Na 258 tisíc Američanů si v týdnu do 18. března podalo čerstvou žádost o podporu v nezaměstnanosti. Je to nejvyšší...
Americká ekonomika Pracovní trh
13:09

Siemens a další německé firmy chtějí stavět železnici napříč Jižní Amerikou

O výstavbě železnice napříč Jižní Amerikou jedná v Bolívii řada německých společností v čele se Siemensem. Projekt za...
Siemens Doprava Latinská Amerika