Zapomeňte na brainstorming, lidé inovují nejlépe v rámci toho, co znají
|

Zapomeňte na brainstorming, lidé inovují nejlépe v rámci toho, co znají

Většina šéfů malých i velkých firem již při pouhém zaslechnutí slova "inovace" obrací oči v sloup. První, co je napadne, jsou hodiny a dny, které jejich zaměstnanci stráví nesmyslnými, rádoby kreativními činnostmi, aniž by ve výsledku něco skutečně inovovali. Slovo "inovace" se pro mnoho lidí stalo synonymem frustrace, utrpení a absurdity.

Psychologie Inovace
Inside the Box

Metodám inovací se ve své knize Inside the Box: A Proven System of Creativity for Breakthrough Results (Uvnitř krabice: Osvědčený systém, jak kreativitou dosáhnout průlomových řešení) věnují Drew Boyd, který se 17 let pohyboval v oddělení reklamy, fúzí a akvizic a mezinárodního rozvoje společnosti Johnson & Johnson, a Jacob Goldenberg.

"Během posledních deseti let jsem se šéfů různě velkých firem z různých odvětví ptal, jaký význam inovacím přikládají a jak jsou s inovacemi ve své společnosti spokojeni. Prakticky všichni mi řekli, že na stupnici od jedné do deseti by význam inovací ohodnotili číslem devět nebo deset. O to překvapivější byla odpověď na druhou část otázky. Až na výjimky mi totiž všichni přiznali, že s výsledky inovací ve své společnosti příliš spokojeni nejsou, stejnou metodou hodnocení by svou spokojenost neoznačili číslem vyšším než pět," píše Boyd v knize. Tato čísla ho zaujala dokonce natolik, že začal pátrat po zdroji tak velkých rozdílů mezi snahou inovovat a spokojeností s dosaženými výsledky. "Po čase jsem zdroj tohoto nesouladu odhalil a sám jsem se divil, jak blízko jsem mu celou dobu byl. Společnosti jednoduše neví, jakým způsobem a odkud inovativní nápady získávat."

Tak trochu jiná kreativita

Tradiční pohled říká, že kreativita je nekonvenčním způsobem myšlení, při kterém jsou jednotlivci nebo kolektiv schopni generovat nové, originální nápady. Propagátoři kreativního myšlení nejčastěji doporučují, aby se lidé vymanili ze stereotypů a sevření tradičního myšlení, aby opustili prostor mezi čtyřmi stěnami "krabice", ve které jsou v práci uzavřeni. Současně radí, aby lidé při kreativním myšlení opustili pracovní prostředí, aby se odpoutali od rozlišování mezi realizovatelným a nerealizovatelným a aby se za pomoci kolektivního brainstormingu a diskuzí o zcela nesouvisejících tématech pokusili shromáždit co nejvíce myšlenek a nápadů.

"My navrhujeme řešení zcela opačné. Snažit se být za každou cenu extrémně kreativní je ve výsledku kontraproduktivní. Lidé by své pomyslné 'krabice' v žádném případě opouštět neměli. Podle našich zjištění jsou totiž nejvíce kreativní ve chvíli, kdy na problém pohlížejí očima přímo zúčastněné osoby a kdy berou v potaz všechny známé souvislosti. Stejně tak je podle našich zjištění nesrovnatelně přínosnější zužování pohledu, a ne jeho rozšiřování, které tradiční 'brainstormeři' navrhují."

Drew Boyd ve své knize přichází spolu s Jacobem Goldenbergem s alternativním způsobem hledání inovativních řešení. "Základem je rozložení konceptu, situace, produktů nebo služeb na jednotlivé atributy. Teprve díky úvahám nad novými možnostmi a změnami jednotlivých atributů dospějete k nápadům, které jsou skutečně inovativní a zároveň snadno převeditelné do reálné výroby či portfolia nabízených služeb."

1. Metoda odečítání

Odeberte z produktu jednu zdánlivě nepostradatelnou část

Metodou odečítání vzniklo nepřeberné množství produktů, které dnes vnímáme jako naprostou samozřejmost. Kontaktní čočky jsou ve své podstatě brýle bez obrouček, polévka v pytlíku je polévkou bez vody a bankomat je přepážkou bez bankovního úředníka.

