Co musíte ráno vědět (18. července)
|

Co musíte ráno vědět (18. července)

Jak s burzami zamávalo vystoupení Bena Bernankeho ve Sněmovně reprezentantů, jak se vyvíjí situace v Egyptě a proč se vyplatí mít účet PayPalu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie po Bernankeho slovech v mírném plusu

Americké akcie ve středečním obchodování po vystoupení Bena Bernankeho v Kongresu mírně posilovaly, Dow se pohyboval kolem nuly. Investory ve středu zklamaly údaje o započaté výstavbě, která v červnu spadla na jedenáctiměsíční minimum, Ben Bernanke však ve Sněmovně reprezentantů prohlásil, že trh s nemovitostmi oživuje a středeční data mohou být jen jednorázový výkyv. Zároveň byla dnes zveřejněna situační zpráva Fedu zvaná Béžová kniha. Konstatovala, že průmyslové továrny ve většině z 12 regionálních distriktů Fedu zaznamenávaly ve sledovaném období nárůst nových zakázek, dodávek nebo produkce. Russell 2000 uzavřel na historickém maximu, Nasdaq se středečním obchodováním vyšplhal se ziskem 0,32 % na 3 610 bodů, což představuje třináctiletý rekord. Dow posílil o 0,12 % na 15 470,52 bodu a S&P 500 vzrostl o 0,28 % na 1 680,91 bodu. Po ukončení obchodování zveřejnily hospodářské výsledky společnosti IBM, Intel, e-Bay a American Express. Jak dopadly v minulém čtvrtletí? Americké akcie po vystoupení Bena Bernankeho ve Sněmovně reprezentantů posilovaly

Akcie pohledem technické analýzy: Nejprve konsolidace, pak další rekordy?

Autor Měnových válek Rickards o QE: Fed buď utáhne kohouty v září, nebo vůbec

2. Evropské akcie díky projevu Bena Bernankeho ve středu posilovaly

Evropské akcie ve středu smazaly úterní ztráty a posilovaly v reakci na ujišťování Bena Bernankeho o záměru Fedu udržet monetární politiku v nejbližší budoucnosti uvolněnou. Britský FTSE 100 si připsal 0,24 %, francouzský CAC 40 0,55 % a německý DAX 0,65 %. Nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů a maloobchodu, mírně naopak ztrácely telekomunikace a realitní společnosti.

Evropa po krizi: Babylon i hybrid, předpovídají experti

Evropa 2.0: Ze snu se stala noční můra. I tak ale společné Evropě věřím, říká Vladimír Dlouhý

3. Pražská burza ve středu klesala již čtvrtý den v řadě

Index PX ve středu odepsal 0,24 %. Akcie ČEZ oslabily o 1,56 % poté, co banka JPMorgan snížila cílovou cenu z 900 Kč na 490 Kč. Nedařilo se však ani developerovi Orco, jehož cenné papíry zlevnily o 1,20 %. Podražily naopak akcie NWR (+2,38 %) a znojemské společnosti Pegas Nonwovens (+1,83 %).

ČS: Aktuální monitor ocenění českých akcií

4. Očekávané události

Nokia, Akzo Nobel, Skanska, Philip Morris International, Verizon, Morgan Stanley a Microsoft zveřejní hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí. Akcionáři amerického výrobce osobních počítačů Dell budou hlasovat o návrhu skupiny investorů zahrnující jeho zakladatele Michaela Della na převzetí podniku za 24,4 miliardy dolarů, přestože výbor zvažoval odsunutí hlasování na pozdější termín. Šéf americké centrální banky Ben Bernanke vystoupí ve výboru Senátu s pololetním hodnocením americké ekonomiky a měnové politiky. Zopakuje projev z předchozího dne ve Sněmovně reprezentantů, který jsme sledovali živě, a bude odpovídat na otázky. A jako každý týden se dozvíme počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech. Co dalšího trhy ve druhé půlce týdne čeká, se dozvíte v burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem 18. a 19. července