A produkt s fenomenálním úspěchem jako příklad za všechny. Když v roce 1979 začal japonský výrobce elektroniky Sony prodávat přenosný hudební přehrávač Walkman, nikdo mu příliš nevěřil. Proč? Protože již tehdy existoval kazetový magnetofon, tedy zařízení, které umělo zvuk nejen přehrávat, ale i nahrávat. Spoluzakladatel společnosti a autor walkmanu Akio Morita později přiznal, že on sám byl obrovským úspěchem Walkmanu zaskočen.

2. Metoda sjednocování

Spojte dvě nezávislé funkce

Světově největší výrobce cestovních zavazadel Samsonite využil metody sjednocování k úspěšné expanzi na trh školních batohů. Batohy plné těžkých učebnic a jiných školních pomůcek často způsobují bolesti zad a krční páteře. Tradiční výrobci se tyto negativní vlivy snaží eliminovat pomocí speciálního polstrování popruhů. Samsonite se však k problému postavil zcela jinak. Namísto snižování tlaku na oblast ramen navrhl takové popruhy, které svým tvarem a umístěním simulují japonskou masážní techniku šiacu. Čím těžší obsah batohu je, tím intenzivnější pocit úlevy člověk cítí.

Druhým příkladem je internetový filtr CAPTCHA, který se snaží odlišit skutečné internetové uživatele od robotů. CAPTCHA od uživatelů při registraci nebo vkládání příspěvků do diskusních fór vyžaduje opsání textu z tvarově či barevně zdeformovaného obrázku. Filtr je založen na předpokladu, že lidský mozek na rozdíl od robotického OCR analyzátoru textu zdeformovaná písmena správně "dekóduje". Ptáte se, v čem spočívá metoda sjednocování úkolů? Autor systému Luis von Ahn si již v počátku svých úvah uvědomil, že by se CAPTCHA dala využít i pro digitalizaci starých textů, se kterými si klasické OCR programy nevědí rady. Knihu určenou k digitalizaci by stačilo oskenovat a nechat samotné internetové uživatele, aby se o její přesnou digitální kopii zasloužili. Oddělení správných a špatných přepisů by poté bylo pouze otázkou statistiky. Že se jedná o reálnou možnost, dokládá i množství opsaného textu. Podle statistik přes CAPTCHA ročně projde ekvivalent 150 tisíc knih.

3. Metoda násobení

Zkopírujte jednu část a tu upravte

Počínaje dobou bronzovou a konče rokem 1971 se muži holili výhradně jedním břitem. V 70. letech ale výrobce holicích systémů Gillette přišel s revolučním holítkem se dvěma břity. Dvoubřitá holítka se přitom neskládají ze dvou stejných komponentů. První břit vousy vzpřímí, a zabrání tak jejich budoucímu zarůstání, a teprve druhý břit je pod jiným úhlem skutečně oholí. Systém kombinace více břitů se využívá dodnes, avšak s tím rozdílem, že ke dvěma břitům přibyl ještě jeden.

Metodě násobení za svůj vznik vděčí obrovské množství produktů. Kromě holicích systémů se jedná například o bifokální čočky nebo oboustrannou lepicí pásku. Mezi nejznámější příklady metody násobení patří standardizované testy amerických vysokých škol SAT. Americká asociace College Board, která má testy SAT na starosti, využívá pro zachování úrovně jejich obtížnosti takzvané nulové otázky. Výsledky odpovědí na nehodnocené (nulové) otázky rozhodnou po vyhodnocení "ostrých" testů o zařazení či nezařazení jejich obměněných variant do některého z testů budoucích. Studenti přitom při psaní testu nevědí, které otázky hodnocené jsou, a které naopak nejsou.

4. Metoda oddělení

Oddělte několik částí a reorganizujte je

Díky metodě oddělení dnes nemusíme při přepínání televize vstávat, abychom zmáčkli tlačítko vedle televizní obrazovky. V noci nás neruší hluk klimatizace, protože motor jednotky není na rozdíl od samotného větrání umístěn v interiéru objektu. A na letišti se můžeme vyhnout dlouhým frontám tím, že si palubní lístek vytiskneme doma.

S metodou oddělení má bohaté zkušenosti i americký farmaceutický gigant Johnson & Johnson, který ji využil pro kompletní přepracování oddělení prodeje zdravotnických produktů. Školení svých obchodních zástupců společnost rozložila ze tří hlavních kurzů o anatomii, chirurgii a zdravotnických prostředcích do dílčích oblastí vymezených různými nemocemi či zdravotními stavy cílové skupiny pacientů. Výsledek se podle Boyda, který byl procesu osobně přítomen, projevil hned. "Díky reorganizaci celého procesu se čas, který byl ke školení obchodních zástupců potřeba, výrazně zkrátil. Později bylo navíc mnohem jednodušší stávající obchodní zástupce zaškolit i do prodeje nových produktů."

5. Metoda vzájemného ovlivňování atributů

Nechte na jednotlivé atributy produktu působit okolní prostředí

Dokonalým příkladem metody změny atributů jsou samozabarvovací brýlové dioptrické čočky. Uvnitř místnosti fungují jako klasické dioptrické brýle, venku zastanou i funkci slunečních brýlí. Dalším typickým příkladem je ledový čaj Nestea. Ten se dlouhodobě potýkal se sezónními výkyvy poptávky, protože jej zákazníci tradičně vnímali jako nápoj do horkých letních dní. Ve snaze o sjednocení objemu letních a zimních prodejů tak byla na trh uvedena zvláštní kolekce Nestea Winter Collection, přičemž se na obalech objevilo doporučení, že nápoj nejlépe chutná při pokojové a vyšší teplotě. Vyrovnání prodejů v letních a zimních měsících se dostavilo takřka okamžitě a z Nestea Winter Edition se stal plnohodnotný produkt.

Většina výsledků metody změny atributů nám dnes již příliš inovativní nepřipadá, ve své době se však většinou jednalo o zcela revoluční nápady. Hovořit můžeme například o věrnostních programech, ve kterých se výše slevy zákazníka odvíjí od délky a výše plnění jeho smlouvy nebo od množství jím nově přivedených zákazníků.


Začít úspěšně využívat kteroukoli z pěti výše uvedených technik obvykle vyžaduje radikální změnu uvažování o procesu inovace. Většina lidí si myslí, že inovace začíná důkladně definovaným problémem, ke kterému se následně hledá řešení. Předcházející metody však volí postup zcela opačný. Důležitý je již hotový celek nebo navržený koncept, který se následně stává klíčem k intuitivnímu řešení vhodných problémů. "Úspěch tohoto postupu prokázal psycholog Ronald Finke již v roce 1992," říká Boyd a vysvětluje: "Představte si láhev, která by svoji barvu měnila podle teploty obsažené tekutiny. Na co všechno by bylo možné ji použít? Pokud jste navrhli kojeneckou láhev, míříte správným směrem. A teď si zkuste představit, jak dlouho by vám 'vynalezení' takovéto láhve trvalo, kdyby zadání znělo: Vymyslete způsob, jak zabránit spálení úst dítěte přehřátým mlékem. Dost možná byste na láhev měnící barvu nikdy nepřišli."

Zdroj: WSJ
včera v 23:44

Výrobu vozů Audi A4 a A5 narušil nedostatek součástek

Německá automobilka Audi byla ve své továrně v Ingolstadtu nucena na čtyři dny přerušit výrobu luxusních vozů A4 a A5...
Volkswagen Auta
Americké akcie týden zahájily poklesem, index Dow skončil v červených číslech poosmé v řadě
včera v 22:30

Americké akcie týden zahájily poklesem, index Dow skončil v červených číslech poosmé v řadě

Americké akcie zahájily týden dalším poklesem. Index Dow se snížil poosmé za sebou, a zaznamenal tak nejdelší sérii...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 22:01

Chytré telefony Galaxy Note 7 by se mohly vrátit na trh

Chytré telefony Galaxy Note 7, které loni jejich výrobce Samsung Electronics stáhl kvůli problémům s bateriemi, by se...
Samsung Mobilní telefony Asijské akcie
včera v 21:08

Německo pociťuje odliv velkých průmyslových zakázek

Němečtí dodavatelé velkých průmyslových celků loni zaznamenali nejnižší úroveň zakázek za 12 let. Důvodem jsou slabé...
Německo Průmysl
včera v 19:34

Francouzský státní holding prodal podíl v automobilce PSA

Hlavní francouzská státní holdingová agentura Agence des Participations de l'État (APE) prodala 12,7 % v automobilce...
Auta Francie
včera v 19:23

Francouzská společnost Total plánuje obří investici v USA

Francouzská energetická společnost Total plánuje v Texasu zprovoznit dva petrochemické projekty, které by se staly...
Ropa Evropské akcie Francie
včera v 19:07

EDF dostala první souhlas k výstavbě jaderné elektrárny Hinkley

Britský úřad pro jadernou regulaci (ONR) udělil francouzské energetické společnosti EDF první souhlas se zahájením...
Spojené království Jaderná energetika Energetika
CNBC: Gross urovnal žalobu na Pimco, dostane jen 81 milionů USD
včera v 19:00

CNBC: Gross urovnal žalobu na Pimco, dostane jen 81 milionů USD

Americký investor Bill Gross se dohodl na podmínkách urovnání žaloby na investiční společnost Pimco, jejímž je...
Bill Gross Investiční guru
Evropské akcie zahájily týden poklesem, sentiment na trzích určoval páteční neúspěch Donalda Trumpa
včera v 18:00

Evropské akcie zahájily týden poklesem, sentiment na trzích určoval páteční neúspěch Donalda Trumpa

Evropské akciové trhy v pondělí zakončily seanci v mínusu. Investoři se vraceli k pátečnímu dění v USA. Neúspěch...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:27

Ruská automobilka AvtoVAZ hodlá stáhnout své akcie z burzy

Největší ruský výrobce automobilů AvtoVAZ hodlá ještě letos své akcie stáhnout z moskevské burzy. S odvoláním na dva...
Rusko Auta Evropské akcie
Vklady v řeckých bankách klesly nejníže od roku 2001
včera v 17:08

Vklady v řeckých bankách klesly nejníže od roku 2001

Vklady v řeckých bankách v únoru klesly o 0,6 procenta na 119,07 miliardy eur. Dostaly se tak nejníže od října 2001,...
Řecko Banky Evropské banky
Pražská burza v pondělí klesla, tabáková firma Philip Morris ČR přišla o procento
včera v 16:45

Pražská burza v pondělí klesla, tabáková firma Philip Morris ČR přišla o procento

Pražská burza v úvodu nového týdne uzavřela pod nulou, když index PX odepsal 0,31 % na 979,45 bodu. Dolů ji táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:02

Číňané hodlají investovat do pozemků kolem Panamského průplavu

Čínské podniky mají zájem podílet se na rozvoji území kolem Panamského průplavu. Jde o součást čínské obchodní...
Čína Investice
Prezident Zeman jmenuje příští týden Havlíčka ministrem průmyslu
včera v 15:31

Prezident Zeman jmenuje příští týden Havlíčka ministrem průmyslu

Prezident Miloš Zeman jmenuje příští týden novým ministrem průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka. Havlíček to řekl po...
Česká republika Politika Průmysl
včera v 15:22

Euro se vůči dolaru dostalo na nejvyšší hodnotu od loňského listopadu

Euro se během pondělní seance vyšplhalo až na hladinu 1,09 EUR/USD, což je nejvyšší hodnota od loňského listopadu. Za...
Euro Americký dolar Měny
včera v 15:03

Katar hodlá investovat v Británii pět miliard liber

Katar hodlá v příštích pěti letech investovat v Británii 5 miliard liber, a posílit tak obchodní spojení se zemí...
Katar Investice Spojené království
včera v 14:42

Evropa by podle ekonomů ve francouzských prezidentských volbách měla doufat ve vítězství Emmanuela Macrona

Prezidentské volby ve Francii jsou již za dveřmi. První kolo očekávaných voleb, které by mohly napovědět o...
Evropská unie Francie Prezidentské volby
Evropská komise schválila fúzi amerických Dow Chemical a DuPont
včera v 14:22

Evropská komise schválila fúzi amerických Dow Chemical a DuPont

Evropská komise v pondělí schválila plán sloučení amerických chemických společností Dow Chemical a DuPont. Obě firmy...
Americké akcie Evropská unie Fúze a akvizice