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Ben Bernanke vystoupil ve Sněmovně reprezentantů a strávil tam tři hodiny. Ve čtvrtek ho čeká totéž v Senátu

Ben Bernanke přednesl Sněmovně reprezentantů názor Fedu na současný stav ekonomiky a prohlásil, že v dohledné době bude Fed udržovat velmi uvolněnou politiku. Jeho vystoupení jsme pro vás sledovali živě, stejně jako budeme sledovat jeho čtvrteční projev v Senátu. Jednání ve Sněmovně reprezentantů bylo prodlouženo o 15 minut kvůli technickým potížím při zahájení - mikrofony Bena Bernankeho a některých poslanců nefungovaly a jak řekl předseda výboru, "poslanci by Bernankeho rádi slyšeli". Proto musel nastoupit technický oddíl.

Béžová kniha Fedu: Americká ekonomika v červnu dále mírně rostla

6. Situaci v Egyptě se snaží zklidnit dočasná vláda. Protesty pokračují

Prozatímní prezident Egypta Adlí Mansúr uvedl do funkce 34 nových ministrů vlády Házima Biblávího, kteří zemi povedou až do dočasných voleb. Není mezi nimi ani jeden zástupce islamistických stran, přestože vítězí ve volbách od roku 2011. Muslimské bratrstvo vládu odmítá. "Je to nelegitimní premiér a nelegitimní kabinet," prohlásil mluvčí Bratrstva. "Neuznáváme žádného jejího zástupce."

7. Mark Carney sjednotil názor Bank of England. Pro zachování programu nákupu dluhopisů hlasovali všichni jednotně

Nový šéf Bank of England na svém prvním zasedání měnového výboru v červnu sjednotil hlasující členy. Na rozdíl od minulého šéfa Mervyna Kinga, který lobboval za zvýšení programu na 400 miliard liber ze stávajících 375 miliard, přičemž ho dva z členů výboru v jeho záměru podporovali, na červnovém zasedání Bank of England se všech devět hlasujících vyjádřilo pro zachování objemu QE na 375 miliardách liber. 

8. Americký regulátor potvrdil rekordní pokutu pro Barclays

Americký regulátor potvrdil rekordní pokutu 453 milionů USD pro britskou banku Barclays a čtyři její obchodníky kvůli manipulaci trhu s elektřinou v Kalifornii a na západním pobřeží USA. Federální komise pro regulaci energetiky (FERC) pokutu bance navrhla v říjnu 2012. Banka se chce proti pokutě bránit.

9. Chevron investuje spolu s YPF do těžby v Argentině

Argentinská státní ropná firma YPF a americký Chevron podepsaly dohodu o společné investici 1,24 miliardy USD do těžby ropy z břidlic v Argentině. Investice je první velkou soukromou investicí od znárodnění YPF v květnu 2012. Naleziště ropy a plynu v břidlicích Vaca Muerta, kterého se investice týká, by mohlo být jedním z největších na západní polokouli.

10. Řecký parlament přijal zákon umožňující propouštění státních zaměstnanců

Nad ránem přijal řecký parlament zákon, kvůli kterému se v zemi v úterý stávkovalo a ve středu dále protestovalo. Učitelé, policisté a další tak přicházejí o jistotu "definitivy", Řecku ale přijetí úpravy otevírá cestu k dalším zhruba 7 miliardám eur zahraniční pomoci. Nezaměstnanost je již nyní v Řecku rekordní. Před hlasováním se premiér Samaras snažil tlumit vášně a oznámil první snížení daně v zemi za poslední čtyři roky. Od srpna DPH restaurací klesne z 23 na 13 %. "Budeme pokračovat ve šplhání na horu, dostaneme se na její vrchol, který není daleko, a přijdou lepší dny pro náš lid," uvedl Samaras.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

PayPal omylem připsal Američanovi 92 biliard dolarů

Nejbohatším člověkem na světě, i když jen na chvíli a kvůli účetní chybě, se stal s více než 92 biliardami dolarů Američan Chris Reynolds. Neuvěřitelnou sumu, jež více než milionkrát překračuje jmění zakladatele společnosti Microsoft a podle agentury Bloomberg nejbohatšího člověka světa Billa Gatese, mu připsala platební společnost PayPal. "Zřejmě bych splatil státní dluh. Poté bych koupil (baseballový klub) Phillies, kdyby byl k mání za dobrou cenu," řekl Reynolds o plánech na utrácení, pokud by peníze skutečně měl.

Osamostatnění Katalánska podle tří čtvrtin šéfů firem poškodí…
včera v 19:48

Osamostatnění Katalánska podle tří čtvrtin šéfů firem poškodí španělskou ekonomiku

Hnutí za odtržení Katalánska může podle téměř tří čtvrtin šéfů španělských firem ohrozit domácí ekonomiku. Ukázal to...
Španělsko Politika
Pilný s Babišem jednali v Lánech s prezidentem o rozpočtu
včera v 17:36

Pilný s Babišem jednali v Lánech s prezidentem o rozpočtu

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) mluvil v neděli v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem o přípravě rozpočtu na příští...
Rozpočet Politika Česká republika
Tisk: Britský řetězec Asda zvažuje koupi diskontní sítě B&M
včera v 15:47

Tisk: Britský řetězec Asda zvažuje koupi diskontní sítě B&M

Britský řetězec supermarketů Asda zvažuje koupi rychle expandující sítě diskontních prodejen B&M European Value...
Spojené království Fúze a akvizice Maloobchod
Průzkum: Roboty využívá téměř čtvrtina českých menších firem
včera v 13:50

Průzkum: Roboty využívá téměř čtvrtina českých menších firem

Roboty při výrobě využívá téměř čtvrtina českých menších firem. A téměř polovina z nich chce robotizaci rozšiřovat....
Česká republika Byznys a podnikání Technologie
Studie: Nabídka kanceláří v Praze letos vzroste dvakrát více než…
včera v 12:41

Studie: Nabídka kanceláří v Praze letos vzroste dvakrát více než poptávka

Nabídka nových kanceláří v Praze letos vzroste zhruba dvakrát více než poptávka. Zatímco nabídka se meziročně zvýší o...
Komerční reality Realitní trh Nemovitosti
Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu
včera v 11:05

Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu

Italské úřady kvůli dlouhému období sucha nařídily zastavit čerpání vody z jezera nedaleko Říma. Hlavní město Itálie...
Itálie Voda
Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně
včera v 08:00

Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně

Japonská automobilka Toyota Motor pravděpodobně již v roce 2019 zahájí masovou výrobu elektromobilů v Číně....
Japonské akcie Auta Čína
Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky
22. 7. 2017 20:10

Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky

Arbitrážní tribunál Světové banky nařídil Argentině odškodnit španělskou cestovní společnost Marsans za zestátnění...
Argentina Latinská Amerika Doprava
Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR
22. 7. 2017 18:04

Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR

Lotyšské úřady potrestaly pokutou téměř tří milionů eur dvě místní banky za to, že umožnily klientům porušovat...
Lotyšsko Evropské banky KLDR
Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy
22. 7. 2017 10:40

Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy

Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně po odchodu Spojeného...
Česká republika Spojené království Evropská unie
Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé
22. 7. 2017 09:36

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé

Italský výrobce cukrovinek Ferrero hodlá koupit americkou divizi švýcarské firmy Nestlé. Chce tak posílit svou pozici...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
21. 7. 2017 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
21. 7. 2017 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
21. 7. 2017 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
21. 7. 2017 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
21. 7. 2017 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
21. 7. 2017 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
21. 7. 2017 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
21. 7. 2017 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
21. 7. 2017 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR